Рішення № 96078589, 07.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
640/26601/20
Номер документу
96078589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

07 квітня 2021 року справа №640/26601/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )до1. Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 1, УСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації); 2. Міністерства соціальної політики України (далі по тексту - відповідач 2; Мінсоцполітики); 3. Київської міської державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 3; КМДА)про1) визнання протиправними дій відповідача 1 щодо прийняття рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство позивача житлової субсидії та скасувати рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство позивача житлової субсидії; 2) зобов`язання відповідача 1 призначити на домогосподарство позивача субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2020 року до закінчення карантину; 3) визнання протиправними дій та прийняті рішення за електронними зверненнями в ході досудового врегулювання спору відповідача 1 від 12 червня 2020 року №0-468670/1, від 25 червня 2020 року №0-509060, від 07 липня 2020 року №0-551016/1, відповідача 2 від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29, від 30 липня 2020 року№5153/0/78-20/293, від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293, від 25 вересня 2020 року №7529/0/78-20/293, відповідача 3 від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач 1 протиправно не призначив житлову субсидію на наступний період з 01 травня 2020 року; відповідач 2 та відповідач 3 не поновили права та законні інтереси позивача щодо призначення на його домогосподарство житлової субсидії на наступний період з 01 травня 2020 року за його електронними зверненнями.

На думку позивача, відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» відповідач 1 мав призначити позивачу житлову субсидію на його домогосподарство, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807).

Ухвалою від 05 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/26601/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання; звільнив позивача від сплати судового збору за подання адміністративного позову в адміністративній справі №640/26601/20.

В матеріалах справи докази надання відповідачем 1 відзиву на позовну заяву відсутні, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву заперечує проти позову та зазначає, що Мінсоцполітики не порушувало прав позивача та діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, оскільки Положенням про порядок призначення житлових субсидій передбачено, шо призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органів міських районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації (фактичного) місця проживання заявника; за інформацією Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) із травня 2020 року позивачу не призначено житлову субсидію у зв`язку з не сплатою єдиного внеску за ІІІ -ІV квартали 2019 року (за інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України).

Позивач надав відповідь на відзив відповідача 2, в якому додатково обґрунтував свої вимоги та зазначив, Мінсоцполітики не поновило прав та законних інтересів позивача щодо призначення на його домогосподарство житлової субсидії на наступний період з 01 травня 2020 року за його електронними зверненнями.

Відповідач 3 надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначає, що за даними Державної податкової служби та Пенсійного фонду України у позивача відсутні доходи та не сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове держане соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, оскільки прийнятою Урядом постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» не скасований пункт 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яким передбачено, що субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді: зокрема, за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, тому з травня 2020 року домогосподарству відповідача в призначенні житлової субсидії відмовлено.

Позивач надав відповідь на відзив відповідача 3, в якому повторно обґрунтував позовні вимоги та зазначив, що суть пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» полягає у забороні припинення надання житлових субсидій у випадках, передбачених Положенням, крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема, у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи та відповідно до пункту 2 зазначеної постанови пункт 78 Положення не застосовується під час дії карантину.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 згідно із довідкою Оболонської районної філії Київського міського центру зайнятості від 21 вересня 2020 року №2781-4306/20 зареєстрований в Оболонській районній філії Київського міського центру зайнятості як безробітний з 15 липня 2020 року, у призначенні допомоги по безробіттю відмовлено відповідно до пунктів 4, 5 статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 15 липня 2020 року.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Оболонській районній філії Київського міського центру зайнятості, з 23 квітня 2020 року наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю; донька позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2.

Позивач у період з грудня 2016 року по квітень 2020 року включно використовував своє право на отримання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до повідомлення відповідача 1 про призначення субсидії до особової справи №132130 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01 травня 2020 року на підставі несплати ЄСВ протягом трьох місяців

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача 1 про відмову в призначенні житлової субсидії звернувся до урядового контактного центру з електронним зверненням від 03 червня 2020 року, в якому вимагав відновити з 01 травня 2020 року житлову субсидію на його домогосподарство.

У відповідь на звернення позивача відповідач 1 листом від 12 червня 2020 року №0-468670/1 відмовило позивачу в призначенні житлової субсидії з підстав відсутності у позивача доходу та несплати ним (або за нього) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (липень 2019 року - грудень 2019 року).

Не погоджуючись з відповіддю відповідача 1, позивач повторно звернувся до урядового контактного центру з електронними зверненням від 16 червня 2020 року, від 30 червня 2020 року з вимогою призначити житлову субсидію на його домогосподарство з 01 травня 2020 року та провести службову перевірку по факту не виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій».

У відповідь на звернення позивача відповідачем 1 надані відповіді, викладені у листах від 25 червня 2020 року №0-509060 та від 07 липня 2020 року №0-551016/1, відповідно до яких позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії з підстав відсутності у нього доходу та несплати ним (або за нього) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (липень 2019 року - грудень 2019 року) за зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» не скасована дія пункту 14 Положення щодо визначення права на призначення субсидії.

Позивач також звернувся зі скаргою від 25 червня 2020 року до Верховної Ради України з вимогою, зокрема, вжити заходи для відновлення житлової субсидії на його домогосподарство з 01 травня 2020 року та провести службову перевірку по факту не виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій».

У відповідь на звернення позивача від 25 червня 2020 року відповідач 2 в листі від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 зазначив, що за інформацією Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) із травня 2020 року позивачу не призначена житлова субсидія у зв`язку з не сплатою єдиного внеску за ІІІ -ІV квартали 2019 року (за інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України) та вказав, що для визначення права на призначення субсидії позивачу необхідно подати до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формами встановленими Мінсоцполітики.

У відповідь на звернення позивача від 25 червня 2020 року відповідач 3 листом від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2 надав відповідь, в якій вказав, що оскільки за даними Державної податкової служби та Пенсійного фонду України за ІІІ -VІ квартали 2019 року у позивача відсутні доходи, ним або за нього не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, в призначенні житлової субсидії з травня 2020 року домогосподарству позивача відмовлено та повідомив, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» передбачена заборона припинення під час карантину призначення житлових субсидій, за винятком, коли унеможливлюється їх надання, тобто дія пункту 14 Положення щодо визначення права на призначення субсидії не скасована; для розгляду питання призначення житлової субсидії за рішенням Комісії запропоновано звернутися до Управління.

Позивач звернувся до відповідача 2 зі скаргою від 17 липня 2020 року, в якій вимагає, зокрема, провести службову перевірку по факту не виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» та вжити заходи для відновлення житлової субсидії на його домогосподарство з 01 травня 2020 року.

Відповідач 2 у відповідь на скаргу позивача повідомив, шо звернення позивача стосовно припинення житлової субсидії в період карантину розглянуто та про результати розгляду повідомлено позивача листом від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 та додана копія листа.

У відповідь на скаргу позивача від 06 серпня 2020 року стосовно зобов`язання УСЗН Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації призначити на наступний період на його домогосподарство житлову субсидію з 01 травня 2020 року відповідач 2 в листі від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293 повідомив, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад; листом від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29 позивачу надані відповідні роз`яснення.

Позивач подав скаргу Міністру соціальної політики України від 05 вересня 2020 року, в якій просить невідкладно повернутись до розгляду його скарги від 06 серпня 2020 року; реалізувати його право гарантоване статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» бути присутнім при розгляді цієї скарги та скарги від 06 серпня 2020 року; про результати розгляду та прийняте рішення за цією скаргою та скаргою від 06 серпня 2020 року повідомити письмово з посиланням на положення законодавчих актів щодо своїх тверджень.

Відповідач 2 у відповідь на звернення позивача від 26 серпня 2020 року, від 05 вересня 2020 року, від 07 вересня 2020 року повідомив, що листом від 28 серпня 2020 року позивача повідомлено про результат розгляду звернення від 06 серпня 2020 року; при усній консультації по телефону позивачу неодноразово наголошено, що справа розглянута структурним підрозділом з питань соціального захисту автоматично (самостійно), не застосовуючи пункт 78 Положення; після розгляду справи із травня 2020 року позивачу не надано право на призначення житлової субсидії на загальних підставах (справа потребує комісійного розгляду), у зв`язку з не сплатою єдиного внеску за ІІІ -ІV квартали 2019 року (за інформацією Державної податкової служби та Пенсійного фонду України); для визначення виняткового права призначення житлової субсидії позивачу подати до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формами встановленими Мінсоцполітики.

Вважаючи дії відповідачів щодо не призначення йому житлової субсидії на його домогосподарство неправомірними, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх порушених прав.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг є, зокрема, Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807 (далі - Положення).

За умовами пункту 1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із пунктом 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до абзацу першого пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Абзацом першим пункту 22 Положення передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

За правилами абзаців першого та другого пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Пунктом 31 Положення встановлено, що під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи.

За змістом пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді, зокрема, за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Отже, зі змісту вищенаведених норм вбачається, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Відповідно до пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств, зокрема, у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення).

Як встановив суд, позивач з грудня 2016 року по квітень 2020 року отримував житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за ІІІ - ІV квартали 2019 року позивачем не сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та в нього відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 17 березня 2020 року №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» Кабінет Міністрів України зобов`язаний у дводенний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів та подання на розгляд Верховної Ради України законопроектів, необхідних для врегулювання суспільних відносин, пов`язаних із встановленням карантину, у тому числі щодо: недопущення припинення надання житлових субсидій на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19); призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без виключення домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, без їх звернення; розширення кола отримувачів житлових субсидій у зв`язку із встановленням карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

З метою посилення соціальної підтримки малозахищених верств населення в умовах карантину Кабінет Міністрів України в постанові від 25 березня 2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» (далі по тексту - Постанова №247) визначив особливості надання житлових субсидій у період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Пунктом 2 Постанови №247 постановлено забезпечити розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення.

Таким чином, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у періоді 2019-2020 років:

- по-перше, без заяв громадян;

- по-друге, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення, зокрема, умови зазначені у підпункті 3 пункту 14 Положення, а саме стосовно випадків не призначення житлової субсидії, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлений з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України карантин.

Як встановив суд, відповідач 1 не призначив позивачу житлову субсидію з 01 травня 2020 року (у період карантину) з підстав не сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом трьох місяців, чим порушив вимоги пункту 2 Постанови №247, застосувавши при розгляді питання щодо призначення позивачу житлової субсидії на наступний період, вимоги пункту 78 Положення.

Отже, посилання відповідачів на пункт 14 Положення в обґрунтування відмови позивачу в призначенні житлової субсидії з 01 травня 2020 року (у період карантину) з підстав не сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом трьох місяців суд до уваги не приймає, а прийняті рішення відповідачів за електронними зверненнями позивача в ході досудового врегулювання спору визнає протиправними.

Проте, суд не приймає також і посилання позивача на те, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач 1 залишив поза увагою пункт 1 Постанови №247, оскільки вказаним пунктом в період карантину встановлено заборону саме на припинення надання житлових субсидій, а не відмову в їх наданні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача 1 щодо прийняття рішення від 25 травня 2020 року про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство позивача житлової субсидії та скасування рішення зазначеного рішення, зобов`язання відповідача 1 призначити на домогосподарство позивача субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2020 року на наступний період; визнання протиправними рішень відповідачів за електронними зверненнями позивача в ході досудового врегулювання спору.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами не доведено правомірність їх поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо прийняття рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство ОСОБА_1 житлової субсидії та скасувати рішення від 25 травня 2020 року до особової справи №132130 (вих. №16/1322 від 28 травня 2020 року) про відмову в призначенні на наступний період з 01 травня 2020 року на домогосподарство ОСОБА_1 житлової субсидії.

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації призначити на домогосподарство ОСОБА_1 субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період з 01 травня 2020 року.

4. Визнати протиправними рішення Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації за електронними зверненнями ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 12 червня 2020 року №0-468670/1, від 25 червня 2020 року №0-509060, від 07 липня 2020 року №0-551016/1.

5. Визнати протиправними рішення Міністерства соціальної політики України за електронними зверненнями ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 22 липня 2020 року №2302/0/5-20/29, від 30 липня 2020 року№5153/0/78-20/293, від 28 серпня 2020 року №6289/0/78-20/293, від 25 вересня 2020 року №7529/0/78-20/293.

6. Визнати протиправним рішення Київської міської державної адміністрації за електронним зверненням ОСОБА_1 в ході досудового врегулювання спору від 30 липня 2020 року №051/С-8419-002/2.

7. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок), з яких: 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, 210,20 грн. (двісті десять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України; 210,20 грн. (двісті десять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської державної адміністрації.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-А; ідентифікаційний код 37445416);

Міністерство соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, буд.8/10; ідентифікаційний код 37567866);

Київська міська державна адміністрація (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 31, корпус 2; ідентифікаційний код 00022527).

Суддя В.А. Кузьменко