Ухвала суду № 96077188, 07.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
480/2810/21
Номер документу
96077188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

07 квітня 2021 року Справа № 480/2810/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Шелепаєвої Ганни Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, в якому просить:

- визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача №1505 від 09.03.2021 року про відмову нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як члену сім`ї загиблого ветерана війни у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020р. № 3-р/2020;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як члену сім`ї загиблого ветерана війни у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020р. № 3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення її від сплати судового збору. Клопотання мотивоване тим, що майновий стан позивача не дозволяє їй сплатити судовий збір. Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може своєю ухвалою за клопотанням сторони відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків річного доходупозивача фізичної особи за попередній календарний рік, позивачами є вйськовослужбовці, предметом позову є захист соціальних прав, одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю. Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Враховуючи зазначене, просить звільнити її від сплати судового збору, оскільки є членом сім`ї загиблого ветерана війни, військовослужбовця.

Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання позивача, суд залишає позовну заяву без руху, виходячи із наступного.

Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Разом з тим, положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд зазначає, що саме в і д о м о с т і п р о м а й н о в и й с т а н є вирішальним фактором для прийняття судом рішення про звільнення від сплати судових витрат, у даному випадку судового збору.

На підтвердження свого майнового стану позивачем доказів не надано.

Також в позовній заяві позивач зазначає, що згідно п. 13 ст.3 та п. 13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору.

Разом з цим суд зазначає, що відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Отже, відповідно до п. 13 ч.2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", на яку посилається позивач, судовий збір не справляється виключно за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади. Втім, з матеріалів справи вбачається, що позов містить вимоги щодо визнання неправомірним та скасування рішення УСЗН Охтирської міської ради та зобов`язання відповідача вчинити дії, які згідно приписів Закону України "Про судовий збір" є об`єктом справляння судового збору. До позовної заяви не додано судового рішення, яким станом на дату її подання було б визнано такі рішення, дії та бездіяльність протиправними, і на підставі чого позивачем заявлялася б вимога про відшкодування моральної шкоди. Відтак, застосування пункту тринадцятого частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" у даному випадку є недоречним.

Крім того, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Проте, позивачем не надано до суду доказів на підтвердження віднесення її до вказаних категорій осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270,00 грн).

Позивач звернувся до суду з фактично з однією вимогою немайнового характеру.

Таким чином, сума судового збору, що повинна бути сплачена при поданні даної позовної заяви складає 908,00 грн.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме надати суду:

- докази на підтвердження майнового стану та наявності підстав для звільнення від сплати судового збору (довідку податкового органу про отримані в 2020 році доходи тощо) або:

- докази сплати судового збору за вимоги немайнового характеру на суму 908,00 грн. за наступними реквізитами:

-Рахунок - UA878999980313151206084018540

-Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101

-Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)

-Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404

-Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)

-Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Шелепаєвої Ганни Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Кунець