
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
06 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № 812/164/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Офісу великих платників податків ДПС про заміну сторони у виконавчому провадженні № 64106988,
ВСТАНОВИВ:
29.03.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Офісу великих платників податків ДПС про заміну сторони у виконавчому провадженні №64106988.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.11.2017, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 та постановою Верховного Суду від 08,05.2018, частково задоволено адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби що втілилась у не вчиненні законодавчо передбачених дій щодо перевірки достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування" визначеної в заяві про повернення суми бюджетного відшкодування за березень 2016 року на суму 350562 грн для внесення до реєстру заяв про повернення суми бюджетного, відшкодування.
Зобов`язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби провести документальну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларованого у декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року на суму 350562,00 грн.
Постановою від 14.01.2021 відкрите виконавче провадження № 64106988 за виконавчим листом № 812/164/17 від 20.06.2018.
Відповідно до наказу Державної Фіскальної служби України "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" від 26.09.2017 № 632 з урахуванням змін, внесених Наказом ДФС України від 29.12.2017 № 884, платника податків ПАТ «Луганськтепловоз» не включено в Реєстру ВПП на 2018 рік та з 01.01.2018 переведено на облік до ДПІ за місцезнаходженням – ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.
Облікову справу ПАТ «Луганськтепловоз» листом №156/28-10-50-03-08 від 04.01.2018 направлено до ДПІ за місцезнаходженням платника ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.
Оскільки ПАТ «Луганськтепловоз» з 01.01.2018 переведено на облік до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області, тому Офіс великих платників податків ДПС на теперішній час не має можливості виконати судове рішення.
Листом № 1009/7/28-10-50-03-08 від 10.01.2017 Харківське управління Офіру ВПП ДФС направило документи про контрольно-перевірочну роботу до ГУ ДФС у Луганській області у зв`язку з тим, що позивача не було включено до реєстру великих платників.
Тому, документи, що були в обліковій справі, а також доступ до інтегрованої картки платника податку мається лише у контролюючого органу, на обліку якого перебуває позивач, тобто ГУ ДПС у Луганській області.
На теперішній час у Офісу ВПП ДПС відсутні документи, які містились в обліковій справі, а також відсутні повноваження на проведення перевірки, оскільки платник перейшов на облік до іншого контролюючого органу.
Зважаючи на те, що з 01.01.2018 ПАТ «Луганськтепловоз» знято з обліку Офісу ВПП ДФС, процедури адміністрування були завершені, то саме до повноважень ГУ ДПС Луганської області, де наразі перебуває на обліку позивач, належить проведення перевірки платника (том 5 арк. спр. 120-122).
06.04.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) Головне управління ДПС у Луганській області надало відзив на заяву в якому заперечувало (том 5 арк. спр. 143-148).
В обґрунтування відзиву зазначено, що Офісом ВПП ДПС не наведено жодних доказів щодо неможливості виконання рішення суду, крім посилання на перехід платника податків на облік до іншої ДПІ, що саме по собі не є правонаступництвом у розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства та не доведено, яким чином факт передачі Офісом ВПП ДПС облікової справи ПАТ «Луганськтепловоз» до ДПІ у м. Сєверодонецьк Головного управління ДПС у Луганській області впливає на виконання судового рішення як такого, з огляду на приписи пункту 10.14. розділу X Порядку №1588.
Як свідчать матеріали справи до 01.01.2018 Публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» перебувало на обліку в Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 26.09.2017 № 632 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік», з урахуванням змін, внесених наказом Державної фіскальної служби України від 29.12.2017 № 884, платника податків публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» не включено до Реєстру великих платників податків на 2018 рік та з 01.01.2018 переведено на облік до Державної податкової служби у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.
Ухвалою суду від 29.03.2021 заяву Офісу великих платників податків ДПС про заміну сторони у виконавчому провадженні № 64106988 призначено до розгляду на 06.04.2021 (том 5 арк. спр. 132).
Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути заяву за відсутності представника (том 5 арк. спр. 122).
Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (том 5, арк. спр. 134-142).
Згідно частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою),та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки немає перешкод для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини дев`ятої статті 205 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вирішив розглянути заяви про заміну боржника у виконавчому листі по справі № 812/164/17 в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 у справі №812/164/17, залишеним без змін постановою суду апеляційної та касаційної інстанцій, адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківський області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС, що втілилась у невчиненні законодавчо передбачених дій щодо перевірки достовірності нарахування публічним акціонерним товариством «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування, визначеної у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування за березень 2016 року на суму 350562,00 грн для внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування; зобов`язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби провести документальну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларованого у декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року на суму 350562,00 грн; в решті позовних вимог відмовлено (том 4 арк. спр. 122-129, 196-204, том 5 арк. спр. 5-12, 13-21, 72-77).
20.06.2018 видано виконавчий лист по адміністративній справі № 812/164/17.
Постановою державного виконавця від 14.01.2021 відкрито виконавче провадження ВП № 64106988 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/164/17 (том 5 арк. спр. 123-124).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Законом України від 21.12.2016 № 1797 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” внесено зміни до Податкового кодексу України та доповнено його статтею 19-3, згідно із підпунктами 19-3.1.1-19-3.1.4 пункту 19-3.1 якої, державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Функції контролюючих органів визначено статтею 19-1 Податкового кодексу України.
Повноваження ж щодо підготування за заявою платника висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України надано саме контролюючим органам.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011 № 1588, затвердженого Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок № 1588).
Цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах (пункт 1.1. Порядку № 1588).
Відповідно до пункту 10.1 Порядку № 1588 у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Пунктом 10.14. Порядку № 1588 встановлено, що якщо після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням продовжуються процедури адміністрування податків і зборів, визначені Податковим кодексом України, платник податків продовжує перебувати на обліку в такому контролюючому органі за неосновним місцем обліку до завершення процедур такого адміністрування.
Згідно з пунктом 10.15 Порядку № 1588 Контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку у такі строки: після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу; протягом двох робочих днів після зняття з обліку в інших випадках.
Відповідно до пункту 10.16 Порядку № 1588 Пакет документів включає:
реєстраційну частину облікової справи платника податків (з описом) за весь період існування платника податків;
звітну частину облікової справи платника податків (з описом), укомплектовану податковими деклараціями (звітами, розрахунками), та іншими документами справи, строк зберігання яких не сплив;
дані про контрольно-перевірочну роботу (в тому числі реєстр складених контролюючим органом актів (довідок) перевірок із зазначенням в реєстрі дати та номера акта перевірки, виду перевірки, перевіреного періоду, структурного підрозділу, що здійснював перевірку, місця та строку зберігання матеріалів перевірки);
документи щодо заходів із забезпечення погашення податкового боргу, якщо платник податків має податковий борг (за винятком податкового боргу з платежів за місцем розташування (реєстрації) рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність);
інформацію щодо адміністративного або судового оскарження сум грошових зобов`язань та судових справ між контролюючими органами і платником податків за останні три роки.
Пунктом 10.20 Порядку № 1588 передбачено, що якщо в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) продовжується адміністрування податків, зборів у випадках, визначених у пункті 10.14 цього розділу, то такий контролюючий орган може залишити у себе оригінали документів, необхідних для відповідних процедур адміністрування, а до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передати їх засвідчені копії.
Після завершення відповідних процедур адміністрування до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передаються оригінали документів, що залишались у контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), інформація та документи за результатами таких процедур, передача яких передбачена цим розділом.
За визначенням статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вище викладені правові норми суд дійшов висновку, що справа адміністративного судочинства може вважатися закінченою виключно після закінчення її завершальної стадії – виконавчого провадження.
Відповідно, до завершення судового оскарження платник податків має перебувати на обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням з ознакою обліку за неосновним місцем обліку.
Єдиним виключенням з такого правила є заміна такого контролюючого органу, як сторони в адміністративній справі, іншим контролюючим органом.
Судом встановлено, що спір між публічним акціонерним товариством “Луганськтепловоз” та Офісом великих платників податків ДФС, що був предметом вирішення у справі № 812/164/17, виник внаслідок протиправної бездіяльності Офісу великих платників податків ДФС, що втілилась у невчиненні законодавчо передбачених дій щодо перевірки достовірності нарахування публічним акціонерним товариством «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування, визначеної у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування за березень 2016 року на суму 350562,00 грн для внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та відповідно, зобов`язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби провести документальну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларованого у декларації з податку на додану вартість за березень 2016 року на суму 350562,00 грн.
Заміна сторони відповідача в адміністративній справі № 812/164/17 з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на будь який інший контролюючий орган, зокрема, на Головне управління ДПС у Луганській області (в тому числі Головне управління ДФС у Луганській області, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Луганській області), не здійснювалось.
На час вирішення заяви про заміну сторони виконавчого провадження постанова у справі № 812/164/17 боржником - Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби не виконана, виконавче провадження № 64106988 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/164/17, виданого 20.06.2018 триває.
Отже, за правилами, встановленими пунктом 10.14 Порядку № 1588, перебування публічного акціонерного товариства “Луганськтепловоз” з 01.01.2018 на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області не наділяє автоматично Головне управління ДПС у Луганській області статусом правонаступника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у спорі, що був предметом розгляду у справі 812/164/17, оскільки публічне акціонерне товариство “Луганськтепловоз” продовжує перебувати на обліку в Харківському управлінні заявника з ознакою обліку за неосновним місцем обліку до завершення виконавчого провадження № 64106988.
Для цього у контролюючого органу за попереднім місцезнаходженням згідно з пунктом 10.20 Порядку № 1588 залишаються оригінали документів, необхідні для проведення відповідної процедури адміністрування.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що згідно з підпунктом 1 пункту 1 “Порядок ведення інтегрованої картки платника” розділу ІІ “Інтегрована картка платника” Порядку ведення органами ДФС оперативного обліку податків і зборів, митних і інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, органу ДФС, в якому перебуває платник за неосновним місцем обліку, надається доступ до інтегрованих карток платника, відкритих за неосновним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а тому твердження представника Офісу великих платників податків ДПС, що передача реєстраційної частини облікової справи платника податків публічного акціонерного товариства “Луганськтепловоз” унеможливлює виконання рішення суду за попереднім місцем обліку, відхиляються як безпідставні.
Інших доказів неможливості виконання постанови суду у справі № 812/164/17 заявником не надано.
Вище викладений висновок суду у повній мірі узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 06.12.2018 у справі № 804/3655/18 та від 24.01.2019 у справі № 819/346/16.
Суд зазначає, що абзацом першим частини п`ятої статті 15 Закону № 1404-VIII встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник змінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Згідно із частинами першою та четвертою статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З вищевикладених мотивів суд вважає, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби не відповідає ознакам вибулої сторони виконавчого провадження, оскільки, як вище вказано, передача публічного акціонерного товариства “Луганськтепловоз” як платника податків до іншого контролюючого органу жодним чином не свідчить й про перехід обов`язку щодо виконання судового рішення від Харківського управління Офісу Державної фіскальної служби до іншого контролюючого органу.
Що стосується тверджень заявника щодо публічного правонаступництва, яке відбулося внаслідок передачі публічного акціонерного товариства “Луганськтепловоз” як платника податків до іншого контролюючого органу, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
За змістом частини третьої статті 81 Цивільного кодексу України порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, не може бути реорганізована, якщо серед правонаступників є юридична особа, наділена таким правом. Якщо серед правонаступників є юридична особа, яка не вправі розподіляти прибуток між учасниками, рішення про реорганізацію товариства, наділеного таким правом, приймається одностайно загальними зборами учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (частина друга статті 104 Цивільного кодексу України).
За приписами частини п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДФС (код ЄДРПОУ 39440996) перебуває в стані припинення з 05.08.2019.
Таким чином, жодних підстав правонаступництва в розумінні статті 104 Цивільного кодексу України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 379 цього кодексу.
Суд зазначає, що відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення. Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно – правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Суду не надано жодного доказу правонаступництва, доказів переходу до Головного управління ДПС у Луганській області обов`язку виконання постанови суду у справі № 812/164/17, де Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби був стороною та, у свою чергу, на якого й покладено обов`язок щодо виконання цього судового рішення.
Крім того, суд наголошує, що заявником не надано доказів завершення процедури адміністрування.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні № 64106988 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі №812/164/17, виданого Луганським окружним адміністративним судом 20.06.2018 з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Головне управління ДПС у Луганській області.
Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Офісу великих платників податків ДПС про заміну сторони у виконавчому провадженні № 64106988 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяТ.В. Смішлива