
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4605/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді : Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання: Суховій Г.В.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Курганова В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_2 , позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - військово-цивільна адміністрація, ВЦА, відповідач), в якому просив суд стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 суму середнього заробітку за час затримки виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 у справі №360/4217/19, а саме за період з 27.01.2020 по 31.03.2020 включно у загальному розмірі 46 602 гривень 14 копійок, з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 у справі №360/4217/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі, задоволенні у повному обсязі. Визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4053 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до першого заступника міського голови ОСОБА_1 ". Зокрема, визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4054 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до першого заступника міського голови ОСОБА_1 "; визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4055 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 "; визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4056 "Про звільнення першого заступника міського голови ОСОБА_1 "; поновлено ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови Сєвєродонецької міської ради з 06 вересня 2019 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 06 вересня 2019 року по 24 січня 2020 року у сумі 98269,73 грн (дев`яносто вісім тисяч двісті шістдесят дев`ять гривень 73 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Також зазначено, що розпорядженням виконуючого обов`язки міського голови ОСОБА_3 №157-К від 01.04.2020 "Про поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови" поновлено на посаді першого заступника міського голови ОСОБА_1 з 06.09.2019.
Отже, зважаючи на те, що розпорядження про поновлення позивача на посаді було прийнято лише 01.04.2020, тому з урахуванням положень статті 236 Кодексу законів про працю України позивач має право на виплату середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду у період з 27.01.2020 до 01.04.2020.
13.01.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 1542/2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили у задоволенні позову відмовити, з огляду на наступне.
Із посилання на указ Президента України від 28.07.2020 № 297/2020 про утворення військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, який опублікований в Урядовому кур`єрі 29.07.2020, Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» зазначають, що після утворення Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області (код 43748368) було припинено повноваження Сєвєродонецької міської ради, міського голови міста Сєвєродонецьк, секретаря міської ради та посадових осіб Сєвєродонецької міської ради.
При цьому, вказаним Законом встановлюється лише тимчасове виконання повноважень органів місцевого самоврядування, військово-цивільною адміністрацією та жодним чином не передбачається перехід прав та обов`язків органів місцевого самоврядування.
Також зазначено, що трудових договорів між позивачем та відповідачем не укладалося, а отже в розумінні трудового законодавства ВЦА м.Сєвєродонецьк Луганської області не є роботодавцем позивача. До повноважень Військово-цивільних адміністрацій населених пунктів або її керівника на відповідній території не відноситься обов`язок щодо виконання рішень судів в частині звернення до негайного виконання та обов`язок щодо виплати середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду органом місцевого самоврядування, повноваження якого припинені.
Крім того, із посиланням на положення статті 104 Цивільного кодексу України, статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» зазаначають, що за інформацією з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сєвєродонецька міська рада є юридичною особою, та на даний час не міститься записів про перебування юридичної особи в процесі припинення. Тобто, жодних підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України не існує, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 52 КАС України.
Вважають, що компетенційного адміністративного правонаступництва також не відбулося, оскільки відсутні врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від Сєвєродонецької міської ради до військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, що в свою чергу унеможливлює заміну сторони у спірних правовідносинах (арк. спр. 47-48).
24.03.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 10553/2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили у задоволенні позову відмовити, з аналогічних підстав, зазаначених у відзиві на позовну заяву, поданого до суду 13.01.2021 (арк. спр. 121-122).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав аналогічні пояснення, викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав аналогічні пояснення, викладеним у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 01.12.2020 позов залишено без руху (арк. спр. 19-22).
Ухвалою суду від 14.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 40-41).
Ухвалою суду від 12.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 90).
Ухвалою суду від 18.03.2021 здійснено заміну відповідача у справі (арк. спр. 177, 183-185).
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено наступне.
Відповідно до рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 31.01.2018 № 2238 ОСОБА_1 станом на 22.12.2018 обіймав посаду першого заступника міського голови Сєвєродонецької міської ради (арк. спр. 5).
22.12.2018 рішенням Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3014 «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» позивача з звільнено з займаної посади. Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду про його оскарження.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 у справі №360/4217/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі, задоволенні у повному обсязі. Визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4053 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до першого заступника міського голови ОСОБА_1 ". Зокрема, визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4054 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до першого заступника міського голови ОСОБА_1 "; визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4055 "Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 "; визнано протиправним і скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 05 вересня 2019 року № 4056 "Про звільнення першого заступника міського голови ОСОБА_1 "; поновлено ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови Сєвєродонецької міської ради з 06 вересня 2019 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 06 вересня 2019 року по 24 січня 2020 року у сумі 98269,73 грн (дев`яносто вісім тисяч двісті шістдесят дев`ять гривень 73 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів (арк. спр. 7-15).
Розпорядженням виконуючого обов`язки міського голови ОСОБА_3 №157-К від 01.04.2020 "Про поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника міського голови" позивача поновлено на посаді першого заступника міського голови з 06.09.2019 (арк. спр. 62).
Таким чином, судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалося відповідачем, що розпорядження про поновлення позивача на посаді було прийнято лише 01.04.2020.
При цьому, в ході розгляду справи ОСОБА_1 не заперечувався факт проходження служби на посаді першого заступника міського голови Сєвєродонецької міської ради та відсутності укладення трудових договорів саме з відповідачем у справі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 28 липня 2020 року № 297/2020 "Про утворення військово-цивільної адміністрації" утворено військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області, яка є юридичною особою та тимчасовим державним органом, що здійснює на відповідній території повноваження міських рад, виконавчих органів міських рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом. Даний указ опублікований в Урядовому кур`єрі 29.07.2020, у зв`язку з чим дата набрання чинності - 29.07.2020.
У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються повноваження, зокрема, міських рад, їх виконавчих органів, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування.
Закон України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII (далі - Закон № 141-VIII) визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Абзацами 1,3 частини першої статті 1 Закону № 141-VIII визначено, що Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
Частиною другої цієї статті передбачено, що Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно абзацу 4 статті 3 Закону № 141-VIII у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частини 11 цієї статті повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради.
З аналізу наведених норм слідує, що у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються повноваження, зокрема, міських рад, їх виконавчих органів, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження міських рад, виконавчих органі, міських рад, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом, які є юридичними особами публічного права, що набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" Військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із:
1) підготовки та затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
2) забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів;
3) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності до участі у комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координації цієї роботи на відповідній території;
4) розміщення на договірних засадах замовлень на виробництво продукції, виконання робіт (послуг), необхідних для територіальної громади, на підприємствах, в установах та організаціях;
5) складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; забезпечення виконання відповідного бюджету;
6) встановлення ставок місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України, якщо відсутнє рішення відповідної ради з цих питань;
7) прийняття рішень щодо надання відповідно до законодавства пільг зі сплати місцевих податків і зборів, якщо відсутнє рішення відповідної ради з цих питань;
8) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги;
9) залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об`єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища;
10) управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
11) встановлення для підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;
12) здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік);
13) сприяння розширенню житлового будівництва, надання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла; надання допомоги власникам квартир (будинків) в їх відбудові у разі пошкодження в результаті терористичних актів, диверсій; організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, житлових будинків, а також шляхів місцевого значення; виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об`єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;
14) надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок;
15) управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
16) забезпечення соціально-культурних закладів, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води;
17) вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв`язку із похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; надання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством;
18) сприяння організації призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації;
19) бронювання робочих місць для військовозобов`язаних на підприємствах, в установах та організаціях відповідно до законодавства;
20) організації та участі у здійсненні заходів, пов`язаних із мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом;
21) вирішення відповідно до законодавства питань, пов`язаних із наданням військовим частинам, установам, навчальним закладам Збройних Сил України службових приміщень і жилої площі, інших об`єктів, а також комунально-побутових послуг; здійснення контролю за їх використанням, наданням послуг;
22) сприяння організації виробництва і поставок у війська підприємствами та організаціями, що перебувають у комунальній власності, замовленої продукції, послуг, енергоресурсів;
23) здійснення заходів щодо створення належних умов для функціонування пунктів пропуску через державний кордон України;
24) сприяння Державній прикордонній службі України у підтриманні відповідного режиму на державному кордоні;
25) встановлення охорони важливих об`єктів національної економіки України, які забезпечують життєдіяльність населення;
26) здійснення заходів щодо військово-патріотичного виховання населення;
27) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік);
28) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення строком не більше одного року, а також про скасування такого дозволу;
29) прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об`єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам`ятками природи, історії або культури, які охороняються законом;
30) створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги;
31) сприяння діяльності органів суду, прокуратури, юстиції, служби безпеки, Національної поліції, адвокатури, Національного антикорупційного бюро України і Державної кримінально-виконавчої служби України;
32) заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території;
33) скасування актів виконавчих органів відповідної ради, які не відповідають Конституції, законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень;
34) прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського, селищного, міського голови;
35) встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
36) прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
37) визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;
38) прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених цим Законом;
39) надання згоди на передачу об`єктів з державної у комунальну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності;
40) створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби; вирішення питань про чисельність працівників такої служби, витрати на їх утримання; розроблення та здійснення заходів щодо матеріально-технічного забезпечення діяльності комунальних аварійно-рятувальних служб;
41) забезпечення централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду;
42) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин;
43) організації благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;
44) організації місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі;
45) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад;
46) затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форми власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством;
47) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;
48) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв`язку.
Військово-цивільні адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Таким чином, даною нормою чітко визначено перелік повноважень, що здійснюють Військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території, який є вичерпним та розширенню не підлягає.
При цьому, до повноважень Військово-цивільних адміністрацій населених пунктів на відповідній території не відноситься обов`язок щодо виконання рішень судів в частині звернення до негайного виконання, та обов`язок щодо виплати середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду органом місцевого самоврядування, повноваження якого припинені.
Розпорядженням керівника Військово-цивільної адміністрації від 10.08.2020 затверджено Положення про роботу Військово-цивільних адміністрацій міста Сєвєродонецька Луганської області (далі - Положення) (арк. спр. 27-35).
Відповідно до пункту 1.2 Положення Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецька Луганської області здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України "Про військово-цивільні адміністрації", «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», чинного законодавства України, нормативно-правових актів керівника Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк і цього Положення.
Згідно пункту 1.3 Положення Військово-цивільної адміністрації міста Сєвродонецьк - це тимчасовий державний орган, що забезпечує тириторії Сєвєродонецької міської ради, зокрема, реалізацію делегованих органами державної виконавчої влади повноважень відповідно до чинного законодавства України.
Пунктом 1.5 Положення Військово-цивільна адміністрації міста Сєвєродонецьк є юридичною особою публічного права та є органом державної влади.
Таким чином, даним Положенням закріплено, що Військово-цивільна адміністрація міста Сєвродонецьк - це тимчасовий державний орган, що забезпечує тириторії Сєвєродонецької містької ради, зокрема, реалізацію делегованих органами державної виконавчої влади повноважень відповідно до чинного законодавства України.
Тобто, Військово-цивільна адміністрація міста Сєвродонецьк відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" та Положення про роботу Військово-цивільних адміністрацій міста Сєвєродонецька Луганської області є юридичною особою публічного права та є органом державної влади.
Закон України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частин першої та другої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєс тру запису про її припинення.
Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІУ передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ним органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Отже, юридична особа вважається припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно інформації витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.02.2021 за кодом 242247440243 Військово-цивільна адміністрації міста Сєвєродонецьк (код ЄДРПОУ 43748368) зареєстрована юридичною особою 04.08.2020 за номером 13831020000005905 на підставі указа Президента України № 297/2020; організаційно-правова форма юридичної особи - орган державної влади; види економічної діяльності - 84.11 державне управління загального характеру (основний) (арк. спр. 71-75).
Згідно інформації витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.03.2021 за кодом 277513229749 Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662) зареєстрована юридичною особою 02.03.2021 за номером 1003831020000006017; організаційно-правова форма юридичної особи - орган державної влади; види економічної діяльності - 84.11 державне управління загального характеру (основний) (арк. спр. 114-116).
Згідно інформації витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.02.2021 за кодом 349284340862 Сєвєродонецька міська рада (код ЄДРПОУ 26204220) зареєстрована юридичною особою 21.05.1997; організаційно-правова форма юридичної особи - орган місцевого самоврядування; види економічної діяльності - 84.11 державне управління загального характеру (основний). При цьому, з даного витягу вбачається, що дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа, а також дані про юридичних осіб-правонаступників відсутні (арк. спр. 76-81).
Таким чином, судом встановлено, що Сєвєродонецька міська рада (код ЄДРПОУ 26204220) є юридичною особою, яка станом на час розгляду справи не перебуває у стані припинення, а також відомості про рішення щодо припинення юридичної особи, дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа, дані про юридичних осіб-правонаступників відсутні.
Вивченням змісту вказаних вище витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що Сєвєродонецька міська рада за організаційно-правовою формою юридичної особи є органом місцевого самоврядування. При цьому, Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецьк (код ЄДРПОУ 43748368) та Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662) за організаційно-правовими формами юридичних осіб є органами державної влади.
Тобто, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що вказані вище юридичні особи мають різні організаційно-правові форми. При цьому, Сєвєродонецька міська рада станом на час розгляду справи є юридичною особою, органом місцевого самоврядування згідно Закону України «Про місцеве самоврядування», яка тимчасово не здійснює свої повноваження відповідно до указу Президента України від 28 липня 2020 року № 297/2020 "Про утворення військово-цивільної адміністрації". Тоді як Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662) є юридичною особою, органом державної влади, що здійснює повноваження відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації".
Отже, вказані юридичні особи мають зовсім інші організаційно-правові форми юридичних осіб. При цьому, Сєвєродонецька міська рада діє та здійснює повноваження згідно Закону України «Про місцеве самоврядування», а Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", відтак до повноважень відповідача не відноситься обов`язок щодо виконання рішень судів в частині звернення до негайного виконання, та обов`язок щодо виплати середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду органом місцевого самоврядування, повноваження якого припинені, оскільки не є правонаступником останньої юридичної особи.
Крім того, суд зазначає, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.
Також суд вважає, що компетенційного адміністративного правонаступництва у даних правоідносинах не відбулося, оскільки відсутні врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від Сєвєродонецької міської ради до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що Сєвєродонецька міська рада та Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області це дві різні юридичні особи, які не мають жодного відношення одна до другої, мають різні організаційно-правові форми юридичних осіб, здійснюють діяльність, повноваження відповідно до різних нормативно-правових актів, та Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області не є правонаступником Сєвєродонецької міської ради, оскільки остання є юридичною особою, повноваження якої тимчасово припинені, проте у процесі ліквідації не перебуває.
Оскільки судом достовірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач проходив службу на посаді першого заступника міського голови Сєвєродонецької міської ради, у трудових відносинах з Сєвєродонецькою міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області не перебував та Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області не є правонаступником Сєвєродонецької міської ради, у зв`язку з чим відповідач по справі не має права реалізовувати права та нести обов`язки іншої юридичної особи.
Посилання позивача на постанову Луганського апеляційного суду від 03.12.2020 у справі № 428/113/29/19, в якій викладено висновок про те, що Військово-цивільна адміністрація міста Сєвєродонецька є правонаступником Сєвєродонецької міської ради, судом не приймається до уваги, оскільки у даній справі сторонами були зовсім інші особи та встановлювалися зовсім інші обставини у справі, відтак застосування частини 4 статті 78 КАС України до даних спірних правовідносин неможливе.
Крім того, посилання позивача на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 524/4478/17, від 20.02.2019 у справі № 826/16659/15, від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, судом також не приймається до уваги з огляду на наступне.
У даних справах оскаржувалися рішення державного органу, пов`язаних зі здійсненням функцій від імені держави, де стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу, та зазначено, що функції держави, які реалізовуються ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за вийнятком, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі. Також надано оцінку правонаступництву у сфері управлінській діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво), яке передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення пенвісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Проте, в ході розгляду даної адміністративної справи судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Сєвєродонецька міська рада є органом місцевого самоврядування, не перебуває у стані припинення та її повноваження тимчасово припиненні відповідно до указу Президента України від 28 липня 2020 року № 297/2020 "Про утворення військово-цивільної адміністрації". При цьому, Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області є органом державної влади, який відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" є тимачасовим органом, що здійснює повноваження органу місцевого самоврядування. Отже вказані юридичні особи мають зовсім різні організаційно-правові форми.
Таким чином, у вказаних вище постановах Верховного Суду правовідносини стосувалися правонаступництва у сфері управлінській діяльності саме органів державної влади (публічне правонаступництво), яке передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, проте у даній адміністративній справі спірним питанням є в тому числі перехід обов`язків та повноважень щодо виконання рішення суду від органу місцевого самоврядування до органу державної влади.
Тобто, судом у зазначених постановах Верховного Суду розглядалося саме питання правонаступництва у сфері управлінській діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво), а не правонаступництво від органу місцевого самоврядування, повноваження якого тимчасово припиненні, до органу держаної влади. Відтак застосування вказаних правових висновків не можливе до спірних правовідносин.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам позивача, оскільки вони не спростовують обставини, встановлені судом під час розгляду справи.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Питання щодо розподілу судови витрат сдом не вирішуються, оскільки рішення прийнято не на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на роботі відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 05 квітня 2021 року.
Суддя Є.О. Кисельова