Рішення № 96075991, 07.04.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
340/2664/20
Номер документу
96075991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2664/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №1 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області № 935040159449 від 02.06.2020 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області № 18-82 вих10 від 16 березня 2020 року починаючи з 1 січня 2020 року без обмеження її максимального розміру та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат. Виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку і фактично отриманою пенсією здійснити разово однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 липня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.45).

Ухвалою суду від 28 липня 2020 року зупинено провадження по даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20) (а.с.46-47).

Ухвалою суду від 07.04.2021 поновлено провадження у справі (а.с.130).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугою років з 22.10.2004 року, призначену на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", внесено відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якими підвищено заробітну плату працівникам прокуратури. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Також, установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. Зазначав, що 02.06.2020 він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-82 вих.-10 від 16.03.2020. Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, про що прийняв рішення №935040159449 від 02.06.2020. Крім того, стверджував, що до його пенсії не можуть застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії та пенсія повинна становити 90% заробітної плати. Отже, на переконання позивача, оскаржуване рішення відповідача є протиправним.

Згідно наданого суду відзиву на позов (а.с.127-128), відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необґрунтованість позовних вимог. Так, на думку відповідача, підстави для перерахунку пенсії на момент подання позивачем заяви за довідкою від 16.03.2020 про заробітну плату відсутні, з іншою довідкою позивач не звертався. В зв`язку з чим, вважає, що дії Головного управління ґрунтуються на нормі, визначеній в ст.86 Закону України "Про прокуратуру", чинній на момент звернення позивача до Головного управління за перерахунком. Також вказує, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 перерахунок пенсій, призначених за Законом України "Про прокуратуру", проводиться у разі зміни розміру посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року. Також, звертав увагу на те, що вимога позивача про проведення перерахунку пенсії та її виплати без обмеження максимальним розміром протирічить нормі викладеній в абз.6 ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру".

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено та матеріалами адміністративної справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 22.10.2004 року та отримує пенсію за вислугою років, яка призначена відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми заробітної плати (а.с.53-119).

З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що з 2005 року відповідачем неодноразово здійснювався перерахунок пенсії позивача згідно поданих довідок прокуратури Кіровоградської області із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою.

16.03.2020 прокуратурою Кіровоградської області видано позивачу довідку №18-82 вих.-10 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії (а.с.123).

За змістом даної довідки вона видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", за нормами чинними на 06.09.2017.

02.06.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав зазначену довідку (а.с.120).

Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, про що прийняв рішення №935040159449 від 02.06.2020 (а.с.125-126). В даному рішенні відповідачем зазначено, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. Отже, призначені працівникам прокуратури пенсії переховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13 грудня 2019 року. Крім того, посилався на п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №115, яка набрала чинності з 01.01.2020, якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур та встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Позивач, не погодившись з таким рішенням відповідача, звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з частиною першою та третьою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

На час призначення позивачу пенсії (2004 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. (ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).

Відповідно до ч.12 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. (ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ , який набрав чинності з 15.07.2015 року (далі - Закон №1697-VІІ).

Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру" та законодавцем делеговано повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання цього рішення:

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Отже позивач, як колишній працівник прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (яка застосовується з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019) має право на перерахунок своєї пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято постанову №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою зокрема внесено зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури. Вказана постанова набрала чинності 06.09.2017 року.

У зв`язку з цими змінами з 06.09.2017 року зросли розміри посадових окладів, надбавок та інших складових заробітної плати, що включалися у заробіток для обчислення пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру".

З огляду на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, яким установлено порядок застосування частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, позивач набув право на перерахунок його пенсії з 13.12.2019 року.

Так, прокуратура Кіровоградської області, на виконання вказаного рішення Конституційного Суду України, з метою перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, видала йому довідку №18-82вих.-10 від 16.03.2020 року про заробітну плату за відповідною (прирівняною) посадою, яку він займав на день звільнення, за нормами, чинними на 06.09.2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". (а.с.16)

Проте, відповідач відмовився врахувати цю довідку та провести перерахунок пенсії, пославшись у спірному рішенні на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять, починаючи з 13.12.2019 року та у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року, а відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" (а.с.15).

Суд не погоджується з такими доводами та зазначає, що набрання чинності 06.09.2017 року постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", внаслідок якої змінилася (збільшилася) заробітна плата працівників, які проходять службу в органах прокуратури, у розумінні частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ. При цьому, з огляду на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, яким установлено порядок застосування частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, позивач набув право на перерахунок його пенсії.

Крім того, доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умови перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще у вересні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.

При цьому, суд вказує, що Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-82вих.-10 від 16.03.2020.

Крім того, суд звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 1 січня 2015 року було викладено в новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Отже, з огляду на те, що справа, яка розглядається є типовою, суд у відповідності до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України застосовує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №560/2120/20.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року суд відхиляє та зазначає, що цією постановою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1 - 3, у зв`язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури"№113-IX від 19.09.2019 року.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року установлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Оскільки позивач звернувся за перерахунком пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам саме на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"), тому норми постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року до спірних правовідносин не застосовуються.

Таким чином, з`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що право позивача порушено рішенням №935040159449 від 02.06.2020 про відмову в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-82 вих.-10 від 16.03.2020. Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935040159449 від 02.06.2020 винесено протиправно, необґрунтовано та непропорційно, а тому підлягає скасуванню.

Зважаючи на висновки про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935040159449 від 02.06.2020, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-82 вих.-10 від 16.03.2020 починаючи з 13.12.2019 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Разом з тим, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії, не підлягають задоволенню. Оскільки, під час прийняття оскаржуваного у даній справі рішення відповідачем не вирішувалось питання визначення відсоткового розміру пенсії позивача, а також відсутній спір щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, установленим абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру". Вказане свідчить про передчасність даної позовної вимоги з огляду на обставини непроведення відповідачем перерахунку пенсії позивача. До того ж, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорювані права. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, а на даний час права позивача в цій частині не порушені.

Також, вимоги позову щодо виплати різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", не узгоджуються з повноваженнями суду на стадії ухвалення рішення, передбаченими статтею 245 КАС України, отже задоволенню не підлягають. При цьому, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.11.2019 у справі № 640/5248/19, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.1, 3 ст.139 КАС України суд стягує на користь позивача здійснені документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 560,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935040159449 від 02.06.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-82 вих.-10 від 16.03.2020, та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично сплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені ним судові витрати на оплату судового збору в сумі 560,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина