ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" березня 2010 р. Справа № 2a-3457/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остапюк С.В.
за участю секретаря Дутчак Л.В.
представника позивача: Шепетівської обєднаної Державної податкової інспекції Хмельницької області Косовської А.П.
представника відповідача: Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»Данюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Військового прокурора Рівненського гарнізону в інтересах держави в особі Шепетівської обєднаної Державної податкової інспекції Хмельницької області до Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»про стягнення податкового боргу в розмірі 86665 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
25.12.2009 року Військовий прокурор Рівненського гарнізону в інтересах держави в особі Шепетівської обєднаної Державної податкової інспекції Хмельницької області (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»(далі - відповідач) про стягнення заборгованості з сплати податку на прибуток в розмірі 86665 гривень та частини прибутку держаних підприємств в розмірі 24107,05 гривень.
01.03.2010 року в судовому засіданні представник позивача суду надав клопотання про уточнення позовних вимог, яким зменшив розмір позовних вимог, у звязку із сплатою в повному обсязі заборгованості сум частини прибутку державних підприємств в розмірі 24107,05 гривень. Просив стягнути з відповідача заборгованість по податку на прибуток підприємств в розмірі 86665 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно в порушені Закону України "Про систему оподаткування", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" допустив заборгованість самостійно задекларованих сум зобовязань з податку на прибуток в розмірі 86665 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала, проти стягнення заборгованості з сплати податку на прибуток в розмірі 86665 гривень не заперечила.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.
Судом встановлено, що 13.12.1993 року відокремлений підрозділ «Шепетівський військовий лісгосп»взятий Шепетівською обєднаною Державною податковою інспекцією Хмельницької області на облік як платника податків.
Військовою прокуратурою Рівненського гарнізону відповідно до повідомлення Шепетівської обєднаної державної податкової інспекції, в грудні 2009 року проведено перевірку, з питань дотримання посадовими особами відокремленого підрозділу «Шепетівський військовий лісгосп»Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»законодавства про оподаткування. Перевіркою встановлено, що відокремленим підрозділом «Шепетівський військовий лісгосп»Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»допущено заборгованість з сплати податку на прибуток підприємства в розмірі 86665 гривень.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі) належать податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Як встановлено судом, Шепетівський військовий лісгосп є підрозділом Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»без права юридичної особи, що підтверджується довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за №133, копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість за № 31742650, копією витягу з «Положення про підрозділ Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Відповідно до частини 1 статті 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Згідно частини 4 статті 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Оскільки, Шепетівський військовий лісгосп не має статусу юридичної особи і діє на основі Положення, є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», у відповідності до частини 4 статті 64 Господарського кодексу України, не є юридичною особою та не набув адміністративно процесуальної правоздатності, тому позивачем вірно звернено позовні вимоги до відповідача Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Судом встановлено, що 22.06.1993 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради проведено державну реєстрацію юридичної особи Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно підпункту 1.1. пункту 1 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Судом встановлено, що відповідачем 02.08.2010 року подано до податкового органу декларацію з податку на прибуток за півріччя 2009 року, де ним самостійно задекларовано суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємства до сплати 1476 та суму нарахованого податку за попередній податковий період поточного року в розмірі 22436 гривень, 28.10.2009 року подано декларацію з податку на прибуток за ІІІ квартали 2009 року на суму 78852 гривень. Однак, відповідач тільки частково сплатив податок на прибуток. Несплачена сума заборгованості самостійно задекларованих сум зобовязань з податку на прибуток становить розмір 86665 гривень.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Пунктом 5.1. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Суд приходить до висновку, що податкове зобов'язання відповідача визначене ним у вказаних деклараціях, є узгодженою з дня подання такої декларації.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що сума податкових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 86665 гривень є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити суму податкового боргу в розмірі 86665 гривень. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», 76014, вулиця Ребета, 6, місто Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер 08033772 в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі 86665 (вісімдесять шість тисяч шістсот шістдесять пять) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 05.03.2010 року.