Рішення № 96075675, 06.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2021
Номер справи
300/1418/21
Номер документу
96075675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 год.10 хв.

"06" квітня 2021 р. справа № 300/1418/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Біньковська Н.В., судді Шумей М.В., Скільський І.І.;

за участю: секретаря судового засідання Федик О.В.,

представника позивача - Сторожука А.Л.,

представника відповідача -Бартоша С.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування протокольного рішення, -

ВСТАНОВИВ:

05.04.2021 кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Сторожук Андрій Леонідович , звернувся до суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування протокольного рішення про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 о 11:00 год.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження, з врахуванням положень статей 268 - 273 КАС України, призначено судовий розгляд справи на 06.04.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з близько 04:00 год. 01.04.2021 по 11:00 год. 01.04.2021 мала місце фактична перерва в діяльності відповіда, оформлена відповідним протокольним рішенням. Стверджує, що протягом перерви відповідач не здійснював прийом опрацьованої документації в дільничних виборчих комісій, а вже прийнята, опрацьована виборча документація, в тому числі по тих дільницях де було вирішено провести повторний підрахунок у вже розпломбованих мішках для зберігання, зберігалась в приміщенні, де здійснює діяльність ОВК №87 та знаходилась без нагляду. На думку позивача оскаржуване рішення прийняте з порушенням частини 1 статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проведення засідання комісії безперервно до встановлення підсумків голосування.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечує. Зазначає, що задля проведення безперервного засідання ОВК №87 забезпечувався час для відпочинку, харчування та фізіологічних потреб членів ОВК, оскільки встановлення підсумків голосування відбувалось протягом 7 діб. Зауважує, що довіреною особою позивача направлялася скарга до ЦВК в частині «протиправності оголошення перерв у безперервному засіданні, на якому здійснюється прийом документів дільничних виборчих комісій», однак рішення ЦВК від 02.04.2021 №146 скаргу залишено без розгляду. Також зазначає, що постановою ЦВК від 22.10.2020 №409 «Про окремі питання підготовки та проведення виборів 25 жовтня 2020 року в умовах поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» встановлено вимоги щодо провітрювання приміщень та обробки дезінфікуючими засобами.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві. Додатково пояснив, що оскаржуване рішення прийнято поза межами повноважень відповідача, оскільки статтею 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено проведення окружною виборчою комісією засідання безперервно. В ході засідання 01.04.2021 відповідач повинен був безперервно здійснювати прийом виборчої документації дільничних виборчих комісій. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні стосовно задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позов. Додатково пояснив, що з 03:20 01.04.2021 до 11:00 01.04.2021 тимчасово була призупинена фактична робота виборчої комісії, члени виборчої комісії покинули приміщення, в якому проводилось засідання і вказане приміщення комісією було опечатане. При цьому, виборча комісія не здійснювала інших функцій. Вважає, що позивач занадто вузько трактує поняття безперервності засідання, оскільки останнє не означає, що окружна виборча комісія повинна безперервно перебувати в приміщенні. Просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на 28 березня 2021 року.

Постановою Центральної виборчої комісії №45 від 05.02.2021 утворено окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 у складі 18 осіб.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року.

28 березня 2021 року проведено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87.

01.04.2021 о 03:20 год. Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (надалі також - ОВК №87) протокольним рішенням вирішила продовжити прийом виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 о 11:00 год. Підставою прийняття такого рішення зазначено неможливість проводити прийом виборчої документації від ДВК.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач через уповноваженого представника звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Згідно вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу України від 19.12.2019 №396-ІХ поширено дію положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» на правовідносини щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Згідно частин 1 та 2 статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (надалі також - Закону №4061), виборчий процес - це здійснення суб`єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Пунктом 8 частини 5 статті 11 Закону №4061 передбачено, що одним із етапів виборчого процесу є підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування.

Організацію підготовки та проведення виборів депутатів, а також забезпечення додержання та однакового застосування законодавства України про вибори депутатів покладено на виборчі комісії (стаття 25 Закону №4061).

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (надалі також - Закону №4061), систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Статтею 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що виборча комісія є колегіальним органом, основною формою роботи якої є засідання. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом, після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії.

За змістом частини 6 статті 87, частини 12 статті 91, частини 5 статті 93 Закону №4061, дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії. Протоколи про підрахунок голосів виборців та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні у порядку, встановленому статтею 94 цього Закону.

Згідно із частиною 1 статті 94 Закону №4061, з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 4 статті 94 Закону №4061).

Як встановлено судом, 01.04.2021 о 03:20 Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 прийнято протокольне рішення про продовження прийому виборчої документації 01.04.2021 о 11:00 год.

Зі змісту витягу із протоколу засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 видно, що прийняте оскаржуване рішення обґрунтоване неможливістю проводити прийом виборчої документації від ДВК у зв`язку з перешкоджанням діяльності роботи ОВК та втручанням у діяльність ОВК і окремих членів комісії, перешкоджанням проведення засідання, фактом звернення ОВК до органів Національної поліції задля забезпечення безпеки та правопорядку біля приміщення ОВК у зв`язку із масовими заворушеннями у приміщенні ОВК, з метою організації дезінфекції приміщення.

Представник відповідача не заперечує факт відтермінування прийому виборчої документації дільничних виборчих комісій, зазначає про те, що після прийняття оскаржуваного рішення голова та члени ОВК №87, здійснивши опечатування серверної та приміщення де проводилось засідання виборчої комісії, покинули приміщення ОВК №87, проте пояснив, що члени ОВК №87 не залучались в цей час до виконання інших функцій, а тому безперервність засідання комісії не порушена.

Виходячи з вимог частини 1 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» суд констатує, що переривання безперервного засідання ОВК №87 з 03:20 до 11:00 01.04.2021 є свідченням недотримання відповідачем в повній мірі порядку та процедури прийняття виборчої документації дільничних виборчих комісій та вказує на допущення відповідачем порушення такого порядку, який регламентовано приписами статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, прийняте відповідачем 01.04.2021 о 03:20 год. рішення про продовження прийому виборчої документації 01.04.2021 о 11:00 год. є протиправним, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог щодо скасування оскаржуваного рішення суд зазначає, що станом на час звернення до суду із цим позовом та розгляду справи, ОВК №87 встановила підсумки голосування, за наслідками якого прийнято відповідне рішення. Враховуючи, що оскаржуване протокольне рішення про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2020 о 11:00 год. є реалізованим, на момент розгляду справи вичерпало свою дію, а безпосередні наслідки голосування для суб`єктів виборчого процесу створює протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, відтак вимога позивача щодо скасування оскаржуваного рішення є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що твердження представника позивача щодо невідповідності змісту витягу з протоколу засідання ОВК №87 від 28.03.2021, наданого позивачу за його запитом та витягу з протоколу засідання ОВК №87 від 28.03.2021, наданого на виконання ухвали суду, є некоректними, оскільки витребовування у відповідача позивачем саме витягу із протоколу засідання із відображенням ходу розгляду та прийняття оскаржуваного рішення, суду не надано.

Іншим аргументам позивача щодо ймовірного переміщення під час дії оскаржуваного рішення місцезнаходження виборчої документації, суд не надає оцінки, оскільки вони не стосуються предмету розгляду у цій справі.

Підсумовуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до ч. 9 ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

При зверненні до суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Сума судового збору, яка підлягала сплаті за подання даної позовної заяви становить 908 грн.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір належить стягнути до Державного бюджету України пропорційно до задоволених вимог у розмірі по 454 грн. з позивача та з відповідача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним протокольне рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про продовження прийому виборчої документації ОВК №87 - 01.04.2021 року о 11:00.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (код ЄДРПОУ 43998137) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Строк подання апеляційної скарги, відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути поновлено.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники справи:

позивач - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач - Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (код ЄДРПОУ 43998137, вул.Шептицького А., буд.36, м.Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405).

Головуючий суддя Біньковська Н.В.

Суддя Шумей М.В.

Суддя Скільський І.І.