Рішення № 96075632, 06.04.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2021
Номер справи
280/8859/20
Номер документу
96075632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 квітня 2021 року Справа № 280/8859/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до виконавчого комітету Запорізької міської ради

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 446/13 від 28.10.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, за адресою: АДРЕСА_1 ».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він володіє причепом марки ПГМФ 8704 реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на праві власності належить ОСОБА_2 , який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, рішенням відповідача № 446/13 від 28.10.2020 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, за адресою: АДРЕСА_1 », прийнято усунути наслідки порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя шляхом демонтажу тимчасової споруди (металевої конструкції) без відповідних дозвільних документів (паспорту прив`язки) на об`єкті благоустрою АДРЕСА_1 ». Також, позивач вказував на те, що районна адміністрація ЗМР по Дніпровському району вимагає від позивача самостійно виконати демонтаж. Вважає оскаржуване рішення незаконним, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 09.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд адміністративної справи призначено без повідомлення/виклику представників сторін.

Ухвалою суду від 16.12.2020 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовлено.

Ухвалою суду від 23.12.2020 виправлено описку в ухвалі Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року за заявою ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі № 280/8859/20 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідач надав до суду відзив (вх. 63175 від 24.12.2020), проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач не навів у позові та доданих до нього матеріалах, яким саме чином оскаржуване рішення стосується його майнових прав на транспортний засіб, який, за даними, зазначеними позивачем у позовній заяві та копіями доданих документів, зареєстрований за іншою особою та до оскаржуваного рішення жодного відношення не має. Крім того зазначили, що рішення ВК Запорізької МР від 28.10.2020 №446/13 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: АДРЕСА_1 » прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України. Відповідач зазначає, що актом обстеження території №0679 від 22.10.2020, Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради виявлено факт розміщення засобу дрібнороздрібної торговельної мережі для провадження підприємницької діяльності, без достатніх правових підстав без відповідних дозвільних документів на об`єкті благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, відповідачем зазначено, що відповідно до інформації отриманої від управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, департаменту та містобудування Запорізької міської ради, дозвільні документи на такого об`єкта не надавались. За таких обставин, відповідач вважає, що оскільки було виявлено порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, то відповідачем правомірно вжито заходів щодо усунення таких порушень. Крім цього, зазначаємо, що позивач, оскаржуючи рішення Виконавчого комітету міської ради від 28.10.2020 №446/13 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 14», не довів що це рішення стосується саме його прав, що він є власником зазначеної споруди, відносно якої прийняте оскаржуване рішення, додав до матеріалів справи зовсім інше рішення, а не те, що їм оскаржується. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що 22.10.2020 Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради проведено перевірку стану благоустрою території м. Запоріжжя, за адресою: пр. Металургів, 14, за результатами якого складено Акт обстеження території №0679 ( а.с.35)

Відповідно до висновків Акту обстеження території №0679 зазначено, що: «за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено факт встановлення тимчасової споруди (металевої конструкцій), яка встановлена у супереч Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.4.3.1,п.4.3.10, п.4.3.36 «Правил благоустрою території м. Запоріжжя», затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 № 41. Таким чином, наявні порушення вимог законодавства у сфері благоустрою. Також згідно з базою даних Департаменту архітектури та містобудування ЗМР не зареєстрована інформація щодо наявності будь-яких дозвільних документів на розміщення вищевказаної споруди по АДРЕСА_1 . Та згідно інформаційної бази в управлінні з питань земельних відносин ЗМР (договорів оренди, укладених з ЗМР) за адресою: пр. Металургів 14, м. Запоріжжя договори оренди землі не значаться ( а.с.36-37).

Згідно листа Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради розглянувши від 20.10.2020 № 2050/02-03 встановлено, що за адресою: вул. Металургів, 14, м. Запоріжжя договори оренди землі не значаться. Одночасно зазначаєно, що в управлінні з питань земельних відносин Запорізької міської ради відсутня інформаційна база щодо земельних ділянок, які зареєстровані за фізичними та юридичними особами на праві приватної власності та/або передані їм у постійне користування.

До 01.01.2013 органом, який здійснював ведення Державного земельного кадастру та державну реєстрацію прав на земельні ділянки було Держземагенство (тепер Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області). Відповідно до Указу Президента від 05.10.2011 № 965/2011, який набрав чинності з 01.01.2013, повноваження Держземагенства (тепер Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області) в частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припинились. З 2013 року державну реєстрацію прав на земельні ділянки здійснюють органи державної реєстрації прав. (а.с.38).

Згідно листа департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 20.10.2020 03-07/5218 зазначено, що інформація щодо наявності будь-яких дозвільних документів на розміщення вищезазначеної споруди у відділі містобудівного кадастру Департаменту не зареєстрована ( а.с.39)

На підставі Акту обстеження території №0679, Інспекцією з благоустрою запропоновано усунути наслідки порушення правил благоустрою шляхом демонтажу (транспортування) об`єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, у встановленому порядку, винести питання на розгляд Виконавчого комітету Запорізької міської ради.

Рішенням ВК Запорізької МР від 28.10.2020 №446/13 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 14» вирішено усунути наслідки порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням міської ради від 22.06.2011 №41 (далі - Правила) шляхом демонтажу тимчасової споруди (металевої конструкції) встановленої без відповідних дозвільних документів (паспорту прив`язки) на обєкті благоустрою м. Запоріжжя, за адресою: проспект Металургів, 14.

Позивач не погодившись з правомірністю дій щодо демонтажу причепа, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально-складських та інших об`єктів у межах населеного пункту.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Так, рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 №41 затверджено Правила благоустрою території міста Запоріжжя, які визначають порядок благоустрою та утримання об`єктів благоустрою міста Запоріжжя, регулюють права та обов`язки учасників правовідносин у сфері благоустрою території міста, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку у місті.

Відповідно до пункту 1.2 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, і є обов`язковими для виконання на території міста Запоріжжя всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.

Згідно пункту 1.4 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, організацію благоустрою міста Запоріжжя забезпечують органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом, їх положеннями, статутами. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території міста Запоріжжя.

Відповідно до пп.4.3.10, 4.3.20 п.4.3 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, на об`єктах благоустрою юридичним особам (їх філіям, представництвам, відділенням), фізичним особам-підприємцям, а також громадянам забороняється: самовільно розміщувати конструкції, які мають рекламний або інший характер, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони; здійснювати паркування автотранспорту на газонах та інших не встановлених для цього місцях.

Згідно пп.6.13.6 п.6.13 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, на об`єктах благоустрою міста забороняється розміщення малих архітектурних форм а також пересувних елементів вуличної та сезонної торгівлі, якщо їх власниками (користувачами) не укладено договір про пайову участь в утриманні об`єктів благоустрою з уповноваженим органом Запорізької міської ради (якщо право на земельну ділянку не набувається іншим чином). Власники або користувачі зазначених об`єктів зобов`язані також укладати договори на вивезення відходів.

Відповідно до пп.7.4.4 п.7.4 Правил благоустрою території міста Запоріжжя, забороняється самовільно встановлювати точки торгівлі з лотків, автомобілів, причепів, столиків, візків у не призначених для цього місцях.

Суд зазначає, що матеріали адміністративної справи не містять жодних доказів на підтвердження наявності у позивача будь-яких дозвільних документів на розміщення належного причепу ПГМФ 8704, № НОМЕР_1 за адресою: пр.Металургів, 14, як торговельного об`єкту чи як неторговельного об`єкту (оренда землі, договір про пайову участь в утриманні об`єктів благоустрою, тощо).

Більш того, суд звертає увагу, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - причеп ПГМФ 8704, № НОМЕР_1 належить на праві власності ОСОБА_2 (а.с.8)

Так, позивачем не надано жодних документів, які б підтверджували його право користування чи розпорядження, володіння вказаним причепом, та відповідних дозвільних документів (паспорту прив`язки) на об`єкті благоустрою м. Запоріжжя за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною ч.2 ст.77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що під час ухвалення оскаржуваного рішення, відповідач діяв обґрунтовано та на підставі наданих повноважень.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (69002, м. Запоріжжя, до вимоги, РНОКПП НОМЕР_2 ) до виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 02140892) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Стрельнікова