
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 квітня 2021 року Справа № 280/8876/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною відмову відповідача викладену в листі №7369-7281/Ш-02/8-0800/20 від 20.08.2020 року щодо відмови в перерахунку пенсії з більшого заробітку та зобов`язати відповідача зробити перерахунок та виплатити недоотриманий розмір пенсії за період з 17.02.2020 по 30.06.2020 року, з розрахунку 5610,75 грн. за повний місяць.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач звернулась до відповідача за призначенням пенсії за віком. 17.02.2020 року позивачу було призначено пенсію за віком без урахування наданих ним довідок про заробітну плату, виданих ТОВ «Нижньотагільський завод металевих конструкцій» Свердловської області Російської Федерації, за період роботи з 01.08.1986 по 30.11.1999, оскільки в наданих довідках не зазначено грошової одиниці в якій нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, тому відповідачем було зроблено запит до ТОВ «Нижньотагільський завод металевих конструкцій» Свердловської області Російської Федерації та до Пенсійного Фонду Російської Федерації і оскільки відповіді на запит відповідач отримав 15.06.2020 , позивачу перерахували пенсію з 01.07.2020. На заяву позивача від 07.08.2020 перерахуватиі пенсію з дня її призначення, а не з дня уточнення інформації в наданих довідках, ГУ Пенсійного Фонду України в Запорізькій області листом від 20.08.2020 року №7369-7281/ш-02/8-0800/20 - відмовило. Позивач вважає таку відмову протиправною, з урахуаннням відповіді на відзив від 11.01.2021 просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 08.12.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
29.12.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому вказано, що 20.01.2020 позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного за призначенням пенсії за віком. Рішенням від 24.01.2020 позивачу було призначено пенсію за віком з 17.02.2020. При розрахунку пенсії було взято стаж за період роботи з 20.08.1986 по 12.11.1999 роки - 13 років 2 місяці 23 дні. Це періоди роботи на «Нижнєтагільському заводі металоконструкцію) в Свердловскій області Російської федерації. З метою перевірки достовірності вищезазначених періодів роботи Управлінням 20.02.2020 на адресу було надіслано лист з проханням про надання довідки по заробітній платі по позивачу ОСОБА_1 , оскільки при призначенні пенсії довідки про заробіток за вищезазначений період були відсутні. 07.05.2020 Управлінням було отримано відповідь. Оновлені довідки надійшли до відповідача 15.06.2020 На підставі заяви позивача від 26.06.2020 управлінням перераховано пенсію, з урахуванням довідок. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
20.01.2020 позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Управління) за призначенням пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV(далі - Закон 1058).
Рішенням від 24.01.2020 №084550001089 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 17.02.2020. При розрахунку пенсії органом Пенсійного фонду було взято, зокрема, стаж за період роботи з 20.08.1986 по 12.11.1999 роки - 13 років 2 місяці 23 дні. Це періоди роботи на «Нижнєтагільському заводі металоконструкцій» в Свердловскій області Російської федерації.
З метою перевірки достовірності вищезазначених періодів роботи на «Нижнєтагільському заводі металоконструкцій», відповідач 20.02.2020 на адресу Державного підприємства Управління Пенсійного фонду Російської федерації в м. Нижній Тагил надіслав лист з проханням про надання довідки по заробітній платі по позивачу ОСОБА_1 з періоди роботи з 20.08.1986 по 12.11.1999 оскільки при призначенні пенсії довідки про заробіток за вищезазначений період були відсутні.
07.05.2020 відповідач отримав відповідь з наданням довідок про періоди роботи на «Нижнєтагільському заводі металоконструкцію, а саме, довідки про заробіток №03, 04, 05 від 27.03.2020. Але у вказаних довідках не було зазначено грошову одиницю в якій нараховувалась та виплачувалась заробітна плата. Оновлені довідки надійшли до відповідача 15.06.2020.
01.07.2020 відповідачем зроблено позивачу перерахунок пенсії. Розмір після перерахунку з урахуванням довідок про заробітну плату склав - 5610,73 грн.
07.08.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою перерахувати пенсію з дня її призначення - 17.02.2020, а не з дня уточнення інформації в наданих довідках.
Листом №7369-7281/ш-02/8-0800/20 від 20.08.2020 ГУ Пенсійного Фонду України в Запорізькій області - відмовило ОСОБА_1 (а.с.8).
Не погодившись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно- правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч.3 ст.44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевірити їх обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно абзацу 2. п.4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Вищезазначена норма стосується саме виникнення права у особи на підвищення пенсії, в даному ж випадку право на підвищення пенсії в позивача не виникало, а було з самого початку його звернення за призначенням пенсії за віком - 20.01.2020.
Щодо посилань відповідача на на п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі-Порядок) де зазначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Суд зазначає, що в п. 1.7. Порядку визначено порядок перерахунку пенсії у разі неподання заявником всіх необхідних документів у тримісячний термін. Крім того, орган, що призначає пенсію, мав письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис і лише у разі якщо заявник не приніс документ протягом трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
В даному ж випадку позивачем були подані всі необхідні документи, в тому числі і довідки про заробітну плату, видані ТОВ «Нижньотагільський завод металевих конструкцій» Свердловської області Російської Федерації, за період роботи з 01.08.1986 по 30.11.1999.
Доказів звернення відповідача до позивача із повідомленням про необхідність подати додаткові документи суду не надано.
Весь час уточнення відомостей в довідках з 17.02.2020 - 30.06.2020 пенсія позивача складала - 2310,29 грн. (а.с.6).
Отже, позивач мав право на пенсію у розмірі 5610,73 (згідно розрахунку у листі ГУ Пенсійного Фонду України в Запорізькій від 20.08.2020 а.с.8) з моменту призначення пенсії 17.02.2020, а не з моменту отримання відповідей від ТОВ «Нижньотагільський завод металевих конструкцій» Свердловської області Російської Федерації та Пенсійного Фонду Російської Федерації на запити відповідача.
За приписами статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Законом, що відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ.
Таким чином, аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що відповідач не мав права фактично занижувати розмір пенсії позивача за період 17.02.2020 - 30.06.2020, у зв`язку з необхідністю уточнення відомостей наданих в довідках, що призвело до того, що позивач був позбавлений права на отримання пенсії у розмірі, на який мав право згідно законодавства, що обмежує моє права, гарантовані Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частинами 2, 3 статті 7 КАС України передбачено, що суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналізуючи у сукупності фактичні обставини справи та норми закону, виходячи з принципу верховенства права, з метою повного захисту порушених прав і свобод позивача, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з дня з призначення пенсії не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та є протиправною.
З метою відновлення порушених прав та інтересів, за захистом яких позивач звернулась до суду, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача зробити перерахунок та виплатити недоотриманий розмір пенсії за період з 17.02.2020 по 30.06.2020 року, з розрахунку 5610,75 грн. за повний місяць.
У даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача вчинити певні дії, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено 840,80 грн., відтак стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підлягає сума сплаченого судового збору у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області викладену в листі №7369-7281/Ш-02/8-0800/20 від 20.08.2020 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з більшого заробітку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриманий розмір пенсії за період з 17.02.2020 по 30.06.2020, з розрахунку 5610,75 грн. за повний місяць.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати в сумі 840,80 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Стрельнікова