
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 квітня 2021 року о/об 11 год. 25 хв.Справа № 280/1462/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.1, прим.8,; код ЄДРПОУ 42346158)
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати дії Головного управління ДПС у Запорізькій області, виражені у вигляді складання та надіслання Запиту №69349/10/08-01-07-19-09 від 07.12.2020 протиправними.
У позовній заяві зазначено наступне. На адресу ФОП ОСОБА_1 від ГУ ДПС у Запорізькій області надійшов Запит №69349/10/08-01-07-19-09 від 07.12.2020 про надання податкової інформації та її документального підтвердження на підставі вимог пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.73.3, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, п.9, абз.2 п.12, абз.2 п.14 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку періодичності подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» від 27.12.2010 за №1245. Запит направлений у зв`язку з отриманням інформації щодо можливого порушення податкового законодавства. Запитом встановлений строк для надання інформації - протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Запиту. Враховуючи те, що Запит отриманий 17.12.2020, граничною датою надання відповіді було 11.01.2021. 06.01.2021 на адресу ГУ ДПС у Запорізькій області направлений лист №1 від 06.01.2021 у відповідь на Запит, який був отриманий 11.01.2021. Позивач вважає дії ГУ ДПС у Запорізькій області, виражені у вигляді складання та надіслання Запиту протиправними, здійсненими не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з перевищенням повноважень, наданих ГУ ДПС у Запорізькій області. Запит ГУ ДПС у Запорізькій області, в порушення вимог чинного законодавства, не містить інформацію про виявлення порушення. У Запиті контролюючого органу зазначено лише про отримання інформації щодо можливого порушення. Крім того, у Запиті не вказаний суб`єкт порушення. Позивач вважає, що у спірному випадку контролюючим органом направлено запит, що не відповідає вимогам ст.73 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим, має право не надавати відповідь на такий запит.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. В адресу ГУ ДПС у Запорізькій області (вх.№64827/20 від 24.09.2020) надійшов лист старшого слідчого СУ ГУ НП в Запорізькій області Терещенко О. від 22.09.2020 за №9511/6-2020, в якому слідчим вказувалось на проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №120200800000000121 від 25.03.2020 за ч.3 ст.191 КК України в ході якого було встановлено, що директором КП «Тепловодоканал» ЕМР, в період часу з 02.08.2019 до 04.09.2020, за допомогою фізичних осіб-підприємців, через яких відбувається поставка товарно-матеріальних цінностей на КП «Тепловодоканал» ЕМР, яка відбувається за завищеними цінами, що підтверджується проведеними в ході досудового слідства судовими товарознавчими експертизами, відбувається виведення готівкових грошових коштів комунального підприємства, з метою подальшого заволодіння коштами. Вказаними діями директор КП «Тепловодоканал» ЕМР доводить комунальне підприємство до банкрутства. Слідчим зазначалось, що, за період часу з 02.08.2019 по 04.09.2020, до такої противоправної схеми залучено фізичних осіб-підприємців, в тому числі ФОП ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 . У вищезазначеному листі від 22.09.2020 за №9511/6-2020, слідчим зазначено про проведення позапланової документальної перевірки (зустрічних звірок). ГУ ДПС у Запорізькій області, на підставі пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.73.3, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, п.9, абз.2 п.12, абз.2 п.14 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 за №1245, у зв`язку з надходженням інформації щодо порушення податкового законодавства, в адресу ФОП ОСОБА_1 направило запит від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09, в якому просило надати інформацію, її документальне підтвердження, щодо взаємовідносин з КП «Тепловодоканал» ЕМР з 02.08.2019 року. Вказаний запит складено без порушень вимог, визначених Податковим кодексом України. Запит мав підпис уповноваженої особи та печатку контролюючого органу. Запит був належним чином врученим, його надіслано у порядку, визначеному ст.42 Податкового кодексу України, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення №7150305507889. За наявності підстави, а саме: за результатами аналізу податкової інформації - листа старшого слідчого СУ ГУ НП в Запорізькій області Терещенко О. від 22.09.2020 за №9511/6-2020, отриманого в установленному законом порядку, контролюючим органом виявлено факти, які свідчать про порушення законодавства (поставка товарно- матеріальних цінностей на КП «Тепловодоканал» ЕМР відбувається за завищеними цінами, виведення готівкових грошових коштів комунального підприємства, з метою подальшого заволодіння коштами). Таким чином, інформація, на яку посилався контролюючий орган як на підставу до формування запиту про надання інформації, була отримана в установленому порядку.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунальним підприємством "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (надалі - третя особа) не надано до суду письмових пояснень та їх документального обгрунтування щодо предмету спору. Про розгляд справи третю особу повідомлено належним чином.
Ухвалою судді від 23.02.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
24.09.2020 за вх.№64827/20 до ГУ ДПС у Запорізькій області надійшов лист старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020, в якому зазначено: «… Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №120200800000000121 від 25.03.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України. Відповідно до статей 40 та 93 Кримінального процесуального кодексу України слідчий органу досудового розслідування здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, прошу Вас розглянути питання щодо призначення позапланової (зустрічних звірок) документальної перевірки КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради ЄДРПОУ 42346158 щодо дотримання вимог податкового законодавства, так як такі перевірки здійснюються при наявності податкових ризиків щодо несплати сум податків, зборів, які визначаються системою ризикоорієнтованого відбору ДПС України та наявності інформації про не підтвердження реального здійснення операції з придбання. Так, в ході досудового розслідування встановлено наступне, що директором КП «Тепловодоканал» Хоролцем С.В. , за період керівництва, в період часу з 02.08.2019 до 04.09.2020, з метою приховання своєї участі у злочинній схемі, за допомогою фізичних осіб-підприємців, через яких відбувається поставка товарно-матеріальних цінностей на КП «Тепловодоканал» ЕМР, яка відбувається за завищеними цінами, що підтверджується проведеними в ході досудового розслідування судовими товарознавчими експертизами, відбувається виведення готівкових грошових коштів комунального підприємства, з метою подальшого заволодіння коштами. Вказаними діями директор КП «Тепловодоканал» ЕМР доводить комунальне підприємство до банкрутства (з даного приводу слідчим призначено судову економічну експертизу, яка триває). До такої протиправної схеми Хоролцем С.В. залучено наступних фізичних осіб-підприємців та підприємства, за період часу з 02.08.2019 до 04.09.2020: ТОВ «Югпромкомплект» ЄДРПОУ 33466301, ФОП ОСОБА_1 ідн НОМЕР_1 , ТОВ «Евротехекспорт» ЄДРПОУ 40369262, ФОП ОСОБА_3 ідн НОМЕР_2 , ФОП ОСОБА_4 ідн НОМЕР_3 , ФОП ОСОБА_5 ідн НОМЕР_4 , ТОВ «Ендар Інвест Груп» ЄДРПОУ 38783421. Вказані суб`єкти господарювання зареєстровані в м.Енергодар Запорізької області. Тому, звертаюся до Вас як до керівника компетентного податкового органу для сприяння та проведення позапланової документальної перевірки (зустрічних звірок), із свого боку правоохоронні органи готові сприяти у проведенні такої перевірки. Відповідь про можливість проведення перевірки, прошу надіслати у найкоротший термін, але не пізніше 30 вересня 2020 року за адресою: 69005, м.Запоріжжя, вул.Матросова, 29, до слідчого управління ГУНП в Запорізькій області для приєднання до матеріалів кримінального провадження. …».
У Запиті ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09 «Про надання податкової інформації та її документального підтвердження» на адресу позивача зазначено: «… Головне управління ДПС у Запорізької області на підставі пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2, 20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, пунктів 73.3, 73.5 ст.73 глави 7 розділу II Податкового кодексу України, п.9, абз.2 п.12, абз.2 п.14 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку періодичності подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" від 27.12.2010 №1245 (із змінами та доповненнями), у зв`язку з отриманням інформації щодо можливого порушення податкового законодавства, просить надати інформацію, її документальне підтвердження, що здійснювалися з платником податків КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 42346158) за період з 02.08.2019 по теперішній час. 3 метою отримання податкової інформації відповідно до наведених підстав та інформації (фактів), зазначених у запиті, відповідно до пункту 73.3 ПКУ, ГУ ДПС у Запорізькій області просить Вас протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати інформацію, її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)), копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися з платником податків КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 42346158) за період з 02.08.2019 по теперішній час, а саме: - інформацію про уповноважених осіб, на яких покладено відповідальність за здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства із зазначенням їх П.І.Б., ідентифікаційних кодів, паспортних даних, та документальне підтвердження їх повноважень; - інформацію про ліцензії, патенти, дозволи на здійснення фінансово-господарської діяльності та їх документальне підтвердження (у разі необхідності); - документи, що підтверджують право власності на основні засоби, які рахувалися на балансі підприємства (які приймали участь у господарській операції); - штатний розпис підприємства; - договори (контакти), додаткові угоди; - інформацію щодо первинних документів, що були підставою для формування податкового кредиту (видаткових накладних, актів виконаних робіт, податкових накладних, товарно-транспортних накладних тощо) та їх документальне підтвердження; - інформацію про результати інвентаризації ТМЦ на складах та її документальне підтвердження; - інформацію щодо сертифікатів походження товарів та їх документальне підтвердження (декларації про відповідність, паспорта якості, сертифіката відповідності тощо); - інформацію щодо банківських виписок та їх документальне підтвердження; - письмове пояснення та документальне підтвердження щодо придбання товарів (робіт, послуг) та подальшого використання чи реалізації придбаних товарів (робіт, послуг), транспортування товарів, навантаження, розвантаження, передача між матеріально-відповідальними особами, зберігання товару, документи щодо обліку руху активів всередині підприємства, інші облікові документи вузькогалузевого характеру; - дані про перенесення інформації з відповідних первинних документів до регістрів (форм) бухгалтерського обліку із наведенням їх назв, періоду складання, прізвищ або інших даних, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні, а також суті перенесеної інформації (кореспонденції рахунків). При цьому, обов`язково зазначити про відображення дебіторської/кредиторської заборгованості за відповідною операцією, бухгалтерські проводки; - журнали-ордери по рахунках: 36 «Розрахунки з покупцями», 63 «Розрахунки з постачальниками», 68 «Розрахунки за різними операціями», 37 «Розрахунки з різними дебіторами», 30 «Каса», 31 «Рахунки в банках», 64 «Розрахунки за податками», 65 «Розрахунки за страхуванням», 643 «Податкові зобов`язання», 644 «Податковий кредит», 66 «Розрахунки за виплатами працівникам», 20 «Виробничі запаси», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 28 «Товари», 70 «Доходи від реалізації», 79 «Фінансові результати», 90 «Собівартість реалізації», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності», 10 «Основні засоби», 13 «Знос необоротних активів», 15 «Капітальні інвестиції» та інших рахунків бухгалтерського обліку передбачених чинним законодавством та наказу про облікову політику. … Інформацію та її документальне підтвердження просимо надати з дотриманням вимог статті 42 глави 1 розділу II Податкового кодексу України за адресою: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, або у встановлених ПКУ випадках - засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Документальне підтвердження цієї інформації може бути надано на вибір платника податків в електронному або паперовому вигляді. …».
На вказаний запит ФОП ОСОБА_1 листом від 06.01.2021 за №1 повідомив до ГУ ДПС у Запорізькій області про те, що дії контролюючого органу стосовно направлення запиту є протиправними.
Судом досліджено: ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 25.08.2020 у справі №335/7070/20 (1-кс/335/3641/2020); Протокол обшуку від 01.09.2020; «Перелік договорів ФОП ОСОБА_1 з 02.08.2019 по теперішній час у вигляді таблиці»; рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.07.2020 у справі №280/3789/20; постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі №280/3789/20; інші матеріали справи.
Позов підлягає задоволенню у повному обсязі враховуючи викладене вище та через наступне.
Відповідно до п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: (…); 16.1.7.подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; (…).
Згідно з п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: (…); 20.1.2.для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; (…); 20.1.4.проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; (…).
У п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України зазначено: «Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 5-1) виявлено недостовірність даних, що містяться у звіті про підзвітні рахунки, поданому фінансовим агентом; 5-2) отримано повідомлення від компетентного органу іноземної держави, з якою Україною укладено міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або укладених на їх підставі міжвідомчих договорів, про виявлення таким органом помилок, неповних або недостовірних даних, наданих фінансовим агентом щодо підзвітного рахунка особи, яка є резидентом відповідної іноземної держави, або про невиконання фінансовим агентом зобов`язань, передбачених таким міжнародним договором; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом. Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі проведення зустрічної звірки платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Документальне підтвердження цієї інформації на вимогу контролюючого органу може бути надано в електронному або паперовому вигляді на вибір платника податків. У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п`ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит. Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність". Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Інформація на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надається фінансовими агентами безоплатно у порядку та обсягах, визначених міжнародними договорами, що містять положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або укладеними на їх підставі міжвідомчими договорами. Порядок розкриття такої інформації банками встановлюється Національним банком України, іншими фінансовими агентами - відповідним регулятором ринків фінансових послуг у межах повноважень, визначених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику».
Як зазначено у п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв`язку з проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб`єктів господарювання щодо платника податків. Під час зустрічної звірки: здійснюється зіставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з`ясування повноти їх відображення в обліку платника податків; забезпечується отримання податкової інформації, необхідної для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" у випадках, передбачених підпунктом 39.5.2.13 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу. Під час проведення зустрічної звірки з`ясовуються лише питання, зазначені у письмовому запиті контролюючого органу на проведення зустрічної звірки. Форма запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, що надається суб`єкту господарювання у десятиденний строк. Повторне проведення зустрічних звірок контролюючими органами з одного і того самого питання заборонено.
Відповідно до п.9 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженого 27.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України за №1245 (надалі - «Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»), органи державної податкової служби мають право звернутися до суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв`язку з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби.
У п.10 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» зазначено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Відповідно до п.11 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
Згідно з п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» письмовий запит про подання інформації надсилається суб`єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Як зазначено у п.14 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України. У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов`язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов`язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту. Відповіді на запити щодо надання податкової інформації від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування надаються протягом одного місяця, якщо інше не передбачено законом.
Відповідачем не надано до суду листа ГУ ДПС у Запорізькій області у відповідь на лист старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020.
При цьому, судом прийнято до уваги, що лист ГУ ДПС у Запорізькій області у відповідь на лист старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020 повинно було надіслати до 30.09.2020 (про що просилось у листі старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020).
Запит ГУ ДПС у Запорізькій області за №69349/10/08-01-07-19-09 датований 07.12.2020, тобто більше ніж через 2 місяці після отримання відповідачем листа старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020.
У матеріалах справи відсутні докази, що Запит ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09 пов`язаний із листом старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020.
При цьому, у Запиті ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09 наведений лист старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Запорізькій області О. Терещенко від 22.09.2020 за №9511/6-2020 - не згадується.
Суд погоджується з позицією позивача, що у запиті відповідачем не зазначено, у чому саме полягає порушення вимог податкового законодавства, не наведено жодних фактів цього порушення, а лише зазначається про їх можливість, що свідчить про відсутність у запиті чітко окреслених обставин та підстав його надіслання.
Нормами права не передбачені для надсилання запиту платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин як підстави - «… у зв`язку з отриманням інформації щодо можливого порушення податкового законодавства …».
Таким чином, у Запиті ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09 не зазначено підстави для його надсилання, передбачені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом».
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе визнати протиправними дії ГУ ДПС у Запорізькій області, виражені у вигляді складання та надіслання ФОП ОСОБА_1 . Запиту про надання податкової інформації та її документального підтвердження від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивачем у позовній заяві заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу орієнтовно у сумі 16000 грн. 00 коп.
У подальшому від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів за якими сума витрат на професійну правничу допомогу складає 7000 грн. 00 коп.
Відповідач заперечував проти задоволення заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем до суду подано: Договір про надання правової допомоги №07-10/20 від 07.10.2020; Договір про співробітництво №22-10/20 від 22.10.2020; Додаткову угоду №2 від 17.12.2020 до Договору про надання правової допомоги №07-10/20 від 07.10.2020; Акт №4 від 22.01.2021 приймання-передачі надання правової допомоги (наданих послуг) до Договору про надання правової допомоги №07-10/20 від 07.10.2020; Рахунок на оплату №4 від 22.01.2021 на суму 7000,00 грн.; Платіжне доручення №1513861066 від 03.02.2021 на суму 7000,00 грн.
В Акті №4 від 22.01.2021 приймання-передачі надання правової допомоги (наданих послуг) до Договору про надання правової допомоги №07-10/20 від 07.10.2020 характер наданої правової допомоги: 1) консультація письмова з посиланням на норми права з питань розгляду та надання відповіді на Запит Головного управління ДПС у Запорізькій області №69349/10/08-01-07-19-09 від 07.12.2020 про надання податкової інформації та її документального підтвердження (час, витрачений на надання правової допомоги (надання послуги) - 3 години; вартість - 3000,00 грн.); 2) підготовка, складання та направлення позовної заяви до Запорізького окружного адміністративного суду про визнання протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області виражених у вигляді складання та надіслання Запиту №69349/10/08-01-07-19-09 від 07.12.2020 (час, витрачений на надання правової допомоги (надання послуги) - 4 години; вартість - 4000,00 грн.).
Однак, позивачем не надано до суду «консультації письмової з посиланням на норми права з питань розгляду та надання відповіді на Запит Головного управління ДПС у Запорізькій області №69349/10/08-01-07-19-09 від 07.12.2020 про надання податкової інформації та її документального підтвердження».
При цьому, суд вважає, що вказана правова допомога не відноситьсяся до витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.
Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.
Отже, судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 7000,00 грн. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Звідси, на думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 2500 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.1, прим.8,; код ЄДРПОУ 42346158) про визнання дій протиправними - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області, виражені у вигляді складання та надіслання Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 Запиту про надання податкової інформації та її документального підтвердження від 07.12.2020 за №69349/10/08-01-07-19-09.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2270 грн. 00 коп.
Задовольнити частково заяву позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати на професійну правничу допомогу ув сумі 2500 грн. 00 коп.
В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 06.04.2021.
Суддя О.О. Прасов