Постанова № 9604778, 30.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2010
Номер справи
2а-4244/10/0570
Номер документу
9604778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2010 р. справа № 2а-4244/10/0570

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Логойди Т. В.

при секретаріКузнецова К.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Аніщенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_3 до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування рішення,

в с т а н о в и в :

У березні 2010 року фізична особа підприємець ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією Донецької області проведено планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01 січня 2006 року по 31 березня 2009 року, за результатами якої складено акт від 15 червня 2009 року №638-17-313-2-2915401069, в якому відображені певні порушення, зокрема, не оприбуткування готівки у книзі обліку доходів і витрат на загальну суму 612 981,57 грн.

На підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 29 липня 2009 року № 0000972343 на суму 3 064 907,85 грн., про існування якого дізналася 08 вересня 2009 року з дошки податкових оголошень.

З рішенням не погоджувалася, оскільки згідно з відомостями, які надавала до податкової інспекції протягом 2006 року у неї не було перевищення граничного розміру доходів, після якого необхідно переходити на загальну систему оподаткування. Висновки про перевищення були зроблені тільки на підставі листа ВАТ «ДОПАС» від 01 грудня 2006 року, який як помилковий 05 грудня 2006 року був відкликаний та надані достовірні відомості листом від 13 грудня 2006 року.

Крім того, мала право оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня відповідно до вимог абз. 4 п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку Україна від 15 грудня 2004 року №637, відповідно до якого підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Рішеннями Державної податкової адміністрації в Донецькій області та Державної податкової адміністрації України скарги залишені без задоволення, а рішення відповідача без змін.

Просила скасувати рішення про застосування фінансових санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просив його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначав, зокрема, що перевірка проведена у відповідності до вимог законодавства. За наявності встановлених актом перевірки порушень вимог податкового законодавства на позивача правомірно накладено штраф. Пояснив, що відомості Ф20-АСС не мають відношення до оподаткування. Вся доказова інформація зафіксована в акті перевірки, а документи вилучені управлінням податкової міліції Державної податкової адміністрації в Донецькій області. Просив в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_3 як платник податків перебуває на обліку в Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області.

Податковим органом проведено планову виїзну перевірку дотримання позивачем вимог податкового та іншого законодавства за період з 01 січня 2006 року по 31 березня 2009 року, за результатами якої складено акт від 15 червня 2009 року №638-17-313-2-2915401069, в якому відображено, зокрема, порушення абз. 3 п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку Україна від 15 грудня 2004 року №637, а саме не оприбуткування готівки за вказаний період у книзі обліку доходів і витрат на загальну суму 612 981,57 грн., що детально відображено у вказаному акті (п. 3.6 акту).

Актом встановлено, що з 01 січня 2006 року по 22 липня 2008 року позивач перебувала на спрощеній системі оподаткування і надавала послуги з пасажирських перевезень автомобільним транспортом з використанням зареєстрованих у встановленому порядку книг обліку доходів та витрат. З 23 липня 2008 року по 31 березня 2009 року перебувала на загальній системі оподаткування.

Перевірка порядку оприбуткування готівки проводилася по книгам обліку доходів та витрат (ф. № 10), відомостям з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб Державної податкової адміністрації України про суми виплачених доходів, звітам субєкта малого підприємництва платника єдиного податку, первинним документам, довідки Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі міста Донецька про результати невиїзної документальної перевірки ВАТ «ДОПАС» від 27 лютого 2009 року № 305/23-3/03113785 про відсутність порушень вимог законодавства за період 2006-2008 роки, листа ВАТ «ДОПАС» від 16 лютого 2009 року №09/60 про виплату грошових коштів фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 за реалізацію квитків на автостанціях, копій первинних документів від ВАТ «ДОПАС» (вихідний № 09/249 від 24 квітня 2009 року).

Перевірка проводилася на підставі направлень від 20 травня 2009 року № 222 та від 03 червня 2009 року № 252, відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок фізичних осіб-підприємців на II квартал 2009 року.

На підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 29 липня 2009 року № 0000972343 на суму 3 064 907,85 грн., яке через відсутність адресата за адресою розміщено на дошці податкових оголошень.

Рішеннями Державної податкової адміністрації в Донецькій області від 10 листопада 2009 року №19961/10/25-013-6 та Державної податкової адміністрації України від 18 січня 2010 року скарги позивача на вказане рішення залишені без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій без змін.

Судом також встановлено, що в період, який перевірявся діяли договірні відносини між фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 та ВАТ «ДОПАС».

Зокрема, 23 грудня 2005 року між фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 як перевізником та ВАТ «ДОПАС» як обєднанням укладено договір, за якими обєднання на території своїх автостанцій здійснювало організацію процесу відправлення пасажирів транспортом перевізника, продаж білетів населенню на проїзд та перевозку багажу, інших послуг населенню.

Відповідно до п. 3.1 договору за виконання умов договору перевізник повинен був сплачувати обєднанню нагороду в розмірі 10 відсотків, включаючи податок на додану вартість в розмірі 20 відсотків, від суми виручки від реалізації білетів, згідно з відомістю касового продажу Ф20-АСС, яка була підставою для здійснення розрахунків з перевізником та являлася підтвердженням виконання робіт.

Відповідно до п.п 3.2 й 3.3 договору розрахунок обєднання з перевізником повинен відбуватися шляхом перерахування грошових коштів на розрахункових рахунок перевізника. В разі відсутності рахунків в відділеннях банку розрахунок повинен відбуватися шляхом видачі готівкових коштів з каси автостанції при наявності довіреності на отримувача та паспорту.

Пунктом 3.5 договору передбачено щомісячне проведення звірки взаємних розрахунків між вказаними особами.

Термін дії договору з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року.

Такі договори з аналогічними положеннями укладалися щорічно з терміном дії на один рік.

Фактично ж до 03 жовтня 2008 року розрахунки між сторонами при наявності у позивача відкритого рахунку в банку здійснювалися шляхом проведення готівкових розрахунків.

Так, ВАТ «ДОПАС» вкінці дня заносив суму реалізованих населенню квитків до відомості Ф20-АСС, віддавав належну суму коштів водіям транспорту, які в свою чергу передавали їх фізичній особі підприємцю для подальшого обліку в книзі обліку доходів і витрат.

Щомісячна звірка взаємних розрахунків між вказаними особами не проводилася, що в судовому засіданні підтверджено представником позивача.

Вказані обставини також відображені в акті перевірки.

Судом також встановлено, що всі документи щодо позивача за спірний період вилучені управлінням податкової міліції Державної податкової адміністрації в Донецькій області.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

Пунктом 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва, зокрема, фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Актом перевірки встановлено перевищення позивачем під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вказаного показника та не оприбуткування готівки у книзі обліку доходів і витрат.

Відповідно до абз. 3 п. 2.6 розд. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку Україна від 15 грудня 2004 року №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до абз. 4 п. 2.6 розд. 2 Положення підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно до п. 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року № 327, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.

Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.

На підставі акту приймається, зокрема, податкове повідомлення-рішення, яке є рішенням субєкта владних повноважень.

Актом перевірки встановлений факт порушення позивачем вимог законодавства, а саме не оприбуткування готівки у книзі обліку доходів і витрат, який стався внаслідок недотримання договірних відносин та порушення законодавства в сфері оподаткування.

Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента Президент України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

За наявності в матеріалах справи носія доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового законодавства та відсутності іншої інформації, яка б спростовувала встановлене податковим органом, суд приходить до висновку про порушення позивачем вимог законодавства у вигляді не оприбуткування готівки у встановленому порядку.

Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства до позивача правомірно застосовані фінансові санкції в порядку та розмірах, що відповідали наведеним нормам права.

Відповідач діяв в межах наданої компетенції відповідно до вимог законодавства і не порушив права та законні інтереси позивача.

Посилання позивача на листи ВАТ «ДОПАС» від 01 грудня 2006 року, від 05 грудня 2006 року та від 13 грудня 2006 року є неприйнятними, оскільки вони носять інформаційний характер і не є доказовою базою в питаннях оподаткування.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

В задоволенні позову фізичної особи підприємця ОСОБА_3 до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено в повному обсязі 30 квітня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Логойда Т. В.