
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2021 року м. Київ № 640/11481/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Служби безпеки Українипро визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити пені дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДР: 00034074), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог від 15.06.2020, просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в м. Києві та позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;
2) зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві та позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадовий оклад - 9590 грн.; оклад за військовим званням 1480 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5535 грн.; доплата за вчене звання професора - у розмірі 33 відсотків посадового окладу - 3164,7 грн.; доплата за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25 відсотків посадового окладу - 2397,5 грн.; надбавка за почесне звання "заслужений" - у розмірі 20 відсотків посадового окладу - 1918 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15 відсотків посадового окладу - 1438,5 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - у розмірі 50 відсотків посадового окладу - 4795 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 16605 грн.; премія - у розмірі 100 відсотків посадового окладу - 9590 грн., для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 (надалі - Позивач), проходив військову службу в органах Служби безпеки України, після чого у 2010 році звільнений в запас з посади директора Інституту дослідження проблем державної безпеки Служби безпеки України.
З листопада 2010 року Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугою років у розмірі 89% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На час призначення Позивачу пенсії за Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХП) до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, було включено: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентну надбавку за вислугу років( 50%), а також середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: доплату за вчене звання професора - 33 відсотки посадового окладу; доплату за науковий ступінь доктора наук у розмірі 25 відсотків посадового окладу; надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 20 відсотків посадового окладу; надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавку за оперативно - розшукову діяльність - у розмірі 50 відсотків посадового окладу; - надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; премію - у розмірі 100 відсотків.
З урахуванням прийняття профільних урядових постанов № 704 та № 103, позивач зазначає, що з 01.01.20)8 Позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018.
Після проведеного перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років, пенсія обчислена з розміру 70 % грошового забезпечення, відповідно до розрахунку пенсії від 09.11.2018р.
Згідно проведеного розрахунку підвищення складає 1278,74 грн., з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 639,37 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 959,06 грн., з 01.01.2020 100% від підвищення - 1278,74 грн.
Позивач зазначає, що у зв`язку з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02,2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, з 05.03.2019р. пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 втратили чинність, тому з цього моменту відсутні підстави для обмеження виплати позивачу пенсії, що були передбачені цією нормою тільки трьома складовими - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Отже, чинним законодавством, яким регламентовано порядок перерахунку пенсії, не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових.
У зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, враховуючи, що відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), позивач звернувся до відповідача з клопотанням виготовити і направити позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві для здійснення перерахунку призначеної пенсії довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням у ній щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які враховувались при призначенні пенсії.
В березні 2020 року позивач отримав відповідь з фінансово-економічного управління Служби безпеки України (вих. № 21/3/2-П-14/5 від 12.03.2020 року) з відмовою у підготовці та наданні такої довідки.
Позивач вважає, що відмова Служби безпеки України у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є протиправною і такою, що порушує вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване мені статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
За таких обставин, зазначає позивач, слід взяти до уваги те, що до відповідача із відповідною заявою позивач звернувся в лютому 2020 року, тобто після набрання чинності судовими рішеннями у справі № 826/3858/18 щодо визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 та 5 і додатку 2 постанови КМУ, які зменшували складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню при обрахунку пенсії.
З огляду на визнання нечинними положень Постанови КМУ №103, враховуючи норми Порядку № 45 та Постанови КМУ № 704, перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно Закону № 2262-ХП має здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою КМУ № 103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, позивач до позову додає довідку СБУ від 06.04.2018 № 21/3/2-133м/3503 про розміри грошового забезпечення згідно постанови КМУ № 103, а саме: оклад - 9590 грн., оклад за військовим званням полковник - 1 480 грн., надбавка за вислугу років (50) - 5535,00 грн, а усього 16 605,00 грн.
Позиція відповідача.
Після відкриття провадження у справі (ухвала від 22.06.2020) відповідач надав, крім відзиву, також пояснення від 29.07.2020 (вх. 04.08.2020) відповідно до яких, враховуючи рішення Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, на адресу ГУ ПФУ направлена нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у зв`язку з чим СБУ вважає, що ваші позовні вимоги виконані.
До вказаних пояснень надано супровідний до ГУ ПФУ від 21.07.2020 № 21/3/2-2005 щодо направлення довідки.
В оновленій довідці від 20.07.2020 № 21/3/2-9/878-254 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби Директор Інституту дослідження проблем державної безпеки СБ України, станом на 05.03.2019, згідно з постановою КСУ від 30.08.2017 № 704: посадовий оклад 9590 грн., оклад за військовим званням - 1 480 грн., надбавка за вислугу років (50) - 5 535 грн., надбавка за особливості проходження служби - (55) - 9132,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15) - 1 438,50 грн., доплата за науковий ступень - (10), доплата за вчене звання (10), а також преміювання, надбавка за почесні звання (10) - кожне по 959,00 грн. Усього 31012,25 грн.
У свою чергу позивач надав відповідь на пояснення СБУ.
Зазначив, що довідка № 21/3/2-9/878-254 від 20.07.2020 не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, а замість неї вказана передбачена постановою №704 аналогічна за змістом надбавка за особливості проходження служби.
Позивач вважає, що у довідці неправомірно визначено розмір надбавки за особливості проходження служби - 55%, оскільки при призначенні позивачу пенсії розмір аналогічної на той час надбавки за виконання особливо важливих завдань було визначено у розмірі 100%. Крім того, у вказаній довідці премія зазначена, у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 10 % замість 100%.
Таким чином, позивач не погоджується з визначеними відповідачем у новій довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (вих.№ 21/3/2-9/878-254 від 20.07.2020) відомостями про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 55 відсотків (замість 100%) посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; премії - у розмірі 10 відсотків посадового окладу (замість 100%).
Встановлені судом обставини.
У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення позивачу, перебування його на обліку, нарахування та перерахунку пенсії, видачі вказаних вищезгаданих довідок та їх змісту, як і обставини звернення позивача до уповноваженого органу щодо видачі оновленої довідки у зв`язку з набранням законної сили вищезгаданим рішенням суду, а також власне факт відмови з наведених вище підстав, а відтак, вказані обставини є встановленими.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Так, статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Вказаний висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеного у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
При цьому, суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В подальшому ці судові рішення залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.
Крім того, згідно з частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з огляду на що з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (05.02.2020) пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, на відповідача покладено обов`язки по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Суд враховує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Аналогічна правова позиція міститься у рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 (провадження № Пз/9901/20/19), залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Більш того, як вже було зазначено вище судом рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Між тим, суд звертає увагу, що відповідач на виконання рішення Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, за відсутності від ГУ ПФУ списків осіб, яким необхідно здійснити перерахунок, в яких зазначається розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку (з визначенням відсотків), сформував та видав на адресу ГУ ПФУ оновлену довідку від 20.07.2020 № 21/3/2-9/878-254 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) Директор Інституту дослідження проблем державної безпеки СБ України, станом на 05.03.2019, згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 № 704: посадовий оклад 9590 грн., оклад за військовим званням - 1 480 грн., надбавка за вислугу років (50) - 5 535 грн., надбавка за особливості проходження служби - (55) - 9132,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15) - 1 438,50 грн., доплата за науковий ступень - (10), доплата за вчене звання (10), а також преміювання, надбавка за почесні звання (10) - кожне по 959,00 грн. Усього 31012,25 грн.
Відтак, відповідачем усунуто порушення щодо невидачі довідки та видано нову довідку.
Що стосується того, що позивач не погоджується із розміром премії та надбавки за особливості проходження служби, слід зазначити, що вказане порушення, яке як вважає позивач - допущене відповідачем, вчинено вже після відкриття провадження у справі.
Тобто, по суті йдеться про порушення, які допущені (на думку позивача) після звернення до суду.
Між тим, згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, вищезазначеними правовими нормами обов`язковою умовою звернення до суду передбачено наявність порушеного права, що є самостійною підставою для відмови у позові, у разі відсутності такої умови.
В Рішенні Конституційного Суду України N 15-рп/2002 "У справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Кампус Коттон клаб" щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів)" вказав, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України треба розглядати у системному зв`язку з іншими положеннями Основного Закону України, які передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами (ч. 5 ст. 55 Конституції України).
Тобто кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав і свобод, у тому числі судовий захист.
При цьому, офіційне тлумачення поняття "охоронюваний законом інтерес" надано в Рішенні Конституційного Суду України N 18-рп/2004 від 01.12.2004 р. "У справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес)", в якому зафіксовано тлумачення поняття "охоронюваний законом інтерес". Зокрема, в даному рішенні Конституційного Суду України вказано, що поняття "охоронюваний законом інтерес", яке вживається в ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Таким чином, спір має існувати на час звернення до суду.
У даному ж випадку, на думку суду, спір щодо розміру окремих надбавок станом на час звернення взагалі не існував, існував спір щодо взагалі відмови видати оновлену довідку. По суті спір щодо цих надбавок, визначення яких у довідці належить до виключної компетенції уповноваженого органу, між тими (розмірами), що зазначені в оновленій довідці та тими, які (розміри) вважає належними позивач, виник вже після відкриття провадження у справі, що може бути предметом окремого позову.
З огляду на вищевикладене, а саме те, що відповідач виправив порушення після відкриття провадження у с справі, а спір щодо розміру окремих надбавок станом на час звернення до суду не існував та виник вже після звернення до суду, що може бути предметом вже окремого позову, суд не вбачає підстав для задоволення позову та приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) залишити без задволення.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін