Рішення № 96044747, 05.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
580/3060/20
Номер документу
96044747
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року справа № 580/3060/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

06 серпня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538), в якій позивач просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 14.04.2020 про відмову позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років;

2) зобов`язати відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Черкаської області від 20.03.2020 №18/342 вих20 без обмеження її максимального розміру;

3) зобов`язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії.

Додатково просив направити до Верховного Суду звернення для вирішення питання про внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності ч.1 ст.2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та абз.6 ч.15 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697- VIІ "Про прокуратуру".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що прокуратурою Черкаської області позивачу видано довідку про розмір його заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівникам прокуратури" та Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(11)2019, тому у позивача, як пенсіонера органів прокуратури, виникла право на перерахунок пенсії. Однак на звернення позивача відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у зв`язку з тим, що перерахунок пенсій може проводитись у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не раніше 13.12.2019. Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ в Черкаській області протиправними та такими, що порушують його конституційне право на соціальний захист щодо пенсійного забезпечення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/1512/20 (провадження №Пз/9901/9/20).

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 поновлено провадження у справі.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог.

Відповідач позов не визнав, 17.03.2021 надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що умови та порядок перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, проте Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Відповідач зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (П)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України, тому право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 (для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019). Таким чином, відповідач вважає, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 не відбулося, тому позов задоволенню не підлягає.

25.03.2021 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" згідно довідки прокуратури Черкаської області від 20.03.2020 №18-342вих20, однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з даною відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (у редакції чинній до 28.12.2014) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ.

Відповідно до частини двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: - частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від05.11.2011(діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; - частину двадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.

Приписами частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" 14.10.2014 №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подано відповідачу заяву щодо перерахунку пенсії до якої додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, яка складена прокуратурою Черкаської області, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування, а вказана постанова КМУ є рішенням про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що викладені у рішення від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 13.12.2019 (з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019) на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій прокуратури Черкаської області від 20.03.2020 №18/342вих20.

Щодо відсоткового розміру пенсії відносно заробітної плати, необхідності зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її граничним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за минулий період, то необхідно зазначити, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

Відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії зазначив про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, тому спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, щодо обмеження пенсії максимальним розміром та виплати різниці між фактично виплаченою та перерахованою пенсієюу цій справі до суду не існувало, відповідно, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.

Аналогічна правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 14.09.2020 за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 420,40 грн, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з врахуванням довідки прокуратури Черкаської області від 20.03.2020 №18/342вих20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 20.03.2020 №18/342вих20 з врахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп. судового збору.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.П. Тимошенко