Рішення № 96044582, 05.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
560/5333/20
Номер документу
96044582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/5333/20

РІШЕННЯ

іменем України

05 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано - Франківської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, № 10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, № 6325-12 від 30.06.2017, № 6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018, які прийняті Головним управлінням ДПС в Івано - Франківській області;

- визнати бездіяльність Головного управління ДПС в Івано-Франківській області протиправною та зобов`язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) помилково та надміру сплачене грошове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 163931,25 грн.

В обґрунтування позову позивачем викладені обставини незгоди з прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, №10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, №6325-12 від 30.06.2017, №6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018. Позивач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню, оскільки винесені всупереч чинним нормам податкового законодавства. Також, зазначає, що зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб у сумі 123877,96 грн. та з орендної плати з фізичних осіб в сумі 4689,86 грн. є неузгодженими, що свідчить про відсутність податкового боргу.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

12.11.2020 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що податковий орган діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Податковим кодексом України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2020 залучено до участі у справі №560/5333/20 Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 38006907, вулиця Свободи, 300, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500), як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

20.11.2020 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій останній просив суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, №10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, №6325-12 від 30.06.2017, №6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018, які прийняті Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області;

- визнати бездіяльність Головного управління ДПС в Івано-Франківській області протиправною та зобов`язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області висновок про повернення ОСОБА_1 помилково та надміру сплаченого грошового зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 163931,25 грн.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2020 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 суд зобов`язав Головне управління ДПС в Івано-Франківській області надати до суду належним чином звірені копії оскаржуваних податкових повідомлень - рішень № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, №10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, №6325-12 від 30.06.2017, №6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018, які прийняті Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, а також докази направлення та вручення оскаржуваних рішень ОСОБА_1 .

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 28.03.2014 між Ворохнянською сільською радою та фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 8663 м. кв., яка в подальшому позивачем була викуплена.

Відповідно до інтегрованої картки платника АІС "Податковий блок" фізичній особі ОСОБА_1 проведено нарахування земельного податку з фізичних осіб згідно з податковими повідомленнями-рішеннями: 29.08.2016 року згідно податкового повідомлення-рішення №10890-17 від 30.06.2016 року на суму 6,82 грн.; проведено нарахування за минулі роки в сумі 15843,32 грн.; проведено нарахування за минулі роки в сумі 27936,38 грн.; згідно податкового повідомлення-рішення №11332-17 від 30.06.2016 року на суму 40032,59 грн.; 29.08.2017 року згідно податкового повідомлення-рішення №6325-12 від 30.06.2017 року на суму 20,46 грн.; податкового повідомлення-рішення №6326-12 від 30.06.2017 року на суму 40032,59 грн.; згідно податкових повідомлень-рішень від 30.04.2018 року №4268920-5302-0909 на суму 20,46 грн. та №4268922-5302-0909 на суму 40032,83 грн.

Позивач не погодився з правомірністю податкових повідомлень-рішень звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та виданими на його основі підзаконними нормативно-правовими актами.

Згідно із підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

У розумінні підпункту 14.1.147 вказаного пункту плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.

Згідно до підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України визначено, що об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (підпункт 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України).

Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Крім того відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Приписами статті 286 Податкового кодексу України визначено порядок обчислення плати за землю.

Так, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 286.1 статті 286 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України зазначеної статті нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 Податкового кодексу України.

Так, матеріалами справи підтверджується та сторонами не заперечується, що протягом 2016-2018 років контролюючий орган приймав податкові повідомлення-рішення, якими нараховував ОСОБА_1 земельний податок з фізичних осіб, які позивач сплачував у добровільному порядку у встановлений законом строк.

Позивач у адміністративному позові стверджує про те, що відповідно до висновків Хмельницького окружного адміністративного суду та Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі 560/3443/19 скасовано податкове повідомлення - рішення №0074695313 від 07.08.2019, яким застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку, оскільки нараховані суми сплати земельного податку за 2016-2018 рр. вважаються неузгодженими.

Однак, суд звертає увагу на те, що суми, нараховані відповідно до податкових повідомлень-рішень № 10890-17 від 30.06.2016 на суму 6,82 грн.; № 11332-17 від 30.06.2016 на суму 40032,59 грн.; №6325-12 від 30.06.2017 на суму 20,46 грн.; №6326-12 від 30.06.2017 на суму 40032,59 грн.; №4268920-5302-0909 від 30.04.2018 на суму 20,46 грн.; №4268922-5302-0909 від 30.04.2018 на суму 40032,83 грн., які направлені позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства України, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Позивачем не надано до суду жодного доказу про протиправність прийняття оскаржуваних рішень, натомість матеріали справи вказують на обґрунтованість прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень № 10890-17 від 30.06.2016 на суму 6,82 грн.; № 11332-17 від 30.06.2016 на суму 40032,59 грн.; №6325-12 від 30.06.2017 на суму 20,46 грн.; №6326-12 від 30.06.2017 на суму 40032,59 грн.; №4268920-5302-0909 від 30.04.2018 на суму 20,46 грн.; №4268922-5302-0909 від 30.04.2018 на суму 40032,83 грн.

Таким чином, податкові повідомлення-рішення № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, №10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, №6325-12 від 30.06.2017, №6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018, прийняті Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області правомірно, у межах повноважень та у спосіб, визначені Податковим кодексом України.

Поряд з цим, суд зазначає, що не підлягає задоволенню вимога ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Головного управління ДПС в Івано-Франківській області протиправною та зобов`язання Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області висновок про повернення ОСОБА_1 помилково та надміру сплаченого грошового зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 163931,25 грн., оскільки дана вимога є похідною від заявлених позивачем позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 7-17 від 30.06.2016, № 6-17 від 30.06.2016, №10890-17 від 30.06.2016, № 11332-17 від 30.06.2016, №6325-12 від 30.06.2017, №6326-12 від 30.06.2017, № 4268920-5302-0909 від 30.04.2018 та № 4268922-5302-0909 від 30.04.2018, у задоволенні якої судом відмовлено з вищенаведених підстав.

Згідно із частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, надавши оцінку матеріалам справи та наданим учасниками справи доказам, системно проаналізувавши норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно, враховуючи те, що у задоволенні позову слід відмовити, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.

Керуючись вимогами статей 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано - Франківської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018 , код ЄДРПОУ - 39394463) Третя особа:Управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано - Франківської області (вул. Курорта, 1А, м. Яремче, Івано - Франківська область, 76018 , код ЄДРПОУ - 38006907)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький