
Копія
Справа № 560/8327/20
РІШЕННЯ
іменем України
06 квітня 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9938) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9938), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби (військова частина 9938) щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно;
- стягнути з 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби (військова частина 9938) на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року у сумі 14 109,05 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачами протиправно не нараховувалася та не виплачувалася йому в період проходження військової служби з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно індексація грошового забезпечення відповідно до законодавства.
Ухвалою від 29.12.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Луганський прикордонний загін ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса (військова частина 9938) до суду направив, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі, відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Заперечуючи проти позову стверджує, що розрахунок індексації грошового забезпечення проводиться відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. За період проходження служби у військовій частині 9938 позивачу нарахована та виплачена індексація у розмірі 1645,25 грн., що підтверджується довідкою № 617 від 21.07.2020. Відповідно до розрахункового листа від 11.01.2020 № 01 індексація грошового забезпечення була виплачена в розмірі 2961,14 грн.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині 9938.
21 листопада 2019 року наказом начальника загону від 21 листопада 2019 року №567-ос позивача звільнено з військової служби за підпунктом «ж» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу».
21 листопада 2019 року наказом начальника 3 прикордонного загону №568-ос від 21 листопада 2019 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.
На звернення позивача листом №11/4515 від 07.05.2020 Харківський прикордонний загін надав довідку про не нараховану та невиплачену індексацію, з якої позивачу стало відомо про заборгованість по індексації грошового забезпечення у сумі 14109,05 гривень.
Також, на звернення позивача листом №11/10318 від 09.09.2020 3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Є.Пікуса зазначив, що нарахування та виплата належної ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення буде здійснено після відкриття відповідних асигнувань.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Порядок №1078).
Положеннями статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
При цьому, статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Приписами статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню. а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Таким чином, індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 та від 07.08.2019 у справі № 825/694/17.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, проведення індексації у зв`язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач посилається на статтю 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та пункт 6 Порядку №1078, згідно з якими проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік.
Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі №825/1832/17.
Крім цього, відсутність механізму виплати індексації за попередні періоди також не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
Суд також враховує, що при розгляді справи "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини в пункті 23 рішення від 08.11.2005 зауважив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Наведене свідчить, що реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Отже, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового у період з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно, є протиправною, а тому належить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за вказаний період.
Щодо вимог про стягненяя з відповідача на користь ОСОБА_1 фіксовану суму індексації грошового забезпечення в розмірі 14 109,05 гривень за період з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно, то вони задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Так, з аналізу норм Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення слідує, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу, і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача, за наявності законних підстав, покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення.
Отже, визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивача належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати його розрахунок до моменту проведення такого розрахунку відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність військової частини Військової частини 9953 щодо невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення та зобов`язання 3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби (військова частина 9938) нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби (військова частина 9938) щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно.
Зобов`язати 3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби (військова частина 9938) нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 28 листопада 2018 року включно, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:3 прикордонний загін ім. Героя України полковника Є. Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9938) (просп. Перемоги, 58, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120 , код ЄДРПОУ - 14321736)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький