
Справа № 560/7987/20
РІШЕННЯ
іменем України
05 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання незаконною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 17.11.2020 №203580 в.о. начальника управління Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Данчук Л.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що загальна вага вантажу, який перевозився на транспортному засобі, становила 38,65 тонн, при гранично допустимій 40,00 тонн, тобто не перевищувала дозволену масу, при цьому зважування показало лише часткове перевищення вантажу на одинарній (задній) осі при допустимій вазі "22 тонн", фактична вага складала "23,2 тонн". В свою чергу вага передньої осі та середньої - строєної не перевищує допустимої ваги та складає 6,3 тонн (дозволена маса - 11 тонн) та 9,15 тонн (дозволена маса - 11 тонн). Також зазначає, що при розрахунку тоннажу на осі автомобіля, відповідачем не враховано специфіку вантажу - "асфальтної суміші", яка являється сипучою, а тому має властивість рухатись при русі автомобіля. "Асфальтна суміш" не є подільним вантажем, тому може змінювати навантаження на осі автомобіля в залежності від руху транспортного засобу та рельєфних властивостей дороги, переміщаючись при цьому на кузові автомобіля із однієї осі на іншу, в тому числі при заїзді автомобіля на платформу ваг. Відповідальність передбачена за перевищення гранично допустимого вантажу на осі автомобіля, який являється подільним.
Ухвалою суду від 28.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що згідно п.12.5 Правил №363 для транспортування вантаж потрібно рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля, не утруднювалось керування ним. Вантаж не повинен зміщуватись під час руху, випадати з кузова, волочитися створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху. Відповідно до чеку зважування №06035 та інших документів результату здійснення габаритно-вагового контролю, загальна вага транспортного засобу становила 38650 кг, навантаження на строєну вісь 23200 кг, що на 1200 кг більше, ніж нормативно допустиме. Позивачем допущено порушення встановлених ч.3 п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме навантаження на одиночну вісь, що становить 5,4%
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
12.10.2020 посадовими особами Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля DAF модель XF105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепу марки KEMPF моделі SKM 35-3, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить позивачу, місце проведення: а/д Н-03, 169 км.
За результатами перевірки складений Акт проведення перевірки №234911 від 12.10.2020, яким зафіксовано порушення: водій здійснював перевезення вантажу на договірних умовах із с. Пашківці до А/Д Р-48 50 км (р-н смт. Сатанів), про що свідчить ТТН ДТП746 від 12.10.2020, замовник - ШБУ 56. На час перевірки навантаження на строєну вісь становить 23,2 т, що на 5,4% перевищує дозволену. Порушено п.22.5 Правил дорожнього руху.
В акті зазначено, що відповідальність за вказане порушення передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Також вказано, що водій транспортного засобу від підпису та надання письмових пояснень відмовився.
Результати габаритно-вагового контролю оформлені довідкою від 12.10.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та актом №039302 від 12.10.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, у яких зафіксовано осьові навантаження 6,3; 9,15; 23,2 при нормативно допустимих 11; 11; 22.
Також, за результатами проведеного вагового контролю, посадовими особами Укртрансбезпеки складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №302 від 12.10.2020 на суму 39,2 євро.
Постановою Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №203580 від 17.11.2020 до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Положенням статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до п.16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктами 16 та 18 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно з пунктом 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
В ході проведення габаритно-вагового контролю посадові особи Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки встановили, що загальна маса транспортного засобу марки DAF з причіпом KEMPF, номерні знаки НОМЕР_1 , НОМЕР_2 становила 38,65 т, навантаження на строєну ось склало 23,2 т, при нормативно допустимому 22 т.
При цьому, законодавством передбачено критичну похибку в розмірі 2%, що дозволяє враховувати специфіку вантажу, в тому числі й сипучого, який під час транспортування здатний зсуватися. Проте у спірній ситуації перевищення навантаження на строєну вісь становить більше 2%.
Відповідно до п.23 Порядку №879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Відповідно до п.п.8.14-8.15, 8.19 Глави 8 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні №363 на водія та перевізника покладено ряд обов`язків щодо навантаження, розміщення, закріплення та перевезення сипучого вантажу, які позивачем не були виконані, зокрема: навантажені предмети слід розміщувати і закріпляти так, щоб запобігти їх падінню, волочінню, травмуванню ними супровідних осіб чи створенню перешкод для руху. Вантаж повинен бути належним чином закріплений засобами кріплення (ременями, ланцями, розтяжками, тросами, розпірними перекладинами, якірними рейками (балками), сітками тощо) відповідно до національних стандартів щодо правил безпечного закріплення вантажів і засобів кріплення. Кількість засобів кріплення вантажу повинна бути достатньою для здійснення його безпечного перевезення.
Вантажі розміщують так, щоб маса вантажу рівномірно розподілялася між автомобілем і причепом.
Пунктом 8.20 Глави 8 Правил №363 визначено, що водій зобов`язаний перевірити відповідність кріплення і складання вантажу на рухомому складі умовам безпеки руху та забезпечення цілості рухомого складу, а також сповістити Замовника про виявлені недоліки у кріпленні та складанні вантажу, які загрожують його збереженню.
Згідно п.12.1 Глави 12 Правил №363 передбачено, що при транспортуванні вантажів слід дотримувати вимог Правил дорожнього руху України.
Відповідно до п.12.5 Глави 12 вказаних правил для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Актом перевірки зафіксоване порушення 22.5 Правил дорожнього руху, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезені вантажу без відповідного дозволу.
За таких обставин слід дійти висновку, що водій, який здійснює вантажні перевезення, зокрема сипучого вантажу великоваговим автомобільним транспортом, зобов`язаний дотримуватись встановлених правил, з метою уникнення порушень законодавства про автомобільний транспорт, а тому доводи позивача щодо сипучості вантажу суд вважає необґрунтованим.
Твердження позивача щодо відсутності затвердженої методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженою Мінекономрозвитку (пункт 19 Порядку №879), суд також вважає безпідставними, оскільки за змістом статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком №879, яким керувався відповідач.
При цьому, суд зауважує, що з 08.09.2017 пункт 19 Порядку №879, який передбачав, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку, було виключено згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні" від 30 серпня 2017 року № 671.
Позивачем не спростовано факту вчинення порушення Закону України "Про автомобільний транспорт", на підставі чого суд дійшов висновку, що відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно-господарський штраф в розмірі 8500 грн., передбачений абз.14 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Таким чином, оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №203580 від 17 листопада 2020 року прийнята відповідачем обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України. Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
За положеннями ст.139 КАС України, у зв`язку з відмовою в задоволенні позову, судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 квітня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул. Соборна, 75,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя Д.А. Божук