Рішення № 96043960, 06.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2021
Номер справи
480/7488/20
Номер документу
96043960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2021 р. Справа № 480/7488/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 21 лютого 2019 року пенсію за вислугу років згідно Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 №97/18-97-08-42.

Свої вимоги мотивував тим, що на виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду у справі №818/43/18 та у справі №480/959/19 Головним управлінням ДФС у Сумській області було видано позивачу довідку від 03.09.2020 №97/18-97-08-42 про додаткові види грошового забезпечення в 2017-2019 роках. Однак, відповідач відмовився здійснювати перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаної довідки. Позивач вважає, що така відмова суперечить нормам чинного законодавства України та порушує право позивача на отримання пенсії у належному розмірі.

Ухвалою суду від 09.11.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив, в якому, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с.16-17), оскільки на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 у справі № 480/4446/19, після набрання ним 09.01.2020 року законної сили, у січні 2020 року ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивача в межах покладених зобов`язань. Після проведеного перерахунку розмір пенсії склав 6521,37 грн. (12541,09 грн. х 52%). Загальний розмір пенсії з урахуванням надбавки на отримання непрацездатної дитини віком до 18 років складає 7340,37 грн.

Також щодо стягнення судового збору зазначив, що згідно ст.73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду України на цілі, не передбачені цим Законом. Враховуючи заборону використовувати кошти на цілі, не передбачені пенсійним законодавством, та відсутність рахунків в органах Казначейства вказав, що правильним буде відшкодування понесених судових витрат позивача за рахунок Державного бюджету України (а.с.26-27).

Ухвалами суду від 28.12.2020, 04.02.2021 та від 01.03.2021 у відповідача неодноразово витребовувалися додаткові докази у справі (а.с. 23, 27, 31), що буди надані на вимогу суду (а.с.33-37, 44-50). Водночас, при цьому, витребуваний оригінал пенсійної справи позивача для огляду суду відповідачем надано не було.

Також додаткові докази суду були надані позивачем (а.с.52-57).

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 у справі №818/43/18, зміненого постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2018, та що набрало законної сили, ОСОБА_1 , крім іншого, було поновлено на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу оперативних заходів управління внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Сумській області з 09.12.2017 року та стягнуто з Головного управління ДФС у Сумській області на користь позивача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу в сумі 24354,2 грн. При цьому, рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за один місяць в розмірі 11215,73 грн. було звернуто до негайного виконання.

З огляду на те, що вказане рішення суду було виконано лише 01.02.201, позивач звернувся з позовом до Сумського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 02.07.2019 у справі №480/959/19, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2019, вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково та стягнуто з Головного управління ДФС у Сумській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі у розмірі 158302 грн., грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки у розмірі 33326 грн. 80 коп., та одноразову грошову допомогу розмірі 10019 грн. 50 коп.

04.03.2019 Головне управління ДФС у Сумській області видало ОСОБА_1 довідку за № 86/05-19 про додаткові види грошового забезпечення, отримані у 2018-2019 роках, до якої включені лише виплати за лютий 2019 року (а.с.55 зворот).

На підставі вказаної довідки, ГУ ПФУ в Сумській області з 21.02.2019 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Вказане підтверджується копією протоколу про призначення пенсії (а.с.35, 48, 55).

Позивач, не погоджуючись з даними, зазначеними у довідці від 04.03.2019 № 86/05-19, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою про зобов`язання Головного управління ДФС у Сумській області надати ГУ ПФУ в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення позивача за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення (перерахунку) пенсії, рішенням якого від 21.05.2019 у справі №480/1369/19, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2019, позовні вимоги було задоволено та зобов`язано Головне управління ДФС у Сумській області видати ОСОБА_1 довідку про отримані щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393.

На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням ДФС у Сумській області була видана довідка від 04.09.2019 №218/05-19 (а.с.49), до якої включені виплати щомісячних надбавок та премій виплачених позивачу за період з лютого 2017 року по січень 2019 року.

Рішенням Сумського окружного адміністративного від 09.12.2019 у справі №480/4446/19 ГУ ПФУ в Сумській області було зобов`язано здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 21.02.2019 пенсію за вислугу років згідно Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року №218/05-19.

Так, на виконання вказаного рішення Сумського окружного адміністративного від 09.12.2019 у справі №480/4446/19 відповідачем 20.01.2020 було здійснено перерахунок пенсії позивача з 21.02.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року №218/05-19, що підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії (а.с.34, 50, 56).

Разом з тим, до довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року №218/05-19 не були включені всі суми грошового забезпечення, виплачені позивачу на підставі рішень Сумського окружного адміністративного суду у справах №818/43/18 та № 480/959/19, тому за зверненням позивача Головним управлінням ДФС у Сумській області була видана довідка від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42 із зазначенням відповідних сум (а.с.9), зокрема, середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 09.12.2017 по 05.02.2018 у розмірі 24354,20грн. та середнього заробітку за період з 06.02.2018 по 31.01.2019 у розмірі 158302,00грн. При цьому, у довідці вказано, що на всі виплати, вказані у довідці, нарахований та сплачений єдиний соціальний внесок за загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Позивач 11.09.2021 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області була видана довідка від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, до якої додав копію такої довідки (а.с.8).

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 13.10.2020 повідомила позивача, що позивачу надавалося роз`яснення про призначення пенсії, тому довідка Головного управління ДФС у Сумській області була видана довідка від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42 не може бути врахована при визначенні розміру пенсії, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с.6).

Не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області була видана довідка від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон №2262-XIІ.

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 393).

Абзацом 1-3 пункту 7 Порядку №393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно абз.5 п.7 Порядку № 393 особам із числа резервістів, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та членам їх сімей пенсія нараховується із розміру грошового забезпечення з урахуванням окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад, у розмірах, чинних на день звільнення із служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим.

Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців (абз.8 п. 7 Порядку №393).

Відповідно до абз. 11 п. 7 Порядку № 393 за бажанням осіб, зазначених в абзаці восьмому цього пункту, пенсія може бути обчислена виходячи з грошового забезпечення за посадою, яку особа займала до відрядження, у порядку, визначеному цією постановою.

З огляду на встановлені обставини, враховуючи, що згідно довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення в 2017-2019 роках, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за останні 24 місяці перед місяцем звільнення з військової служби, бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, є протиправною та не відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2. Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд, з урахуванням ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати таку бездіяльність протиправною, також зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 21.02.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, з урахуванням раніше проведених виплат. При цьому, враховуючи, що відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягають порушені права особи, суд вважає, що належним способом захисту є саме зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 21.02.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, з урахуванням раніше проведених виплат.

При цьому, щодо дати перерахунку пенсії, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок та виплата пенсії позивача, з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, має бути здійснена відповідачем саме з 21.02.2019.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 840,80грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно квитанції від 29.10.2020 №11 (а.с.5).

При цьому, посилання відповідача у відзиві в обґрунтування своєї позиції щодо вимоги про стягнення судового збору, на ст.73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб`єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення сплачений судовий збір, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 21.02.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 21.02.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 03.09.2020 № 97/18-97-08-42, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 06.04.2021.

Суддя І.Г. Шевченко