Рішення № 96043738, 16.03.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
460/961/21
Номер документу
96043738
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 березня 2021 року м. Рівне №460/961/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком, перерахунок якої здійснити з урахуванням довідок про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр"; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр". Однак, відповідач відмовив у такому переведенні, покликаючись на те, що розмір пенсії позивача по інвалідності є більшим за розмір пенсії за віком. Позивач вважає, що відмова відповідача є протиправною та порушує його право на належний соціальний захист.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що з 19.07.2007 позивач отримує пенсію по інвалідності II групи внаслідок загального захворювання, розмір якої визначено згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж, позивача врахований для обчислення пенсії по інвалідності II групи з урахуванням положень статті 24 Закону, становить 41 рік 2 дні, у тому числі 27 років 9 місяців 24 дні - наявний стаж та 13 років 2 місяці 8 днів - додатковий стаж (тобто період з дня встановлення інвалідності до досягнення позивачем пенсійного віку). Для обчислення пенсії за віком враховано заробітну плату за період з 01.06.1984 по 31.05.1989, на підставі наданої довідки, та за періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 30.04.2006 - за даними системи персоніфікованого обліку. Коефіцієнт зазначеної заробітної плати (тобто співвідношення заробітної плати та середньої заробітної плати по країні за період, з якого обчислюється пенсія) становить 1,71118. Розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 8365,67 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4- 3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,71118 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, ОСОБА_1 становить 3429,92 грн (8365,67 грн х 0,41000 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу). Таким чином, з 01.12.2020 розмір пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія по інвалідності II групи становить 3712,96 грн, у тому числі: 3429,92 грн - основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, + 283,04 грн - доплата за 16 років понаднормового стажу, обчислена від мінімального розміру пенсії відповідно до вимог статті 28 Закону (1769,00 грн х 16%). З 01.12.2020 розмір пенсійної виплати по інвалідності II групи ОСОБА_1 становить 3341,66 грн (3712,96 грн х 90%). Крім того, зазначає, що 26.02.2021 направлено лист до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо допомоги у витребувані нової довідки про заробітну плату за період з 17.11.1988 по 30.11.1989 в Маріупольському міському центрі науково - технічної творчості та перевірку первинних документів даної довідки та довідки №17/07 від 26.07.2007, виданої Маріупільським інженерним центром. Після надходження акта позапланової перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами проведеної перевірки (у разі відсутності розбіжностей у сумах заробітної плати, зазначених в особових рахунках та у довідках про заробітну плату за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992) буде розглянуто можливість проведення перерахунку пенсії для позивача з урахуванням заробітної плати, зокрема, за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 15.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 19.07.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок загального захворювання.

Позивач 07.12.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр".

Листом від 13.01.2021 №141-9780/Б-02/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача, що його страховий стаж, врахований для обчислення пенсії по інвалідності II групи становить 41 рік 2 дні, у тому числі 27 років 9 місяців 24 дні - наявний стаж та 13 років 2 місяці 8 днів - додатковий стаж. Для обчислення пенсії позивача за віком враховано заробітну плату за період з 01.06.1984 по 31.05.1989, на підставі наданої довідки, та за періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 30.04.2006 - за даними системи персоніфікованого обліку. Розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 8365,67 грн. Основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, становить 3429,92 грн (8365,67 грн х 0,41000 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу). Водночас у зв`язку зі зверненням проведено попередній розрахунок розміру пенсії позивача за віком. Орієнтовний розмір пенсійної виплати позивача за віком становить 3870,16 грн (13946,51 грн - заробітна плата х 0,27750 - коефіцієнт страхового стажу). Відповідач вказав, що після надходження акта позапланової перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами проведеної перевірки (у разі відсутності розбіжностей у сумах заробітної плати, зазначених в особових рахунках та у довідках про заробітну плату за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992) буде розглянуто можливість проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, зокрема, за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992 (а.с.20-22).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) перший рівень у системи пенсійного забезпечення в Україні складає солідарна система загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - солідарна система), що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV, за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно зі статтею 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Отже, Законом № 1058-IV передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.

Частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Водночас, частиною третьою статті 45 Законом № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Як встановлено в ході розгляду справи, з 19.07.2007 позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, а за переведенням з такої пенсії на пенсію за віком позивач звернувся 07.12.2020, тобто після досягнення 60 річного віку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням вимог частини першої статті Закону № 1058-IV.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр", суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або архівними установами, які прийняли первинні документи на зберігання.

Отже, у разі надання для призначення або перерахунку пенсій довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000, зазначена довідка може бути врахована для призначення або перерахунку пенсій тільки після обов`язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Одночасно, суд зазначає, що частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком 07.12.2020, відмова у переведені на пенсію за віком відповідачем викладена в листі від 13.01.2021 №141-9780/Б-02/8-1700/21, тобто з порушенням встановленого статтею 45 Закону № 1058-ІV строку.

Лист від 13.01.2021 №141-9780/Б-02/8-1700/21 не містить інформації щодо продовження строку розгляду заяви позивача. Вказаний лист містить лише інформацію, що після надходження акта позапланової перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за результатами проведеної перевірки (у разі відсутності розбіжностей у сумах заробітної плати, зазначених в особових рахунках та у довідках про заробітну плату за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992) буде розглянуто можливість проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, зокрема, за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992.

Однак, враховуючи, що строки визначені статтею 45 Закону № 1058-ІV для перевірки відомостей сплинув, згідно з відзивом акт позапланової перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату за період роботи з 01.05.1987 по 30.04.1992 до відповідача на момент підписання відзиву не надійшов, доказів того, що довідки про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 видана НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 видана "Маріупольський інженерний центр" містять недостовірну інформацію не надано, то суд вважає, що дані вказаних довідок підлягають врахуванню під час обрахунку пенсії позивача.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до статей 9, 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своєї відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено судом, позивач відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, витрати позивача, пов`язані з залученням свідків та проведенням експертиз також відсутні, отже, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (код ЄДРПОУ 21084076, вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 07.12.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком врахувати довідки про заробітну плату № 6 від 17.02.1993 на підприємстві НПФ "Спектр" м. Маріуполь та № 17/07 від 26.07.2007 на підприємстві "Маріупольський інженерний центр".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 16 березня 2021 року

Суддя Н.В. Друзенко