Постанова № 9604364, 28.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
2а-4294/09/0570
Номер документу
9604364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2010 р. справа № 2а-4294/09/0570

час прийняття постанови: 13-35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Соколової О.А.

при секретаріШмітько А.В.

за участю

представника позивача - Лисак Т.Г. (за довіреністю від 31.12.09);

представника третьої особи Жданової І.М. (за довіреністю від 15.06.09),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Добропіллявугілля» до управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Білозірська» про визнання недійсним рішення №48/19 від 25.02.09, рішення №47/14 від 25.02.09, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Білозірська» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області про визнання недійсним рішення №48/19 від 25.02.09, рішення №47/14 від 25.02.09, зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що управлінням Пенсійного фонду міста Добропілля Донецької області необґрунтовано застосовані штрафні санкції за результатами проведеної позапланової документальної перевірки з питань правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасної сплати зобовязань зі збору та страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та правильності надання індивідуальних відомостей на застрахованих осіб за період фінансово-господарської діяльності з 01.01.06 по 31.12.08 відокремленим підрозділом Шахта «Білозірська» державного підприємства «Добропіллявугілля», відповідно до якої на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідачем були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, а саме, №48/19 від 25.02.09 штраф у розмірі 50% на суму 1185201,41 грн., №47/14 від 25.02.09 штраф у розмірі 10%, 20% на суму 5215497,54 грн. та пеня у розмірі 0,1% за період 01.01.07 до 31.12.08 на суму 1313252,96 грн.

Позивачем зазначено, що згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» щодо сплати страхових внесків гірничими підприємствами» від 16.11.06 №364-V встановлено, що у 2007 році гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів.

Відповідач отримані кошти спрямовує на погашення штрафних санкцій та пені, а потім на погашення недоїмки, що є порушенням встановленої п.5 ст. 106 Закону № 1058 черговості.

Позивач просив визнати рішення відповідача від 25.02.09 №48/19 та №47/14 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені; спонукати відповідача внести зміни в записи картки особового рахунку страхувальника платника страхових внесків за 2007 2009 роки у відповідності до ч.2 п.5 ст.106 Закону № 1058.

Ухвалою від 18.03.09, з урахуванням пояснень відповідача щодо переходу прав і обовязків ВП «Шахта «Білозірська» ДП «Добропіллявугілля» до ТДВ «Шахта «Білозірська», у порядку реорганізації, суд, в порядку ст. 53 КАС України, залучив у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозірська».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позові вимоги, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, також надав суду письмове заперечення, з якого вбачається, що згідно ст. 106 Закону № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу. На суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч.5 ст.106 Закону № 1058 та п.п.10.11 п.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, за рахунок сум, що надходять від страхувальників або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Цей механізм зарахування забезпечує рівність платників у питаннях додержання платіжної дисципліни та відповідальності у разі її порушення. Тільки такий порядок зарахування забезпечує рівність застрахованих осіб у частині зарахування періодів роботи до страхового стажу, у разі якщо страхувальник має борги зі сплати страхових внесків. Тобто до страхового стажу включаються періоди роботи по мірі сплати боргів у чіткому календарному порядку. Іншого порядку зарахування платежів законодавством не передбачено. Пунктом 5 ст. 106 Закону № 1058 не визначена саме така черговість: спочатку недоїмка, потім пеня і лише після цього фінансова санкція.

Нараховані за рішеннями №48/19 від 25.02.09 та № 47/14 від 25.02.09 фінансові санкції були застосовані у звязку з тим, що підприємством систематично допущено несвоєчасну сплату самостійно нарахованих внесків за періоди, що перевірялися. Про порушення позивачем порядку та строків нарахування та сплати страхових внесків свідчать дані картки особового рахунку, які надані до суду.

Просив в задоволені позовних вимог відмовити.

Ухвалою від 26.05.09 судом призначена економічна експертиза по справі, проведення якої доручене ПП «Галаєкспрес». Отриманий судом висновок експерта цієї установи Кузнецової Г.О. №68/25 від 05.02.10 відповідно до ст. 148 КАС України проголошений у судовому засіданні, необхідності у його розясненні або доповненні не виникло, тому експерт до суду не викликався.

Питання, що були постановлені перед експертом ухвалою суду від 26.05.09 повязані між собою. За результатами дослідження експерт дійшов висновку, що відображені у акті перевірки факти документально підтверджуються частково.

З висновку судово-економічної експертизи №68/25 від 05.02.10 вбачається:

по першому питанню (чи відповідає черговість зарахування платежів по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (32%, 33,2%, 1-5%) за період з 01.06.2005 року по 31.12.2008 року даним картки особового рахунку страхувальника Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»): встановлено, що черговість зарахування платежів по сплаті і страхових внесків по загальнообовязковому пенсійному страхуванню (32,3%, 31,8%, 33,2%, 1-5%) за період з 01.06.2005р по 31.12.2008р., за даними Картки особового рахунку страхувальника, частково не відповідає п.5 ст.106 Закону № 1058.

по другому питанню (чи мало місце зарахування управлінню Пенсійного фонду України в м. Добропілля сплачених поточних платежів, страхових внесків в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності недоїмки по страхових внесках за період з 01.06.2005 року по 31.12.2008 року): встановлено, що за період з 01.06.2005р. по 31.12.2008р., при наявності недоїмки по страхових внесках сплачені поточні платежі значаться зарахованими управлінням Пенсійного фонду України у м.Добропілля у рахунок сплати пені та штрафних санкцій, що не відповідає п.5 ст.106 Закону № 1058, а саме, по страхових внесках:

- (32,3%, 31,8%, 33,2%) на слідуючи дати: 21.12.2005р., 28.12.2005р., 20.04.2006р. 01.11.2006р., 23.11.2006р., 19.04.2007р.;

- (1-5%) на слідуючи дати: 16.12.2005р., 28.12.2005р., 20.04.2006р., 27.10.2006р.., 01.11.2006р., 23.11.2006р., 19.04.2007р., 23.04.2007р., 16.05.2007р., 17.05.2007р.

по третьому питанню (чи відповідає розмір штрафу та пені нарахованих за несвоєчасну сплату страхових внесків до ПФУ України в м.Добропілля, які визначені в спірних рішеннях про застосування фінансових санкцій, а саме, №48/19 від 25 лютого 2009 року штраф у розмірі 50% на суму 1 185 201,41 грн.; 47/14 від 25 лютого 2009 року штраф у розмірі 10%, 20% на суму 5 215 497,54 грн.): встановлено, що розмір штрафу та пені, нараховані за несвоєчасну сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, які визначені в спірних рішеннях про застосування фінансових санкцій та пені № 48/19, № 47/14 від 25 лютого 2009 року частково не відповідає первинним документам бухгалтерського обліку та нормам Закону № 1058, а саме,

- по рішенню № 47/14 від 25.02.2009р. підтверджується документально штрафні санкції у розмірі 10,20% на загальну суму 676 304,63 грн., та пеня на загальну суму 28 591,11 грн., в т.ч. (31,8%,33,2%) - штрафна санкція у сумі 645 380,06грн., та пеня у сумі 27928,43 грн., (2%) - штрафна санкція у сумі 30924,57 грн., та пеня у сумі 662,68 грн. Розбіжності у бік зменшення сум нарахованих фінансових санкцій та пені на загальну суму штрафних санкцій у розмірі 10,20% - 4 539 192,91 грн., та пені - 1284661,85 грн., в т.ч., (31,8%,33,2%) - у бік зменшення штрафної санкції у розмірі 10,20% на суму 4 234 851,23 грн., та зменшення пені на суму 1 194 921,45 грн.; (2%) - у бік зменшення штрафної санкції у розмірі 50% на суму 304341,68 грн., та зменшення пені на суму 89 740,40 грн. виникли внаслідок розбіжностей у черговості нарахування та зарахування платежів по страхових внесках (32,3%, 31,8%, 33,2%), (1-5%);

- по рішенню № 48/19 від 25.02.2009р. підтверджується документально сума штрафної санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в розмірі 50% - 676,03 грн. Розбіжності даних дослідження по сумі штрафної санкції з даними рішення №48/19 від 25.02.2009р. у бік зменшення на суму 1184 525,38 грн. виникли внаслідок того, що ПФУ для розрахунку авансових платежів зі страхових внесків значиться врахованою не тільки виплати доходу (зарплати) здійснені протягом базового звітного періоду, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а також враховані виплати доходу (зарплати) після закінчення базового звітного періоду, у наступному місяці, що не відповідає абз. 3, 1 ст.20 Законом № 1058 із змінами та доповненнями, а також внаслідок того, що на дати 12.04.2007р., 16.04.2007р., 07.05.2007р., 10.05.2007р., 14.05.2007р., 16.05.2007р., 09.08.2007р., 17.10.2007р., 15.03.2008р., 06.05.2008р., 12.08.2008р., 15.08.2008р. відсутні виплати заробітної плати (доходу), що є підставою для нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності до ст.19 Закону № 1058

Оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, зясувавши на їх підставі обставини, що мають значення для вирішення спору у відповідності до норм матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстроване, як юридична особа, виконавчим комітетом Добропільської міської Ради Донецької області 11.03.03 (а.с.21), включене до ЄДРПОУ за номером 26352535 (а.с. 22), діє на підставі статуту (а.с.23-25). Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обвязки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Шахта “Білозерська”, зареєстроване як юридична особа, виконавчим комітетом Добропільської міської Ради Донецької області з 01.08.08, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №352405, включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 36028628. Відповідно до п. 3 наказу Міністерства вугільної промисловості України №619 від 26.11.08 позивач є правонаступником відокремленого підрозділу “Шахта “Білозерська” ДП “Добропіллявугілля”.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі 23 лютого 2009 року проведена позапланова перевірка відокремленого підрозділу «Шахта «Білозірська» державного підприємства «Добропіллявугілля» (код 26352535) з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних індивідуальних відомостей до органів Пенсійного фонду, за період фінансово-господарської діяльності з 01.01.07 по 31.12.08, з питань достовірності наданих відомостей про застрахованих осіб щодо персоніфікованого обліку за період з 01.01.06 до 31.12.08. Перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків встановлені порушення: ч.6, ч.9, ч.12 ст.20 Закону №1058, ст.13 п. «а» - «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення», таким чином заборгованість зі сплати страхових внесків перед бюджетом Пенсійного фонду України на 01.01.09 складає 33,2% - 1647399,62 грн., 2% - 140622,18 грн., заборгованість по пільговим пенсіям по списку 1 складає 4731552,28 грн., по списку 2 423228,68 грн. На підставі акту прийняті рішення №47/14 від 25.02.09 та рішення №48/19 від 25.02.09.

Відповідно до п.6 ст.20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Розділом XV „Прикінцеві положення" Закону України № 1058- IV від 09.07.2003р доповнено пунктом згідно із Законом N 364-V від 16.11.2006 та в редакції Закону N 345-VI від 02.09.2008р. визначено, що відповідно до п.14 установлено, що у 2007 році гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду; п. 14- гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.

Документами, які є підставою для нарахування пені, є:

документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;

документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Таким чином, 25 лютого 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі прийнято рішення № 47/14 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач застосував до позивача суму штрафу у розмірі 5215497,54 грн., з яких по 33,2% - 4880231,29 грн., по 2% - 335266,25 грн., та нарахував пеню у розмірі 1313252,96 грн., з яких по 33,2% - 1 222849,88 грн., по 2% - 90403,08 грн., за період з 01.01.07 по 31.12.08 (а.с.46).

Відповідно до зазначеного рішення стосовно державного підприємства «Добропіллявугілля» (ВП «Шахта «Білозірська») було застосовано штраф у розмірі 10 та 20 відсотків та пеня у розмірі 0,1 відсоток на суму недоїмки та фінансових санкцій.

Як встановлено судом та підтверджується висновком експерта, у період, що перевірявся, позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі були надані розрахунки сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (32%, 33,2%, 1-5%), що підлягають сплаті не пізніше ніж через 20 календарних днів (28 календарних днів).

Враховуючи черговість зарахування платежів по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при дослідженні обґрунтованості розміру та суми штрафної санкції та пені, застосованої спірним рішенням № 47/14 від 25.02.2009р. (10%, 20%), судом встановлені розбіжності у бік зменшення сум нарахованих фінансових санкцій та пені на загальну суму штрафних санкцій у розмірі 10%, 20% - 4 539 192,91 грн., та пені 1 284 661,85 грн., в т.ч.: (31,8%,33,2%) у бік зменшення штрафної санкції у розмірі 10,20% на суму 4234851,23грн., та зменшення пені на суму 1194921,45грн.; (2%) у бік зменшення штрафної санкції у розмірі 50% на суму 304341,68грн., та зменшення пені на суму 89740,40 грн., що підтверджується висновком експерта №68/25 від 05.02.10.

Розбіжності із даними управління Пенсійного фонду у м.Добропілля виникли внаслідок не нарахування до сплати авансових внесків, та не зарахування фактичної сплати авансових внесків, що не відповідає п.6 ст.20 Закону № 1058, внаслідок розбіжностей у черговості нарахування та зарахування платежів по страхових внесках (32,3%,31,8%,33,2%), (1-5%).

У відповідності до п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема, за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

25 лютого 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі прийнято рішення № 48/19 про застосування фінансових санкцій за неповну сплату або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, відповідно до якого відповідач застосував до позивача суму штрафу у розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів у сумі 1185201,41 грн. (а.с.47).

Як встановлено судом та зазначається у висновку експерта, документально підтверджується сума штрафної санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в розмірі 50% - 676,03 грн. Розбіжності по сумі штрафної санкції з даними рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 48/19 від 25.02.2009р. у бік зменшення на суму 1 184 525,38 грн. виникли внаслідок того, що ПФУ для розрахунку авансових платежів зі страхових внесків значиться врахованою не тільки виплати доходу (зарплати) здійснені протягом базового звітного періоду, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а також враховані виплати доходу (зарплати) після закінчення базового звітного періоду, у наступному місяці, що не відповідає абз. 3, 1 ст.2 Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р. із змінами та доповненнями, а також внаслідок того, що на дати 12.04.07, 16.04.07, 07.05.07, 10.05.07, 14.05.07,16.05.07, 09.08.07,17.10.07, 15.03.08, 06.05.08, 12.08.08, 15.08.08 відсутні виплати заробітної плати (доходу), що є підставою для нарахування страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у відповідності до ст.19 Закону України №1058.

У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (в редакції чинній станом на момент подання позивачем розрахунку до відповідача) платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

Відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, суд проаналізувавши викладене, дійшов висновку, що даною нормою Закону передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків.

Тобто, в даному випадку першочерговим є погашення недоїмки підприємства, потім пені та фінансових санкцій, а не погашення пені та фінансових санкцій, як було здійснено відповідачем.

Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, чи бездіяльності владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 69 ст. КАС України Доказами в адміністративному судочинстві будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги заперечення осіб, беруть участь у справі, та обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та представників, показань свідків, письмових речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем обґрунтування своєї позиції в частині позовних вимог у суді не було доведено.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, рішення № 47/14 від 25.02.2009р. визнано недійсним в частині застосування штрафних санкцій у сумі 4539192,91 грн. та пені у розмірі 1284661,85 грн.; рішення № 48/19 від 25.02.2009р. визнано недійсним в частині застосування штрафних санкцій у сумі 1184525,38 грн.

У відповідності до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати, сума належна до стягнення з Державного бюджету, відповідно до задоволених вимог, складає 1,70 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов державного підприємства «Добропіллявугілля» до управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Білозірська» про визнання недійсним рішення №48/19 від 25.02.09, рішення №47/14 від 25.02.09, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати частково недійсним рішення управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 25.02.09 №48/19 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 1184525 (один мільйон сто вісімдесят чотири тисячі пятсот двадцять пять) гривень 38 копійок.

Визнати частково недійсним рішення управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 25.02.09 №47/14 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 4539 192 (чотири мільйона пятсот тридцять девять тисяч сто девяносто дві) гривень 91 копійок та пені у розмірі 1284661 (один мільйон двісті вісімдесят чотири тисячі шістсот шістдесят одна) гривень 85 копійок.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України міста Добропілля Донецької області внести зміни в записи картки особового рахунку страхувальника-платника страхових внесків за 2007 2009 року відповідно до задоволених вимог.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Добропіллявугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,70 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 28 квітня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 5 травня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Соколова О. А.