Рішення № 96043211, 29.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
380/3208/20
Номер документу
96043211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/3208/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Пенсійного фонду України - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Держави Україна в особі Пенсійного фонду України - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року № 2663-11), що діяла станом на лютий 2000 року на підставі довідки прокуратури Львівської області від 05 березня 2020 року № 18-835/20 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми заробітної плати (грошового забезпечення);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2020 року згідно довідки прокуратури Львівської області від 05 березня 2020 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної зарплати без обмеження граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням раніше проведених виплат;

- стягнути з відповідача понесені судові витрати в сумі 840,80 грн.;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення відповідно до вимог статті 382 КАС України.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 14 лютого 2000 року є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ) у розмірі 90% заробітної плати. У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (далі - Постанова № 657), 17 березня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII), до якої долучив довідку прокуратури Львівської області від 05 березня 2020 року № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій. У відповідь на свою заяву позивач отримав відмову, яка мотивована тим, що підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13 грудня 2019 року не відбулося.

Таку відмову відповідача позивач уважає протиправною, оскільки неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій не може бути підставою для відмови пенсіонеру у проведенні такого перерахунку, адже це порушує вимоги статті 22 Конституції України. До того ж, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)2019 визнано неконституційними положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, які передбачали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. А тому, на думку позивача, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, які визначають, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Крім того, позивач зазначає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватись норма щодо визначення розміру пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення та без обмеження граничним розміром.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що з урахуванням порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)2019 відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Львівської області 05 березня 2020 року № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13 грудня 2019 року за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Проте, у довідці прокуратури Львівської області 05 березня 2020 року № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Постанови № 657, тобто підвищення заробітної плати після 13 грудня 2019 року не відбулося.

У зв`язку з наведеним у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Також у відзиві на позовну заяву відповідач просить розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з участю представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 30 квітня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 27 травня 2020 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

Ухвалою суду від 22 березня 2020 року провадження у справі поновлено.

Щодо клопотання відповідача (яке зазначене у відзиві на позовну заяву) про розгляд цієї справи за участю його представника, суд зазначає таке.

Особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності визначені статтею 263 КАС України.

Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

За змістом частин п`ятої-шостої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Предметом розгляду у цій справі є вимоги позивача, які стосуються оскарження ним рішення суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії.

Тому, з урахуванням норми пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України ця справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За таких обставин, відповідно до пункту 1 частини 6 статті 262 КАС України підстави для розгляду цієї справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, відсутні.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

З лютого 2000 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсію за вислугу років обчислено в розмірі 90% від суми заробітної плати.

05 березня 2020 року прокуратура Львівської області видала позивачу довідку № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с.11) про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними станом на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою старшого слідчого м. Стрия становить усього 33270,72 грн., а саме: посадовий оклад: 5660,00 грн.; оклад за військовим званням/надбавка за класний чин (молодший радник юстиції): 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%): 1698,00 грн.; надбавка слідчим за вислугу років (25%): 1915,00 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%): 6550,60 грн.; премія (60%): 10694,16 грн.; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань (1/12): 2376,48 грн.

17 березня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок розміру пенсії (а.с.10), у якій просив у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року та рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 провести перерахунок його пенсії, яку він отримує з лютого 2000 року, виходячи з розрахунку 90% нарахованої заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області. До заяви долучив довідку прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Листом від 10 квітня 2020 року № 2089-2463/Д-02/8-1300/20 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його заяву від 17 березня 2020 року щодо перерахунку розміру пенсії про те, що з урахуванням порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)2019 відсутні підстави для проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області 05 березня 2020 року № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13 грудня 2019 року за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Проте, у довідці прокуратури Львівської області 05 березня 2020 року № 18-835вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Постанови № 657, тобто підвищення заробітної плати після 13 грудня 2019 року не відбулося (а.с.13-14).

Позивач, уважаючи, що його право на перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати та без обмеження її максимального розміру, порушене відповідачем, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов`язання відповідача здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати та без обмеження її максимального розміру.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05 листопада 1991 року (в редакції, чинній до 28 грудня 2014 року) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ від 05 листопада 2011 року (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII втратили чинність 13 грудня 2019 року.

Приписами частини першої статті 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, з 13 грудня 2019 року, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019, у Законі № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13 грудня 2019 року є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені вище положення законодавства, суд зауважує, що реалізація наявного у позивача права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за умови дотримання ним таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, які підтверджують розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою.

Суд встановив, що 17 березня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 . Зазначена довідка складена уповноваженим органом, містить обов`язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана уповноваженими посадовими особами.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що факт звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з довідкою № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, яка видана прокуратурою Львівської області, є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 (після 13 грудня 2019 року) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Разом з тим, упродовж всього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати, з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність Уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на Уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивачки.

Реалізація такого його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року.

Тому суд вважає, що підхід відповідача до вирішення заяви позивача від 17 березня 2020 року щодо перерахунку його пенсії є незаконним. Суд зазначає, що у цій правовій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.

Твердження пенсійного органу про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13 грудня 2019 року), обов`язковою умовою є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду і є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

З огляду на зазначене вище, відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі його заяви від 17 березня 2020 року та довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

За таких обставин, суд доходить висновку про протиправність відмови відповідача, яка викладена у листі від 10 квітня 2020 року № 2089-2463/Д-02/8-1300/20, у проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Вказані вище висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, які викладені у рішенні від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року, та які суд зобов`язаний враховувати в силу вимог частини 3 статті 291 КАС України.

Щодо обрання способу захисту порушеного права позивача суд враховує таке.

У позовній заяві позивач просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2020 року згідно довідки прокуратури Львівської області від 05 березня 2020 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної зарплати без обмеження граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням раніше проведених виплат.

Щодо дати, з якої відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає.

Суд звертає увагу на те, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Тобто, ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню, починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (з 01 січня 2015 року по 12 грудня 2019 року) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд також враховує, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак суд з урахування вимог частини 2 статті 9 КАС України, якою передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача у спірному випадку є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 13 грудня 2019 року, а не з 01 січня 2020 року, як просить позивач.

При цьому, поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія позивача, та чи підлягає зазначена пенсія перерахунку без обмеження її граничним розміром суд зазначає.

Ключовим правовим питанням у цій справі щодо якого фактично виник спір, є право позивачки на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови № 657.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог належить відмовити, як передчасних.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Суд також враховує спосіб захисту порушеного права, який викладений у рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року.

Тому, враховуючи те, що суд визнав протиправною відмову відповідача, яка викладена у листі від 10 квітня 2020 року № 2089-2463/Д-02/8-1300/20, у проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , з метою повного та ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача належить зобов`язати відповідача здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

З огляду на наведене, позовну вимогу у цій частині належить задоволити частково.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відповідно до вимог статті 382 КАС України суд зазначає таке.

Відповідно до статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.

За змістом частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, з огляду на зміст наведених процесуальних норм, КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки у судовому рішенні чітко визначено порядок і спосіб його виконання, а судове рішення, яке набрало законної сили, обов`язкове для виконання, у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення належить відмовити.

Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 0.0.1683373159.1 від 21 квітня 2020 року позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача належить стягнути 630,60 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Держави Україна в особі Пенсійного фонду України - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка викладена у листі від 10 квітня 2020 року № 2089-2463/Д-02/8-1300/20, у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-835вих-20 від 05 березня 2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 630,60 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції № 0.0.1683373159.1 від 21 квітня 2020 року.

У встановленні судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 05 квітня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.