Рішення № 96043142, 05.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
380/10926/20
Номер документу
96043142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10926/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Львівського комунального підприємства «Левандівка», про демонтаж самочинно встановленого кондиціонера та антени супутникового зв`язку на фасаді ,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Залізничної районної державної адміністрації Львівської міської ради (79022, м. Львів, вул. І.Виговського,34, код ЄДРПОУ - 04056084) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Львівського комунального підприємства «Левандівка» (79052, м. Львів, вул. Каганця, 28, код ЄДРПОУ - 20809229) в якому просять суд:

зобов`язати ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлений кондиціонер та антену супутникового зв`язку на фасаді будинку АДРЕСА_2 .

Підставою позову зазначено те, що будинок АДРЕСА_2 перебуває на обслуговуванні ЛКП «Левандівка». Мешканцем квартири ОСОБА_1 , самовільно встановлено кондиціонер та антену супутникового зв`язку на фасаді будинку АДРЕСА_2 . Розпорядженням Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради від 17.06.2020 року №308 було зобов`язано гр. ОСОБА_1 - власника квартири АДРЕСА_1 , в термін до 23.09.2020 року демонтувати кондиціонер та антену супутникового зв`язку, самочинно встановлених на фасаді будинку зі сторони вулиці Городоцької. Проте, ОСОБА_1 вказане розпорядження добровільно не виконав, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача демонтувати самовільно встановлений кондиціонер та антену супутникового зв`язку.

З метою з`ясування інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідачів суд звертався до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи із запитом від 27.11.2020 року за вих. № 380/10926/20/40420/20.

На адресу суду надійшла відповідь відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Львівській області (вх. № 70749 від 29.12.2020), згідно з якого ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 31 грудня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та була ним отримана, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано. Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно із довідкою форми №2 з місця проживання про склад сім`ї та прописки №1697 від 23.09.2019, виданої Львівським комунальним підприємством «Левандівка», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

27.03.2020 ЛКП «Левандівка» скеровано попередження ОСОБА_1 , про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера та антену супутникового зв`язку на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .

21.04.2020 року ЛКП «Левандівка» складено протокол № 6 за ст.150 КУпАП щодо встановлення кондиціонеру та антени на головному фасаді будинку.

05.05.2020 року працівниками ЛКП «Левандівка» складено акт про те, що мешканці квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , на АДРЕСА_2 самовільно встановив кондиціонер та антену на головному фасаді будинку. Також в акті було вказано, що будинок знаходиться в історичному ареалі міста Львова.

Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Львівської міської ради 08.05.2020 винесла постанову №110, якою накладено на ОСОБА_1 , штраф у розмірі 51 грн., за самочинне встановлення кондиціонера та антени на головному фасаді. Будинку АДРЕСА_2 .

17.06.2020 року головою Залізничної районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження № 308 «Про демонтаж кондиціонера та антени супутникового зв`язку, самочинно встановлених на фасаді будинку АДРЕСА_2 зі сторони вулиці Городоцької».

Згідно з п.2 цього розпорядження гр. ОСОБА_1 - власнику квартири АДРЕСА_1 в термін до 23.09.2020 року демонтувати кондиціонер та антену супутникового зв`язку, самочинного встановлені на фасаді будинку зі сторони вулиці Городоцької.

18.09.2020 Залізнична районна адміністрація скерувала попередження ОСОБА_1 , про необхідність демонтувати кондиціонера самочинно встановленого на фасаді будинку та антену супутникового зв`язку в термін до 23.09.2020 року.

28.09.2020 ЛКП "Левандівка" склало акт про те, що власник квартири АДРЕСА_1 , не виконав розпорядження Залізничної РА ЛМР від 17.06.2020 № 308.

У зв`язку з невиконанням в добровільному порядку розпорядження, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до пп. 3 п. «б» ч. 1 ст. 31 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічні положення містяться у ст. 14 Закону України «Про основи містобудування» № 2780-XII від 16.11.1992 (далі - Закон № 2780-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону № 280/97-ВР акти голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно із ст. 7 Закону № 2780-XII державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, в тому числі, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку встановленому законодавством.

Відповідно до п.1.1 Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (далі - Положення №977) Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали Львівської міської ради від 26.05.2016 № 505 "Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У вказаному Положенні передбачені повноваження Залізничної районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:

- здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам (п.4.34.);

- звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень (п.4.66.).

Як орган місцевого самоврядування позивач відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.

У ст. 30 вказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-IV від 06.09.2005 (далі - Закон № 2807-IV) передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеної Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з п. 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства від 17,05.2005 р. №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1.4.2. Правил переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається (п. 1.4.4. Правил).

За приписом п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Порядок та умови надання дозволу на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова регламентуються Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого . комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011).

Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова заборонено встановлення пристроїв системи вентиляції на фасадах будинків ( видимих чи невидимих зі сторони вулиць) без відповідного погодження.

Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011) технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, зокрема, є пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.

Згідно з пп.2.1.3. п.2.1. згаданого положення великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення також являються технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови.

Самовільним встановленням технічних елементів (пристроїв) є встановлення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд без оформлення у встановленому порядку дозволу на їх розміщення та без дотримання вимог Положення (п. 2.3. Положення).

Приписами п. 2.8, п. 4 вказаного Положення визначено, що дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) - це документ, виданий уповноваженим на це органом у порядку, передбаченому цим Положенням, юридичній чи фізичній особі на розміщення технічного елемента (пристрою). Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).

Також позивач в позовній заяві покликається на те, що згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 року № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Ярослава Мудрого знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1 самовільно без отримання дозволу від районної адміністрації встановив кондиціонер та антену супутникового зв`язку на фасаді будинку АДРЕСА_2 зі сторони вул. Городоцької.

У ході розгляду справи суд встановив факт невиконання та недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері впорядкування та розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасаді будинку, що підтверджується актом ЛКП «Левандівка» від 05.05.2020 року.

Додатково суд зазначає, що відповідач не подав доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради «Про демонтаж кондиціонера та антени супутникового зв`язку, самочинно встановленого на фасаді будинку АДРЕСА_2 зі сторони вулиці Городоцька» .

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення вказаних витрат позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 72,77, 90, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

в и р і ш и в :

Позовну заяву Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Львівського комунального підприємства «Левандівка», про демонтаж самочинно встановленого кондиціонера та антени супутникового зв`язку на фасаді , - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 06.11.1998 року; АДРЕСА_1 ), демонтувати самочинно встановлені кондиціонер та антену супутникового зв`язку на фасаді будинку № 1 на вул. Ярослава Мудрого зі сторони вул. Городоцької у м. Львові.

Судові витрати стягненню із сторін не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05 квітня 2021 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна