
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВОНАСТУПНИЦТВА
31 березня 2021 року Справа № 280/6178/19 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача в адміністративній справі
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (юридична адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, код ЄДРПОУ 00130926)
до – Офісу великих платників податків Державної податкової служби (юридична адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11 - Г, код ЄДРПОУ 43141471)
про визнання протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 30.09.2019 № 0003254709, -
ВСТАНОВИВ:
12 грудня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі по тексту – позивач) до Офісу великих платників податків Державної податкової служби (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення №0003254709 від 30.09.2019, прийняте відповідачем в частині суми 159346,72 грн.
13 грудня 2019 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11 січня 2020 р. об 11 год. 30 хв.
11.01.2020 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 16 березня 2020 р.
16 березня 2020 року ухвалою суду продовжено зупинення у справі до 11 червня 2020 р. об 15 год. 10 хв.
11 червня 2020 року ухвалою суду продовжено зупинення провадження у справі до 09 листопада 2020 року об 14 год. 00 хв.
09 листопада 2020 р. ухвалою продовжено зупинення у справі до 18 січня 2021 року об 14 год. 30 хв.
18 січня 2021 року ухвалою суду продовжено зупинення провадження у справі до 31 березня 2021 року об 17 год. 00 хв.
31 березня 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 31 березня 2021 року об 17 год. 00 хв.
31 березня 2021 року, через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача по справі, а саме здійснити процесуальне правонаступництво у справі №280/6178/19, замінивши Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) на Східне міжрегіональне управл іння ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079).
Розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про заміну відповідача по справі, суд встановив наступне.
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа №280/6178/19 за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач) до Офісу великих платників податків ДПС (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 30.09.2019 №0003254709 в частині 159 346,72 грн.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 893 від 30.09.2020 «Деякі Питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабінетом Міністрів переліку. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входить і Офіс великих платників податків Державної податкової служби.
В той же час, на базі ліквідованого Офісу великих платників податків Державної податкової служби та його територіальних управлінь, згідно Наказу ДПС №529 від 30.09.2020 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено нові управління по роботі з великими платниками податків, зокрема й Східне Міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, яке створено 30.09.2020, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321.
Відпов|дно до ч.4 ст.46 КАСУ відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважєні», якщо інше не встановлено цим Кодексом. Відповідно до п.7 ч.І ст.4 КАСУ суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п.7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року №227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до п.1 Положення про Східне Міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Міжрегіональне управління, МУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Міжрегіональне управління забезпечує реалааіфо повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження.
Міжрегіональне управління є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС (код СДРПОУ 43141471) у відповідних сферах діяльності.
Таким чином, Східне Міжрегіональне управління ДПС почало діяльність, як орган виконавчої влади, та є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС.
Наказом ДПС №755 від 24.12.2020 було встановлено розпочати з 01.01.2021 здійснення новоствореними територіальними органами ДПС повноважень та функцій, які здійснювали територіальні органи, що ліквідуються.
Відповідно до ст. 52 КАСУ у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Можливість заміни контролюючого органу на його правонаступника, у тому числі й на територіальний орган, підтверджується й судовою практикою Верховного Суду, яка є усталеною: - Постанова Верховного Суду від 10.09.2020 по справі №420/5772/18, де судом наведено наступну правову позицію:
«Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Також Верховним Судом було зазначено, що коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення ви бувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи».
У постанові Верховного Суду від 30.12.2020 по справі №805/4361/17-а де судом наведено наступну правову позицію:
«Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов 'язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права».
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 06 жовтня 2020 року по справі №804/958/17.
Таким чином, суд прийшов до висновку про необхідності здійснити процесуальне правонаступництво у справі №280/6178/19, замінивши Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) на Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, адреса: 69600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 57).
Керуючись ст.ст. 48, 52, 241 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника відповідача про заміну відповідача правонаступником - задовольнити.
2. Замінити відповідача по справі №280/6178/19 - Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) на Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, адреса: 69600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 57).
3. Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухала набрала законної сили 31 березня 2021 року та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня прийняття ухвали.
Суддя Р.В. Сацький