
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.2021 Справа №607/29052/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Позняка В.М.,
з участю секретаря судового засідання Свергун Т.В., позивача ОСОБА_1 , представника відповідачів - Обарінчук О.В., Решетухи А.В., представників третіх осіб - Мірошникової І.А., Озимків О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи – Тернопільський обласний центр з гідрометереології державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про захист прав споживачів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Тернопільської міської ради, комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи – Тернопільський обласний центр з гідрометереології державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області, з урахуванням збільшених позовних вимог, просить:
- визнати незаконним та таким, що порушує права споживача, всупереч вимогам пункту 4 розділу X Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 року № 620/378, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2008 року за № 1310/16001, так і п. 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 року № 71, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05 березня 2007 року за № 197/13464 нарахування Комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради оплати послуг з централізованого опалення в розмірі 85,60 гр. - за 29.10.2019 року, та 1001.86 грн. - за 7,8, 9,10,11,12,13,15,16,17,18,19, 20, 21 листопада 2019 року по житловій квартирі АДРЕСА_1 , так як протягом трьох метеодіб середня добова температура зовнішнього повітря у наведені дати перевищувала + 8 град. C., зобов`язавши КПТМ «ТМТКЕ» ТМР провести невідкладно перерахунок оплати таких послуг з урахуванням задоволення цієї позовної вимоги;
- визнати незаконним та таким, що порушує права споживача, всупереч вимогам пункту 4 розділу X Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 року № 620/378, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України грудня 2008 року за № 1310/16001, так і п. 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 року № 71, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05 березня 2007 року за № 197/13464 нарахування Комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради оплати послуг з централізованого опалення в розмірі 481.07 грн. - за 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 жовтня 2020 року по житловій квартирі АДРЕСА_1 , так як протягом трьох метеодіб середня добова температура зовнішнього повітря у наведені дати перевищувала + 8 град. C., зобов`язавши КПТМ «ТМТКЕ» ТМР провести невідкладно перерахунок оплати таких послуг з урахуванням задоволення цієї позовної вимоги;
- визнати незаконним та таким, що порушує права споживача ОСОБА_2 , абонента з особовим рахунком НОМЕР_1 (вул. Руська, 18/52, м. Тернопіль), нарахування оплати послуг з централізованого опалення комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради всупереч вимогам пункту 5 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (із змінами), а саме : «Рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами», тобто без такого рішення чи рішень, а також п. 8. Постанова КМУ від року № 830 «Правила надання послуги з постачання теплової енергії»: «Постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період. Рішення про початок та закінчення опалювального період приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових мереж, державними санітарними норами і правилами та іншими нормативними документами.»
Позов мотивовано тим, що Тернопільський міський голова, за відсутністю на це необхідних повноважень, видавав розпорядження про початок опалювального сезону в 2019 році та в 2020 році. При цьому, ним не враховано, що рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами, у разі, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становить 8°С та нижче, а закінчується у разі, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8°С. Водночас, розпорядженням Тернопільського міського голови від 25.10.2019 року № 264 «Про початок опалювального сезону в м. Тернополі» вказані положення не враховані, за відповідних температурних передумов, у зв`язку із чим, КПТМ «ТМТКЕ» ТМР безпідставно здійснювало опалювання приміщень та нараховувало оплату послуг з централізованого опалення в розмірі 85,60 гр. - за 29 жовтня 2019 року, та 1001.86 грн. - за 7, 8, 9,10,11,12,13,15,16,17,18,19, 20, 21 листопада 2019 року та 481.07 грн. за 18, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 жовтня 2020 року. Вважає, що вказаним порушено його права споживача, оскільки Тернопільський міський голова дія з перевищенням своїх повноважень.
Від представника відповідача – Тернопільської міської ради надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Покликається на те, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається органом місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями виходячи із кліматичних умов згідно з будівельним нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного господарства. При отриманні підтвердження щодо наявної фактичної/прогнозованої середньодобової температури зовнішнього повітря +8С та нижче/вище протягом трьох діб від тернопільського обласного центру з гідрометеорології обласна державна адміністрація надсилає листа органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування із рекомендацією забезпечити прийняття рішення про початок/закінчення опалювального сезону. У зв`язку із різким зниженням температури зовнішнього повітря вказаного листа може бути надіслано раніше.
Від третьої особи – головного управління держпродспоживслужби в Тернопільській області надійшло пояснення, відповідно до якого представник зазначає, що протягом 2019 року від ОСОБА_1 не надходило звернень щодо захисту його прав споживача, а він скористався своїм правом на судовий захист.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17 грудня 2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 лютого 2020 року клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження по справі задоволено, зупинено провадження по справі до вступу в законну силу рішення у адміністративній справі 500/2826/19.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.12.2020 року відновлено провадження у справі та прийнято заяву про збільшення позовних вимог та їх уточнення.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із занесенням до протоколу судового засідання від 22.02.2021 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, викладених в заявах по суті. Пояснив, що через те, що рішення про початок опалювального сезону приймалися Тернопільським міським головою, який не мав на те повноважень, та на підставі вказаних рішень розпочиналися опалення квартир, навіть тоді, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищувала 8°С, тому вважає, що цим порушено його права споживача та безпідставно нараховувалися послуги центрального опалення.
В судовому засіданні представник комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради заперечила проти задоволення позовних вимог. Пояснила, що підприємство надає послуги з опалення житлових приміщень, та рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається органом місцевого самоврядування. Щодо покликання позивача на те, що міський голова не мав права приймати такі розпорядження, а також, що початок опалювального сезону розпочинався із порушенням температурного режиму, просить звернути увагу, що при прийнятті рішення про початок опалювального сезону, враховуються всі обставини, що мають значення. У період, вказаний позивачем, підприємством послуги постачання теплової енергії надавалися, а тому мають бути оплачені. При цьому зауважує, що при розрахунку вартості послуг теплопостачання, підприємство враховує і температуру зовнішнього повітря.
Представник Тернопільської міської ради в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи пояснила, що Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій надає відповідачу, згідно укладених договорів, дані про середню температуру повітря.
Розглянувши справу, судом досліджено такі докази та встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 проживає у квартирі за АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з централізованого опалення.
КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради надає послуги з централізованого опалення за даною адресою, користувачем яких є позивач.
Тернопільською обласною державною адміністрацією повідомленням від 08.10.2019 року №04-6080/27 "Щодо середньодобової температури повітря", адресованим об`єднаним територіальним громадам, надано інформацію Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій з гідрометеорології щодо фактичної середньодобової температури повітря за попередні 3 доби та прогноз середньодобової температури повітря на найближчі 3 доби по території області та рекомендовано прийняти рішення щодо початку опалювального періоду 2019-2020 років.
Комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради повідомлено листом від 24.10.2019 року №3875/3 Тернопільського міського голову про закінченнях всіх регламентних робіт та готовність розпочати опалювальний сезон 2019-2020 років станом на 24.10.2019 року.
Розпорядженням Тернопільського міського голови від 25.10.2019 року №264 "Про початок опалювального сезону в м. Тернополі", відповідно до вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про житлово-комунальні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", - дозволено комунальному підприємству теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради розпочати з 29.10.2019 року опалювальний сезон для населення та інших споживачів, а також для шкіл в м. Тернополя (а.с.24).
Крім того, листом від 13 жовтня 2020 року №2448/3 комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради повідомлено міського голову, що станом на 13.10.2020 року закінчено всі регламентні роботи і підприємство готове розпочати опалювальний сезон 2020-2021 роки для всіх споживачів.
Розпорядженням Тернопільського міського голови від 15.10.2020 року №229 "Про початок опалювального сезону, відповідно до вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про житлово-комунальні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", та від 21.07.2019 року №830 «Про затвердження правил надання послуг з постачання теплової енергії» зважаючи на зростання температури зовнішнього повітря, з метою забезпечення ефективного використання енергоносіїв - дозволено комунальному підприємству теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради розпочати з 16.10.2019 року опалювальний сезон для населення та інших споживачів м. Тернополя.
Згідно інформації про погодні умови, які спостерігалися у жовтні 2019 року та листопаді 2019 році за оперативними даними АМСЦ «Тернопіль (аеропорт) від 01.12.2019 року та 02.12.2019 року, Тернопільського обласного центру з гідрометеорології, середньодобова температура в жовтні 2019 року становила – 24.10. – 8,7 °С, 25.10 – 9,7 °С, 26.10 – 7,9 °С, 27.10 – 10,3 °С., 28.10 – 6,4 °С , 29.10. - 6,4 °С, 29.10. – 3.5 °С, 30.10 – 3.1 °С, 31.10 – 1,0 °С, в листопаді 2019 року – 01.11 - -0,3 °С, 02.11 – 0,4 °С, 03.11 - 8,5 °С, 04.11 -10,8 °С, 05.11 – 12,3 °С, 06.11 – 10,3 °С, 07.11 – 6,5 °С, 08.11 – 5,9 °С, 09.11 – 11,9 °С, 10.11 – 10,0 °С, 11.11 – 7,8 °С, 12.11 – 5,6 °С, 13.11 – 11.1 °С, 14.11 – 9,8 °С, 15.11 – 6,4 °С, 16.11 – 7,7 °С, 17.11 – 10,9 °С, 18.11 – 8,1 °С, 19.11 - 8,4 °С, 20.11 – 10,1 °С, 21.11 – 4,3 °С, 22.11 - -2,3 °С, 23.11 - - 3,4 °С.
Згідно інформації про погодні умови, які спостерігалися у жовтні 2020 року за оперативними даними АМСЦ «Тернопіль (аеропорт) від 02.11.2020 року Тернопільського обласного центру з гідрометеорології, середньодобова температура в жовтні 2020 року становила – 16.10. – 9.1 °С, 17.10. – 8.8 °С, 18.10. - 7,0 °С, 19.10. – 7,3 °С, 20.10. – 8,2 °С, 21.10 – 6,4 °С, 22.10 – 10,7 °С, 24.10. – 11,8 °С, 25.10 -10,5 °С, 26.10 – 11,7 °С, 27.10 – 12,3 °С, 28.10 – 11,9 °С, 29.10 – 9,2 °С, 30.10 – 8,2 °С, 31.10 – 6,8 °С.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2020 року у справі №500/2826/19, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2020 року, суд вирішив позов ОСОБА_1 задовольнити частково, визнати протиправним розпорядження міського голови Тернопільської міської ради від 25 жовтня 2019 року №264 "Про початок опалювального сезону в м. Тернополі". Суд виходив з того, що при його прийняті Тернопільський міський голова керувався саме Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, пунктом 5 яких передбачено прийняття рішення про початок опалювального сезону виконавчими органами міських рад. Міський голова хоча й входить до системи місцевого самоврядування, однак не є органом місцевого самоврядування – міською радою або її виконавчим органом, а тому, видаючи розпорядження від 25.10.2019 року №264 "Про початок опалювального сезону в м. Тернополі", Тернопільський міський голова діяв не у межах повноважень, встановлених чинним законодавством України… Суд дійшов висновку, що розпорядження міського голови від 25.10.2019 року №264 "Про початок опалювального сезону в м. Тернополі" не може бути регуляторним актом, оскільки прийнято не уповноваженим суб`єктом владних повноважень.
Всебічно, повно об`єктивно та безпосередньо дослідивши докази по справі, надавши їм оцінку на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи із таких міркувань.
Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
За приписами частини третьої статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період. Порядок визначення дати початку і закінчення опалювального періоду визначається законодавством.
Згідно з вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги" до повноважень Кабінету Міністрів України належать, у тому числі затвердження правил надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії).
Відповідно до п.8 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830, постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період. Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами. Опалювальний період починається у разі, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становить 8° C та нижче, а закінчується у разі, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8° C.
Згідно з п.5 Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
Пунктом 7.9.4 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 року №71, визначено, що початок і закінчення опалювального періоду (і пов`язана з цим зміна гідравлічного і теплового режиму роботи ДТ і теплових мереж) установлюється в кожному регіоні окремо. Опалювальний період починається, якщо протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становить 8° C та нижче, а закінчується, коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8° C. Уключення та відключення систем теплоспоживання здійснюється за графіком, узгодженим з теплопостачальною організацією.
Частиною другою статті 25 Закону України «Про теплопостачання», передбачено, що теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов`язані забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору, а також норм і правил.
Звертаючись до суду із позовом, позивач просить визнати незаконним та таким що порушує законодавство та права споживача ОСОБА_1 , абонента з особовим рахунком ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Руська, 18/52, місто Тернопіль) нарахування відповідачем комунальним підприємством теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради оплати послуг з централізованого опалення 85,60 гр. - за 29 жовтня 2019 року, та 1001.86 грн. - за 7, 8, 9,10,11,12,13,15,16,17,18,19, 20, 21 листопада 2019 року, 481.27 грн. за 18,22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 жовтня 2020 року.
Посилається на те, що відповідач безпідставно розпочав опалювальний сезон на підставі розпорядження Тернопільського міського голови, який не мав права видавати такі розпорядження, при цьому, за вказані дні, послуги постачання не повинні були надаватися, зважаючи на положення законодавства, яке визначає, що такий сезон розпочинається, якщо є пониження температури протягом 3 діб, яка не перевищує +8 °С.
Суд зауважує, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста (ч.1 ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (ч.5) . Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження (ч.8 ст. 59 Закону). Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону).
Як установлено судом, на підставі розпоряджень Тернопільського міського голови від 25.10.2019 року №264 "Про початок опалювального сезону в м. Тернополі" та від 15.10.2020 року №229 "Про початок опалювального сезону» дозволено комунальному підприємству теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради розпочати з 29.10.2019 року опалювальний сезон для населення та інших споживачів, а також для шкіл в м. Тернополя та дозволено з 16.10.2020 року розпочати опалювальний сезон для населення та інших споживачів м. Тернополя.
У зв`язку із виданням вказаних розпоряджень, комунальним підприємством теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради було розпочато надання комунальних послуг для населення, та, відповідно, нараховувалася плата за постачання теплової енергії споживачам.
Суд не бере до уваги покликання позивача на те, що комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради не мало права розпочинати опалювальний сезон на підставі спірних розпоряджень Тернопільського міського голови, оскільки на час початку опалювального сезону, вони були чинними, а тому підлягали виконанню.
У зв`язку із цим комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради зобов`язано було виконувати вказаний розпорядження міського голови, надавати послуги теплопостачання, та, відповідно, нараховувати плату за надані послуги.
Суд не бере до уваги покликання позивача на те, що комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" повинно було самостійно обраховувати на підставі даних гідрометцентру температуру повітря, та виходячи із приписів пункту 4 розділу X Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду № 620/378 та 7.9.4. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж № 71 розпочинати опалювальний сезон, оскільки такі повноваження в теплопостачальної організації відсутні.
Згідно пункту 5 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (із змінами), рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями а не теплопостачальними організаціями.
Тому, у зв`язку із тим, що комунальне підприємство теплових мереж розпочинаючи опалювальні сезони в 2019 році та в 2020 році діяло на підставі чинних на той час розпоряджень Тернопільського міського голови, відповідач не заперечує, що послуги фактично надавалися, а тому відповідач мав право нараховувати плату за надані ним послуги.
Суд зауважує, що є безпідставними доводи відповідача про те, що температура повітря дозволяла не опалювати квартири, оскільки, механізм розрахунку плати за послугу з централізованого опалення, який визначено пунктами 40-45 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ за №630 від 21.07.2005 року передбачає врахування фактичної температури зовнішнього повітря на підставі офіційних даних Українського гідрометеорологічного центру (або іншої організації, що має право на представлення мете реологічної інформації), протягом яких фактично надавалась послуга з централізованого опалення.
Окремо суд наголошує на такому.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цими Кодексами, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (частина 1 статті 4 ЦПК України, частина 1 статті 16 ЦК України).
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 5 Цивільного процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
За статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою. Під способами захисту суб`єктивних прав розуміють закріплені законом матеріальноправові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16).
При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що спричиняє потрібні результати, наслідки, тобто матиме найбільший ефект по відновленню відповідних прав, свобод та інтересів на стільки, на скільки це можливо.
Постановою ВС від 25 вересня 2019 року, справа № 753/2187/17, Верховний Суд роз`яснив, що як правило, особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Переважно, спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Позивач покликається на те, що не підставі незаконного розпорядження Тернопільського міського голови був розпочатий опалювальний сезон, при цьому, незаконність розпорядження про початок опалювального сезону в 2019 році встановлено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду.
Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень визначено статтею 1173 Цивільного кодексу України, відповідно до якої така шкода відшкодовується органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Тому, суд зауважує, що позивачем вибрано неналежний та неефективний спосіб захисту.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Отже, суд доходить остаточного висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до до Тернопільської міської ради, комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи – Тернопільський обласний центр з гідрометереології державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області про захист прав споживачівї відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідачі:
Тернопільська міська рада, 46001, вул. Листопадова, 5, місто Тернопіль, код ЄДРПОУ 34334305.
Виконавчий комітет Тернопільської міської ради: 46001, вул. Листопадова, 5, місто Тернопіль.
Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, місцезнаходження: І. Франка,16 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ -14034534.
Треті особи:
Тернопільський обласний центр з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій, місцезнаходження: Новий Світ,17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ- 21134644.
Головне управління Держпродспоживслужби України в Тернопільській області, вулиця Микулинецька, 20, Тернопіль, Тернопільська область, 46000.
Повне судове рішення складено 05 квітня 2021 року.
Головуючий суддяВ. М. Позняк