Постанова № 96018252, 22.01.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.01.2021
Номер справи
760/1413/21
Номер документу
96018252
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Провадження № 3/760/1950/21

Справа № 760/1413/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2021 року м. Київ

Солом`янський районний суд міста Києва в складі:

головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,

за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,

представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденко В.В. (довіреність від 13.11.2020),

розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) /РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Гана № НОМЕР_2 , виданий 29.06.2016 PASSPORT OFFICE, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_3 видана 25.07.2018 органом 7101/, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (далі - МК України),

в с т а н о в и в:

Обставини, викладені у протоколі митного органу

20.01.2021 до Солом`янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1740/10000/20 від 09.11.2020, за змістом якого вбачається наступне:

«11.05.2019 через пункт пропуску «Кучурган - Первомайськ» митного поста «Кучурган» Одеської митниці ДФС громадянином Республіки Гана ОСОБА_1 на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» з метою особистого користування строком до 1 року було ввезено автомобіль «AUDI A4» (VIN-номер НОМЕР_4 , 2003 р.в., об`єм двигуна 2496 см3, тип двигуна - дизельний), що зареєстрований у відповідних реєстраційних органах Литовської Республіки за державним номером НОМЕР_5 .

В установлений строк, станом на 09.11.2020 автомобіль «AUDI A4» (VIN-номер НОМЕР_4 , 2003 р.в., об`єм двигуна 2496 см3, тип двигуна - дизельний, д/н НОМЕР_5 , країна реєстрації - LT) за межі митної території України громадянином ОСОБА_1 вивезено чи заявлено до інших митних режимів не було, чим перевищено встановлений ч. 1 ст. 380 МК України строк тимчасового ввезення більше ніж на тридцять діб.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Відповідно до ч. 1, 5, 6 ст. 380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин переборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов`язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при сплаті при імпорті таких транспортних засобів. У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування.

Згідно ч. 1, 3 ст. 112 МК України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у разі конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до ч. 6 ст. 481 МК України перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Таким чином, громадянином Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в порушення вимог ч. 1 ст. 103, ч. 1, 3 ст. 112, ч. 1, 6 ст. 380 МК України більше ніж на тридцять діб перевищено строк тимчасового ввезення на митну територію України автомобіля «AUDI A4» (VIN-номер НОМЕР_4 , 2003 р.в., об`єм двигуна 2496 см3, тип двигуна - дизельний, д/н НОМЕР_5 , країна реєстрації - LT) , який згідно ст. 321 МК України перебуває під митним контролем, чим вчинено правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України».

З вказаного протоколу вбачається, що безпосередній предмет правопорушення транспортний засіб «AUDI A4» (VIN-номер НОМЕР_4 ), вартістю 136 201,45 грн, тимчасово вилучено та розміщено на складі митниці.

Щодо явки учасників провадження в судове засідання

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся відповідальною особою Київської митниці шляхом направлення на його адресу протоколу про порушення митних правил, що підтверджується наявним в матеріалах справи супровідним листом від 30.12.2020 та реєстром поштових відправлень Київської митниці від 31.12.2020.

Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.

21.01.2021 від гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) надійшли заяви, в яких він повідомляє, що на розгляді справи буде відсутній в зв`язку з початком навчального року.

Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З урахуванням наведеного, за наявності доказів належного повідомлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про судове засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 22.01.2021 не заперечував.

Пояснення учасників, наведені у судовому засіданні

Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.

Мотиви суду

Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

За змістом ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені в ст. 489 МК України.

Згідно з ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів та з`ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За змістом ч. 2 ст. 459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об`єктивний і суб`єктивний характер. Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил, інспектором митниці повинні бути враховані ознаки складу правопорушення та відповідати диспозиції статті до якої притягується, особа за порушення митних правил. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 112 МК України митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у разі конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов`язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Частиною 2 ст. 380 МК України передбачено, що транспортні засоби особистого користування , що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у ст. 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Частинами 6, 7 ст. 380 МК України встановлено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування.

Проте документів на підтвердження звернення особи, про притягнення якої до адміністративної відповідальності ставиться питання, до митних органів про настання обставин непереборної сили, матеріали справи не містять.

Як вбачається з протоколу опитування від 09.11.2020 (а.с. 14-16) ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) свою вину у вчиненні відповідного правопорушення визнає.

Жодних пояснень (заперечень) щодо вчинення правопорушення матеріали справи не містять.

Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конститцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Порушення митних правил передбачене диспозицією ч. 6 ст. 481 МК України, полягає у перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Санкція вказаної статті передбачає покарання у виді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких транспортних засобів.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.

На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що вина громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил № 1740/10000/20 від 09.11.2020, витягом з бази даних щодо ТЗ, даними службової записки, та іншими документами в їх сукупності.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

З огляду на викладене, громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), слід визнати винним у порушенні митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України та, враховуючи обставини справи, вимоги ст.ст. 23, 33 КУпАП, піддати адміністративному стягненню в межах санкції ч. 6 ст. 481 МК України у виді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.

Враховуючи наведене, керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 3, 10, 380, 462, 481, 520 Митного кодексу України, ст.ст. 8, 23, 33, 40-1 , 251-252, 280, 283, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винним громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) /РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Гана № НОМЕР_2 , виданий 29.06.2016 PASSPORT OFFICE, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_3 видана 25.07.2018 органом 7101/ у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.

Накласти на громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) /РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Гана № НОМЕР_2 , виданий 29.06.2016 PASSPORT OFFICE, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_3 видана 25.07.2018 органом 7101/ адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000,00 грн (сто сімдесят тисяч гривень).

Штраф необхідно сплатити за реквізитами:

УДКСУ у Солом`янському районі; ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р: UA568999980313040106005026010; призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.П. (порушника).

Стягнути з громадянина Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) /РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Гана № НОМЕР_2 , виданий 29.06.2016 PASSPORT OFFICE, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_3 видана 25.07.2018 органом 7101/ на користь держави судовий збір у розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні) на наступні реквізити:

отримувач коштів: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.

Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил № 1740/10000/20 від 09.11.2020 транспортний засіб, марки автомобіль «AUDI A4» (VIN-номер НОМЕР_4 , 2003 р.в., об`єм двигуна 2496 см3, тип двигуна - дизельний), що зареєстрований у відповідних реєстраційних органах Литовської Республіки за державним номером НОМЕР_5 - після сплати штрафу повернути громадянину Республіки Гана ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) /РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина Республіки Гана № НОМЕР_2 , виданий 29.06.2016 PASSPORT OFFICE, посвідка на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_3 видана 25.07.2018 органом 7101/.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Л. Л. Зуєвич