Вирок № 96014664, 05.04.2021, Комінтернівський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
641/7138/19
Номер документу
96014664
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Номер провадження 1-кп/641/173/2021 Справа № 641/7138/19

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого – судді Колодяжної І.М.,

при секретарях - Ягодіній М.С., Гішян А.В.

за участі сторін кримінального провадження:

прокурора –Касьяненко А.І.,

захисника обвинуваченого –Полтавця Ю.Д.,

обвинуваченого – ОСОБА_1 ,

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові угоду про визнання винуватості за матеріалами кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення у якому внесені до ЄРДР за №42016000000003384 від 16.11.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лозова Харківської області, громадянина України, українця, з середньо- спеціальною освітою, не одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей не має, інвалідностей не має, не працюючого, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України,

В С Т А Н О В И В:

У березні 2010 року Особа 1 організував та очолив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі проти державної власності.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, Особа 1 залучив до участі в ній осіб із свого найближчого оточення, зокрема Особу 2, Особу 3, Особу 4, Особу 5 та інших, яким доручив виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації.

Вказаних осіб Особа 1 призначив на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, створивши таким чином систему управління державою, у якій він особисто та інші керівники злочинної організації мали вплив на прийняття всіх основоположних рішень стосовно діяльності вищих органів державної влади та правоохоронної системи.

Основною вимогою до керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто Особі 1 та готовність виконати його протиправні та злочинні вказівки всупереч законам України та їх службових обов`язків.

Особа 1 доручив іншим керівникам окремих структурних підрозділів злочинної організації самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм державного органу, підшуковувати та залучати до участі у злочинній організації інших членів, створювати її окремі структурні підрозділи та розпоряджатися незаконно отриманим прибутком як в його власних інтересах, так і в інтересах учасників злочинної організації.

Всі учасники злочинної організації Особи 1 планували та координували свої дії з єдиною метою – отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави Україна та розподілення його між собою, Особою 1 та іншими керівниками злочинної організації.

Кожен керівник злочинної організації Особи 1 був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього та підконтрольний йому структурний підрозділ злочинної організації, а також те, що інші очевидні і обов`язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

Зокрема, до складу злочинної організації Особи 1, крім інших, увійшов окремий структурний підрозділ під керуванням Особи 6 до складу якого увійшли Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14, Особа 28, Особа 15, Особа 16, Особа 17, Особа 18 та інші учасники, а також низка суб`єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), створених та придбаних учасниками злочинної організації для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також для прикриття її незаконної діяльності.

Особа 6 особисто вибудував структуру підконтрольного йому окремого підрозділу злочинної організації залучив до участі в ній Особу 7, Особу 8, Особу 9, Особу 10 та інших, яким доручив керувати діями окремих груп учасників, об`єднаних за певними напрямками злочинної діяльності, яким, маскуючи їх діяльність під діяльність фінансової корпорації, дав відповідні умовні назви - «Департамент «Європа», «Департамент «Лідер-нафта», «Департамент «облгаз», «Департамент оптимізації податків», «Департамент світлих нафтопродуктів», «Департамент скрапленого газу», «Департамент природного газу», «Фінансовий департамент», «Юридичний департамент», «Митний департамент», «Банківський департамент», «Департамент залучення інвестицій», «Департамент торгівлі цінними паперами та страхування», «Митний департамент», а також «Служба безпеки».

Також Особою 6 визначено умовну назву підконтрольного йому структурного підрозділу злочинної організації як «група компаній «СЄПЕК» (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія).

За участь у складі злочинної організації та злочинах, які злочинна організація вчиняла, Особою 6 організовано виплату кожному учаснику щомісячної грошової винагороди, видача якої не оформлювалася офіційно та приховувалася від органів державної податкової служби.

Місцями розташування офісів підконтрольного структурного підрозділу злочинної організації Особи 6 визначено приміщення бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська (Велика Васильківська)/Басейна, 1?3/2, літера «А», м. Київ, вул. Дегтярівська, 21, м. Київ, вул. Дмитрівська, 69, м. Харків, пр. Гагаріна, 43/1, м. Харків, вул. Маліновського, 30, м. Харків, вул. Ганни, 21, м. Харків, вул. Теплична, 1, м. Донецьк, вул. Артема, 138-А, приміщення бізнес-центру «Москва Сіті» за адресою: Російська Федерація, місто Москва, вул. Пресненська Набережна, 10, башта «С» та інші приміщення, які використовувалися учасниками організації на підставі відповідних договорів оренди.

Для утворення матеріальної основи злочинної організації і накопичення капіталу, необхідного для успішної злочинної діяльності, Особа 6 за попередньою змовою з іншими керівниками злочинної організації розробив план вчинення фіктивного підприємництва з метою отримання незаконного доходу від надання суб`єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки послуг з мінімізації та ухилення від сплати податків.

Для реалізації злочинного наміру Особа 6 доручив Особі 14, Особі 18 та іншим учасникам злочинної організації підшукувати осіб, які нададуть згоду на участь у вчиненні вказаних злочинів, погодяться зареєструвати на своє ім`я створені або придбані злочинною організацією підприємства та обіймати в таких підприємствах керівні посади.

Виконуючи відведену роль у вчиненні злочинів, Особа 14, Особа 18 та інші учасники злочинної організації, діючи з корисливих спонукань з метою отримання незаконного доходу від вчинення фіктивного підприємництва та інших злочинів, підшуковували осіб, яких схиляли, обіцяючи грошову винагороду, до участі в підконтрольному Особі 6 структурному підрозділі злочинній організації Особи 1, вчинення дій по створенню та придбанню підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, призначення на керівні посади в таких підприємствах, ухилення від сплати податків до бюджету та вчинення інших злочинів.

Після встановлення таких осіб та одержання їх згоди на вчинення злочинів, Особа 14, Особа 18 разом з іншими учасниками злочинної організації брали участь у підготовці установчих документів створених та придбаних підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, забезпечували посвідчення їх нотаріусами та наступне подання до відповідних державних органів з метою здійснення державної реєстрації, відкриття розрахункових рахунків в банківських установах, та вчиняли інші дії, надаючи незаконній діяльності таких підприємств законного вигляду.

Офіційні документи створених та придбаних у вищевказаний спосіб підприємств, разом з їх печатками, договорами на відкриття банківських рахунків та ключами електронного цифрового підпису до програм «Клієнт-банк» Особа 14, Особа 18 передавали іншим учасникам злочинної організації для подальшого використання таких підприємств у протиправній діяльності.

У свою чергу Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації підшуковували певних суб`єктів підприємницької діяльності для отримання від них на поточні рахунки підконтрольних підприємств, створених та придбаних з метою прикриття незаконної діяльності, грошових коштів нібито за надання послуг або купівлю товарів, що безпідставно утворювало у контрагентів кредит з податку на додану вартість, та одночасно призводило до накопичення на вказаних підконтрольних фіктивних підприємствах зобов`язань по сплаті такого податку до бюджету. Але, грошові кошти, які надходили у вищевказаний спосіб на поточні рахунки підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, разом з сумою податкових зобов`язань з податку на додану вартість, Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації переводили у готівку та розпоряджалися ними на власний розсуд, а державі внаслідок такої протиправної діяльності завдана велика матеріальна шкода у вигляді ненадходження до бюджету податків. При цьому Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації, підшукавши замовників на незаконну конвертацію у вищевказаний спосіб грошових коштів, частину яких складав податок на додану вартість, конвертували такі кошти у банківських установах та видавали їх замовникам готівкою, отримуючи за вчинення даних протиправних дій грошову винагороду, яку розподіляли між іншими учасниками злочинної організації.

Інші учасники злочинної організації, будучи обізнаними у злочинних планах Особи 6, відповідно до відведених їм ролей займалися веденням бухгалтерського і податкового обліку підконтрольних підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, виготовляли підроблені договори, податкові, видаткові і транспортні накладні та інші документи, які надавали представникам підприємств-замовників, та за допомогою електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками здійснювали електронні перекази грошових коштів з поточних рахунків таких підконтрольних підприємств для їх подальшої конвертації у готівку.

Учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, в період з 2009 року по 2014 рік створено та придбано понад 400 підприємств, як резидентів так і не резидентів, для здійснення фіктивного підприємництва, зокрема: резиденти – ТОВ «Ветек Медіа», код ЄДРПОУ 38810617, ТОВ «Ветек Україна», код ЄДРПОУ 38748984, ТОВ «Газукраїна-Коммерс», код ЄДРПОУ 37979402, ТОВ «Кримбутангаз», код ЄДРПОУ 37023699, ТОВ «Східно-Європейська паливно-енергетична компанія.» (ТОВ «СЄПЕК.»), код ЄДРПОУ 38607794, ТОВ «Східно-Європейська паливно-енергетична компанія» (ТОВ «СЄПЕК»), код ЄДРПОУ 38607789, ТОВ «Торговий Дім Ветек», код ЄДРПОУ 38809821, ТОВ «Торговий Дім «Ветек Газ», код ЄДРПОУ 38864044, ТОВ «Ветек Нафтопродукт», код ЄДРПОУ 38728690, ТОВ «Аргумент-2009», код ЄДРПОУ 36226184, СП ТОВ «Експогаз», код ЄДРПОУ 31438686, ТОВ «Експогаз», код ЄДРПОУ 32371832, ТОВ «ВО Одеський НПЗ», код ЄДРПОУ 38848897, ТОВ «Торговий Дім «Одеський НПЗ», код ЄДРПОУ 38899009, ТОВ «Одеський ННЗ», код ЄДРПОУ 38848771, ТОВ «Цикловаст», код ЄДРПОУ 38674635, ТОВ «Українська нафто-газова компанія», код ЄДРПОУ 37764888, ТОВ «Укренергоринок», код ЄДРПОУ 37488177, ТОВ «Газукраїна-2009», код ЄДРПОУ 36308214, ТОВ «Газукраїна-2020», код ЄДРПОУ 37428778, ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», код ЄДРПОУ 37843149, ТОВ «Запорожгаз-2000», код ЄДРПОУ 36308256, ТОВ «Київоблпропангаз», код ЄДРПОУ 37722038, ТОВ «Луганськпропангаз», код ЄДРПОУ 36429681, ТОВ «Луганськснабгаз», код ЄДРПОУ 35306625, ТОВ «Модус-Вівенді», код ЄДРПОУ 36647463, ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», код ЄДРПОУ 36032091, ТОВ «Харків-СПБТ», код ЄДРПОУ 36459103, ТОВ «Харківспецгазснаб», код ЄДРПОУ 37846438, ТОВ «Черкаси-Газснаб», код ЄДРПОУ 36371362, ТОВ «Чернівці-СПБТ», код ЄДРПОУ 37830297, ТОВ «Інформтрест-Консалтінг», код ЄДРПОУ 37860819, ТОВ «Нео-Синтезгаз», код ЄДРПОУ 36815393, ПП «Полтаваукргаз», код ЄДРПОУ 35107813, ТОВ «Гонорій», код ЄДРПОУ 38205323, ТОВ «Ексапрофіт», код ЄДРПОУ 36003179, ТОВ «Кванта Коста», код ЄДРПОУ 36456249, ТОВ «Кіровоградгаз-2000», код ЄДРПОУ 36372735, ТОВ «Мульті-Аква», код ЄДРПОУ 37860709, ТОВ «Фіскус-21», код ЄДРПОУ 36226320, ТОВ «Цулассунг Компані», код ЄДРПОУ 36459098, Асоціація «Союз Імпортерів Автозапчастин та Супутніх Товарів», код ЄДРПОУ 38924202, Асоціація «Союз Імпортерів Будівельних Матеріалів», код ЄДРПОУ 38923998, Асоціація «Союз Імпортерів Виробів з Полімерних Матеріалів», код ЄДРПОУ 38924146, Асоціація «Союз імпортерів товарів для дозвілля», код ЄДРПОУ 38924050, Асоціація «Союз імпортерів товарів для побуту», код ЄДРПОУ 38924108, Асоціація «Союз операторів ринку скрапленого газу України», код ЄДРПОУ 38004661, ПрАТ «Страхова компанія «Перлина Страхування», код ЄДРПОУ 36257778, Всеукраїнська громадська організація «Русский Стандарт» (в подальшому Всеукраїнська громадська організація «Українська Правозахисна Асоціація»), код ЄДРПОУ 35467144, Комунікаційне Агентство «Сума Технологій», код ЄДРПОУ 38605231, МПП «Айра», код ЄДРПОУ 21574588, МПП «Ледис», код ЄДРПОУ 14018854, МПП «Поліфарб», код ЄДРПОУ 31129959, Повне товариство «ТОВ «Сильмариил» І Компанія», код ЄДРПОУ 37948725, ПП «Видавництво «Формула», код ЄДРПОУ 34945983, ПП «Каскад КСВ», код ЄДРПОУ 34389857, ПП «Стильтекс», код ЄДРПОУ 33996073, ПП «Студія корпоративного іміджу «Графін», код ЄДРПОУ 36070837, ПП «Фірма «Ломар», код ЄДРПОУ 36478409, ПП «Арт-Престиж», код ЄДРПОУ 35338583, ПП «Будівельно-Монтажне Управління 2005», код ЄДРПОУ 33442150, ПП «Велунд Крим», код ЄДРПОУ 36540576, ПП «Комбіагроіндастрі», код ЄДРПОУ 33713255, ПП «Стоунпласт», код ЄДРПОУ 33581398, ПП «Трансбуд-Альянс», код ЄДРПОУ 36657471, ПП «Форм-С», код ЄДРПОУ 35264590, Представництво «Просперіті Дівелопмент Ес.Ей.», код ЄДРПОУ 26585067, Селянське (Фермерське) Господарство «Восток-Агро», код ЄДРПОУ 31326904, ЗАТ «Лінкс-Цінні Папери», код ЄДРПОУ 25384906, ТОВ «6 Континентів», код ЄДРПОУ 33750344, ТОВ «Айсленд», код ЄДРПОУ 38857393, ТОВ «Альдемарін», код ЄДРПОУ 38709217, ТОВ «Алькотрейд», код ЄДРПОУ 37846637, ТОВ «Агнел-2008», код ЄДРПОУ 35293286, ТОВ «Анкер Трейд Груп», код ЄДРПОУ 38851132, ТОВ «Анкерпром Груп», код ЄДРПОУ 38801183, ТОВ «Бат Трейд Ліга», код ЄДРПОУ 38465585, ТОВ «БК «Будінвест-Проект», код ЄДРПОУ 37312698, ТОВ «БК «Гефест Альянс», код ЄДРПОУ 37312719, ТОВ «Будівельна Компанія «Перша Черноморська», код ЄДРПОУ 35693571, ТОВ «Будівельна Компанія «Савтекс», код ЄДРПОУ 37634167, ТОВ «Верена-Трейд», код ЄДРПОУ 38213292, ТОВ «Вікторі Дей», код ЄДРПОУ 38814737, ТОВ «Вілмпраймреліз», код ЄДРПОУ 38711378, ТОВ «Володар», код ЄДРПОУ 32296855, ТОВ «Всеукраїнський Промисловий Союз», код ЄДРПОУ 32827075, ТОВ «Газова Компанія «Віп Пласт», код ЄДРПОУ 37819755, ТОВ «Газтранспроект», код ЄДРПОУ 38889116, ТОВ «Газтрейд Крим», код ЄДРПОУ 35983637, ТОВ «Газукраїна-Трейдінг», код ЄДРПОУ 37979439, ТОВ «Геліоніндастрі», код ЄДРПОУ 37846396, ТОВ «ГК «Прованс», код ЄДРПОУ 38889142, ТОВ «Глобал Інвест Проект», код ЄДРПОУ 38649572, ТОВ «Глобус», код ЄДРПОУ 13656082, ТОВ «Голден Плюс ХХІ», код ЄДРПОУ 36225463, ТОВ «Гуд Продакт Трейд», код ЄДРПОУ 38801225, ТОВ «Дестін Компані», код ЄДРПОУ 38865289, ТОВ «Діагностичний центр «Галєн», код ЄДРПОУ 23944755, підприємство з іноземними інвестиціями «Дімекс-У», код ЄДРПОУ 32074403, ТОВ «Донецькпобутгаз», код ЄДРПОУ 37671387, ТОВ «Експоекстрім», код ЄДРПОУ 37846600, ТОВ «Ерідантрейд», код ЄДРПОУ 37846367, ТОВ «Зовнітрансгаз», код ЄДРПОУ 37860735, ТОВ «Імперіал-Білдінг», код ЄДРПОУ 38812551, ТОВ «Інлайтінвест», код ЄДРПОУ 37846464, ТОВ «Калина Центр», код ЄДРПОУ 37024268, ТОВ «Керрибан Груп», код ЄДРПОУ 38651026, ТОВ «КМК Ойл Плюс», код ЄДРПОУ 34784945, ТОВ «КМК Ойл», код ЄДРПОУ 34784919, ТОВ «Комбі-Проф», код ЄДРПОУ 38157359, ТОВ «Компанія Опт Трейд», код ЄДРПОУ 38607270, ТОВ «Консалтинг Системз», код ЄДРПОУ 35572282, ТОВ «Константа Вінст», код ЄДРПОУ 37675910, ТОВ «Лайт Інновейшн Груп», код ЄДРПОУ 34482225, ТОВ «Лакленд-Компані», код ЄДРПОУ 37222919, ТОВ «ЛВС Трейд», код ЄДРПОУ 33622671, ТОВ «Логіка Менеджмент», код ЄДРПОУ 37819488, ТОВ «Луганськпобутгаз», код ЄДРПОУ 37911653, ТОВ «ЛФ «Нік-Сервіс», код ЄДРПОУ 37705625, ТОВ «Лютіен», код ЄДРПОУ 37926214, ТОВ «Маноріс», код ЄДРПОУ 38180016, ТОВ «Манхел», код ЄДРПОУ 38148606, ТОВ «Мегаінвестстрой», код ЄДРПОУ 33634300, ТОВ «Медіана-2008», код ЄДРПОУ 35970979, ТОВ «Менкалінан», код ЄДРПОУ 38810884, ТОВ «Металлистактів», код ЄДРПОУ 37926188, ТОВ «Минас-Тирит», код ЄДРПОУ 37286223, ТОВ «Міг 29», код ЄДРПОУ 37227807, ТОВ «Мірта Град», код ЄДРПОУ 38814758, ТОВ «Мірта Стейт», код ЄДРПОУ 38814742, ТОВ «Натдор», код ЄДРПОУ 38690039, ТОВ «Науково-виробнича фірма «Інтер-Тек», код ЄДРПОУ 37779545, ТОВ «НВФ «Кагарлик інвест Торг», код ЄДРПОУ 32547007, ТОВ «Ньюграунд», код ЄДРПОУ 38448816, ТОВ «Облагротехсервіс», код ЄДРПОУ 33521414, ТОВ «Облпостач-Сервіс», код ЄДРПОУ 37709263, ТОВ «Окс Буд», код ЄДРПОУ 36924064, ТОВ «Опт Збут», код ЄДРПОУ 38620747, ТОВ «Парітет Бізнес», код ЄДРПОУ 38814763, ТОВ «Перспектива Моноліт», код ЄДРПОУ 38801211, ТОВ «Портанадра», код ЄДРПОУ 38903685, ТОВ «Промлайн Союз», код ЄДРПОУ 38801204, ТОВ «ПТР Ресурс», код ЄДРПОУ 38291894, ТОВ «Реалтрансфакт», код ЄДРПОУ 37682341, ТОВ «Редакція Газети «Захист Прав», код ЄДРПОУ 36815037, ТОВ «Рейнад», код ЄДРПОУ 38705453, ТОВ «Ретротрейдстар», код ЄДРПОУ 37682404, ТОВ «Роанда», код ЄДРПОУ 38148695, ТОВ «Роял Грифон», код ЄДРПОУ 38196487, ТОВ «Сервіс Інвест», код ЄДРПОУ 37926443, ТОВ «Сильмариил», код ЄДРПОУ 37926387, ПП «Синоп», код ЄДРПОУ 19000770, ТОВ «Скайтек-Україна», код ЄДРПОУ 37701382, ТОВ «Стабналтейд», код ЄДРПОУ 37846459, ТОВ «Суран», код ЄДРПОУ 38148391, ТОВ «Таннарі», код ЄДРПОУ 37286160, ТОВ «ТД «Поліпропілен», код ЄДРПОУ 32558354, ТОВ «Торговельна компанія «Металспецтех», код ЄДРПОУ 32997757, ТОВ «Торговий Дім «Олімпія», код ЄДРПОУ 37973217, ТОВ «Трістіан Волюм Груп», код ЄДРПОУ 38748701, ТОВ «Українська Енергокомпанія», код ЄДРПОУ 37764874, ТОВ «Українська сервісна компанія «Рафо», код ЄДРПОУ 36187580, ТОВ «Фанінтерюнайтед», код ЄДРПОУ 37846548, ТОВ «Фуджіолімпікс», код ЄДРПОУ 37846574, ТОВ «Харків Арена», код ЄДРПОУ 38495651, ТОВ «Херсонпобутгаз», код ЄДРПОУ 37023222, ТОВ «Автоцентркрим», код ЄДРПОУ 35941199, ТОВ «Агат Груп», код ЄДРПОУ 38077719, ТОВ «Айвінтірі», код ЄДРПОУ 38180037, ТОВ «Айнам», код ЄДРПОУ 38180063, ТОВ «Аквіта Трейд Лідер», код ЄДРПОУ 38465559, ПП «Актив Ком», код ЄДРПОУ 35422905, ТОВ «Алівіан», код ЄДРПОУ 38947476, ТОВ «Алконост», код ЄДРПОУ 38091838, ТОВ «Алларіс Прайм», код ЄДРПОУ 38467509, ТОВ «Альфіна», код ЄДРПОУ 37974818, ТОВ «Альяні», код ЄДРПОУ 38196466, ТОВ «Амадіна», код ЄДРПОУ 38091761, ТОВ «Амдіп», код ЄДРПОУ 37118942, ТОВ «Амінамі», код ЄДРПОУ 38179985, ТОВ «Амон-Сул», код ЄДРПОУ 37286087, ТОВ «Амфітер», код ЄДРПОУ 38180021, ТОВ «Анкона-Торг», код ЄДРПОУ 38091658, ТОВ «Аптека Анді», код ЄДРПОУ 35040859, ТОВ «Арістократ Тім», код ЄДРПОУ 38173297, ТОВ «Атлантіс МІМ», код ЄДРПОУ 30082674, ТОВ «Базіс», код ЄДРПОУ 35738156, ТОВ «Балт Янтар Україна», код ЄДРПОУ 37111748, ТОВ «Бастет Компані», код ЄДРПОУ 37131759, ТОВ «Бат Нова», код ЄДРПОУ 38568347, ТОВ «Бенест Трейд Лайн», код ЄДРПОУ 38517690, ТОВ «Бізнес-Бенефіт», код ЄДРПОУ 38022078, ТОВ «Бізнес-Консульт», код ЄДРПОУ 32924812, ТОВ «Боско Трейд Груп», код ЄДРПОУ 38488775, ТОВ «Будівельні Комунікації», код ЄДРПОУ 32554957, ТОВ «Будмет», код ЄДРПОУ 32999948, ТОВ «Велбум Нова Груп», код ЄДРПОУ 38518799, ТОВ «Вестмедика», код ЄДРПОУ 36821302, ТОВ «Виванте», код ЄДРПОУ 38091754, ТОВ «Вінтера», код ЄДРПОУ 37488905, ТОВ «Віртус- ХХІ», код ЄДРПОУ 37131811, ТОВ «Гатіора», код ЄДРПОУ 38091733, ТОВ «Глобал Технолоджес», код ЄДРПОУ 35537756, ТОВ «Глорі Роял», код ЄДРПОУ 38765842, ТОВ «Голдвейн», код ЄДРПОУ 38148517, ТОВ «Голден-Торг», код ЄДРПОУ 38196471, ТОВ «Голдстрім Консалт», код ЄДРПОУ 38651047, ТОВ «Грант Тайм», код ЄДРПОУ 38123047, ТОВ «Грей-Захід», код ЄДРПОУ 34769817, ТОВ «Даймонд Альянс», код ЄДРПОУ 38651089, ТОВ «Домострой», код ЄДРПОУ 32637781, ТОВ «Дроу», код ЄДРПОУ 38173255, ТОВ «Екома ЮГ», код ЄДРПОУ 37223142, ТОВ «Екопро-Бізнес», код ЄДРПОУ 38005309, ТОВ «Екопрогрес», код ЄДРПОУ 34576361, ТОВ «Екрю», код ЄДРПОУ 38091670, ТОВ «Ексттрейд», код ЄДРПОУ 38205826, ТОВ «Елві Тайм», код ЄДРПОУ 38137924, ТОВ «Електро-Пром-Мед», код ЄДРПОУ 36640583, ТОВ «Ельгазентегра», код ЄДРПОУ 38173260, ТОВ «Енігма Груп», код ЄДРПОУ 33057792, ТОВ «Євро-Щебєнь», код ЄДРПОУ 36393535, ТОВ «Євротехімпорт ЛТД», код ЄДРПОУ 37041084, ТОВ «Єдина Спілка Оптовиків», код ЄДРПОУ 37820933, ТОВ «Запоріжжя-Скрапгаз», код ЄДРПОУ 37834616, ТОВ «Запорожский Коксохимремонт», код ЄДРПОУ 34656607, ТОВ «Зимстрой Капітал», код ЄДРПОУ 38061405, ТОВ «Імперіал Трейдинг», код ЄДРПОУ 38467488, ТОВ «Інвест-Транш», код ЄДРПОУ 38173229, ТОВ «Індекстрейд Україна», код ЄДРПОУ 37855835, ТОВ «Ісіда Лайф», код ЄДРПОУ 37131785, ТОВ «Капітал Трейдинг Груп», код ЄДРПОУ 38239847, ТОВ «Капромбуд», код ЄДРПОУ 37982640, ТОВ «Картал Голд», код ЄДРПОУ 37972852, ТОВ «Квірун», код ЄДРПОУ 38134059, ТОВ «Керід», код ЄДРПОУ 38091796, ТОВ «Київмонтаж», код ЄДРПОУ 36356980, ТОВ «Київобл-Імпорттрейд», код ЄДРПОУ 38467493, ТОВ «Компанія Мет Пром», код ЄДРПОУ 38570356, ТОВ «Комфар», код ЄДРПОУ 38148758, ТОВ «Конект-Плюс», код ЄДРПОУ 34276097, ТОВ «Крим Трейдінг», код ЄДРПОУ 36973022, ТОВ «Крістенс», код ЄДРПОУ 38022110, ТОВ «Кротум», код ЄДРПОУ 38204686, ТОВ «Лайфгудінвест», код ЄДРПОУ 37682378, ТОВ «Ластівка», код ЄДРПОУ 20053607, ТОВ «Летавіца», код ЄДРПОУ 38091749, ТОВ «Ліга-2010», код ЄДРПОУ 37292609, ТОВ «Лідергаз», код ЄДРПОУ 36885099, ТОВ «Лінар», код ЄДРПОУ 31433782, ТОВ «Маестро Торг», код ЄДРПОУ 37931224, ТОВ «Марголак», код ЄДРПОУ 36382591, ТОВ «Мелькор+», код ЄДРПОУ 38173281, ТОВ «Мета Ріелшнз», код ЄДРПОУ 35135840, ТОВ «Моргот», код ЄДРПОУ 38173192, ТОВ «Муйне», код ЄДРПОУ 38091686, ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Дін Лтд», код ЄДРПОУ 31999821, ТОВ «Науково-виробниче підприємство Укренергомаш», код ЄДРПОУ 33068343, ТОВ «Нафтатрейд», код ЄДРПОУ 35467857, ПП «Індекс», код ЄДРПОУ 16402261, ТОВ «Нолдор», код ЄДРПОУ 38173318, ТОВ «Нью Галактикос», код ЄДРПОУ 38018920, ТОВ «Нюаж», код ЄДРПОУ 38091644, ТОВ «Олквін», код ЄДРПОУ 32407549, ТОВ «Онлайн+Тур», код ЄДРПОУ 37774484, ТОВ «Піран», код ЄДРПОУ 38205810, ТОВ «Плавт Сервіс», код ЄДРПОУ 38205318, ТОВ «Пріора Груп», код ЄДРПОУ 38947759, ТОВ «Пріора-Інвест», код ЄДРПОУ 38771327, ТОВ «Прогрес Інсайд», код ЄДРПОУ 38005230, ТОВ «Проектбуднагляд», код ЄДРПОУ 38489894, ТОВ «Проф Ресурс», код ЄДРПОУ 38570267, ТОВ «Профпосуд», код ЄДРПОУ 32000530, ТОВ «Радеус.», код ЄДРПОУ 37488879, ТОВ «Райагрострой-Перспектива», код ЄДРПОУ 35160175, ПП «Регіон-Агротрейд», код ЄДРПОУ 34699923, ТОВ «Ріверан Делюкс», код ЄДРПОУ 38467523, ТОВ «Самбат», код ЄДРПОУ 33847181, ТОВ «Будівельна Компанія «Перша Чорноморська», код ЄДРПОУ 35693571, ТОВ «Статус-Софт Консалтинг», код ЄДРПОУ 35813699, ТОВ «Світ Гардин», код ЄДРПОУ 35136645, ТОВ «Світ Сучасного Посуду», код ЄДРПОУ 36115867, ТОВ «Свобода-Буд», код ЄДРПОУ 35978721, ТОВ «Синектікус», код ЄДРПОУ 38179990, ТОВ «Скарби Криму», код ЄДРПОУ 37370215, ТОВ «СМТ Тайм», код ЄДРПОУ 38133584, ТОВ «Соломоніндастрі», код ЄДРПОУ 37682315, ТОВ «Споіл», код ЄДРПОУ 36070842, ТОВ «С Т», код ЄДРПОУ 35745802, ТОВ «Старгудінвест», код ЄДРПОУ 38865671, ТОВ «Статус-Софт Консалтінг», код ЄДРПОУ 35813699, ТОВ «Стілбон», код ЄДРПОУ 37431073, ТОВ «Сумигазтранс», код ЄДРПОУ 37774662, ТОВ «Східенергопостач-2», код ЄДРПОУ 37131848, ТОВ «ТАГ-Харків», код ЄДРПОУ 36647437, ТОВ «Талас-Груп», код ЄДРПОУ 38213329, ТОВ «ТК Аксіома», код ЄДРПОУ 37132417, ТОВ «Торггазстрим ЛТД», код ЄДРПОУ 36647374, ТОВ «Торгкомплект», код ЄДРПОУ 23518188, ТОВ «Торговий Дім «Експрес-Авто», код ЄДРПОУ 37357974, ТОВ «Торговий Дім «Енерджи», код ЄДРПОУ 37428741, ТОВ «Торенія», код ЄДРПОУ 38091691, ТОВ «Трейд Інтернейшнл», код ЄДРПОУ 37350272, ТОВ «Українська нафтохімічна компанія», код ЄДРПОУ 31111281, ТОВ «Укркомерцпостач», код ЄДРПОУ 37227849, ТОВ «Ультрастарінвест», код ЄДРПОУ 38640061, ТОВ «Універсалоптторг-Х», код ЄДРПОУ 37428034, ТОВ «Фадлес», код ЄДРПОУ 37982661, ТОВ «Фанварезсіті», код ЄДРПОУ 38061379, ТОВ «Фешин Мобайл», код ЄДРПОУ 36327640, ТОВ «Хамерс Стаф», код ЄДРПОУ 38018983, ТОВ «Хіган», код ЄДРПОУ 38180000, ТОВ «Центр оціночних технологій», код ЄДРПОУ 34819904, ТОВ «Чед-Насад», код ЄДРПОУ 37286197, ТОВ «Черкасиоблгазпостач» (в подальшому ТОВ «Алькор-Компані»), код ЄДРПОУ 37853120, ТОВ «Юніон-Стандартактив», код ЄДРПОУ 37860845, Підприємство «Юрай» у формі ТОВ (далі – ТОВ «Юрай»), код ЄДРПОУ 22886866, ТОВ «Юса-Груп», код ЄДРПОУ 37290250, ТОВ «Барс», код ЄДРПОУ 37106806, ПП Оптова Компанія «Ельбрус», код ЄДРПОУ 34333055, ТОВ «Нанокрим Технолоджи», код ЄДРПОУ 37860871, ТОВ «Юнінафтоторг», код ЄДРПОУ 37926413, ТОВ «Реалюніінвест», код ЄДРПОУ 37926303, ТОВ «Артефакт-Хісторі», код ЄДРПОУ 37926240, ТОВ «Альянс-Трансгаз», код ЄДРПОУ 37926350, ТОВ «Фєанор», код ЄДРПОУ 37926330, ТОВ «Доріат», код ЄДРПОУ 37926099, ТОВ «Палантір», код ЄДРПОУ 37926539, ТОВ «Маннафтотрейд», код ЄДРПОУ 37926125, ТОВ «Буено-Аміго», код ЄДРПОУ 37926324, ТОВ «Сітімегатрейд», код ЄДРПОУ 37926151, ТОВ «Валінор», код ЄДРПОУ 37926277, Представництво «Енерджі Юніон Корпорейшн С.А.», код ЄДРПОУ 26595551, ТОВ «Сумиспецгаз», код ЄДРПОУ 37682163, ТОВ «Маркет-Груп-Харків», код ЄДРПОУ 30037265, ТОВ «Агротек», код ЄДРПОУ 14003350, ПП «Птахопромінвест-Т», код ЄДРПОУ 33620082, ТОВ «Дарник», код ЄДРПОУ 37384469, ТОВ «Нафтаюнігаз», код ЄДРПОУ 38017911, ТОВ «Газтрейдстандарт», код ЄДРПОУ 38018056, ТБ «Перша незалежна Біржа», код ЄДРПОУ 37354518, ТБ «Універсальна Ресурсна Біржа», код ЄДРПОУ 37506452, ТОВ «Аліма-Т», код ЄДРПОУ 35058172, ТОВ «Оллінклюзів», код ЄДРПОУ 37038972, ТОВ «Максфілд Фінанс», код ЄДРПОУ 37686901, ПП «Харківснабгаз», код ЄДРПОУ 33897049, ТОВ «Євротрейд Україна», код ЄДРПОУ 38173234, ТОВ «ТД «Газтрейд», код ЄДРПОУ 38278606, ТОВ «Газ-Он», код ЄДРПОУ 38632684, ТОВ «Амара Плюс», код ЄДРПОУ 38683414, ТОВ «ДК «Ельбрус», код ЄДРПОУ 37091235, ТОВ «Фінансова компанія «Фактор ЮБС УА», код ЄДРПОУ 38321635, ТОВ «Аріона-Торг», код ЄДРПОУ 38213308, ТОВ «Профешнл Сервіс», код ЄДРПОУ 37095742, ТОВ «Промгарантія», код ЄДРПОУ 38115146, ТОВ «Югтрейд-Інвестиція», код ЄДРПОУ 38018501, ТОВ «Експогаз Трейд», код ЄДРПОУ 36429608, ТОВ «Медіо-Сервіс», код ЄДРПОУ 38115151, ТОВ «Ветек Медіа Інвест», код ЄДРПОУ 38864877, ПП «Фірма «Армада-Плюс», код ЄДРПОУ 34525053, ТОВ «Нередзурі-Чемпс», код ЄДРПОУ 38018350, ТОВ «Експогаз-Суми», код ЄДРПОУ 34878797, ТОВ «А-Мега Плюс», код ЄДРПОУ 38297110, ТОВ «Спортивний Комплекс «Стадіон Металіст», код ЄДРПОУ 38634681, ТОВ «Будіс Хол», код ЄДРПОУ 38316981, ТОВ «Лідер Нафта», код ЄДРПОУ 37931989, ТОВ «Форум Тек», код ЄДРПОУ 38632532, ПАТ «Рубіжанський завод хімічних волокон», код ЄДРПОУ 38650738, ТОВ «Аудтрейд», код ЄДРПОУ 38619092, ТОВ «Фалько Альянс», код ЄДРПОУ 38196450, ТОВ «Глобальні Телесистеми», код ЄДРПОУ 38210951, ТОВ «Дріместет», код ЄДРПОУ 38670211, ТОВ «Київська митна агенція», код ЄДРПОУ 36865952, ТДВ «Страхова компанія «Астра Лайн», код ЄДРПОУ 38239326, ТОВ «Інжерінг», код ЄДРПОУ 38705343, ТОВ «Нафторесурс Регіон Трейдинг», код ЄДРПОУ 38890891, ТОВ «Пальміра Оіл Трейдинг», код ЄДРПОУ 38899124, ТОВ «Рустелкомпані», код ЄДРПОУ 38771311, ТОВ «Нафтопродукт Плюс», код ЄДРПОУ 38899103, ТОВ «Трансгазукраїна», код ЄДРПОУ 36946287, ТОВ «Мандарин Ессет Менеджмент», код ЄДРПОУ 38903397, ТОВ «Нафтоспецтранс», код ЄДРПОУ 38913269, ТОВ «Укрінвестпрофгруп», код ЄДРПОУ 38386137, ТОВ «Компанія «Ровена», код ЄДРПОУ 38865488, ТОВ «Телерадіокомпанія «Радіус Плюс», код ЄДРПОУ 38976685, ТОВ «ТК Оріон-Трейд», код ЄДРПОУ 37352070, ТОВ «Бухгалтерія-Профіт-Аутсор», код ЄДРПОУ 38901646, ТОВ «Хелфторг», код ЄДРПОУ 39027386, ТОВ «Донецькпропангаз», код ЄДРПОУ 39014780, ПП «Торгово-будівельна компанія «Вел», код ЄДРПОУ 36263509, ТОВ «Лінк Стейт», код ЄДРПОУ 39027323, ТОВ «Старвінг Компані», код ЄДРПОУ 39029404, ТОВ «Хоум Лайн», код ЄДРПОУ 39008452, ТОВ «Профтренінг», код ЄДРПОУ 39050525, ТОВ «Стар-Грант», код ЄДРПОУ 39049787, ТОВ «Марснабгаз», код ЄДРПОУ 35552643, ТОВ «Інформер Торг», код ЄДРПОУ 39072313, ТОВ «Петроліум Трейдинг Інвестмент» (раніше ТОВ «Протінус»), код ЄДРПОУ 38204691, ТОВ «Фінансова Компанія «Фактор Капітал», код ЄДРПОУ 38214484, ТОВ «Брокерскій Дім «Вектор», код ЄДРПОУ 37729473, ПрАТ «Українська міжнародна фондова біржа», код ЄДРПОУ 30554892, ТОВ «Бат Ліга», код ЄДРПОУ 38465501, ТОВ «БК «Енкі», код ЄДРПОУ 37355699 та інші; нерезиденти - ADFORM EXPERTS INC. (681103, PA), ALGERNA INVESTMENT LIMITED (8440976, UK), ANAPOM BUSINESS LTD. (1790367, BVI), APLANOR TRADING LIMITED (HE315178, CY), ARZANA COMMERCE CORP. (1757651, BVI), AURI MONTES LTD. (7228890, UK), AVENNA HOLDING LTD. (1793519, BVI), AVILAX COMMERCE CORP. (1760257, BVI), BELTLINE HOLDINGS INC LIMITED (1866411, HK), BENTLEY OVERSEAS LIMITED (1797250, HK), BISBA INVESTMENTS LIMITED (HE 167097, CY), BIVEN INVESTMENTS. (1470081, BVI), BUTTERFIELD BUSINESS HOLDINGS S.A. (1707176, BVI), CARBONDALE OVERSEAS GROUP LTD. (1773253, BVI), CONDICOM PARTICIPATION LIMITED ( HE 328403, CY), DEVORA LIMITED (8395171, UK), DOWNTOWN MANAGEMENT S.A. (1783916, BVI), UO DULSA CAPITAL JSC (12267286, EST), EASTERN FINANCE CORP. (128435, SH), EK MULTIMEDIA CONTENT LIMITED (277623, CY), ELSECO TRADING LIMITED (109,592, BZ), EMPSON LIMITED (H.E. 313860, CY), ENTLEY VENTURES LTD (8112897, UK), ERNOR HOLDINGS LIMITED (HE 322928, CY), ESTRISKS SERVICES LIMITED (HE 322926, CY), FIELDCRESS CONSULTING LIMITED (HE 323162, CY), FINEBERG LIMITED (8395513, UK), FREMINGHAM INVESTMENT CORP. (791770, PA) FRIONA GROUP LTD (1783371, BVI), GOURAMI PARTICIPATION CORP. (686617, BVI), GRAUGHER LIMITED (1708670, BVI), HAWKBIT ENTERPRISES LIMITED (HE 323342, CY), HENSLEY CAPITAL LIMITED (H.E. 315709, CY) HESPERUS ENTERPRISES LTD (667501, BVI), HICKERY HOLDINGS LIMITED (HE 319862, CY), HISTRAX HOLDINGS LIMITED (312541, CY), INSE HOLDING LIMITED (HE 299675, CY), INTINET OPERATIONS LIMITED (312535, CY), IZOLA GROUP LIMITED (1859950, HK), JETLIT LIMITED (310310, CY), KENEFALD LIMITED (НЕ 320413, CY), KENSIGTON MANAGEMENT INC (129,167; BZ), KSANDRO ENTERPRISE LTD. (1732792, BVI), KUSER CAPITAL PARTNERS LIMITED (HE 318991, CY), LA CORUNA ENTERPRISES LIMITED (HE 147380, CY), LAKE BUSINESS LIMITED (1790715, BVI), LANDOW DEVELOPMENT LTD.(108005, SC), LARKOL LIMITED (312052, CY), LARX INVESTMENTS LIMITED (HE 322925, CY), MARIENNA COMMERCE LTD. (1753753, BVI), MARTA ROSS TRADING LTD. (7775858, UK), MELYWOOD HOLDINGS LIMITED (HE 323367, CY), MH-TV PRODUCTON LIMITED (HE 282129, CY), MOONLIGHT OVERSEAS HOLDINGS LTD (1790706, BVI), MOURAIN BUSINESS LIMITED (HE 320629, CY), NEORICARIA LTD (HE 308548, CY), NIOLAX BUSINESS INC. (786753, PA), NIPPON TRADING LIMITED (1389857, BVI), NOVAPARK TECHNICS INC. (749135, PA), OLVIEDO INVESTMENTS LTD (HE262766, CY), ONEPRIME HOLDING LTD. (1766877, BVI), PADDYFIELD INVESTMENTS LIMITED (HE 324711, CY), PHONRUN OPERATION LIMITED (309521, CY), PIOP SERVICES LIMITED (HE312424, CY), PORTREX LTD (125,995; BZ), POWER ENTERPRISES LTD. (7601529, UK), PROSPERITY DEVELOPMENTS S.A. (740149, PA), QWERTY BUSINESS INC. (1728812, BVI), RESREX TRANS LIMITED (НЕ 322897, CY), RICHPER CAPITAL LIMITED (8447772, UK), ROCKCRESS HOLDINGS LIMITED (323376, CY), ROSE INVEST MANAGEMENT S.A. (1702698, BVI), ROSSSEU BUSINESS GROUP LTD (1782719, BVI), ROWEN TRADE INC. (1728758, BVI), SHARONRICH ESTATE LLP (OC 384254, UK), SHERELL LIMITED (HE 322902, CY), SKYCONE LIMITED (HE 216584, CY), SOPREMA TRADING LTD (1693651, BVI), STARFRONT ENTERPRISES (HE 324712, CY), STOCK ENERGY COMPANY INC. (755599, PA), STOVEN BUSINESS LTD., S.A.(782079, PA), STRAFFORD SHIPPING LTD. (1754913, BVI), STREX CAPITAL LIMITED (HE 323154, CY), SUBFOR MANAGEMENT LIMITED (H.E. 313624, CY), SUNIL OVERSEAS LTD (1746783, BVI), SWISSPRO CAPITAL LIMITED (313070, CY), TM SERVICE LIMITED (HE 175971, CY), TORCROFT LTD. (132,281; BZ), TREJOLI BUSINESS LTD (1786691, BVI), TRILADO ENTERPRISE INC. (1760259, BVI), TURNOX CAPITAL LIMITED (HE 322927, CY), UBMH BROADCAST MEDIA HOLDINGS LIMITED (HE 174126, CY), UKRULE LIMITED (НЕ312014, CY), UMH GROUP PUBLIC LIMITED (ADVANTEST PUBLIC LIMITED) (HE 169075, CY), UNITED ADVERTISING GLOBAL LTD. (1768342, BVI), UNITED MEDIA HOLDING N.V. (NV 1365953, NL), UOV - UNITED ONLINE VENTURES LIMITED (HE 295093, CY), VARGAS CONSULTING INC. (1803296, BVI), VEGON ENTERPRISES LIMITED (HE312057, CY), VERNELL CAPITAL LIMITED (HE 322901, CY), VESTORGIA HOLDINGS LTD (HE 303402, CY), VETEK GAS TRADING AND SUPPLY SA (No ref. 15727/2013, No fed. CH-660?2530013?9, CH), VETEK MANAGEMENT LIMITED (H.E. 315488, CY), VETEK TRADE LIMITED (HE 327164, CY), VETEK TRADING LIMITED (BRASWELL CAPITAL LIMITED) (H.E. 315694, CY), VETEK TRADING SA (No ref. 15843/2013, CH-660.2.540.013?2, CH), VINACEOUS HOLDINGS LIMITED (HE 324639, CY), VIOLANEX GROUP LTD. (1736911, BVI), VITALI TRADING LTD. (115,092; BZ), WELLS TECH LIMITED (H.E. 306919, CY), WHITE SPRINGS INVESTMENT ASSETS CORP. (1754912, BVI), WHITEMONT INTERTRADE LIMITED (1783378, HK), ZEVIDON TRADING LIMITED (106,051; BZ), STICHTING DEPOSITARY DONAU INVESTMENT FUND (56305052, NL) SPARSCHWEIN GAS HANDELS GMBH & CO. KG (53657662, DE), SPARSCHWEIN GAS GMBH (53657554, DE), FLUSSIGGASVERTRIED GMBH CAROLA WURZBACHER (53657622, DE), STICHTING MANSTICHAMI (NL), LPG TRADING GMBH (ATU67102422, AT), «ELBRUS S.A.» (СH-660?02748011?7), KATIEMA ENTERPRISES LIMITED (HE232221, CY), LORICOM HOLDING (HE 288464, CY), FOXTRON NETWORKS LIMITED (НE 272238, CY), WONDERBLISS LTD (HE 290170, СН), QUICKPACE LIMITED (HE 290165, СY), SABULONG TRADING LTD (HE 281148, CY), KVITEN SOLUTION LIMITED (HE290146) CY, BALEINGATE FINANCE LIMITED (HE285076№) CY; AKEMI MANAGEMENT LIMITED (HE 319477, CY), OPALCORE LTD (HE 319982, CY), ALDOZA INVESTMENTS LIMITED (HE 319315) CY, EROSARIA LTD (HE 320554) CY; RIBBONS CORPORATION CY, ANRADO GROUP LTD (105,054) BZ, BRIGHTMOOR TRADE PA, CANYON CAPITAL INC. (1568153) VG, EXACTO MERCHANTS PA, FINCORP RESOURCES LLP (OC363406) GB, FOLKBROOK PA, JETLEY MANAGEMENT PA, LANDSTYL PROJECTS GB, NARUX PA, NEWLIGHT IMPORT BZ, PIALESKO LTD (101,509) BZ, RAYTECH COMMERCE LTD. (106,420) BZ, SMART MEDIA BZ, SWT MANAGEMENT PA, VERP SC, WELLAR INVESTMENTS INC (98453) BZ, YORKFIELD UNITED LLP (OC365631) GB, BARRYNTELLO INVESTMENTS CY, BUILDING EXPERTS CORP, EXVALE BUSINESS AG (F679144/ НОМЕР_1 ) PA, FASTWAY UNITED BVI, INVESTMARK CAPITAL BVI, JAPELION LTD (HE321894) CY, MANNINGFORD TRADING LIMITED (HE315432) CY, PRIMEBRIDGE FINANS BVI, RAYHOOD CY, SABIK BZ, TRIMPOL BZ та інші.

Так, приблизно в один із днів грудня 2010 року невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », знаходячись по пр?ту Гагаріна поблизу виходу зі станції метрополітену «Проспект Гагаріна» на території Основ`янського (колишнього Червонозаводського) району міста Харкова, діючи з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, шляхом умовлянь та підкупу у вигляді обіцянки грошової винагороди у розмірі 1 200 грн., запропонував ОСОБА_1 взяти участь у здійсненні незаконної діяльності, яка виразилась у подальшому в участі складі підконтрольної Особі 6 злочинної організації, з метою вчинення фіктивного підприємництва, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, службового підроблення та ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великих розмірах, для чого придбати як одноособовому учаснику ТОВ «Харків-СПБТ» (ідентифікаційний код 36459103) з метою його подальшого використання іншими учасниками злочинної організації для вчинення злочинів та прикриття незаконної діяльності.

При цьому невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », попередила ОСОБА_1 , що грошову винагороду в розмірі 1200 грн. той зможе отримати після виконання дій, необхідних для державної реєстрації ТОВ «Харків-СПБТ», в якому має стати одноособовим учасником та директором, а також передачі реєстраційних документів, печатки та ключа електронного цифрового підпису до програми «Клієнт-банк» вищевказаного підприємства для використання іншими учасниками злочинної організації при вчиненні злочинів.

ОСОБА_1 , не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, усвідомлюючи, що ТОВ «Харків-СПБТ» буде придбане для прикриття незаконної діяльності інших учасників злочинної організації, та що в результаті здійснення такого фіктивного підприємництва інтересам держави буде заподіяно матеріальну шкоду в особливо великих розмірах, із корисливих мотивів погодився на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 ».

За таких обставин ОСОБА_1 став учасником підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, та розпочав участь у вчиненні інкримінованих злочинів у її складі.

При цьому, усвідомлюючи протиправний характер запропонованих йому дій як майбутнього одноособового учасника і директора придбаного підприємства, для здійснення фіктивного підприємництва, про що свідчило, в тому числі, небажання інших учасників злочинної організації безпосередньо виступити фактичними засновниками, учасниками або керівниками ТОВ «Харків-СПБТ», ОСОБА_1 , прослідувавши за невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка назвалась « ОСОБА_2 », до будинку, розташованого поблизу зупинки громадського транспорту «Вулиця Державинська» на території Слобідського (колишнього Комінтернівського) району м. Харкова, у цей же день у грудні 2010 року передав « ОСОБА_2 » копію свого паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, для виготовлення документів, необхідних для придбання вказаного товариства.

13.12.2010 року невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась « ОСОБА_2 », діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, використовуючи надані ОСОБА_1 вищевказані документи, виготовили договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ», протокол № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно з якими попередній власник товариства Особа 18 продав свою частку, вийшов зі складу учасників товариства та звільнився з посади директора цього товариства, а ОСОБА_1 придбав частку у Статутному фонді товариства, та з 13.12.2010 призначений на посаду директора ТОВ «Харків-СПБТ».

Цього ж дня ОСОБА_1 за вказівкою невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 », прибув до офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_3 , яке розташоване в будинку АДРЕСА_3 (на той час – Комінтернівського) району м. Харкова, будучи попередньо схиленим до вчинення фіктивного підприємництва, діючи з корисливих спонукань, усвідомлюючи, що зареєстрований на його прізвище суб`єкт підприємницької діяльності буде використовуватись іншими учасниками злочинної організації для прикриття незаконної діяльності та бажаючи досягнення цієї мети, підписав попередньо підготовлений та переданий « ОСОБА_2 » договір купівлі-продажу (відступлення) частки в Статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010, протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників та Статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно яких він виступав учасником і власником товариства, а відповідно до протоколу призначений директором товариства з 13.12.2010.

Продовжуючи діяти за попередньою змовою з іншими учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, ОСОБА_1 передав вищевказані підписані ним документи невстановленій досудовим розслідуванням особі, яка назвалась « ОСОБА_2 », а останній у свою чергу забезпечив їх подальшу передачу через інших учасників злочинної організації державному реєстратору виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_4 , якою 20.12.2010 за записом № 14801050003044704 внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Харків-СПБТ».

Крім цього, у період грудня 2010 – січня 2011 року ОСОБА_1 через інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6, надав до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова підписані ним протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут товариства, за результатами чого учасники злочинної організації отримали довідку (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування цього товариства на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158.

Надалі, у період січня – лютого 2011 року, ОСОБА_1 , продовжуючи злочинну діяльність, переслідуючи мету надання іншим учасникам злочинної організації можливості здійснювати необхідні для вчинення запланованих злочинів фінансові операції з використанням існуючих банківських рахунків ТОВ «Харків-СПБТ», через інших учасників злочинної організації надав до банківських установ підписані ним документи щодо зміни складу осіб, які мають право розпоряджатись рахунками підприємства (зокрема, картки зі зразками підписів копію статуту товариства, копію протоколу № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»), а саме: 25.01.2011 - до ПАТ «ВТБ Банк», де був відкритий рахунок ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_2 ; 17.02.2011 – до АБ «Укргазбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_3 ; 09.02.2011 – до ПАТ КБ «Приватбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_4 .

З тією самою метою у період з 31.10.2011 по 07.11.2011 ОСОБА_1 , знаходячись у приміщенні ПАТ «РЕАЛ БАНК» по пр?ту Науки (Леніна), 60 Шевченківського (на той момент – Дзержинського) району м. Харкова, забезпечив надання до ПАТ «РЕАЛ БАНК» документів, отриманих (виготовлених) за його безпосередньої участі та завірених його особистим підписом, зокрема: заяву про відкриття поточного рахунку від 31.10.2011; опитувальний лист клієнта – юридичної особи-резидента від 31.10.2011; копію протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»; копію наказу засновника ТОВ «Харків-СПБТ» № 7 від 13.12.2010 «Про прийняття повноважень директора», відповідно до якого ОСОБА_1 прийняв на себе обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ»; копію власного паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 30.11.2001 Лозівським МРВ УМВС України в Харківській області; копію довідки від 27.10.1999 про присвоєння ОСОБА_1 ідентифікаційного номера НОМЕР_6 ; копії виписки ААБ № 919042 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки Головного управління статистики у Харківській області АА № 322021 від 23.12.2010 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування ТОВ «Харків-СПБТ» на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158; копію повідомлення управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 03.08.2009 про взяття на облік ТОВ «Харків-СПБТ»; нотаріально посвідчену копію Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010; картку зі зразками підписів та відбитка печатки від 07.11.2011.

На підставі наданих документів ПАТ «РЕАЛ БАНК» укладено з ТОВ «Харків-СПБТ» в особі його директора ОСОБА_1 договір № 5448/08?4/БТ банківських рахунків суб`єкта господарювання від 07.11.2011, договір № 6345/08?4/БТ про банківське обслуговування клієнта в режимі віддаленого доступу з використанням програмного комплексу «iBank2UA» від 09.12.2011 з додатками до договорів, відповідно до яких ОСОБА_1 одержав у ПАТ «РЕАЛ БАНК» сертифікати відкритого ключа електронного цифрового підпису клієнта – ТОВ «Харків-СПБТ».

Зазначені сертифікати, які надавали право розпоряджатись грошовими коштами на поточному рахунку ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_7 , відкритому у ПАТ «РЕАЛ БАНК», ОСОБА_1 з корисливих мотивів, для забезпечення вчинення злочинною організацією тяжких та особливо тяжких злочинів, надав учасникам керованого Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації.

Реєстрація відомостей про ТОВ «Харків-СПБТ» в органах державної влади, отримання необхідних реквізитів, даних керівника товариства та зразків його особистого підпису, засобів керування поточними рахунками у банківських установах надало можливість Особі 6, Особі 7 та іншим учасникам злочинної організації використовувати банківські рахунки підприємства для здійснення незаконної діяльності, а саме для забезпечення вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

Згідно з положеннями ст. 23 Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» затвердженого протоколом загальних зборів товариства № 3 від 13.12.2010, виконавчим органом товариства є директор, який має право: без довіреності діяти від імені товариства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях, розпоряджатись майном товариства, укладати договори, видавати довіреності, відкривати у банках розрахункові та інші рахунки; видавати накази та давати вказівки, обов`язкові для всіх робітників, затверджувати функціональні обов`язки робітників товариства; по узгодженню з власниками визначати структуру підприємства; приймати на роботу та звільняти робітників товариства відповідно до діючого законодавства; залучати для виконання робіт тимчасові творчі колективи та окремих спеціалістів, визначати порядок та розмір їх праці; здійснювати інші повноваження, покладені на нього власником.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999 до компетенції ОСОБА_1 як директора ТОВ «Харків-СПБТ» належали питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві у зв`язку з чим він ніс особисту відповідальність за:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 , перебуваючи з 13.12.2010 на посаді директора ТОВ «Харків-СПБТ», постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто був службовою особою.

Разом з цим, ОСОБА_1 , виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, з метою сприяння іншим учасникам у здійсненні заволодіння шляхом зловживання службовим становищем чужим майном в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків до державного бюджету та вчиненні інших злочинів, умисно не виконував службові обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ» та передав іншим учасникам злочинної організації реєстраційні документи, печатку та ключі електронного цифрового підпису до електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками вказаного підприємства для використання при підготовці та вчиненні цих злочинів.

Одним з об`єктів вчинення злочинів учасниками злочинної організації визначено майно ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», зокрема – скраплений газ, який вироблявся вказаними підприємствами.

Так, у 2009 році у Особи 6, Особи 7 та інших учасників злочинної організації виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння майном державних підприємств – значними обсягами виробленого ними скрапленого газу.

З метою реалізації злочинного умислу вказаними особами розроблено план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Злочинну схему по заволодінню скрапленим газом державних підприємств в особливо великих розмірах, починаючи з березня 2010 року у різний час та місцях було доведено до відома керівників та інших учасників злочинної організації Особи 1, Особи 2, Особи 5, Особи 26, Особи 3, Особи 4 та інших, які погодили та схвалили вказаний злочинний план, надали згоду на його реалізацію та взяли у ній участь.

Зазначені керівники злочинної організації здійснювали загальне керівництво злочином, сприяли прийняттю відповідних рішень Кабінету Міністрів України в інтересах злочинної організації, лобіюючи інтереси підконтрольних злочинній організації підприємств; усували перешкоди у вигляді відомчого контролю за процесом продажу скрапленого газу на біржовому аукціоні, контролю з боку правоохоронних та фіскальних органів, підбирали та залучали до участі у злочинній організації інших осіб, яких призначали на керівні посади в органах державної влади, вчиняли інші дії.

Вчинення вказаного злочину через наявність відповідного нормативного регулювання та в силу усталених відносин у сфері реалізації скрапленого газу населенню не могло бути здійсненим без отримання необхідних погоджень від керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, службових осіб ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Тому керівниками злочинної організації також заплановано їх залучення до реалізації злочинних намірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом.

При цьому учасники злочинної організації та задіяні ними особи знали, що з 2000 року виробники скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», відповідно до вимог статті 4?1 Закону України «Про нафту і газ», щомісячно здійснюють його продаж для потреб населення виключно на біржових аукціонах, у порядку, визначеному постановами Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та у подальшому від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу».

Покупцями скрапленого газу для потреб населення протягом вказаного періоду та монопольними операторами ринку реалізації скрапленого газу населенню були спеціалізовані підприємства з газопостачання та газифікації (далі – підприємства структури облгазів України), їх дочірні структури та інші юридичні особи різних форм власності, у тому числі і з часткою державної форми власності, а саме часткою НАК «Нафтогаз України».

Такі підприємства мали власну виробничу матеріально-технічну базу, спеціально обладнаний транспорт, власний обмінний фонд балонів, виробничі підрозділи з достатньо підготовленими кадрами для планового та невідкладного (аварійного) виконання повного комплексу робіт щодо забезпечення безпеки та безаварійності при постачанні скрапленого газу населенню, тощо.

Окрім того, існувала усталена система прийняття заявок від населення на придбання скрапленого газу для побутових потреб через сільські ради та інші органи місцевого самоврядування, які в подальшому спрямовувалися до підприємств структури облгазів, де за вказаних обставин накопичувалася статистична інформація про обсяги скрапленого газу, необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства.

При цьому, ціни реалізації скрапленого газу для забезпечення потреб населення були значно нижчими ніж ціни для комерційного використання.

Крім того статтею 4?1 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу – виключно на біржових аукціонах.

Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (в редакції станом на 27.12.2006) Міністерством економіки разом з Міністерством палива та енергетики затверджено склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля.

Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації разом з НАК «Нафтогаз України» зобов`язано подавати Міністерству економіки України до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення регіонів, інформацію про обсяг скрапленого газу за формою, затвердженою Міністерством економіки України за погодженням з Міністерством палива та енергетики України.

Згідно абзацу 4 п. 11 «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 (в редакції станом на 06.04.2009) (далі – Положення, затверджене ПКМУ № 599) покупець, учасник спеціалізованого аукціону, має право подати заявку у разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Абзацом 22 п. 12 вказаного Положення у редакції станом на 23.12.2009 визначено, що покупець повинен подати біржі за формою, затвердженою комітетом, довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові (зміни внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 23.12.2009).

У подальшому Кабінетом Міністрів України від 03.10.2011 прийнято постанову № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», відповідно до якої постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 втратила чинність та запроваджено новий порядок.

Відповідно до п. п. 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація (Управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу, Управління паливно-енергетичного комплексу та використання природних ресурсів тощо) подавали щороку до 20 січня Міністерству енергетики та вугільної промисловості України зведену інформацію за встановленою формою із зазначенням і обґрунтуванням кількості суб`єктів господарювання, що реалізують скраплений газ для потреб населення, зареєстрованих газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у таких суб`єктів господарювання у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки та подавали Міністерству економічного розвитку і торгівлі, інформацію про обсяг скрапленого газу для потреб населення.

Згідно з п.п. 73, 74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 (далі – Порядок, затверджений ПКМУ № 1064), покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу.

Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах.

Покупці скрапленого газу для потреб населення подавали біржі довідку про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що погоджена із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові.

Відтак, необхідною умовою для участі у спеціалізованих аукціонах було подання покупцями скрапленого газу біржі зокрема наступних документів:

-заявок на участь у спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 45 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ») з визначенням обсягу місячного споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ;

-довідок про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ»).

Ці передбачені законодавством документи – заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні містили інформацію, яка підтверджувала певні факти (наявність потреби населення у скрапленому газі у визначених обсягах, намір покупця придбати скраплений газ саме для потреб населення, факт реалізації визначеного обсягу скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню), які спричиняли наслідки правового характеру (допуск до участі у спеціалізованих аукціонах та подальше придбання скрапленого газу у продавців), видавались та посвідчувались повноважними особами (покупцями скрапленого газу), а отже відповідно до примітки до ст. 358 КК України, були офіційними документами.

Відповідно до вимог розпорядження НАК «Нафтогаз України» від 19.01.2005 № 12-р «Щодо забезпечення населення скрапленим газом», ДК «Газ України» зобов`язано забезпечити постійний контроль за обсягами закупівлі на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу ВАТ з газопостачання та газифікації для потреб населення та їх цільового використання; підготовку та узагальнення матеріалів для перевірки та узгодження Компанією довідок ВАТ з газопостачання та газифікації; оперативне інформування НАК «Нафтогаз України» про виявлені порушення та заходи, вжиті для їх усунення.

Згідно доручення НАК «Нафтогаз України» № 41/3?316?4186 від 07.07.2010, кожну довідку ВАТ з газопостачання і газифікації або спеціалізованого підприємства зі звітом про обсяги закупівлі та реалізації скрапленого газу для потреб населення необхідно візувати відповідальною особою ДК «Газ України».

Дорученням НАК «Нафтогаз України» № 41?934/1.6?11 від 18.02.2011 ДК «Газ України» зобов`язано у термін не пізніше 13 числа кожного місяця, наступного за звітним, надавати Компанії зведену таблицю з інформацією про обсяги надходження та реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в розрізі областей з розбивкою по постачальниках разом з підписаними та погодженими з облдержадміністраціями оригіналами довідок постачальників щодо обсягів закупівлі на спецаукціонах та реалізації скрапленого газу для потреб населення.

З урахуванням вказаного вище нормативного регулювання та практики формування та здійснення відносин у сфері закупівлі та реалізації скрапленого газу, з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на заволодіння скрапленим газом в особливо великих розмірах учасниками злочинної організації, зокрема Особою 2, Особою 6, Особою 23, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації розроблено детальний план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Оскільки такий вид діяльності передбачав необхідність отримання дозволу Держгірпромнагляду України, наявність значної матеріально-технічної бази, залучення реальних спеціалістів у вказаній сфері та у подальшому підтвердження факту реалізації газу населенню, за відсутності наміру реалізовувати навіть частину придбаного за вказаних обставин скрапленого газу населенню групою осіб під керівництвом Особи 6 у не встановлений слідством час протягом 2009 року прийнято рішення про створення та придбання низки підприємств, яким шляхом оформлення підроблених документів надати видимість законності діяльності на ринку реалізації скрапленого газу населенню, правомочності участі у спеціалізованих аукціонах та наявності можливості і наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню.

З цією метою у 2009 – 2010 роках учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 створено (придбано) 12 підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Харків-СПБТ» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які фактично не мали відповідної структури та матеріально-технічної бази для постачання скрапленого газу населенню.

Згідно із злочинним планом, починаючи з 2009 року службові особи обласних державних адміністрацій, на території областей, яких планувалося вчинення злочину, спільно зі службовими особами НАК «Нафтогаз України», на підставі пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» повинні були подати Міністерству економіки України інформацію про наперед визначені необґрунтовано значно завищені обсяги скрапленого газу, необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України.

Разом із цим службові особи обласних державних адміністрацій на території областей, яких планувалося вчинення злочину, на виконання своєї ролі у вчинені злочину, будучи схиленими до його вчинення у різний спосіб (вказівки, вмовляння, прохання, введення в оману тощо) та час учасниками злочинної організації, усвідомлюючи, що підконтрольні злочинній організації підприємства не були задіяні у реалізації скрапленого газу населенню та не могли здійснювати такого роду діяльність і не мали відповідного наміру, повинні були рекомендувати відповідними листами Аукціонному комітету допускати зазначені підприємства із ознаками фіктивності до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу, що дозволяло у подальшому також за участі та сприяння учасників злочинної організації забезпечувати прийняття такого позитивного для них рішення.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, маючи досвід у сфері реалізації скрапленого газу, зокрема, володіючи інформацією за попередні роки про планову газифікацію регіонів України, погіршення демографічних показників, а відповідно зменшення фактичної потреби населення України у скрапленому газі, при очевидній неможливості значного збільшення потреб населення у скрапленому газі, будучи обізнаними із усталеними на той час відносинами з реалізації скрапленого газу населенню, та згідно досягнутих попередніх злочинних домовленостей, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, мали безперешкодно допускати підконтрольні злочинній організації підприємства, визнавати зазначені вище обсяги нібито потреби населення у скрапленому газі достовірними, дозволити та забезпечити реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення саме підконтрольним злочинній організації підприємствам.

Усі співучасники злочину розуміли або байдуже ставилися до того, для яких насправді потреб купувався скраплений газ за пільговими цінами.

Оскільки підконтрольні злочинній організації підприємства не реалізовували скраплений газ населенню і не мали цього на меті, згідно з розробленим злочинним планом директори цих підприємств, у тому числі директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_1 , мали посвідчувати та надавати іншим учасникам злочинної організації (для подальшого спрямування біржі та аукціонному комітету) офіційні документи - заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, із внесенням до них завідомо недостовірних відомостей про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню.

При цьому службові особи відповідних обласних державних адміністрацій, будучи обізнаними про недостовірність відомостей, зазначених у відповідних довідках, діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати, підтвердивши неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами, підконтрольними злочинній організації.

Нібито достовірність цих довідок, на виконання своєї ролі у вчиненні злочину, своїми візами також мали погодити представники ДК «Газ України», що наділені функціями щодо моніторингу ринку скрапленого газу та здійснення контролю за цільовим його використанням.

Для привласнення скрапленого газу, видобутого ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великих розмірах крім учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації в період з березня 2010 року по січень 2014 рік керівниками злочинної організації Особи 1 залучено до участі в ній службових осіб Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; обласних державних адміністрацій, Особу 24, Особу 25, Особу 23 та інших осіб.

Зокрема, враховуючи участь Особи 7 у формуванні з 2005 року структури та матеріальної бази підконтрольного Особі 6 злочинного угрупування, у березні 2010 року останній запропонував Особі 7 взяти участь у злочинній організації Особи 1, продовживши участь у підконтрольній Особі 6 структурі злочинної організації, а саме здійснювати нагляд за основними напрямками діяльності підконтрольного останньому структурного підрозділу злочинної організації, та безпосередньо бути разом з іншим керівником злочинної організації Особою 9 керівниками департаментів закупівлі та продажів скрапленого газу відповідно.

Усвідомлюючи злочинний характер діяльності злочинної організації Особи 1, Особа 7, діючи з власних корисних інтересів з метою отримання незаконного прибутку, вступив з Особою 6 та іншими особами у злочинну змову, у подальшому брав участь у діяльності цієї злочинної організації, зокрема у її структурному підрозділі, яким керував Особа 6, та у злочинах, які ця злочинна організація вчиняла.

Так, Особа 7, перебуваючи протягом 2010 року – січня 2014 року у м. Києві у приміщеннях бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, перехрестя вулиць Червоноармійської (Великої Васильківської) та Басейної, 1?3/2, літера «А», за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1), а також в інших місцях, відповідно до відведеної йому ролі, контролював діяльність підконтрольних підприємств з ознаками фіктивності, які брали участь у проведенні біржових аукціонів з продажу скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», процедуру виготовлення підроблених документів від таких підприємств та їх використання шляхом подання до обласних державних адміністрацій, спеціалізованої біржі, Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України; контролював процедуру розгляду таких документів членами робочої групи при ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», контролював проведення торгів на Українській аграрній біржі та Першій незалежній біржі, а також вчиняв інші дії.

Також до участі у злочинній організації та вчинюваних її учасниками злочинів було залучено Особу 24. Останнього у відповідності до розпорядження Особи 2 від 17.03.2010 №568-р та наказу з особового складу Міністра економіки України ОСОБА_5 від 29.03.2010 №292-к з 30.03.2010 призначено на керівну посаду у Міністерстві економіки України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівній посаді та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 24 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, в один з днів наприкінці березня 2010 року вступив до складу злочинної організації Особи 1 та надав згоду на участь у заволодінні видобутим ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» скрапленим газом в особливо великих розмірах по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, з метою його подальшого нецільового використання шляхом реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання надприбутку.

Про своє рішення Особа 24 повідомив інших учасників злочинної організації Особи 1 – Особу 25, Особу 23 і Особу 6, а ті, у свою чергу в різний період часу та за різних обставин повідомили про це керівників злочинної організації Особу 5, Особу 1, Особу 3, Особу 4, а також учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, зокрема Особу 7 та інших.

Крім того в той же час до участі у злочинній організації та вчинених нею злочинах керівниками злочинної організації залучено Особу 25, який згідно із розпорядженням Прем`єр-міністра України ОСОБА_6 від 24.06.2009 № 698-р та наказу з особового складу Міністра палива та енергетики України ОСОБА_7 від 25.06.2009 №166-к з 26.06.2009 був призначений на керівну посаду в Міністерстві палива та енергетики України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівних посадах у Міністерстві палива та енергетики України та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 25 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, у період з травня 2010 року по лютий 2014 року, у складі злочинної організації Особи 1 системно використовував своє службове становище з метою заволодіння цим злочинним угрупованням видобутим ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» скрапленим газом в особливо великих розмірах шляхом його придбання підконтрольними підприємствами по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, його подальшої нецільової реалізації комерційним структурам та отримання надприбутку.

Окрім того, будучи обізнаними з процедурою та правовим регулюванням процесу реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення, особливостями здійснення контролю за використанням такого газу за цільовим призначенням, усвідомлюючи ключову роль у вказаних процесах Особи 23, з урахуванням тісних зв`язків сім`ї останньої з колишніми керівниками органів центральної влади – вихідцями із Донецької області, керівниками злочинної організації було прийнято рішення про втягнення її у злочинну діяльність.

Так, у період другого півріччя 2009 року – початку 2010 року Особа 6 та інші учасники злочинної організації вступили у злочинну змову, спрямовану на заволодіння значними обсягами скрапленого газу по заниженим цінам, нібито для потреб населення, а фактично для його реалізації у комерційних цілях злочинної організації, з Особою 23, на яку згідно наказів директора ДК «Газ України» № 174 від 06.08.2010, № 170 від 27.05.2011 «Про розподіл обов`язків між директором ДК «Газ України» та його заступниками» (із змінами та доповненнями), статуту ДК «Газ України», затвердженого наказом Міністерством палива та енергетики України, зареєстрованого 25.01.2011, покладались обов`язки по контролю за цільовим використанням скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення, по забезпеченню розвитку збуту скрапленого газу, проведення моніторингу ринку скрапленого газу, забезпеченню участі Компанії у проведенні аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу, організації проведення інформаційно-аналітичної роботи, направленої на оптимізацію формування, виділення та використання ринку енергоносіїв, обов`язки по координації діяльності підприємств з газопостачання та газифікації і вдосконалення системи управління в газовому господарстві України; організацію забезпечення безаварійної експлуатації систем газопостачання природним і скрапленим газом, їх технічного обслуговування, поточного та капітального ремонту.

Крім того ОСОБА_8 була членом аукціонного комітету і в силу повноважень здійснювала загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів, затверджувала результати проведення аукціону, особисто або через підлеглих осіб приймала рішення про допуск або не допуск майбутніх покупців до участі в аукціонах тощо.

Особа 6 та інші учасники злочинної організації погодили план вчинення злочину та удосконалили його, домовившись про спільну реалізацію злочинного умислу разом із Особою 23, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими особами у складі злочинної організації.

За участю Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 2, Особи 6 та інших учасників злочинної організації з метою контролю за проведенням спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу організовано підписання Міністерством економіки України і Міністерством палива та енергетики України спільного наказу від 12.05.2010 №537/173, яким сформовано склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, головою якого став учасник злочинної організації Особа 24, заступником останнього інший учасник злочинної організації Особа 25. Одним із членів цього комітету стала Особа 23. Також залучено як членів вказаного аукціонного комітету інших осіб, які беззастережно виконували вказівки учасників злочинної організації. Останні фактично приймали всі ключові рішення щодо діяльності аукціонного комітету та контролювали його роботу.

З урахуванням викладених вище обставин Особа 7, як один із керівників департаменту скрапленого газу, що входив до складу очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації, діючи за попередньою змовою та спільно з Особою 23, Особою 25, Особою 24 та іншими учасниками злочинної організації забезпечував безперешкодне прийняття Аукціонним комітетом рішення про допуск до участі у спеціалізованих аукціонах підконтрольних Особі 6 підприємств з ознаками фіктивності з метою закупівлі скрапленого газу по пільговій ціні нібито для потреб населення; сприяв прийняттю Аукціонним комітетом рішень, якими неправомірно надано учасникам злочинної організації повноваження здійснювати контроль за допуском інших підприємств до участі у спеціалізованих аукціонах; за узгодженням безпосередньо із Особою 6 та під контролем останнього опрацьовував інформацію та формував відомості про обсяги скрапленого газу, який планується реалізувати на спеціалізованих аукціонах з метою виготовлення іншими учасниками злочинної організації необхідних документів для придбання всього обсягу такого газу нібито для потреб населення, а також приховував нецільове використання придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину, намагаючись надати діям Особи 7 офіційного вигляду, Особа 23 за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації організували укладення 09.03.2010 ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з Особою 7 договору про надання послуг №20/10?74, яким останній зобов`язувався надавати ДК «Газ України» послуги з проведення моніторингу та аналізу ринку скрапленого газу в Україні, забезпечувати участь цього державного підприємства у проведенні тендерів, конкурсів, аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу в Україні, участь у розробці та погодженні відповідної нормативної бази, спрямованої на виконання передбачених вище послуг.

У зв`язку з положеннями пункту 2.4.1 цього договору Особа 7 отримував від ДК «Газ України» інформацію, необхідну для надання вищевказаних послуг, отримавши в такий спосіб відповідно до своєї ролі у вчиненні злочину доступ до інформації щодо обсягів скрапленого газу, які ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» мають намір виставити на спеціалізований аукціон для продажу, а також щодо підприємств-конкурентів, які подавали заявки на участь у спеціалізованих аукціонах. Таку інформацію Особа 7 передавав іншим учасникам злочинної організації, зокрема Особі 24, Особі 25 та Особі 23, які, діючи відповідно до своїх ролей, вживали заходів до усунення підприємств-конкурентів від участі в біржових аукціонах, та виготовляли пакет підроблених документів щодо потреб населення України у викупі всього обсягу газу, виставленого на аукціон.

Аналогічні договори за тих же обставин були укладені з Особою 22, Особою 21. та Особою 20.

Згідно з відведеною роллю у вчиненні злочину Особа 23, Особа 7, Особа 22, Особа 21 та Особа 20, які водночас були членами постійної робочої групи зі сприяння вдосконаленню існуючої системи постачання скрапленого газу для побутових потреб населення спеціалізованими господарюючими суб`єктами, використовуючи своє службове становище, забезпечували централізований контроль за діями всіх учасників спеціалізованих аукціонів, таким чином, щоб забезпечити придбання підконтрольними злочинній організації 12 підприємствами найбільших обсягів скрапленого газу серед усіх учасників торгів, недоторканність таких підприємств з боку можливих перевірок працівниками ДК «Газ України» та приховання злочинної діяльності цих підприємств.

Також в середині 2010 року, діючи в інтересах учасників злочинної організації, під виглядом посилення контролю за процесом доступу покупців на спеціалізовані аукціони, їх відбору, визначення обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення, що підлягають реалізації на спеціалізованих аукціонах, а фактично – з метою забезпечення суттєвого збільшення обсягів закупівлі скрапленого газу підприємствами, підконтрольними злочинній організації, Особа 7 за попередньою змовою з Особою 23, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації умисно змінив механізм допуску до спеціалізованих аукціонів покупців-учасників, виготовивши та передавши Особі 23 зразок змін до форми заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводиться біржею (далі заявки) згідно з протоколом засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля №352 УАБ-СГ від 07.05.2010, а саме: додавши до форми заявки графу про обов`язкове погодження цих заявок Особою 23.

Таким чином, остаточні рішення щодо погодження заявок на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводився біржею, приймалися за узгодженням із Особою 6, Особою 7 та попереднього відома учасників злочинної організації Особи 23, Особи 22 і Особи 21.

У свою чергу, Особа 22 та Особа 21 не погоджували заявки підприємств, які могли бути конкурентами при проведенні спеціалізованого аукціону, та не передавали у подальшому на розгляд до членів Аукціонного комітету.

Таким чином, діючи спільно та узгоджено під керівництвом Особи 6, Особа 7 та Особа 23 за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації, сконцентрували на собі та своїх підлеглих Особи 21 та Особи 22 процес організації та здійснення доступу підприємств до участі в аукціонах, забезпечивши контрольоване учасниками злочинної організації прийняття рішення з цього питання та безперешкодний доступ підконтрольних злочинній організації підприємств до участі в аукціонах, усунення можливих перешкод при опрацюванні документів цих підприємств, їх заявок, у тому числі шляхом фактичного усунення інших членів Аукціонного комітету від виконання покладених на них функцій з цього питання, звівши їх ролі до формального підписання протоколів засідань аукціонного комітету.

Після зміни форми заявок Особа 7 та Особа 23, за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 за узгодженням із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, маючи можливість через Особу 21 та Особу 22 контролювати доступ підприємств до участі в аукціонах та регулювати обсяги заявлених потреб у скрапленому газі, надали можливість 12 вищевказаним підконтрольним злочинній організації підприємствам викуповувати найбільші обсяги скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з метою заволодіння злочинною організацією якомога більшими обсягами дешевого скрапленого газу і таким чином монополізувати ринок продажу скрапленого газу в Україні шляхом його концентрації в руках злочинної організації Особи 1 та усунення будь-якої здорової економічної конкуренції.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину директори підконтрольних злочинній організації підприємств з ознаками фіктивності ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», у період з травня 2010 по лютий 2014 року щомісячно через інших учасників злочинної організації надавали біржі погоджені ними офіційні документи для участі у спеціалізованому аукціоні, які містили завідомо неправдиві відомості про намір придбати визначені у них обсяги скрапленого газу саме для потреб населення та про реалізацію скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Зокрема, на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ», діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись у м. Харкові, погодив своїм підписом виготовлені іншими учасниками злочинної організації завідомо підроблені офіційні документи, а саме:

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 2696,346 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 823 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1259 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 383 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?2, від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 096 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 136?2, від 20.04.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 037 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 30 662 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 665 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 213 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 367 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 294 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 552 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 188 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 560 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 673 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на участь в аукціоні від 19.12.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 073 тони скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 144?2, що буде проводитись Українською аграрною біржею.

Зазначені підроблені офіційні документи ОСОБА_1 надав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, протягом часу з травня 2010 року по лютий 2014 року згідно із розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 23 і Особи 7, за узгодженням із Особою 6, Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації за адресою знаходження ДК «Газ України» (м.Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 і Особа 21, достовірно знаючи про те, що придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ буде реалізовуватися в комерційних цілях, погоджували заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення 12 підприємствам, підконтрольним злочинній організації, а саме: ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які містили відомості про намір закупівлі скрапленого газу нібито для потреб населення в обсягах, що в декілька разів перевищували реальні потреби населення у скрапленому газі та були у декілька разів більшими, ніж обсяги, зазначені у заявках інших підприємств.

Зокрема, Особа 22, виконуючи свою функції у вчиненні злочину, своїм підписом схвалив виготовлені Особою 20 та іншими учасниками злочинної організації та підписані ОСОБА_1 заявки ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах: № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011; № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011; № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011; № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011; № 135?2, від 23.03.2011; № 136?2, від 20.04.2011; № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011; № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011; № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011; № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 144?2, від 19.12.2011.

Вищевказаними злочинними діями Особа 7, Особа 24, Особа 25 і Особа 23 за попередньою домовленістю із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, у тому числі шляхом зловживання службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах злочинної організації Особи 1, за допомогою дій Особи 21 та Особи 22 фактично перейняли повноваження Аукціонного комітету щодо розгляду та схвалювання або відхилення заявок на участь в аукціоні, в результаті чого особисто формували список учасників майбутніх торгів та забезпечували викуп на них найбільших обсягів скрапленого газу саме 12 підприємствами, які були підконтрольні злочинній організації, у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ».

Тим самим Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21, Особа 22 умисно порушили принципи проведення аукціонів (добросовісна конкуренція, відкритість та прозорість на всіх стадіях проведення аукціону, недискримінація учасників аукціону, об`єктивність та неупередженість, запобігання корупційним діям і зловживанням), які передбачені п. 54 Порядку, затвердженого ПКМУ №1064, а також загальні умови, вказані у п. 11 Положення, затвердженого ПКМУ №599.

Крім того, Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21 та Особа 22, діючи за попередньою змовою, прийняли рішення та вжили заходів щодо непогодження заявок ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», ТОВ «Мелітопольгаз», ВАТ «Одесагаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Полтавапропангаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ДП «Полум`я», які були конкурентами підприємствам, підконтрольним злочинній організації при проведенні спеціалізованих аукціонів.

Зокрема, безпосередньо Особа 21 за попередньою змовою з Особою 7 та Особою 23 своїм підписом відхилив заявки на участь в аукціонах, а саме: ПАТ «Кременчукгаз» від: 19.06.2012, 28.01.2013; ПАТ «Полтавапропангаз» від 12.12.2012, 15.01.2013, 20.11.2012; ПАТ «Одесагаз» від 15.01.2013, 25.12.2012; ДП «Полум`я» від 15.01.2013, 01.10.2012, 01.10.2012; ВАТ «Мелітопольгаз» від 17.10.2012; ПАТ «Тернопільгаз» від 28.01.2013.

При цьому за узгодженням із Особою 7, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особа 24, Особа 25 і Особа 23 усупереч своїм службовим обов`язкам свідомо ігнорували факти того, що на фоні дефіциту скрапленого газу в окремих областях, в таких областях, як: Київська, Харківська, Чернівецька, Черкаська, Донецька, Запорізька та Луганська, де нібито реалізовували скраплений газ населенню 12 підприємств, підконтрольних злочинній організації, заявлені ними обсяги скрапленого газу для задоволення потреб населення були безпідставно значно завищені.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени Аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, будучи введеними учасниками злочинної організації в оману, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, визнавали їх достовірними та дозволяли реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення.

При цьому, підприємства, які були допущені до участі в спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення, повинні були підтверджувати офіційними документами фактичну реалізацію ними скрапленого газу населенню задля отримання права на подальшу участь у цих аукціонах.

Такими офіційними документами були довідки про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні.

Вказані довідки мали підтверджувати обсяги споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ.

З урахуванням цих вимог, встановлених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, Особа 7, діючи за попередньою змовою з Особою 6, Особою 24, Особою 25, Особою 23 та іншими учасниками злочинної організації, з метою реалізації спільного з іншими співучасниками злочинного умислу, достовірно знаючи, що на території Харківської, Донецької, Київської, Черкаської, Чернівецької та Запорізької областей скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, реалізовувався виключно структурами облгазів, володіючи інформацією про реальні обсяги реалізованого населенню скрапленого газу, у період з березня 2010 року по лютий 2014 року організував виготовлення Особою 20 спільно з працівниками юридичного департаменту очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації завідомо підроблених довідок, які містили завідомо недостовірну інформацію про завищені обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення, зокрема:

довідки № 16 від 04.01.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 940,123 тони скрапленого газу населенню у грудні 2010 року;

довідки № 17 від 01.02.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 495,448 тони скрапленого газу населенню у січні 2011 року;

довідки № 18 від 01.03.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 446,657 тони скрапленого газу населенню у лютому 2011 року;

довідки № 19 від 04.04.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 743,353 тони скрапленого газу населенню у березні 2011 року;

довідки № 22 від 01.07.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 134,689 тони скрапленого газу населенню у червні 2011 року;

довідки № 24 від 01.09.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 833,337 тони скрапленого газу населенню у серпні 2011 року;

довідки № 25 від 03.10.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 116,024 тони скрапленого газу населенню у вересні 2011 року;

довідки № 27 від 01.12.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 7 598,577 тони скрапленого газу населенню у листопаді 2011 року;

довідки № 29 від 01.02.2012 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 415,296 тони скрапленого газу населенню у січні 2012 року.

У свою чергу ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ» на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року, діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, у м. Харкові, систематично підписував зазначені довідки, які є офіційними документами.

Ці офіційні документи, які містили завідомо неправдиві відомості, ОСОБА_1 у цей же період надавав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі та Аукціонному комітету.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, реалізуючи спільний злочинний умисел, протягом 2010 року – січня 2014 року Особа 23, діючи за попередньою змовою з Особою 2, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації, перебуваючи за місцезнаходженням ДК «Газ України» (м. Київ, вул.Шолуденка, 1), будучи наділеною повноваженнями щодо перевірки та погодження довідок про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу населенню, а отже, відповідальною за об`єктивне відображення вказаних у них відомостей, зловживаючи службовим становищем, умисно порушувала вимоги Закону України «Про нафту і газ», постанов Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», доручень та розпоряджень НАК «Нафтогаз України», у складі злочинної організації виконувала відведену їй роль у загальній схемі вчинення злочину з метою заволодіння спільно з учасниками злочинної організації державним майном.

Відповідно до протоколу засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля від 21.04.2011 №410 УАБ-СГ внесено зміни до форми довідки спеціалізованих підприємств про закупівлю та реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повноваженням ДК «Газ України», а фактично Особі 23, надано формально юридичний характер шляхом передбачення у зазначених довідках графи про їх узгодження ДК «Газ України».

За вказаних вище обставин та умов надалі з квітня 2011 року по квітень 2012 року згідно з розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 7 і Особи 23, за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 беззастережно узгоджував своїм підписом та печаткою ДК «Газ України» виготовлені Особою 20 довідки, які містили надані Особою 7 завідомо недостовірні відомості від 12 підконтрольних злочинній організації підприємств (у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ») про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення. Зокрема, вказані довідки містили завідомо неправдиві відомості про неіснуючі обсяги реалізації скрапленого газу нібито населенню для задоволення його побутових потреб.

За тих же обставин та умов протягом квітня 2012 року – лютого 2014 року вказані довідки узгоджував учасник злочинної організації Особа 21, як представник ДК «Газ України».

У такий спосіб за узгодженням та під контролем Особи 7 і Особи 23 Особа 22 та ОСОБА_8 систематично протиправно підтверджували неіснуючий факт реалізації придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу нібито населенню, чим створили умови і безпосередньо надавали підстави для заволодіння державним майном в особливо великих розмірах.

Вказані підроблені довідки учасники злочинної організації від імені покупців скрапленого газу (підконтрольні злочинній організації 12 товариств) надавали разом з іншими документами на розгляд Аукціонного комітету як виконання обов`язкової умови участі у спеціалізованих аукціонах, а отже, обов`язкової умови отримання можливості продовжувати вчиняти злочин.

Надалі на виконання розробленого злочинною організацією плану вчинення злочину за попередньою змовою з Особою 7, Особа 24, Особа 25 та Особа 23 протягом травня 2010 року – лютого 2014 року в м. Києві (точне місце слідством не встановлено) як члени Аукціонного комітету шляхом особистого голосування, а також впливу на інших членів Аукціонного комітету на користь підконтрольних злочинній організації підприємств забезпечили вигідне їм затвердження регламенту організації та проведення аукціону, розгляд та схвалення заявок на участь в аукціоні та подані пропозиції, затвердження стартової ціни кожного лота, прийняття рішення про проведення аукціону, контроль виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів, визнання завідомо недостовірних довідок 12 підконтрольних злочинній організації підприємств про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення, дійсними.

За наведених вище обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Харківспецгазснаб», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Модус-Вівенді» та ТОВ «Чернівці-СПБТ» отримали доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, на яких упродовж 2010?2014 років здійснювали закупівлю скрапленого газу для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ціни на скраплений газ, який реалізовувався на комерційних аукціонах, тобто тієї, за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ.

Зокрема, спільні та узгоджені дії ОСОБА_1 , Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 20, ОСОБА_9 та інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6 надали змогу співучасникам здійснювати від імені ТОВ «Харків-СПБТ» закупівлю скрапленого газу начебто для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ринкової ціни на скраплений газ, тобто у протиправний спосіб набувати скраплений газ, видобутий ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі.

Незаконно придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 був використаний у комерційних цілях, всупереч його цільовому призначенню, шляхом його реалізації суб`єктам господарювання, а не для задоволення побутових потреб населення України.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи службовою особою - директором ТОВ «Харків-СПБТ», у співучасті та за попередньою домовленістю з іншими учасниками структурного підрозділу злочинної організації Особи 1 під керівництвом Особи 6, використовуючи придбаний суб`єкт господарської діяльності ТОВ «Харків-СПБТ» для фіктивного підприємництва, з метою прикриття незаконної діяльності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, в період з грудня 2010 по лютий 2013 року, в порушення вимог Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, вчинив протиправні дії, направлені на незаконне придбання скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» на спеціалізованих аукціонах за заниженими цінами нібито для потреб населення, а в дійсності для подальшого незаконного його реалізації іншим суб`єктам господарювання за комерційними цінами.

Відповідно до висновку експертів комісійної судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №13404/13405/14958/15?45 від 27.08.2015, у результаті злочинних дій ОСОБА_1 у складі структурного підрозділу злочинної організації під керівництвом Особи 6, ТОВ «Харків-СПБТ» заволоділо чужим майном, належним ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укнафта», більше 50 відсотків акцій яких належить державі в особі Кабінету Міністрів України, а саме виробленим ним скрапленим газом за заниженими цінами, різниця яких з вартістю відповідних обсягів реалізації скрапленого газу на комерційних аукціонах становить 119 718 508,39 (сто дев`ятнадцять мільйонів сімсот вісімнадцять тисяч п`ятсот вісім) гривень 39 копійок, що в тисячу і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто вчинене в особливо великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_1 , усвідомлюючи обов`язок сплачувати до бюджету акцизний податок, діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особи 1 ухилився від сплати цього податку за наступних обставин.

Так, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIVвід 16.07.1999, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції ОСОБА_1 , який несе особисту відповідальність за наступне:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

В період з січня 2011 року по січень 2012 року директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_1 , діючи узгоджено з іншими учасниками злочинної організації, яку очолював Особа 6 в порушення вимог Положення та Порядку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 про «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», використав придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств.

Згідно п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України скраплений газ належить до підакцизних товарів. При цьому, згідно п.п. 213.3.11, 21.3 ст. 213 Податкового кодексу України операції реалізації скрапленого газу для потреб населенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відносяться до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування.

Згідно п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

Відповідно зазначеної норми, оскільки ТОВ «Харків-СПБТ» придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ використало не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств, порушуючи умови цільового використання скрапленого газу, воно є платником акцизного податку.

Згідно п. 214.4 ст. 214 Податкового кодексу України, у разі обчислення податку із застосування специфічних ставок з вироблених на митній території України або ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є її величина, визначена в одиницях виміру ваги, об`єму, кількості товару (продукції), об`єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Відповідно до п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України акцизний податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками:

- у період по 31.12.2010 скраплений газ не належав до підакцизних товарів;

- у період з 01.01.2011 по 12.01.2012 акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 40 євро за 1000 кг;

- у період з 12.01.2012 по 28.02.2014 акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 44 євро за 1000 кг.

Відповідно п. 217.3 ст. 217 Податкового кодексу України акцизний податок з товарів (продукції), вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачуються в національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.

Разом з тим, ОСОБА_1 будучи службовою особою ТОВ «Харків-СПБТ» та учасником злочинної організації, яку очолював Особа 6, за попередньою змовою з учасниками злочинної організації, достовірно знаючи, що придбаний очолюваним ним підприємством, в м. Києві, на спеціалізованих аукціонах скраплений газ у ПАТ «Укргазвидобування», в період з січня по лютий 2011 року був реалізований не населенню, а за комерційною ціною через мережу підприємств, вирішила незаконно ухилитись від сплати акцизного податку.

З цією метою, ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою з учасниками злочинної організації Особи 6, після укладення договорів купівлі-продажу скрапленого газу з продавцями ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» і фактичної поставки в період з січня 2011 року по лютий 2012 року 65632,96 тон скрапленого газу, достовірно знаючи, що придбаний ТОВ «Харків-СПБТ» скраплений газ на спеціалізованому аукціоні не буде реалізований для потреб населення, а тому є підакцизним товаром, який підлягає оподаткуванню, умисно порушуючи п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212, п. 214.4 ст. 214, 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України ухилився від сплати акцизного податку.

При цьому ОСОБА_1 свідомо не повідомив органи державної влади про факт продажу скрапленого газу, який мав бути реалізований населенню, господарським товариствам, з метою приховати факт необхідності сплати до державного бюджету акцизного податку.

Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи від 09.09.2016 №11845/13884/16?45, встановлено порушення вищевказаних вимог законодавства, та вбачається несплата ТОВ «Харків-СПБТ» акцизного податку за період з січня 2011 року по січень 2012 року на загальну суму 29 227 718,53 грн.

В результаті вищевказаних незаконних дій в період з січня 2011 року по січень 2012 року ОСОБА_1 , займаючи одночасно посаду директора та головного бухгалтера ТОВ «Харків-СПБТ», умисно ухилився від сплати акцизного податку, внаслідок чого до державного бюджету фактично не надійшли кошти в сумі 29 227 718,53 грн., що більше ніж в п`ять тисяч і більше разів перевищує установлений на той час законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_1 , у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року, прийняв участь у складі злочинної організації Особи 1 у незаконному заволодінні майном ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», а саме скрапленим газом, який вироблявся вказаними підприємствами, в особливо великих розмірах, за наступних обставин.

Так, у березні 2010 року Особа 1 організував та очолив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі проти державної власності.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, Особа 1 залучив до участі в ній осіб із свого найближчого оточення, зокрема Особу 2, Особу 3, Особу 4, Особу 5 та інших, яким доручив виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації.

Вказаних осіб Особа 1 призначив на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, створивши таким чином систему управління державою, у якій він особисто та інші керівники злочинної організації мали вплив на прийняття всіх основоположних рішень стосовно діяльності вищих органів державної влади та правоохоронної системи.

Основною вимогою до керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто Особі 1 та готовність виконати його протиправні та злочинні вказівки всупереч законам України та їх службових обов`язків.

Особа 1 доручив іншим керівникам окремих структурних підрозділів злочинної організації самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм державного органу, підшуковувати та залучати до участі у злочинній організації інших членів, створювати її окремі структурні підрозділи та розпоряджатися незаконно отриманим прибутком як в його власних інтересах, так і в інтересах учасників злочинної організації.

Всі учасники злочинної організації Особи 1 планували та координували свої дії з єдиною метою – отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави Україна та розподілення його між собою, Особою 1 та іншими керівниками злочинної організації.

Кожен керівник злочинної організації Особи 1 був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього та підконтрольний йому структурний підрозділ злочинної організації, а також те, що інші очевидні і обов`язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

Зокрема, до складу злочинної організації Особи 1, крім інших, увійшов окремий структурний підрозділ під керуванням Особи 6 до складу якого увійшли Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14, Особа 28, Особа 15, Особа 16, Особа 17, Особа 18 та інші учасники, а також низка суб`єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), створених та придбаних учасниками злочинної організації для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також для прикриття її незаконної діяльності.

Особа 6 особисто вибудував структуру підконтрольного йому окремого підрозділу злочинної організації залучив до участі в ній Особу 7, Особу 8, Особу 9, Особу 10 та інших, яким доручив керувати діями окремих груп учасників, об`єднаних за певними напрямками злочинної діяльності, яким, маскуючи їх діяльність під діяльність фінансової корпорації, дав відповідні умовні назви - «Департамент «Європа», «Департамент «Лідер-нафта», «Департамент «облгаз», «Департамент оптимізації податків», «Департамент світлих нафтопродуктів», «Департамент скрапленого газу», «Департамент природного газу», «Фінансовий департамент», «Юридичний департамент», «Митний департамент», «Банківський департамент», «Департамент залучення інвестицій», «Департамент торгівлі цінними паперами та страхування», «Митний департамент», а також «Служба безпеки».

Також Особою 6 визначено умовну назву підконтрольного йому структурного підрозділу злочинної організації як «група компаній «СЄПЕК» (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія).

За участь у складі злочинної організації та злочинах, які злочинна організація вчиняла, Особою 6 організовано виплату кожному учаснику щомісячної грошової винагороди, видача якої не оформлювалася офіційно та приховувалася від органів державної податкової служби.

Місцями розташування офісів підконтрольного структурного підрозділу злочинної організації Особи 6 визначено приміщення бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська (Велика Васильківська)/Басейна, 1?3/2, літера «А», м. Київ, вул. Дегтярівська, 21, м. Київ, вул. Дмитрівська, 69, м. Харків, пр. Гагаріна, 43/1, м. Харків, вул. Маліновського, 30, м. Харків, вул. Ганни, 21, м. Харків, вул. Теплична, 1, м. Донецьк, вул. Артема, 138-А, приміщення бізнес-центру «Москва Сіті» за адресою: Російська Федерація, місто Москва, вул. Пресненська Набережна, 10, башта «С» та інші приміщення, які використовувалися учасниками організації на підставі відповідних договорів оренди.

Для утворення матеріальної основи злочинної організації і накопичення капіталу, необхідного для успішної злочинної діяльності, Особа 6 за попередньою змовою з іншими керівниками злочинної організації розробив план вчинення фіктивного підприємництва з метою отримання незаконного доходу від надання суб`єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки послуг з мінімізації та ухилення від сплати податків.

Для реалізації злочинного наміру Особа 6 доручив Особі 14, Особі 18 та іншим учасникам злочинної організації підшукувати осіб, які нададуть згоду на участь у вчиненні вказаних злочинів, погодяться зареєструвати на своє ім`я створені або придбані злочинною організацією підприємства та обіймати в таких підприємствах керівні посади.

Виконуючи відведену роль у вчиненні злочинів, Особа 14, Особа 18 та інші учасники злочинної організації, діючи з корисливих спонукань з метою отримання незаконного доходу від вчинення фіктивного підприємництва та інших злочинів, підшуковували осіб, яких схиляли, обіцяючи грошову винагороду, до участі в підконтрольному Особі 6 структурному підрозділі злочинній організації Особи 1, вчинення дій по створенню та придбанню підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, призначення на керівні посади в таких підприємствах, ухилення від сплати податків до бюджету та вчинення інших злочинів.

Після встановлення таких осіб та одержання їх згоди на вчинення злочинів, Особа 14, Особа 18 разом з іншими учасниками злочинної організації брали участь у підготовці установчих документів створених та придбаних підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, забезпечували посвідчення їх нотаріусами та наступне подання до відповідних державних органів з метою здійснення державної реєстрації, відкриття розрахункових рахунків в банківських установах, та вчиняли інші дії, надаючи незаконній діяльності таких підприємств законного вигляду.

Офіційні документи створених та придбаних у вищевказаний спосіб підприємств, разом з їх печатками, договорами на відкриття банківських рахунків та ключами електронного цифрового підпису до програм «Клієнт-банк» Особа 14, Особа 18 передавали іншим учасникам злочинної організації для подальшого використання таких підприємств у протиправній діяльності.

У свою чергу Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації підшуковували певних суб`єктів підприємницької діяльності для отримання від них на поточні рахунки підконтрольних підприємств, створених та придбаних з метою прикриття незаконної діяльності, грошових коштів нібито за надання послуг або купівлю товарів, що безпідставно утворювало у контрагентів кредит з податку на додану вартість, та одночасно призводило до накопичення на вказаних підконтрольних фіктивних підприємствах зобов`язань по сплаті такого податку до бюджету. Але, грошові кошти, які надходили у вищевказаний спосіб на поточні рахунки підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, разом з сумою податкових зобов`язань з податку на додану вартість, Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації переводили у готівку та розпоряджалися ними на власний розсуд, а державі внаслідок такої протиправної діяльності завдана велика матеріальна шкода у вигляді ненадходження до бюджету податків. При цьому Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації, підшукавши замовників на незаконну конвертацію у вищевказаний спосіб грошових коштів, частину яких складав податок на додану вартість, конвертували такі кошти у банківських установах та видавали їх замовникам готівкою, отримуючи за вчинення даних протиправних дій грошову винагороду, яку розподіляли між іншими учасниками злочинної організації.

Інші учасники злочинної організації, будучи обізнаними у злочинних планах Особи 6, відповідно до відведених їм ролей займалися веденням бухгалтерського і податкового обліку підконтрольних підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, виготовляли підроблені договори, податкові, видаткові і транспортні накладні та інші документи, які надавали представникам підприємств-замовників, та за допомогою електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками здійснювали електронні перекази грошових коштів з поточних рахунків таких підконтрольних підприємств для їх подальшої конвертації у готівку.

Учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, в період з 2009 року по 2014 рік створено та придбано понад 400 підприємств, як резидентів так і не резидентів, для здійснення фіктивного підприємництва, внаслідок незаконної діяльності яких державі завдана матеріальна шкода у вигляді вартості реалізованого скрапленого газу за заниженими цінами та несплачених податків до бюджету, вчинені в особливо великих розмірах.

Так, приблизно в один із днів грудня 2010 року невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », знаходячись по пр?ту Гагаріна поблизу виходу зі станції метрополітену «Проспект Гагаріна» на території Основ`янського (колишнього Червонозаводського) району міста Харкова, діючи з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, шляхом умовлянь та підкупу у вигляді обіцянки грошової винагороди у розмірі 1 200 грн., запропонував ОСОБА_1 взяти участь у здійсненні незаконної діяльності, яка виразилась у подальшому в участі складі підконтрольної Особі 6 злочинної організації, з метою вчинення фіктивного підприємництва, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, службового підроблення та ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великих розмірах, для чого придбати як одноособовому учаснику ТОВ «Харків-СПБТ» (ідентифікаційний код 36459103) з метою його подальшого використання іншими учасниками злочинної організації для вчинення злочинів та прикриття незаконної діяльності.

При цьому невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », попередила ОСОБА_1 , що грошову винагороду в розмірі 1200 грн. той зможе отримати після виконання дій, необхідних для державної реєстрації ТОВ «Харків-СПБТ», в якому має стати одноособовим учасником та директором, а також передачі реєстраційних документів, печатки та ключа електронного цифрового підпису до програми «Клієнт-банк» вищевказаного підприємства для використання іншими учасниками злочинної організації при вчиненні злочинів.

ОСОБА_1 , не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, усвідомлюючи, що ТОВ «Харків-СПБТ» буде придбане для прикриття незаконної діяльності інших учасників злочинної організації, та що в результаті здійснення такого фіктивного підприємництва інтересам держави буде заподіяно матеріальну шкоду в особливо великих розмірах, із корисливих мотивів погодився на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 ».

За таких обставин ОСОБА_1 став учасником підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, та розпочав участь у вчиненні інкримінованих злочинів у її складі.

При цьому, усвідомлюючи протиправний характер запропонованих йому дій як майбутнього одноособового учасника і директора придбаного підприємства, для здійснення фіктивного підприємництва, про що свідчило, в тому числі, небажання інших учасників злочинної організації безпосередньо виступити фактичними засновниками, учасниками або керівниками ТОВ «Харків-СПБТ», ОСОБА_1 , прослідувавши за невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка назвалась « ОСОБА_2 », до будинку, розташованого поблизу зупинки громадського транспорту «Вулиця Державинська» на території Слобідського (колишнього Комінтернівського) району м. Харкова, у цей же день у грудні 2010 року передав « ОСОБА_2 » копію свого паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, для виготовлення документів, необхідних для придбання вказаного товариства.

13.12.2010 невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась « ОСОБА_2 », діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, використовуючи надані ОСОБА_1 вищевказані документи, виготовили договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ», протокол № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно з якими попередній власник товариства Особа 18 продав свою частку, вийшов зі складу учасників товариства та звільнився з посади директора цього товариства, а ОСОБА_1 придбав частку у Статутному фонді товариства, та з 13.12.2010 призначений на посаду директора ТОВ «Харків-СПБТ».

Цього ж дня ОСОБА_1 за вказівкою невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 », прибув до офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_3 , яке розташоване в будинку АДРЕСА_3 (на той час – Комінтернівського) району м. Харкова, будучи попередньо схиленим до вчинення фіктивного підприємництва, діючи з корисливих спонукань, усвідомлюючи, що зареєстрований на його прізвище суб`єкт підприємницької діяльності буде використовуватись іншими учасниками злочинної організації для прикриття незаконної діяльності та бажаючи досягнення цієї мети, підписав попередньо підготовлений та переданий « ОСОБА_2 » договір купівлі-продажу (відступлення) частки в Статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010, протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників та Статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно яких він виступав учасником і власником товариства, а відповідно до протоколу призначений директором товариства з 13.12.2010.

Продовжуючи діяти за попередньою змовою з іншими учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, ОСОБА_1 передав вищевказані підписані ним документи невстановленій досудовим розслідуванням особі, яка назвалась « ОСОБА_2 », а останній у свою чергу забезпечив їх подальшу передачу через інших учасників злочинної організації державному реєстратору виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_4 , якою 20.12.2010 за записом № 14801050003044704 внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Харків-СПБТ».

Крім цього, у період грудня 2010 – січня 2011 року ОСОБА_1 через інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6, надав до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова підписані ним протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут товариства, за результатами чого учасники злочинної організації отримали довідку (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування цього товариства на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158.

Надалі, у період січня – лютого 2011 року, ОСОБА_1 , продовжуючи злочинну діяльність, переслідуючи мету надання іншим учасникам злочинної організації можливості здійснювати необхідні для вчинення запланованих злочинів фінансові операції з використанням існуючих банківських рахунків ТОВ «Харків-СПБТ», через інших учасників злочинної організації надав до банківських установ підписані ним документи щодо зміни складу осіб, які мають право розпоряджатись рахунками підприємства (зокрема, картки зі зразками підписів копію статуту товариства, копію протоколу № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»), а саме: 25.01.2011 - до ПАТ «ВТБ Банк», де був відкритий рахунок ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_2 ; 17.02.2011 – до АБ «Укргазбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_3 ; 09.02.2011 – до ПАТ КБ «Приватбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_4 .

З тією самою метою у період з 31.10.2011 по 07.11.2011 ОСОБА_1 , знаходячись у приміщенні ПАТ «РЕАЛ БАНК» по пр?ту Науки (Леніна), 60 Шевченківського (на той момент – Дзержинського) району м. Харкова, забезпечив надання до ПАТ «РЕАЛ БАНК» документів, отриманих (виготовлених) за його безпосередньої участі та завірених його особистим підписом, зокрема: заяву про відкриття поточного рахунку від 31.10.2011; опитувальний лист клієнта – юридичної особи-резидента від 31.10.2011; копію протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»; копію наказу засновника ТОВ «Харків-СПБТ» № 7 від 13.12.2010 «Про прийняття повноважень директора», відповідно до якого ОСОБА_1 прийняв на себе обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ»; копію власного паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 30.11.2001 Лозівським МРВ УМВС України в Харківській області; копію довідки від 27.10.1999 про присвоєння ОСОБА_1 ідентифікаційного номера НОМЕР_6 ; копії виписки ААБ № 919042 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки Головного управління статистики у Харківській області АА № 322021 від 23.12.2010 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування ТОВ «Харків-СПБТ» на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158; копію повідомлення управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 03.08.2009 про взяття на облік ТОВ «Харків-СПБТ»; нотаріально посвідчену копію Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010; картку зі зразками підписів та відбитка печатки від 07.11.2011.

На підставі наданих документів ПАТ «РЕАЛ БАНК» укладено з ТОВ «Харків-СПБТ» в особі його директора ОСОБА_1 договір № 5448/08?4/БТ банківських рахунків суб`єкта господарювання від 07.11.2011, договір № 6345/08?4/БТ про банківське обслуговування клієнта в режимі віддаленого доступу з використанням програмного комплексу «iBank2UA» від 09.12.2011 з додатками до договорів, відповідно до яких ОСОБА_1 одержав у ПАТ «РЕАЛ БАНК» сертифікати відкритого ключа електронного цифрового підпису клієнта – ТОВ «Харків-СПБТ».

Зазначені сертифікати, які надавали право розпоряджатись грошовими коштами на поточному рахунку ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_7 , відкритому у ПАТ «РЕАЛ БАНК», ОСОБА_1 з корисливих мотивів, для забезпечення вчинення злочинною організацією тяжких та особливо тяжких злочинів, надав учасникам керованого Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації.

Реєстрація відомостей про ТОВ «Харків-СПБТ» в органах державної влади, отримання необхідних реквізитів, даних керівника товариства та зразків його особистого підпису, засобів керування поточними рахунками у банківських установах надало можливість Особі 6, Особі 7 та іншим учасникам злочинної організації використовувати банківські рахунки підприємства для здійснення незаконної діяльності, а саме для забезпечення вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

Згідно з положеннями ст. 23 Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» затвердженого протоколом загальних зборів товариства № 3 від 13.12.2010, виконавчим органом товариства є директор, який має право: без довіреності діяти від імені товариства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях, розпоряджатись майном товариства, укладати договори, видавати довіреності, відкривати у банках розрахункові та інші рахунки; видавати накази та давати вказівки, обов`язкові для всіх робітників, затверджувати функціональні обов`язки робітників товариства; по узгодженню з власниками визначати структуру підприємства; приймати на роботу та звільняти робітників товариства відповідно до діючого законодавства; залучати для виконання робіт тимчасові творчі колективи та окремих спеціалістів, визначати порядок та розмір їх праці; здійснювати інші повноваження, покладені на нього власником.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999 до компетенції ОСОБА_1 як директора ТОВ «Харків-СПБТ» належали питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві у зв`язку з чим він ніс особисту відповідальність за:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 , перебуваючи з 13.12.2010 року на посаді директора ТОВ «Харків-СПБТ», постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто був службовою особою.

Разом з цим, ОСОБА_1 , виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, з метою сприяння іншим учасникам у здійсненні заволодіння шляхом зловживання службовим становищем чужим майном в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків до державного бюджету та вчиненні інших злочинів, умисно не виконував службові обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ» та передав іншим учасникам злочинної організації реєстраційні документи, печатку та ключі електронного цифрового підпису до електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками вказаного підприємства для використання при підготовці та вчиненні цих злочинів.

Одним з об`єктів вчинення злочинів учасниками злочинної організації визначено майно ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», зокрема – скраплений газ, який вироблявся вказаними підприємствами.

Так, у 2009 році у Особи 6, Особи 7 та інших учасників злочинної організації виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння майном державних підприємств – значними обсягами виробленого ними скрапленого газу.

З метою реалізації злочинного умислу вказаними особами розроблено план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Злочинну схему по заволодінню скрапленим газом державних підприємств в особливо великих розмірах, починаючи з березня 2010 року у різний час та місцях було доведено до відома керівників та інших учасників злочинної організації Особи 1, Особи 2, Особи 5, Особи 26, Особи 3, Особи 4 та інших, які погодили та схвалили вказаний злочинний план, надали згоду на його реалізацію та взяли у ній участь.

Зазначені керівники злочинної організації здійснювали загальне керівництво злочином, сприяли прийняттю відповідних рішень Кабінету Міністрів України в інтересах злочинної організації, лобіюючи інтереси підконтрольних злочинній організації підприємств; усували перешкоди у вигляді відомчого контролю за процесом продажу скрапленого газу на біржовому аукціоні, контролю з боку правоохоронних та фіскальних органів, підбирали та залучали до участі у злочинній організації інших осіб, яких призначали на керівні посади в органах державної влади, вчиняли інші дії.

Вчинення вказаного злочину через наявність відповідного нормативного регулювання та в силу усталених відносин у сфері реалізації скрапленого газу населенню не могло бути здійсненим без отримання необхідних погоджень від керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, службових осіб ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Тому керівниками злочинної організації також заплановано їх залучення до реалізації злочинних намірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом.

При цьому учасники злочинної організації та задіяні ними особи знали, що з 2000 року виробники скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», відповідно до вимог статті 4?1 Закону України «Про нафту і газ», щомісячно здійснюють його продаж для потреб населення виключно на біржових аукціонах, у порядку, визначеному постановами Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та у подальшому від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу».

Покупцями скрапленого газу для потреб населення протягом вказаного періоду та монопольними операторами ринку реалізації скрапленого газу населенню були спеціалізовані підприємства з газопостачання та газифікації (далі – підприємства структури облгазів України), їх дочірні структури та інші юридичні особи різних форм власності, у тому числі і з часткою державної форми власності, а саме часткою НАК «Нафтогаз України».

Такі підприємства мали власну виробничу матеріально-технічну базу, спеціально обладнаний транспорт, власний обмінний фонд балонів, виробничі підрозділи з достатньо підготовленими кадрами для планового та невідкладного (аварійного) виконання повного комплексу робіт щодо забезпечення безпеки та безаварійності при постачанні скрапленого газу населенню, тощо.

Окрім того, існувала усталена система прийняття заявок від населення на придбання скрапленого газу для побутових потреб через сільські ради та інші органи місцевого самоврядування, які в подальшому спрямовувалися до підприємств структури облгазів, де за вказаних обставин накопичувалася статистична інформація про обсяги скрапленого газу, необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства.

При цьому, ціни реалізації скрапленого газу для забезпечення потреб населення були значно нижчими ніж ціни для комерційного використання.

Крім того статтею 4?1 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу – виключно на біржових аукціонах.

Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (в редакції станом на 27.12.2006) Міністерством економіки разом з Міністерством палива та енергетики затверджено склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля.

Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації разом з НАК «Нафтогаз України» зобов`язано подавати Міністерству економіки України до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення регіонів, інформацію про обсяг скрапленого газу за формою, затвердженою Міністерством економіки України за погодженням з Міністерством палива та енергетики України.

Згідно абзацу 4 п. 11 «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 (в редакції станом на 06.04.2009) (далі – Положення, затверджене ПКМУ № 599) покупець, учасник спеціалізованого аукціону, має право подати заявку у разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Абзацом 22 п. 12 вказаного Положення у редакції станом на 23.12.2009 визначено, що покупець повинен подати біржі за формою, затвердженою комітетом, довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові (зміни внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 23.12.2009).

У подальшому Кабінетом Міністрів України від 03.10.2011 прийнято постанову № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», відповідно до якої постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 втратила чинність та запроваджено новий порядок.

Відповідно до п. п. 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація (Управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу, Управління паливно-енергетичного комплексу та використання природних ресурсів тощо) подавали щороку до 20 січня Міністерству енергетики та вугільної промисловості України зведену інформацію за встановленою формою із зазначенням і обґрунтуванням кількості суб`єктів господарювання, що реалізують скраплений газ для потреб населення, зареєстрованих газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у таких суб`єктів господарювання у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки та подавали Міністерству економічного розвитку і торгівлі, інформацію про обсяг скрапленого газу для потреб населення.

Згідно з п.п. 73, 74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 (далі – Порядок, затверджений ПКМУ № 1064), покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу.

Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах.

Покупці скрапленого газу для потреб населення подавали біржі довідку про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що погоджена із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові.

Відтак, необхідною умовою для участі у спеціалізованих аукціонах було подання покупцями скрапленого газу біржі зокрема наступних документів:

-заявок на участь у спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 45 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ») з визначенням обсягу місячного споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ;

-довідок про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ»).

Ці передбачені законодавством документи – заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні містили інформацію, яка підтверджувала певні факти (наявність потреби населення у скрапленому газі у визначених обсягах, намір покупця придбати скраплений газ саме для потреб населення, факт реалізації визначеного обсягу скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню), які спричиняли наслідки правового характеру (допуск до участі у спеціалізованих аукціонах та подальше придбання скрапленого газу у продавців), видавались та посвідчувались повноважними особами (покупцями скрапленого газу), а отже відповідно до примітки до ст. 358 КК України, були офіційними документами.

Відповідно до вимог розпорядження НАК «Нафтогаз України» від 19.01.2005 № 12-р «Щодо забезпечення населення скрапленим газом», ДК «Газ України» зобов`язано забезпечити постійний контроль за обсягами закупівлі на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу ВАТ з газопостачання та газифікації для потреб населення та їх цільового використання; підготовку та узагальнення матеріалів для перевірки та узгодження Компанією довідок ВАТ з газопостачання та газифікації; оперативне інформування НАК «Нафтогаз України» про виявлені порушення та заходи, вжиті для їх усунення.

Згідно доручення НАК «Нафтогаз України» № 41/3?316?4186 від 07.07.2010, кожну довідку ВАТ з газопостачання і газифікації або спеціалізованого підприємства зі звітом про обсяги закупівлі та реалізації скрапленого газу для потреб населення необхідно візувати відповідальною особою ДК «Газ України».

Дорученням НАК «Нафтогаз України» № 41?934/1.6?11 від 18.02.2011 ДК «Газ України» зобов`язано у термін не пізніше 13 числа кожного місяця, наступного за звітним, надавати Компанії зведену таблицю з інформацією про обсяги надходження та реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в розрізі областей з розбивкою по постачальниках разом з підписаними та погодженими з облдержадміністраціями оригіналами довідок постачальників щодо обсягів закупівлі на спецаукціонах та реалізації скрапленого газу для потреб населення.

З урахуванням вказаного вище нормативного регулювання та практики формування та здійснення відносин у сфері закупівлі та реалізації скрапленого газу, з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на заволодіння скрапленим газом в особливо великих розмірах учасниками злочинної організації, зокрема Особою 2, Особою 6, Особою 23, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації розроблено детальний план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Оскільки такий вид діяльності передбачав необхідність отримання дозволу Держгірпромнагляду України, наявність значної матеріально-технічної бази, залучення реальних спеціалістів у вказаній сфері та у подальшому підтвердження факту реалізації газу населенню, за відсутності наміру реалізовувати навіть частину придбаного за вказаних обставин скрапленого газу населенню групою осіб під керівництвом Особи 6 у не встановлений слідством час протягом 2009 року прийнято рішення про створення та придбання низки підприємств, яким шляхом оформлення підроблених документів надати видимість законності діяльності на ринку реалізації скрапленого газу населенню, правомочності участі у спеціалізованих аукціонах та наявності можливості і наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню.

З цією метою у 2009 – 2010 роках учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 створено (придбано) 12 підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Харків-СПБТ» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які фактично не мали відповідної структури та матеріально-технічної бази для постачання скрапленого газу населенню.

Згідно із злочинним планом, починаючи з 2009 року службові особи обласних державних адміністрацій, на території областей, яких планувалося вчинення злочину, спільно зі службовими особами НАК «Нафтогаз України», на підставі пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» повинні були подати Міністерству економіки України інформацію про наперед визначені необґрунтовано значно завищені обсяги скрапленого газу, необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України.

Разом із цим службові особи обласних державних адміністрацій на території областей, яких планувалося вчинення злочину, на виконання своєї ролі у вчинені злочину, будучи схиленими до його вчинення у різний спосіб (вказівки, вмовляння, прохання, введення в оману тощо) та час учасниками злочинної організації, усвідомлюючи, що підконтрольні злочинній організації підприємства не були задіяні у реалізації скрапленого газу населенню та не могли здійснювати такого роду діяльність і не мали відповідного наміру, повинні були рекомендувати відповідними листами Аукціонному комітету допускати зазначені підприємства із ознаками фіктивності до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу, що дозволяло у подальшому також за участі та сприяння учасників злочинної організації забезпечувати прийняття такого позитивного для них рішення.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, маючи досвід у сфері реалізації скрапленого газу, зокрема, володіючи інформацією за попередні роки про планову газифікацію регіонів України, погіршення демографічних показників, а відповідно зменшення фактичної потреби населення України у скрапленому газі, при очевидній неможливості значного збільшення потреб населення у скрапленому газі, будучи обізнаними із усталеними на той час відносинами з реалізації скрапленого газу населенню, та згідно досягнутих попередніх злочинних домовленостей, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, мали безперешкодно допускати підконтрольні злочинній організації підприємства, визнавати зазначені вище обсяги нібито потреби населення у скрапленому газі достовірними, дозволити та забезпечити реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення саме підконтрольним злочинній організації підприємствам.

Усі співучасники злочину розуміли або байдуже ставилися до того, для яких насправді потреб купувався скраплений газ за пільговими цінами.

Оскільки підконтрольні злочинній організації підприємства не реалізовували скраплений газ населенню і не мали цього на меті, згідно з розробленим злочинним планом директори цих підприємств, у тому числі директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_1 , мали посвідчувати та надавати іншим учасникам злочинної організації (для подальшого спрямування біржі та аукціонному комітету) офіційні документи - заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, із внесенням до них завідомо недостовірних відомостей про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню.

При цьому службові особи відповідних обласних державних адміністрацій, будучи обізнаними про недостовірність відомостей, зазначених у відповідних довідках, діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати, підтвердивши неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами, підконтрольними злочинній організації.

Нібито достовірність цих довідок, на виконання своєї ролі у вчиненні злочину, своїми візами також мали погодити представники ДК «Газ України», що наділені функціями щодо моніторингу ринку скрапленого газу та здійснення контролю за цільовим його використанням.

Для привласнення скрапленого газу, видобутого ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великих розмірах крім учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації в період з березня 2010 року по січень 2014 рік керівниками злочинної організації Особи 1 залучено до участі в ній службових осіб Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; обласних державних адміністрацій, Особу 24, Особу 25, Особу 23 та інших осіб.

Зокрема, враховуючи участь Особи 7 у формуванні з 2005 року структури та матеріальної бази підконтрольного Особі 6 злочинного угрупування, у березні 2010 року останній запропонував Особі 7 взяти участь у злочинній організації Особи 1, продовживши участь у підконтрольній Особі 6 структурі злочинної організації, а саме здійснювати нагляд за основними напрямками діяльності підконтрольного останньому структурного підрозділу злочинної організації, та безпосередньо бути разом з іншим керівником злочинної організації Особою 9 керівниками департаментів закупівлі та продажів скрапленого газу відповідно.

Усвідомлюючи злочинний характер діяльності злочинної організації Особи 1, Особа 7, діючи з власних корисних інтересів з метою отримання незаконного прибутку, вступив з Особою 6 та іншими особами у злочинну змову, у подальшому брав участь у діяльності цієї злочинної організації, зокрема у її структурному підрозділі, яким керував Особа 6, та у злочинах, які ця злочинна організація вчиняла.

Так, Особа 7, перебуваючи протягом 2010 року – січня 2014 року у м. Києві у приміщеннях бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, перехрестя вулиць Червоноармійської (Великої Васильківської) та Басейної, 1?3/2, літера «А», за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1), а також в інших місцях, відповідно до відведеної йому ролі, контролював діяльність підконтрольних підприємств з ознаками фіктивності, які брали участь у проведенні біржових аукціонів з продажу скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», процедуру виготовлення підроблених документів від таких підприємств та їх використання шляхом подання до обласних державних адміністрацій, спеціалізованої біржі, Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України; контролював процедуру розгляду таких документів членами робочої групи при ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», контролював проведення торгів на Українській аграрній біржі та Першій незалежній біржі, а також вчиняв інші дії.

Також до участі у злочинній організації та вчинюваних її учасниками злочинів було залучено Особу 24. Останнього у відповідності до розпорядження Особи 2 від 17.03.2010 №568-р та наказу з особового складу Міністра економіки України ОСОБА_5 від 29.03.2010 №292-к з 30.03.2010 призначено на керівну посаду у Міністерстві економіки України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівній посаді та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 24 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, в один з днів наприкінці березня 2010 року вступив до складу злочинної організації Особи 1 та надав згоду на участь у заволодінні видобутим ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» скрапленим газом в особливо великих розмірах по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, з метою його подальшого нецільового використання шляхом реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання надприбутку.

Про своє рішення Особа 24 повідомив інших учасників злочинної організації Особи 1 – Особу 25, Особу 23 і Особу 6, а ті, у свою чергу в різний період часу та за різних обставин повідомили про це керівників злочинної організації Особу 5, Особу 1, Особу 3, Особу 4, а також учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, зокрема Особу 7 та інших.

Крім того в той же час до участі у злочинній організації та вчинених нею злочинах керівниками злочинної організації залучено Особу 25, який згідно із розпорядженням Прем`єр-міністра України ОСОБА_6 від 24.06.2009 № 698-р та наказу з особового складу Міністра палива та енергетики України ОСОБА_7 від 25.06.2009 №166-к з 26.06.2009 був призначений на керівну посаду в Міністерстві палива та енергетики України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівних посадах у Міністерстві палива та енергетики України та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 25 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, у період з травня 2010 року по лютий 2014 року, у складі злочинної організації Особи 1 системно використовував своє службове становище з метою заволодіння цим злочинним угрупованням видобутим ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» скрапленим газом в особливо великих розмірах шляхом його придбання підконтрольними підприємствами по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, його подальшої нецільової реалізації комерційним структурам та отримання надприбутку.

Окрім того, будучи обізнаними з процедурою та правовим регулюванням процесу реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення, особливостями здійснення контролю за використанням такого газу за цільовим призначенням, усвідомлюючи ключову роль у вказаних процесах Особи 23, з урахуванням тісних зв`язків сім`ї останньої з колишніми керівниками органів центральної влади – вихідцями із Донецької області, керівниками злочинної організації було прийнято рішення про втягнення її у злочинну діяльність.

Так, у період другого півріччя 2009 року – початку 2010 року Особа 6 та інші учасники злочинної організації вступили у злочинну змову, спрямовану на заволодіння значними обсягами скрапленого газу по заниженим цінам, нібито для потреб населення, а фактично для його реалізації у комерційних цілях злочинної організації, з Особою 23, на яку згідно наказів директора ДК «Газ України» № 174 від 06.08.2010, № 170 від 27.05.2011 «Про розподіл обов`язків між директором ДК «Газ України» та його заступниками» (із змінами та доповненнями), статуту ДК «Газ України», затвердженого наказом Міністерством палива та енергетики України, зареєстрованого 25.01.2011, покладались обов`язки по контролю за цільовим використанням скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення, по забезпеченню розвитку збуту скрапленого газу, проведення моніторингу ринку скрапленого газу, забезпеченню участі Компанії у проведенні аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу, організації проведення інформаційно-аналітичної роботи, направленої на оптимізацію формування, виділення та використання ринку енергоносіїв, обов`язки по координації діяльності підприємств з газопостачання та газифікації і вдосконалення системи управління в газовому господарстві України; організацію забезпечення безаварійної експлуатації систем газопостачання природним і скрапленим газом, їх технічного обслуговування, поточного та капітального ремонту.

Крім того ОСОБА_8 була членом аукціонного комітету і в силу повноважень здійснювала загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів, затверджувала результати проведення аукціону, особисто або через підлеглих осіб приймала рішення про допуск або не допуск майбутніх покупців до участі в аукціонах тощо.

Особа 6 та інші учасники злочинної організації погодили план вчинення злочину та удосконалили його, домовившись про спільну реалізацію злочинного умислу разом із Особою 23, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими особами у складі злочинної організації.

За участю Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 2, Особи 6 та інших учасників злочинної організації з метою контролю за проведенням спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу організовано підписання Міністерством економіки України і Міністерством палива та енергетики України спільного наказу від 12.05.2010 №537/173, яким сформовано склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, головою якого став учасник злочинної організації Особа 24, заступником останнього інший учасник злочинної організації Особа 25. Одним із членів цього комітету стала Особа 23. Також залучено як членів вказаного аукціонного комітету інших осіб, які беззастережно виконували вказівки учасників злочинної організації. Останні фактично приймали всі ключові рішення щодо діяльності аукціонного комітету та контролювали його роботу.

З урахуванням викладених вище обставин Особа 7, як один із керівників департаменту скрапленого газу, що входив до складу очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації, діючи за попередньою змовою та спільно з Особою 23, Особою 25, Особою 24 та іншими учасниками злочинної організації забезпечував безперешкодне прийняття Аукціонним комітетом рішення про допуск до участі у спеціалізованих аукціонах підконтрольних Особі 6 підприємств з ознаками фіктивності з метою закупівлі скрапленого газу по пільговій ціні нібито для потреб населення; сприяв прийняттю Аукціонним комітетом рішень, якими неправомірно надано учасникам злочинної організації повноваження здійснювати контроль за допуском інших підприємств до участі у спеціалізованих аукціонах; за узгодженням безпосередньо із Особою 6 та під контролем останнього опрацьовував інформацію та формував відомості про обсяги скрапленого газу, який планується реалізувати на спеціалізованих аукціонах з метою виготовлення іншими учасниками злочинної організації необхідних документів для придбання всього обсягу такого газу нібито для потреб населення, а також приховував нецільове використання придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину, намагаючись надати діям Особи 7 офіційного вигляду, Особа 23 за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації організували укладення 09.03.2010 ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з Особою 7 договору про надання послуг №20/10?74, яким останній зобов`язувався надавати ДК «Газ України» послуги з проведення моніторингу та аналізу ринку скрапленого газу в Україні, забезпечувати участь цього державного підприємства у проведенні тендерів, конкурсів, аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу в Україні, участь у розробці та погодженні відповідної нормативної бази, спрямованої на виконання передбачених вище послуг.

У зв`язку з положеннями пункту 2.4.1 цього договору Особа 7 отримував від ДК «Газ України» інформацію, необхідну для надання вищевказаних послуг, отримавши в такий спосіб відповідно до своєї ролі у вчиненні злочину доступ до інформації щодо обсягів скрапленого газу, які ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» мають намір виставити на спеціалізований аукціон для продажу, а також щодо підприємств-конкурентів, які подавали заявки на участь у спеціалізованих аукціонах. Таку інформацію Особа 7 передавав іншим учасникам злочинної організації, зокрема Особі 24, Особі 25 та Особі 23, які, діючи відповідно до своїх ролей, вживали заходів до усунення підприємств-конкурентів від участі в біржових аукціонах, та виготовляли пакет підроблених документів щодо потреб населення України у викупі всього обсягу газу, виставленого на аукціон.

Аналогічні договори за тих же обставин були укладені з Особою 22, Особою 21. та Особою 20.

Згідно з відведеною роллю у вчиненні злочину Особа 23, Особа 7, Особа 22, Особа 21 та Особа 20, які водночас були членами постійної робочої групи зі сприяння вдосконаленню існуючої системи постачання скрапленого газу для побутових потреб населення спеціалізованими господарюючими суб`єктами, використовуючи своє службове становище, забезпечували централізований контроль за діями всіх учасників спеціалізованих аукціонів, таким чином, щоб забезпечити придбання підконтрольними злочинній організації 12 підприємствами найбільших обсягів скрапленого газу серед усіх учасників торгів, недоторканність таких підприємств з боку можливих перевірок працівниками ДК «Газ України» та приховання злочинної діяльності цих підприємств.

Також в середині 2010 року, діючи в інтересах учасників злочинної організації, під виглядом посилення контролю за процесом доступу покупців на спеціалізовані аукціони, їх відбору, визначення обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення, що підлягають реалізації на спеціалізованих аукціонах, а фактично – з метою забезпечення суттєвого збільшення обсягів закупівлі скрапленого газу підприємствами, підконтрольними злочинній організації, Особа 7 за попередньою змовою з Особою 23, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації умисно змінив механізм допуску до спеціалізованих аукціонів покупців-учасників, виготовивши та передавши Особі 23 зразок змін до форми заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводиться біржею (далі заявки) згідно з протоколом засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля №352 УАБ-СГ від 07.05.2010, а саме: додавши до форми заявки графу про обов`язкове погодження цих заявок Особою 23.

Таким чином, остаточні рішення щодо погодження заявок на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводився біржею, приймалися за узгодженням із Особою 6, Особою 7 та попереднього відома учасників злочинної організації Особи 23, Особи 22 і Особи 21.

У свою чергу, Особа 22 та Особа 21 не погоджували заявки підприємств, які могли бути конкурентами при проведенні спеціалізованого аукціону, та не передавали у подальшому на розгляд до членів Аукціонного комітету.

Таким чином, діючи спільно та узгоджено під керівництвом Особи 6, Особа 7 та Особа 23 за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації, сконцентрували на собі та своїх підлеглих Особи 21 та Особи 22 процес організації та здійснення доступу підприємств до участі в аукціонах, забезпечивши контрольоване учасниками злочинної організації прийняття рішення з цього питання та безперешкодний доступ підконтрольних злочинній організації підприємств до участі в аукціонах, усунення можливих перешкод при опрацюванні документів цих підприємств, їх заявок, у тому числі шляхом фактичного усунення інших членів Аукціонного комітету від виконання покладених на них функцій з цього питання, звівши їх ролі до формального підписання протоколів засідань аукціонного комітету.

Після зміни форми заявок Особа 7 та Особа 23, за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 за узгодженням із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, маючи можливість через Особу 21 та Особу 22 контролювати доступ підприємств до участі в аукціонах та регулювати обсяги заявлених потреб у скрапленому газі, надали можливість 12 вищевказаним підконтрольним злочинній організації підприємствам викуповувати найбільші обсяги скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з метою заволодіння злочинною організацією якомога більшими обсягами дешевого скрапленого газу і таким чином монополізувати ринок продажу скрапленого газу в Україні шляхом його концентрації в руках злочинної організації Особи 1 та усунення будь-якої здорової економічної конкуренції.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину директори підконтрольних злочинній організації підприємств з ознаками фіктивності ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», у період з травня 2010 по лютий 2014 року щомісячно через інших учасників злочинної організації надавали біржі погоджені ними офіційні документи для участі у спеціалізованому аукціоні, які містили завідомо неправдиві відомості про намір придбати визначені у них обсяги скрапленого газу саме для потреб населення та про реалізацію скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Зокрема, на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ», діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись у м. Харкові, погодив своїм підписом виготовлені іншими учасниками злочинної організації завідомо підроблені офіційні документи, а саме:

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 2696,346 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 823 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1259 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 383 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?2, від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 096 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 136?2, від 20.04.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 037 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 30 662 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 665 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 213 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 367 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 294 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 552 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 188 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 560 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 673 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на участь в аукціоні від 19.12.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 073 тони скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 144?2, що буде проводитись Українською аграрною біржею.

Зазначені підроблені офіційні документи ОСОБА_1 надав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, протягом часу з травня 2010 року по лютий 2014 року згідно із розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 23 і Особи 7, за узгодженням із Особою 6, Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації за адресою знаходження ДК «Газ України» (м.Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 і Особа 21, достовірно знаючи про те, що придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ буде реалізовуватися в комерційних цілях, погоджували заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення 12 підприємствам, підконтрольним злочинній організації, а саме: ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які містили відомості про намір закупівлі скрапленого газу нібито для потреб населення в обсягах, що в декілька разів перевищували реальні потреби населення у скрапленому газі та були у декілька разів більшими, ніж обсяги, зазначені у заявках інших підприємств.

Зокрема, Особа 22, виконуючи свою функції у вчиненні злочину, своїм підписом схвалив виготовлені Особою 20 та іншими учасниками злочинної організації та підписані ОСОБА_1 заявки ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах: № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011; № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011; № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011; № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011; № 135?2, від 23.03.2011; № 136?2, від 20.04.2011; № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011; № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011; № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011; № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 144?2, від 19.12.2011.

Вищевказаними злочинними діями Особа 7, Особа 24, Особа 25 і Особа 23 за попередньою домовленістю із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, у тому числі шляхом зловживання службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах злочинної організації Особи 1, за допомогою дій Особи 21 та Особи 22 фактично перейняли повноваження Аукціонного комітету щодо розгляду та схвалювання або відхилення заявок на участь в аукціоні, в результаті чого особисто формували список учасників майбутніх торгів та забезпечували викуп на них найбільших обсягів скрапленого газу саме 12 підприємствами, які були підконтрольні злочинній організації, у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ».

Тим самим Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21, Особа 22 умисно порушили принципи проведення аукціонів (добросовісна конкуренція, відкритість та прозорість на всіх стадіях проведення аукціону, недискримінація учасників аукціону, об`єктивність та неупередженість, запобігання корупційним діям і зловживанням), які передбачені п. 54 Порядку, затвердженого ПКМУ №1064, а також загальні умови, вказані у п. 11 Положення, затвердженого ПКМУ №599.

Крім того, Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21 та Особа 22, діючи за попередньою змовою, прийняли рішення та вжили заходів щодо непогодження заявок ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», ТОВ «Мелітопольгаз», ВАТ «Одесагаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Полтавапропангаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ДП «Полум`я», які були конкурентами підприємствам, підконтрольним злочинній організації при проведенні спеціалізованих аукціонів.

Зокрема, безпосередньо Особа 21 за попередньою змовою з Особою 7 та Особою 23 своїм підписом відхилив заявки на участь в аукціонах, а саме: ПАТ «Кременчукгаз» від: 19.06.2012, 28.01.2013; ПАТ «Полтавапропангаз» від 12.12.2012, 15.01.2013, 20.11.2012; ПАТ «Одесагаз» від 15.01.2013, 25.12.2012; ДП «Полум`я» від 15.01.2013, 01.10.2012, 01.10.2012; ВАТ «Мелітопольгаз» від 17.10.2012; ПАТ «Тернопільгаз» від 28.01.2013.

При цьому за узгодженням із Особою 7, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особа 24, Особа 25 і Особа 23 усупереч своїм службовим обов`язкам свідомо ігнорували факти того, що на фоні дефіциту скрапленого газу в окремих областях, в таких областях, як: Київська, Харківська, Чернівецька, Черкаська, Донецька, Запорізька та Луганська, де нібито реалізовували скраплений газ населенню 12 підприємств, підконтрольних злочинній організації, заявлені ними обсяги скрапленого газу для задоволення потреб населення були безпідставно значно завищені.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени Аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, будучи введеними учасниками злочинної організації в оману, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, визнавали їх достовірними та дозволяли реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення.

При цьому, підприємства, які були допущені до участі в спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення, повинні були підтверджувати офіційними документами фактичну реалізацію ними скрапленого газу населенню задля отримання права на подальшу участь у цих аукціонах.

Такими офіційними документами були довідки про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні.

Вказані довідки мали підтверджувати обсяги споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ.

З урахуванням цих вимог, встановлених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, Особа 7, діючи за попередньою змовою з Особою 6, Особою 24, Особою 25, Особою 23 та іншими учасниками злочинної організації, з метою реалізації спільного з іншими співучасниками злочинного умислу, достовірно знаючи, що на території Харківської, Донецької, Київської, Черкаської, Чернівецької та Запорізької областей скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, реалізовувався виключно структурами облгазів, володіючи інформацією про реальні обсяги реалізованого населенню скрапленого газу, у період з березня 2010 року по лютий 2014 року організував виготовлення Особою 20 спільно з працівниками юридичного департаменту очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації завідомо підроблених довідок, які містили завідомо недостовірну інформацію про завищені обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення, зокрема:

довідки № 16 від 04.01.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 940,123 тони скрапленого газу населенню у грудні 2010 року;

довідки № 17 від 01.02.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 495,448 тони скрапленого газу населенню у січні 2011 року;

довідки № 18 від 01.03.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 446,657 тони скрапленого газу населенню у лютому 2011 року;

довідки № 19 від 04.04.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 743,353 тони скрапленого газу населенню у березні 2011 року;

довідки № 22 від 01.07.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 134,689 тони скрапленого газу населенню у червні 2011 року;

довідки № 24 від 01.09.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 833,337 тони скрапленого газу населенню у серпні 2011 року;

довідки № 25 від 03.10.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 116,024 тони скрапленого газу населенню у вересні 2011 року;

довідки № 27 від 01.12.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 7 598,577 тони скрапленого газу населенню у листопаді 2011 року;

довідки № 29 від 01.02.2012 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 415,296 тони скрапленого газу населенню у січні 2012 року.

У свою чергу ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ» на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року, діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, у м. Харкові, систематично підписував зазначені довідки, які є офіційними документами.

Ці офіційні документи, які містили завідомо неправдиві відомості, ОСОБА_1 у цей же період надавав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі та Аукціонному комітету.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, реалізуючи спільний злочинний умисел, протягом 2010 року – січня 2014 року Особа 23, діючи за попередньою змовою з Особою 2, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації, перебуваючи за місцезнаходженням ДК «Газ України» (м. Київ, вул.Шолуденка, 1), будучи наділеною повноваженнями щодо перевірки та погодження довідок про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу населенню, а отже, відповідальною за об`єктивне відображення вказаних у них відомостей, зловживаючи службовим становищем, умисно порушувала вимоги Закону України «Про нафту і газ», постанов Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», доручень та розпоряджень НАК «Нафтогаз України», у складі злочинної організації виконувала відведену їй роль у загальній схемі вчинення злочину з метою заволодіння спільно з учасниками злочинної організації державним майном.

Відповідно до протоколу засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля від 21.04.2011 №410 УАБ-СГ внесено зміни до форми довідки спеціалізованих підприємств про закупівлю та реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повноваженням ДК «Газ України», а фактично Особі 23, надано формально юридичний характер шляхом передбачення у зазначених довідках графи про їх узгодження ДК «Газ України».

За вказаних вище обставин та умов надалі з квітня 2011 року по квітень 2012 року згідно з розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 7 і Особи 23, за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 беззастережно узгоджував своїм підписом та печаткою ДК «Газ України» виготовлені Особою 20 довідки, які містили надані Особою 7 завідомо недостовірні відомості від 12 підконтрольних злочинній організації підприємств (у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ») про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення. Зокрема, вказані довідки містили завідомо неправдиві відомості про неіснуючі обсяги реалізації скрапленого газу нібито населенню для задоволення його побутових потреб.

За тих же обставин та умов протягом квітня 2012 року – лютого 2014 року вказані довідки узгоджував учасник злочинної організації Особа 21, як представник ДК «Газ України».

У такий спосіб за узгодженням та під контролем Особи 7 і Особи 23 Особа 22 та ОСОБА_8 систематично протиправно підтверджували неіснуючий факт реалізації придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу нібито населенню, чим створили умови і безпосередньо надавали підстави для заволодіння державним майном в особливо великих розмірах.

Вказані підроблені довідки учасники злочинної організації від імені покупців скрапленого газу (підконтрольні злочинній організації 12 товариств) надавали разом з іншими документами на розгляд Аукціонного комітету як виконання обов`язкової умови участі у спеціалізованих аукціонах, а отже, обов`язкової умови отримання можливості продовжувати вчиняти злочин.

Надалі на виконання розробленого злочинною організацією плану вчинення злочину за попередньою змовою з Особою 7, Особа 24, Особа 25 та Особа 23 протягом травня 2010 року – лютого 2014 року в м. Києві (точне місце слідством не встановлено) як члени Аукціонного комітету шляхом особистого голосування, а також впливу на інших членів Аукціонного комітету на користь підконтрольних злочинній організації підприємств забезпечили вигідне їм затвердження регламенту організації та проведення аукціону, розгляд та схвалення заявок на участь в аукціоні та подані пропозиції, затвердження стартової ціни кожного лота, прийняття рішення про проведення аукціону, контроль виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів, визнання завідомо недостовірних довідок 12 підконтрольних злочинній організації підприємств про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення, дійсними.

За наведених вище обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Харківспецгазснаб», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Модус-Вівенді» та ТОВ «Чернівці-СПБТ» отримали доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, на яких упродовж 2010?2014 років здійснювали закупівлю скрапленого газу для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ціни на скраплений газ, який реалізовувався на комерційних аукціонах, тобто тієї, за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ.

Зокрема, спільні та узгоджені дії ОСОБА_1 , Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 20, ОСОБА_9 та інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6 надали змогу співучасникам здійснювати від імені ТОВ «Харків-СПБТ» закупівлю скрапленого газу начебто для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ринкової ціни на скраплений газ, тобто у протиправний спосіб набувати скраплений газ, видобутий ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі.

Незаконно придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 був використаний у комерційних цілях, всупереч його цільовому призначенню, шляхом його реалізації суб`єктам господарювання, а не для задоволення побутових потреб населення України.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи службовою особою - директором ТОВ «Харків-СПБТ», у співучасті та за попередньою домовленістю з іншими учасниками структурного підрозділу злочинної організації Особи 1 під керівництвом Особи 6, використовуючи придбаний суб`єкт господарської діяльності ТОВ «Харків-СПБТ» для фіктивного підприємництва, з метою прикриття незаконної діяльності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, в період з грудня 2010 по лютий 2013 року, в порушення вимог Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, вчинив протиправні дії, направлені на незаконне придбання скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» на спеціалізованих аукціонах за заниженими цінами нібито для потреб населення, а в дійсності для подальшого незаконного його реалізації іншим суб`єктам господарювання за комерційними цінами.

Відповідно до висновку експертів комісійної судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №13404/13405/14958/15?45 від 27.08.2015, у результаті злочинних дій ОСОБА_1 у складі структурного підрозділу злочинної організації під керівництвом Особи 6, ТОВ «Харків-СПБТ» заволоділо чужим майном, належним ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укнафта», більше 50 відсотків акцій яких належить державі в особі Кабінету Міністрів України, а саме виробленим ним скрапленим газом за заниженими цінами, різниця яких з вартістю відповідних обсягів реалізації скрапленого газу на комерційних аукціонах становить 119 718 508,39 (сто дев`ятнадцять мільйонів сімсот вісімнадцять тисяч п`ятсот вісім) гривень 39 копійок, що в тисячу і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто вчинене в особливо великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_1 , у період з грудня 2010 року по серпень 2013 року, прийняв участь у складі злочинної організації Особи 1 в ухиленні від сплати акцизного податку в особливо великому розмірі за наступних обставин.

Так, у березні 2010 року Особа 1 організував та очолив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі проти державної власності.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, Особа 1 залучив до участі в ній осіб із свого найближчого оточення, зокрема Особу 2, Особу 3, Особу 4, Особу 5 та інших, яким доручив виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації.

Вказаних осіб Особа 1 призначив на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, створивши таким чином систему управління державою, у якій він особисто та інші керівники злочинної організації мали вплив на прийняття всіх основоположних рішень стосовно діяльності вищих органів державної влади та правоохоронної системи.

Основною вимогою до керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто Особі 1 та готовність виконати його протиправні та злочинні вказівки всупереч законам України та їх службових обов`язків.

Особа 1 доручив іншим керівникам окремих структурних підрозділів злочинної організації самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм державного органу, підшуковувати та залучати до участі у злочинній організації інших членів, створювати її окремі структурні підрозділи та розпоряджатися незаконно отриманим прибутком як в його власних інтересах, так і в інтересах учасників злочинної організації.

Всі учасники злочинної організації Особи 1 планували та координували свої дії з єдиною метою – отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави Україна та розподілення його між собою, Особою 1 та іншими керівниками злочинної організації.

Кожен керівник злочинної організації Особи 1 був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього та підконтрольний йому структурний підрозділ злочинної організації, а також те, що інші очевидні і обов`язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

Зокрема, до складу злочинної організації Особи 1, крім інших, увійшов окремий структурний підрозділ під керуванням Особи 6 до складу якого увійшли Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14, Особа 28, Особа 15, Особа 16, Особа 17, Особа 18 та інші учасники, а також низка суб`єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), створених та придбаних учасниками злочинної організації для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також для прикриття її незаконної діяльності.

Особа 6 особисто вибудував структуру підконтрольного йому окремого підрозділу злочинної організації залучив до участі в ній Особу 7, Особу 8, Особу 9, Особу 10 та інших, яким доручив керувати діями окремих груп учасників, об`єднаних за певними напрямками злочинної діяльності, яким, маскуючи їх діяльність під діяльність фінансової корпорації, дав відповідні умовні назви - «Департамент «Європа», «Департамент «Лідер-нафта», «Департамент «облгаз», «Департамент оптимізації податків», «Департамент світлих нафтопродуктів», «Департамент скрапленого газу», «Департамент природного газу», «Фінансовий департамент», «Юридичний департамент», «Митний департамент», «Банківський департамент», «Департамент залучення інвестицій», «Департамент торгівлі цінними паперами та страхування», «Митний департамент», а також «Служба безпеки».

Також Особою 6 визначено умовну назву підконтрольного йому структурного підрозділу злочинної організації як «група компаній «СЄПЕК» (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія).

За участь у складі злочинної організації та злочинах, які злочинна організація вчиняла, Особою 6 організовано виплату кожному учаснику щомісячної грошової винагороди, видача якої не оформлювалася офіційно та приховувалася від органів державної податкової служби.

Місцями розташування офісів підконтрольного структурного підрозділу злочинної організації Особи 6 визначено приміщення бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська (Велика Васильківська)/Басейна, 1?3/2, літера «А», м. Київ, вул. Дегтярівська, 21, м. Київ, вул. Дмитрівська, 69, м. Харків, пр. Гагаріна, 43/1, м. Харків, вул. Маліновського, 30, м. Харків, вул. Ганни, 21, м. Харків, вул. Теплична, 1, м. Донецьк, вул. Артема, 138-А, приміщення бізнес-центру «Москва Сіті» за адресою: Російська Федерація, місто Москва, вул. Пресненська Набережна, 10, башта «С» та інші приміщення, які використовувалися учасниками організації на підставі відповідних договорів оренди.

Для утворення матеріальної основи злочинної організації і накопичення капіталу, необхідного для успішної злочинної діяльності, Особа 6 за попередньою змовою з іншими керівниками злочинної організації розробив план вчинення фіктивного підприємництва з метою отримання незаконного доходу від надання суб`єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки послуг з мінімізації та ухилення від сплати податків.

Для реалізації злочинного наміру Особа 6 доручив Особі 14, Особі 18 та іншим учасникам злочинної організації підшукувати осіб, які нададуть згоду на участь у вчиненні вказаних злочинів, погодяться зареєструвати на своє ім`я створені або придбані злочинною організацією підприємства та обіймати в таких підприємствах керівні посади.

Виконуючи відведену роль у вчиненні злочинів, Особа 14, Особа 18 та інші учасники злочинної організації, діючи з корисливих спонукань з метою отримання незаконного доходу від вчинення фіктивного підприємництва та інших злочинів, підшуковували осіб, яких схиляли, обіцяючи грошову винагороду, до участі в підконтрольному Особі 6 структурному підрозділі злочинній організації Особи 1, вчинення дій по створенню та придбанню підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, призначення на керівні посади в таких підприємствах, ухилення від сплати податків до бюджету та вчинення інших злочинів.

Після встановлення таких осіб та одержання їх згоди на вчинення злочинів, Особа 14, Особа 18 разом з іншими учасниками злочинної організації брали участь у підготовці установчих документів створених та придбаних підприємств, з метою прикриття незаконної діяльності, забезпечували посвідчення їх нотаріусами та наступне подання до відповідних державних органів з метою здійснення державної реєстрації, відкриття розрахункових рахунків в банківських установах, та вчиняли інші дії, надаючи незаконній діяльності таких підприємств законного вигляду.

Офіційні документи створених та придбаних у вищевказаний спосіб підприємств, разом з їх печатками, договорами на відкриття банківських рахунків та ключами електронного цифрового підпису до програм «Клієнт-банк» Особа 14, Особа 18 передавали іншим учасникам злочинної організації для подальшого використання таких підприємств у протиправній діяльності.

У свою чергу Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації підшуковували певних суб`єктів підприємницької діяльності для отримання від них на поточні рахунки підконтрольних підприємств, створених та придбаних з метою прикриття незаконної діяльності, грошових коштів нібито за надання послуг або купівлю товарів, що безпідставно утворювало у контрагентів кредит з податку на додану вартість, та одночасно призводило до накопичення на вказаних підконтрольних фіктивних підприємствах зобов`язань по сплаті такого податку до бюджету. Але, грошові кошти, які надходили у вищевказаний спосіб на поточні рахунки підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, разом з сумою податкових зобов`язань з податку на додану вартість, Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації переводили у готівку та розпоряджалися ними на власний розсуд, а державі внаслідок такої протиправної діяльності завдана велика матеріальна шкода у вигляді ненадходження до бюджету податків. При цьому Особа 6, Особа 14 та інші учасники злочинної організації, підшукавши замовників на незаконну конвертацію у вищевказаний спосіб грошових коштів, частину яких складав податок на додану вартість, конвертували такі кошти у банківських установах та видавали їх замовникам готівкою, отримуючи за вчинення даних протиправних дій грошову винагороду, яку розподіляли між іншими учасниками злочинної організації.

Інші учасники злочинної організації, будучи обізнаними у злочинних планах Особи 6, відповідно до відведених їм ролей займалися веденням бухгалтерського і податкового обліку підконтрольних підприємств, створених та придбаних для фіктивного підприємництва, виготовляли підроблені договори, податкові, видаткові і транспортні накладні та інші документи, які надавали представникам підприємств-замовників, та за допомогою електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками здійснювали електронні перекази грошових коштів з поточних рахунків таких підконтрольних підприємств для їх подальшої конвертації у готівку.

Учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, в період з 2009 року по 2014 рік створено та придбано понад 400 підприємств, як резидентів так і не резидентів, для здійснення фіктивного підприємництва, внаслідок незаконної діяльності яких державі завдана матеріальна шкода у вигляді вартості реалізованого скрапленого газу за заниженими цінами та несплачених податків до бюджету, вчинені в особливо великих розмірах.

Так, приблизно в один із днів грудня 2010 року невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », знаходячись по пр?ту Гагаріна поблизу виходу зі станції метрополітену «Проспект Гагаріна» на території Основ`янського (колишнього Червонозаводського) району міста Харкова, діючи з корисливих мотивів, з метою отримання незаконного доходу, виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, шляхом умовлянь та підкупу у вигляді обіцянки грошової винагороди у розмірі 1 200 грн., запропонував ОСОБА_1 взяти участь у здійсненні незаконної діяльності, яка виразилась у подальшому в участі складі підконтрольної Особі 6 злочинної організації, з метою вчинення фіктивного підприємництва, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, службового підроблення та ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великих розмірах, для чого придбати як одноособовому учаснику ТОВ «Харків-СПБТ» (ідентифікаційний код 36459103) з метою його подальшого використання іншими учасниками злочинної організації для вчинення злочинів та прикриття незаконної діяльності.

При цьому невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась на ім`я « ОСОБА_2 », попередила ОСОБА_1 , що грошову винагороду в розмірі 1200 грн. той зможе отримати після виконання дій, необхідних для державної реєстрації ТОВ «Харків-СПБТ», в якому має стати одноособовим учасником та директором, а також передачі реєстраційних документів, печатки та ключа електронного цифрового підпису до програми «Клієнт-банк» вищевказаного підприємства для використання іншими учасниками злочинної організації при вчиненні злочинів.

ОСОБА_1 , не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, усвідомлюючи, що ТОВ «Харків-СПБТ» буде придбане для прикриття незаконної діяльності інших учасників злочинної організації, та що в результаті здійснення такого фіктивного підприємництва інтересам держави буде заподіяно матеріальну шкоду в особливо великих розмірах, із корисливих мотивів погодився на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 ».

За таких обставин ОСОБА_1 став учасником підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації Особи 1, та розпочав участь у вчиненні інкримінованих злочинів у її складі.

При цьому, усвідомлюючи протиправний характер запропонованих йому дій як майбутнього одноособового учасника і директора придбаного підприємства, для здійснення фіктивного підприємництва, про що свідчило, в тому числі, небажання інших учасників злочинної організації безпосередньо виступити фактичними засновниками, учасниками або керівниками ТОВ «Харків-СПБТ», ОСОБА_1 , прослідувавши за невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка назвалась « ОСОБА_2 », до будинку, розташованого поблизу зупинки громадського транспорту «Вулиця Державинська» на території Слобідського (колишнього Комінтернівського) району м. Харкова, у цей же день у грудні 2010 року передав « ОСОБА_2 » копію свого паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, для виготовлення документів, необхідних для придбання вказаного товариства.

13.12.2010 невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка назвалась « ОСОБА_2 », діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, використовуючи надані ОСОБА_1 вищевказані документи, виготовили договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ», протокол № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно з якими попередній власник товариства Особа 18 продав свою частку, вийшов зі складу учасників товариства та звільнився з посади директора цього товариства, а ОСОБА_1 придбав частку у Статутному фонді товариства, та з 13.12.2010 призначений на посаду директора ТОВ «Харків-СПБТ».

Цього ж дня ОСОБА_1 за вказівкою невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка назвалась « ОСОБА_2 », прибув до офісного приміщення приватного нотаріуса ОСОБА_3 , яке розташоване в будинку АДРЕСА_3 (на той час – Комінтернівського) району м. Харкова, будучи попередньо схиленим до вчинення фіктивного підприємництва, діючи з корисливих спонукань, усвідомлюючи, що зареєстрований на його прізвище суб`єкт підприємницької діяльності буде використовуватись іншими учасниками злочинної організації для прикриття незаконної діяльності та бажаючи досягнення цієї мети, підписав попередньо підготовлений та переданий « ОСОБА_2 » договір купівлі-продажу (відступлення) частки в Статутному капіталі ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010, протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників та Статут ТОВ «Харків-СПБТ», згідно яких він виступав учасником і власником товариства, а відповідно до протоколу призначений директором товариства з 13.12.2010.

Продовжуючи діяти за попередньою змовою з іншими учасниками підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, ОСОБА_1 передав вищевказані підписані ним документи невстановленій досудовим розслідуванням особі, яка назвалась « ОСОБА_2 », а останній у свою чергу забезпечив їх подальшу передачу через інших учасників злочинної організації державному реєстратору виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_4 , якою 20.12.2010 за записом № 14801050003044704 внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Харків-СПБТ».

Крім цього, у період грудня 2010 – січня 2011 року ОСОБА_1 через інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6, надав до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова підписані ним протокол № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ» та статут товариства, за результатами чого учасники злочинної організації отримали довідку (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування цього товариства на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158.

Надалі, у період січня – лютого 2011 року, ОСОБА_1 , продовжуючи злочинну діяльність, переслідуючи мету надання іншим учасникам злочинної організації можливості здійснювати необхідні для вчинення запланованих злочинів фінансові операції з використанням існуючих банківських рахунків ТОВ «Харків-СПБТ», через інших учасників злочинної організації надав до банківських установ підписані ним документи щодо зміни складу осіб, які мають право розпоряджатись рахунками підприємства (зокрема, картки зі зразками підписів копію статуту товариства, копію протоколу № 3 від 13.12.2010 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»), а саме: 25.01.2011 - до ПАТ «ВТБ Банк», де був відкритий рахунок ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_2 ; 17.02.2011 – до АБ «Укргазбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_3 ; 09.02.2011 – до ПАТ КБ «Приватбанк», де був відкритий рахунок підприємства № НОМЕР_4 .

З тією самою метою у період з 31.10.2011 по 07.11.2011 ОСОБА_1 , знаходячись у приміщенні ПАТ «РЕАЛ БАНК» по пр?ту Науки (Леніна), 60 Шевченківського (на той момент – Дзержинського) району м. Харкова, забезпечив надання до ПАТ «РЕАЛ БАНК» документів, отриманих (виготовлених) за його безпосередньої участі та завірених його особистим підписом, зокрема: заяву про відкриття поточного рахунку від 31.10.2011; опитувальний лист клієнта – юридичної особи-резидента від 31.10.2011; копію протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Харків-СПБТ»; копію наказу засновника ТОВ «Харків-СПБТ» № 7 від 13.12.2010 «Про прийняття повноважень директора», відповідно до якого ОСОБА_1 прийняв на себе обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ»; копію власного паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 30.11.2001 Лозівським МРВ УМВС України в Харківській області; копію довідки від 27.10.1999 про присвоєння ОСОБА_1 ідентифікаційного номера НОМЕР_6 ; копії виписки ААБ № 919042 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки Головного управління статистики у Харківській області АА № 322021 від 23.12.2010 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо ТОВ «Харків-СПБТ»; копію довідки (форма №4-ОПП) від 12.01.2011 №2666 про перебування ТОВ «Харків-СПБТ» на обліку як платник податків з 03.08.2009 за № 158; копію повідомлення управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 03.08.2009 про взяття на облік ТОВ «Харків-СПБТ»; нотаріально посвідчену копію Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» від 13.12.2010; картку зі зразками підписів та відбитка печатки від 07.11.2011.

На підставі наданих документів ПАТ «РЕАЛ БАНК» укладено з ТОВ «Харків-СПБТ» в особі його директора ОСОБА_1 договір № 5448/08?4/БТ банківських рахунків суб`єкта господарювання від 07.11.2011, договір № 6345/08?4/БТ про банківське обслуговування клієнта в режимі віддаленого доступу з використанням програмного комплексу «iBank2UA» від 09.12.2011 з додатками до договорів, відповідно до яких ОСОБА_1 одержав у ПАТ «РЕАЛ БАНК» сертифікати відкритого ключа електронного цифрового підпису клієнта – ТОВ «Харків-СПБТ».

Зазначені сертифікати, які надавали право розпоряджатись грошовими коштами на поточному рахунку ТОВ «Харків-СПБТ» № НОМЕР_7 , відкритому у ПАТ «РЕАЛ БАНК», ОСОБА_1 з корисливих мотивів, для забезпечення вчинення злочинною організацією тяжких та особливо тяжких злочинів, надав учасникам керованого Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації.

Реєстрація відомостей про ТОВ «Харків-СПБТ» в органах державної влади, отримання необхідних реквізитів, даних керівника товариства та зразків його особистого підпису, засобів керування поточними рахунками у банківських установах надало можливість Особі 6, Особі 7 та іншим учасникам злочинної організації використовувати банківські рахунки підприємства для здійснення незаконної діяльності, а саме для забезпечення вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

Згідно з положеннями ст. 23 Статуту ТОВ «Харків-СПБТ» затвердженого протоколом загальних зборів товариства № 3 від 13.12.2010, виконавчим органом товариства є директор, який має право: без довіреності діяти від імені товариства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях, розпоряджатись майном товариства, укладати договори, видавати довіреності, відкривати у банках розрахункові та інші рахунки; видавати накази та давати вказівки, обов`язкові для всіх робітників, затверджувати функціональні обов`язки робітників товариства; по узгодженню з власниками визначати структуру підприємства; приймати на роботу та звільняти робітників товариства відповідно до діючого законодавства; залучати для виконання робіт тимчасові творчі колективи та окремих спеціалістів, визначати порядок та розмір їх праці; здійснювати інші повноваження, покладені на нього власником.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999 до компетенції ОСОБА_1 як директора ТОВ «Харків-СПБТ» належали питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві у зв`язку з чим він ніс особисту відповідальність за:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 , перебуваючи з 13.12.2010 на посаді директора ТОВ «Харків-СПБТ», постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто був службовою особою.

Разом з цим, ОСОБА_1 , виконуючи відведену йому роль у складі злочинної організації, з метою сприяння іншим учасникам у здійсненні заволодіння шляхом зловживання службовим становищем чужим майном в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків до державного бюджету та вчиненні інших злочинів, умисно не виконував службові обов`язки директора ТОВ «Харків-СПБТ» та передав іншим учасникам злочинної організації реєстраційні документи, печатку та ключі електронного цифрового підпису до електронних систем дистанційного керування банківськими рахунками вказаного підприємства для використання при підготовці та вчиненні цих злочинів.

Одним з об`єктів вчинення злочинів учасниками злочинної організації визначено майно ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», зокрема – скраплений газ, який вироблявся вказаними підприємствами.

Так, у 2009 році у Особи 6, Особи 7 та інших учасників злочинної організації виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння майном державних підприємств – значними обсягами виробленого ними скрапленого газу.

З метою реалізації злочинного умислу вказаними особами розроблено план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Злочинну схему по заволодінню скрапленим газом державних підприємств в особливо великих розмірах, починаючи з березня 2010 року у різний час та місцях було доведено до відома керівників та інших учасників злочинної організації Особи 1, Особи 2, Особи 5, Особи 26, Особи 3, Особи 4 та інших, які погодили та схвалили вказаний злочинний план, надали згоду на його реалізацію та взяли у ній участь.

Зазначені керівники злочинної організації здійснювали загальне керівництво злочином, сприяли прийняттю відповідних рішень Кабінету Міністрів України в інтересах злочинної організації, лобіюючи інтереси підконтрольних злочинній організації підприємств; усували перешкоди у вигляді відомчого контролю за процесом продажу скрапленого газу на біржовому аукціоні, контролю з боку правоохоронних та фіскальних органів, підбирали та залучали до участі у злочинній організації інших осіб, яких призначали на керівні посади в органах державної влади, вчиняли інші дії.

Вчинення вказаного злочину через наявність відповідного нормативного регулювання та в силу усталених відносин у сфері реалізації скрапленого газу населенню не могло бути здійсненим без отримання необхідних погоджень від керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, службових осіб ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Тому керівниками злочинної організації також заплановано їх залучення до реалізації злочинних намірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом.

При цьому учасники злочинної організації та задіяні ними особи знали, що з 2000 року виробники скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», відповідно до вимог статті 4?1 Закону України «Про нафту і газ», щомісячно здійснюють його продаж для потреб населення виключно на біржових аукціонах, у порядку, визначеному постановами Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та у подальшому від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу».

Покупцями скрапленого газу для потреб населення протягом вказаного періоду та монопольними операторами ринку реалізації скрапленого газу населенню були спеціалізовані підприємства з газопостачання та газифікації (далі – підприємства структури облгазів України), їх дочірні структури та інші юридичні особи різних форм власності, у тому числі і з часткою державної форми власності, а саме часткою НАК «Нафтогаз України».

Такі підприємства мали власну виробничу матеріально-технічну базу, спеціально обладнаний транспорт, власний обмінний фонд балонів, виробничі підрозділи з достатньо підготовленими кадрами для планового та невідкладного (аварійного) виконання повного комплексу робіт щодо забезпечення безпеки та безаварійності при постачанні скрапленого газу населенню, тощо.

Окрім того, існувала усталена система прийняття заявок від населення на придбання скрапленого газу для побутових потреб через сільські ради та інші органи місцевого самоврядування, які в подальшому спрямовувалися до підприємств структури облгазів, де за вказаних обставин накопичувалася статистична інформація про обсяги скрапленого газу, необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства.

При цьому, ціни реалізації скрапленого газу для забезпечення потреб населення були значно нижчими ніж ціни для комерційного використання.

Крім того статтею 4?1 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу – виключно на біржових аукціонах.

Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (в редакції станом на 27.12.2006) Міністерством економіки разом з Міністерством палива та енергетики затверджено склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля.

Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації разом з НАК «Нафтогаз України» зобов`язано подавати Міністерству економіки України до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення регіонів, інформацію про обсяг скрапленого газу за формою, затвердженою Міністерством економіки України за погодженням з Міністерством палива та енергетики України.

Згідно абзацу 4 п. 11 «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 599 від 04.04.2000 (в редакції станом на 06.04.2009) (далі – Положення, затверджене ПКМУ № 599) покупець, учасник спеціалізованого аукціону, має право подати заявку у разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Абзацом 22 п. 12 вказаного Положення у редакції станом на 23.12.2009 визначено, що покупець повинен подати біржі за формою, затвердженою комітетом, довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові (зміни внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 23.12.2009).

У подальшому Кабінетом Міністрів України від 03.10.2011 прийнято постанову № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», відповідно до якої постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 втратила чинність та запроваджено новий порядок.

Відповідно до п. п. 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міська державна адміністрація (Управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу, Управління паливно-енергетичного комплексу та використання природних ресурсів тощо) подавали щороку до 20 січня Міністерству енергетики та вугільної промисловості України зведену інформацію за встановленою формою із зазначенням і обґрунтуванням кількості суб`єктів господарювання, що реалізують скраплений газ для потреб населення, зареєстрованих газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у таких суб`єктів господарювання у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки та подавали Міністерству економічного розвитку і торгівлі, інформацію про обсяг скрапленого газу для потреб населення.

Згідно з п.п. 73, 74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 (далі – Порядок, затверджений ПКМУ № 1064), покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу.

Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах.

Покупці скрапленого газу для потреб населення подавали біржі довідку про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що погоджена із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією, для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові.

Відтак, необхідною умовою для участі у спеціалізованих аукціонах було подання покупцями скрапленого газу біржі зокрема наступних документів:

-заявок на участь у спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 45 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ») з визначенням обсягу місячного споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ;

-довідок про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні (передбачених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, відповідні положення яких прийнято на виконання вимог ст. 41 Закону України «Про нафту і газ»).

Ці передбачені законодавством документи – заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні містили інформацію, яка підтверджувала певні факти (наявність потреби населення у скрапленому газі у визначених обсягах, намір покупця придбати скраплений газ саме для потреб населення, факт реалізації визначеного обсягу скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню), які спричиняли наслідки правового характеру (допуск до участі у спеціалізованих аукціонах та подальше придбання скрапленого газу у продавців), видавались та посвідчувались повноважними особами (покупцями скрапленого газу), а отже відповідно до примітки до ст. 358 КК України, були офіційними документами.

Відповідно до вимог розпорядження НАК «Нафтогаз України» від 19.01.2005 № 12-р «Щодо забезпечення населення скрапленим газом», ДК «Газ України» зобов`язано забезпечити постійний контроль за обсягами закупівлі на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу ВАТ з газопостачання та газифікації для потреб населення та їх цільового використання; підготовку та узагальнення матеріалів для перевірки та узгодження Компанією довідок ВАТ з газопостачання та газифікації; оперативне інформування НАК «Нафтогаз України» про виявлені порушення та заходи, вжиті для їх усунення.

Згідно доручення НАК «Нафтогаз України» № 41/3?316?4186 від 07.07.2010, кожну довідку ВАТ з газопостачання і газифікації або спеціалізованого підприємства зі звітом про обсяги закупівлі та реалізації скрапленого газу для потреб населення необхідно візувати відповідальною особою ДК «Газ України».

Дорученням НАК «Нафтогаз України» № 41?934/1.6?11 від 18.02.2011 ДК «Газ України» зобов`язано у термін не пізніше 13 числа кожного місяця, наступного за звітним, надавати Компанії зведену таблицю з інформацією про обсяги надходження та реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в розрізі областей з розбивкою по постачальниках разом з підписаними та погодженими з облдержадміністраціями оригіналами довідок постачальників щодо обсягів закупівлі на спецаукціонах та реалізації скрапленого газу для потреб населення.

З урахуванням вказаного вище нормативного регулювання та практики формування та здійснення відносин у сфері закупівлі та реалізації скрапленого газу, з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на заволодіння скрапленим газом в особливо великих розмірах учасниками злочинної організації, зокрема Особою 2, Особою 6, Особою 23, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації розроблено детальний план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами видобутого державними підприємствами скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах, хоча насправді планувалося його нецільове використання у вигляді подальшої реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного надприбутку.

Оскільки такий вид діяльності передбачав необхідність отримання дозволу Держгірпромнагляду України, наявність значної матеріально-технічної бази, залучення реальних спеціалістів у вказаній сфері та у подальшому підтвердження факту реалізації газу населенню, за відсутності наміру реалізовувати навіть частину придбаного за вказаних обставин скрапленого газу населенню групою осіб під керівництвом Особи 6 у не встановлений слідством час протягом 2009 року прийнято рішення про створення та придбання низки підприємств, яким шляхом оформлення підроблених документів надати видимість законності діяльності на ринку реалізації скрапленого газу населенню, правомочності участі у спеціалізованих аукціонах та наявності можливості і наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню.

З цією метою у 2009 – 2010 роках учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 створено (придбано) 12 підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Харків-СПБТ» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які фактично не мали відповідної структури та матеріально-технічної бази для постачання скрапленого газу населенню.

Згідно із злочинним планом, починаючи з 2009 року службові особи обласних державних адміністрацій, на території областей, яких планувалося вчинення злочину, спільно зі службовими особами НАК «Нафтогаз України», на підставі пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» повинні були подати Міністерству економіки України інформацію про наперед визначені необґрунтовано значно завищені обсяги скрапленого газу, необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України.

Разом із цим службові особи обласних державних адміністрацій на території областей, яких планувалося вчинення злочину, на виконання своєї ролі у вчинені злочину, будучи схиленими до його вчинення у різний спосіб (вказівки, вмовляння, прохання, введення в оману тощо) та час учасниками злочинної організації, усвідомлюючи, що підконтрольні злочинній організації підприємства не були задіяні у реалізації скрапленого газу населенню та не могли здійснювати такого роду діяльність і не мали відповідного наміру, повинні були рекомендувати відповідними листами Аукціонному комітету допускати зазначені підприємства із ознаками фіктивності до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу, що дозволяло у подальшому також за участі та сприяння учасників злочинної організації забезпечувати прийняття такого позитивного для них рішення.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, маючи досвід у сфері реалізації скрапленого газу, зокрема, володіючи інформацією за попередні роки про планову газифікацію регіонів України, погіршення демографічних показників, а відповідно зменшення фактичної потреби населення України у скрапленому газі, при очевидній неможливості значного збільшення потреб населення у скрапленому газі, будучи обізнаними із усталеними на той час відносинами з реалізації скрапленого газу населенню, та згідно досягнутих попередніх злочинних домовленостей, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, мали безперешкодно допускати підконтрольні злочинній організації підприємства, визнавати зазначені вище обсяги нібито потреби населення у скрапленому газі достовірними, дозволити та забезпечити реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення саме підконтрольним злочинній організації підприємствам.

Усі співучасники злочину розуміли або байдуже ставилися до того, для яких насправді потреб купувався скраплений газ за пільговими цінами.

Оскільки підконтрольні злочинній організації підприємства не реалізовували скраплений газ населенню і не мали цього на меті, згідно з розробленим злочинним планом директори цих підприємств, у тому числі директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_1 , мали посвідчувати та надавати іншим учасникам злочинної організації (для подальшого спрямування біржі та аукціонному комітету) офіційні документи - заявки на участь у спеціалізованому аукціоні та довідки про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, із внесенням до них завідомо недостовірних відомостей про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню.

При цьому службові особи відповідних обласних державних адміністрацій, будучи обізнаними про недостовірність відомостей, зазначених у відповідних довідках, діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати, підтвердивши неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами, підконтрольними злочинній організації.

Нібито достовірність цих довідок, на виконання своєї ролі у вчиненні злочину, своїми візами також мали погодити представники ДК «Газ України», що наділені функціями щодо моніторингу ринку скрапленого газу та здійснення контролю за цільовим його використанням.

Для привласнення скрапленого газу, видобутого ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великих розмірах крім учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації в період з березня 2010 року по січень 2014 рік керівниками злочинної організації Особи 1 залучено до участі в ній службових осіб Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; обласних державних адміністрацій, Особу 24, Особу 25, Особу 23 та інших осіб.

Зокрема, враховуючи участь Особи 7 у формуванні з 2005 року структури та матеріальної бази підконтрольного Особі 6 злочинного угрупування, у березні 2010 року останній запропонував Особі 7 взяти участь у злочинній організації Особи 1, продовживши участь у підконтрольній Особі 6 структурі злочинної організації, а саме здійснювати нагляд за основними напрямками діяльності підконтрольного останньому структурного підрозділу злочинної організації, та безпосередньо бути разом з іншим керівником злочинної організації Особою 9 керівниками департаментів закупівлі та продажів скрапленого газу відповідно.

Усвідомлюючи злочинний характер діяльності злочинної організації Особи 1, Особа 7, діючи з власних корисних інтересів з метою отримання незаконного прибутку, вступив з Особою 6 та іншими особами у злочинну змову, у подальшому брав участь у діяльності цієї злочинної організації, зокрема у її структурному підрозділі, яким керував Особа 6, та у злочинах, які ця злочинна організація вчиняла.

Так, Особа 7, перебуваючи протягом 2010 року – січня 2014 року у м. Києві у приміщеннях бізнес-центру «Арена Сіті» за адресою: місто Київ, перехрестя вулиць Червоноармійської (Великої Васильківської) та Басейної, 1?3/2, літера «А», за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1), а також в інших місцях, відповідно до відведеної йому ролі, контролював діяльність підконтрольних підприємств з ознаками фіктивності, які брали участь у проведенні біржових аукціонів з продажу скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта», процедуру виготовлення підроблених документів від таких підприємств та їх використання шляхом подання до обласних державних адміністрацій, спеціалізованої біржі, Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля; ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України; контролював процедуру розгляду таких документів членами робочої групи при ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», контролював проведення торгів на Українській аграрній біржі та Першій незалежній біржі, а також вчиняв інші дії.

Також до участі у злочинній організації та вчинюваних її учасниками злочинів було залучено Особу 24. Останнього у відповідності до розпорядження Особи 2 від 17.03.2010 №568-р та наказу з особового складу Міністра економіки України ОСОБА_5 від 29.03.2010 №292-к з 30.03.2010 призначено на керівну посаду у Міністерстві економіки України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівній посаді та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 24 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, в один з днів наприкінці березня 2010 року вступив до складу злочинної організації Особи 1 та надав згоду на участь у заволодінні видобутим ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» скрапленим газом в особливо великих розмірах по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, з метою його подальшого нецільового використання шляхом реалізації комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання надприбутку.

Про своє рішення Особа 24 повідомив інших учасників злочинної організації Особи 1 – Особу 25, Особу 23 і Особу 6, а ті, у свою чергу в різний період часу та за різних обставин повідомили про це керівників злочинної організації Особу 5, Особу 1, Особу 3, Особу 4, а також учасників підконтрольного Особі 6 структурного підрозділу злочинної організації, зокрема Особу 7 та інших.

Крім того в той же час до участі у злочинній організації та вчинених нею злочинах керівниками злочинної організації залучено Особу 25, який згідно із розпорядженням Прем`єр-міністра України ОСОБА_6 від 24.06.2009 № 698-р та наказу з особового складу Міністра палива та енергетики України ОСОБА_7 від 25.06.2009 №166-к з 26.06.2009 був призначений на керівну посаду в Міністерстві палива та енергетики України.

Будучи уповноваженим на виконання функцій держави, перебуваючи на керівних посадах у Міністерстві палива та енергетики України та контролюючи і регулюючи по службі функціонування організованих ринків товарних ресурсів (біржової, аукціонної торгівлі) на території України, будучи зобов`язаним організувати діяльність Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, Особа 25 умисно використав надані йому службові повноваження всупереч інтересам служби, та діючи з власних корисних інтересів з метою особистого збагачення, у період з травня 2010 року по лютий 2014 року, у складі злочинної організації Особи 1 системно використовував своє службове становище з метою заволодіння цим злочинним угрупованням видобутим ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування» скрапленим газом в особливо великих розмірах шляхом його придбання підконтрольними підприємствами по пільговим цінам нібито в інтересах населення України, його подальшої нецільової реалізації комерційним структурам та отримання надприбутку.

Окрім того, будучи обізнаними з процедурою та правовим регулюванням процесу реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення, особливостями здійснення контролю за використанням такого газу за цільовим призначенням, усвідомлюючи ключову роль у вказаних процесах Особи 23, з урахуванням тісних зв`язків сім`ї останньої з колишніми керівниками органів центральної влади – вихідцями із Донецької області, керівниками злочинної організації було прийнято рішення про втягнення її у злочинну діяльність.

Так, у період другого півріччя 2009 року – початку 2010 року Особа 6 та інші учасники злочинної організації вступили у злочинну змову, спрямовану на заволодіння значними обсягами скрапленого газу по заниженим цінам, нібито для потреб населення, а фактично для його реалізації у комерційних цілях злочинної організації, з Особою 23, на яку згідно наказів директора ДК «Газ України» № 174 від 06.08.2010, № 170 від 27.05.2011 «Про розподіл обов`язків між директором ДК «Газ України» та його заступниками» (із змінами та доповненнями), статуту ДК «Газ України», затвердженого наказом Міністерством палива та енергетики України, зареєстрованого 25.01.2011, покладались обов`язки по контролю за цільовим використанням скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення, по забезпеченню розвитку збуту скрапленого газу, проведення моніторингу ринку скрапленого газу, забезпеченню участі Компанії у проведенні аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу, організації проведення інформаційно-аналітичної роботи, направленої на оптимізацію формування, виділення та використання ринку енергоносіїв, обов`язки по координації діяльності підприємств з газопостачання та газифікації і вдосконалення системи управління в газовому господарстві України; організацію забезпечення безаварійної експлуатації систем газопостачання природним і скрапленим газом, їх технічного обслуговування, поточного та капітального ремонту.

Крім того ОСОБА_8 була членом аукціонного комітету і в силу повноважень здійснювала загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів, затверджувала результати проведення аукціону, особисто або через підлеглих осіб приймала рішення про допуск або не допуск майбутніх покупців до участі в аукціонах тощо.

Особа 6 та інші учасники злочинної організації погодили план вчинення злочину та удосконалили його, домовившись про спільну реалізацію злочинного умислу разом із Особою 23, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими особами у складі злочинної організації.

За участю Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 2, Особи 6 та інших учасників злочинної організації з метою контролю за проведенням спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу організовано підписання Міністерством економіки України і Міністерством палива та енергетики України спільного наказу від 12.05.2010 №537/173, яким сформовано склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, головою якого став учасник злочинної організації Особа 24, заступником останнього інший учасник злочинної організації Особа 25. Одним із членів цього комітету стала Особа 23. Також залучено як членів вказаного аукціонного комітету інших осіб, які беззастережно виконували вказівки учасників злочинної організації. Останні фактично приймали всі ключові рішення щодо діяльності аукціонного комітету та контролювали його роботу.

З урахуванням викладених вище обставин Особа 7, як один із керівників департаменту скрапленого газу, що входив до складу очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації, діючи за попередньою змовою та спільно з Особою 23, Особою 25, Особою 24 та іншими учасниками злочинної організації забезпечував безперешкодне прийняття Аукціонним комітетом рішення про допуск до участі у спеціалізованих аукціонах підконтрольних Особі 6 підприємств з ознаками фіктивності з метою закупівлі скрапленого газу по пільговій ціні нібито для потреб населення; сприяв прийняттю Аукціонним комітетом рішень, якими неправомірно надано учасникам злочинної організації повноваження здійснювати контроль за допуском інших підприємств до участі у спеціалізованих аукціонах; за узгодженням безпосередньо із Особою 6 та під контролем останнього опрацьовував інформацію та формував відомості про обсяги скрапленого газу, який планується реалізувати на спеціалізованих аукціонах з метою виготовлення іншими учасниками злочинної організації необхідних документів для придбання всього обсягу такого газу нібито для потреб населення, а також приховував нецільове використання придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину, намагаючись надати діям Особи 7 офіційного вигляду, Особа 23 за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації організували укладення 09.03.2010 ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з Особою 7 договору про надання послуг №20/10?74, яким останній зобов`язувався надавати ДК «Газ України» послуги з проведення моніторингу та аналізу ринку скрапленого газу в Україні, забезпечувати участь цього державного підприємства у проведенні тендерів, конкурсів, аукціонів з визначення постачальників та покупців скрапленого газу в Україні, участь у розробці та погодженні відповідної нормативної бази, спрямованої на виконання передбачених вище послуг.

У зв`язку з положеннями пункту 2.4.1 цього договору Особа 7 отримував від ДК «Газ України» інформацію, необхідну для надання вищевказаних послуг, отримавши в такий спосіб відповідно до своєї ролі у вчиненні злочину доступ до інформації щодо обсягів скрапленого газу, які ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» мають намір виставити на спеціалізований аукціон для продажу, а також щодо підприємств-конкурентів, які подавали заявки на участь у спеціалізованих аукціонах. Таку інформацію Особа 7 передавав іншим учасникам злочинної організації, зокрема Особі 24, Особі 25 та Особі 23, які, діючи відповідно до своїх ролей, вживали заходів до усунення підприємств-конкурентів від участі в біржових аукціонах, та виготовляли пакет підроблених документів щодо потреб населення України у викупі всього обсягу газу, виставленого на аукціон.

Аналогічні договори за тих же обставин були укладені з Особою 22, Особою 21. та Особою 20.

Згідно з відведеною роллю у вчиненні злочину Особа 23, Особа 7, Особа 22, Особа 21 та Особа 20, які водночас були членами постійної робочої групи зі сприяння вдосконаленню існуючої системи постачання скрапленого газу для побутових потреб населення спеціалізованими господарюючими суб`єктами, використовуючи своє службове становище, забезпечували централізований контроль за діями всіх учасників спеціалізованих аукціонів, таким чином, щоб забезпечити придбання підконтрольними злочинній організації 12 підприємствами найбільших обсягів скрапленого газу серед усіх учасників торгів, недоторканність таких підприємств з боку можливих перевірок працівниками ДК «Газ України» та приховання злочинної діяльності цих підприємств.

Також в середині 2010 року, діючи в інтересах учасників злочинної організації, під виглядом посилення контролю за процесом доступу покупців на спеціалізовані аукціони, їх відбору, визначення обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення, що підлягають реалізації на спеціалізованих аукціонах, а фактично – з метою забезпечення суттєвого збільшення обсягів закупівлі скрапленого газу підприємствами, підконтрольними злочинній організації, Особа 7 за попередньою змовою з Особою 23, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації умисно змінив механізм допуску до спеціалізованих аукціонів покупців-учасників, виготовивши та передавши Особі 23 зразок змін до форми заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводиться біржею (далі заявки) згідно з протоколом засідання аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля №352 УАБ-СГ від 07.05.2010, а саме: додавши до форми заявки графу про обов`язкове погодження цих заявок Особою 23.

Таким чином, остаточні рішення щодо погодження заявок на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні, що проводився біржею, приймалися за узгодженням із Особою 6, Особою 7 та попереднього відома учасників злочинної організації Особи 23, Особи 22 і Особи 21.

У свою чергу, Особа 22 та Особа 21 не погоджували заявки підприємств, які могли бути конкурентами при проведенні спеціалізованого аукціону, та не передавали у подальшому на розгляд до членів Аукціонного комітету.

Таким чином, діючи спільно та узгоджено під керівництвом Особи 6, Особа 7 та Особа 23 за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації, сконцентрували на собі та своїх підлеглих Особи 21 та Особи 22 процес організації та здійснення доступу підприємств до участі в аукціонах, забезпечивши контрольоване учасниками злочинної організації прийняття рішення з цього питання та безперешкодний доступ підконтрольних злочинній організації підприємств до участі в аукціонах, усунення можливих перешкод при опрацюванні документів цих підприємств, їх заявок, у тому числі шляхом фактичного усунення інших членів Аукціонного комітету від виконання покладених на них функцій з цього питання, звівши їх ролі до формального підписання протоколів засідань аукціонного комітету.

Після зміни форми заявок Особа 7 та Особа 23, за попередньою змовою з Особою 24, Особою 25 за узгодженням із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, маючи можливість через Особу 21 та Особу 22 контролювати доступ підприємств до участі в аукціонах та регулювати обсяги заявлених потреб у скрапленому газі, надали можливість 12 вищевказаним підконтрольним злочинній організації підприємствам викуповувати найбільші обсяги скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з метою заволодіння злочинною організацією якомога більшими обсягами дешевого скрапленого газу і таким чином монополізувати ринок продажу скрапленого газу в Україні шляхом його концентрації в руках злочинної організації Особи 1 та усунення будь-якої здорової економічної конкуренції.

На виконання своєї ролі у вчиненні злочину директори підконтрольних злочинній організації підприємств з ознаками фіктивності ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», у період з травня 2010 по лютий 2014 року щомісячно через інших учасників злочинної організації надавали біржі погоджені ними офіційні документи для участі у спеціалізованому аукціоні, які містили завідомо неправдиві відомості про намір придбати визначені у них обсяги скрапленого газу саме для потреб населення та про реалізацію скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню.

Зокрема, на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ», діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись у м. Харкові, погодив своїм підписом виготовлені іншими учасниками злочинної організації завідомо підроблені офіційні документи, а саме:

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 2696,346 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 823 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1259 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 383 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 135?2, від 23.03.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 096 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 136?2, від 20.04.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 5 037 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 30 662 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 665 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 213 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 367 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 294 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 552 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 3 188 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 560 тон скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 673 тони скрапленого газу для потреб населення;

заявку ТОВ «Харків-СПБТ» на участь в аукціоні від 19.12.2011, яка містила завідомо неправдиві відомості про намір придбати 1 073 тони скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованому аукціоні № 144?2, що буде проводитись Українською аграрною біржею.

Зазначені підроблені офіційні документи ОСОБА_1 надав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, протягом часу з травня 2010 року по лютий 2014 року згідно із розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 23 і Особи 7, за узгодженням із Особою 6, Особою 24, Особою 25 та іншими учасниками злочинної організації за адресою знаходження ДК «Газ України» (м.Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 і Особа 21, достовірно знаючи про те, що придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ буде реалізовуватися в комерційних цілях, погоджували заявки на купівлю скрапленого газу для потреб населення 12 підприємствам, підконтрольним злочинній організації, а саме: ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000» та ТОВ «Харківспецгазснаб», які містили відомості про намір закупівлі скрапленого газу нібито для потреб населення в обсягах, що в декілька разів перевищували реальні потреби населення у скрапленому газі та були у декілька разів більшими, ніж обсяги, зазначені у заявках інших підприємств.

Зокрема, Особа 22, виконуючи свою функції у вчиненні злочину, своїм підписом схвалив виготовлені Особою 20 та іншими учасниками злочинної організації та підписані ОСОБА_1 заявки ТОВ «Харків-СПБТ» на купівлю скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах: № 134?2, що проводиться УАБ 15 лютого 2011 р., від 14.02.2011; № 134?1, що проводиться УАБ 17 лютого 2011 р., від 16.02.2011; № 134д-2, що проводиться УАБ 15 березня 2011 р., від 14.03.2011; № 135?1, що проводиться УАБ 24 березня 2011 р., від 23.03.2011; № 135?2, від 23.03.2011; № 136?2, від 20.04.2011; № 137?2, що проводиться УАБ 26 травня 2011 р., від 25.05.2011; № 138?1, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 138?2, що проводиться УАБ 22 червня 2011 р., від 21.06.2011; № 139?2, що проводиться УАБ 25 липня 2011 р., від 22.07.2011; № 140?1, що проводиться УАБ 22 вересня 2011 р., від 21.09.2011; № 141?1, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 141?2, що проводиться УАБ 20 жовтня 2011 р., від 19.10.2011; № 142?1, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 142?2, що проводиться УАБ 23 листопада 2011 р., від 22.11.2011; № 144?2, від 19.12.2011.

Вищевказаними злочинними діями Особа 7, Особа 24, Особа 25 і Особа 23 за попередньою домовленістю із Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації, у тому числі шляхом зловживання службовим становищем, з корисливих мотивів, діючи в інтересах злочинної організації Особи 1, за допомогою дій Особи 21 та Особи 22 фактично перейняли повноваження Аукціонного комітету щодо розгляду та схвалювання або відхилення заявок на участь в аукціоні, в результаті чого особисто формували список учасників майбутніх торгів та забезпечували викуп на них найбільших обсягів скрапленого газу саме 12 підприємствами, які були підконтрольні злочинній організації, у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ».

Тим самим Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21, Особа 22 умисно порушили принципи проведення аукціонів (добросовісна конкуренція, відкритість та прозорість на всіх стадіях проведення аукціону, недискримінація учасників аукціону, об`єктивність та неупередженість, запобігання корупційним діям і зловживанням), які передбачені п. 54 Порядку, затвердженого ПКМУ №1064, а також загальні умови, вказані у п. 11 Положення, затвердженого ПКМУ №599.

Крім того, Особа 7, Особа 24, Особа 25, Особа 23, Особа 21 та Особа 22, діючи за попередньою змовою, прийняли рішення та вжили заходів щодо непогодження заявок ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», ТОВ «Мелітопольгаз», ВАТ «Одесагаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Полтавапропангаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ДП «Полум`я», які були конкурентами підприємствам, підконтрольним злочинній організації при проведенні спеціалізованих аукціонів.

Зокрема, безпосередньо Особа 21 за попередньою змовою з Особою 7 та Особою 23 своїм підписом відхилив заявки на участь в аукціонах, а саме: ПАТ «Кременчукгаз» від: 19.06.2012, 28.01.2013; ПАТ «Полтавапропангаз» від 12.12.2012, 15.01.2013, 20.11.2012; ПАТ «Одесагаз» від 15.01.2013, 25.12.2012; ДП «Полум`я» від 15.01.2013, 01.10.2012, 01.10.2012; ВАТ «Мелітопольгаз» від 17.10.2012; ПАТ «Тернопільгаз» від 28.01.2013.

При цьому за узгодженням із Особою 7, Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особа 24, Особа 25 і Особа 23 усупереч своїм службовим обов`язкам свідомо ігнорували факти того, що на фоні дефіциту скрапленого газу в окремих областях, в таких областях, як: Київська, Харківська, Чернівецька, Черкаська, Донецька, Запорізька та Луганська, де нібито реалізовували скраплений газ населенню 12 підприємств, підконтрольних злочинній організації, заявлені ними обсяги скрапленого газу для задоволення потреб населення були безпідставно значно завищені.

У свою чергу службові особи Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени Аукціонного комітету та інші залучені до процесу реалізації через спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу особи, будучи введеними учасниками злочинної організації в оману, без будь-якої перевірки наданої інформації про потреби населення регіону у скрапленому газі, визнавали їх достовірними та дозволяли реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення.

При цьому, підприємства, які були допущені до участі в спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення, повинні були підтверджувати офіційними документами фактичну реалізацію ними скрапленого газу населенню задля отримання права на подальшу участь у цих аукціонах.

Такими офіційними документами були довідки про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні.

Вказані довідки мали підтверджувати обсяги споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ.

З урахуванням цих вимог, встановлених п. 12 Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та п. 74 Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, Особа 7, діючи за попередньою змовою з Особою 6, Особою 24, Особою 25, Особою 23 та іншими учасниками злочинної організації, з метою реалізації спільного з іншими співучасниками злочинного умислу, достовірно знаючи, що на території Харківської, Донецької, Київської, Черкаської, Чернівецької та Запорізької областей скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, реалізовувався виключно структурами облгазів, володіючи інформацією про реальні обсяги реалізованого населенню скрапленого газу, у період з березня 2010 року по лютий 2014 року організував виготовлення Особою 20 спільно з працівниками юридичного департаменту очолюваного Особою 6 структурного підрозділу злочинної організації завідомо підроблених довідок, які містили завідомо недостовірну інформацію про завищені обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення, зокрема:

довідки № 16 від 04.01.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 940,123 тони скрапленого газу населенню у грудні 2010 року;

довідки № 17 від 01.02.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 495,448 тони скрапленого газу населенню у січні 2011 року;

довідки № 18 від 01.03.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 446,657 тони скрапленого газу населенню у лютому 2011 року;

довідки № 19 від 04.04.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 743,353 тони скрапленого газу населенню у березні 2011 року;

довідки № 22 від 01.07.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 5 134,689 тони скрапленого газу населенню у червні 2011 року;

довідки № 24 від 01.09.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 833,337 тони скрапленого газу населенню у серпні 2011 року;

довідки № 25 від 03.10.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 6 116,024 тони скрапленого газу населенню у вересні 2011 року;

довідки № 27 від 01.12.2011 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 7 598,577 тони скрапленого газу населенню у листопаді 2011 року;

довідки № 29 від 01.02.2012 про закупівлю та реалізацію скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, яка містила завідомо неправдиві відомості про реалізацію ТОВ «Харків-СПБТ» 415,296 тони скрапленого газу населенню у січні 2012 року.

У свою чергу ОСОБА_1 як директор ТОВ «Харків-СПБТ» на виконання відведеної йому функції у вчиненні злочину у період з січня 2011 року по лютий 2012 року, діючи умисно, будучи службовою особою та зловживаючи своїм службовим становищем, у м. Харкові, систематично підписував зазначені довідки, які є офіційними документами.

Ці офіційні документи, які містили завідомо неправдиві відомості, ОСОБА_1 у цей же період надавав іншим учасникам злочинної організації для подальшого надання Українській аграрній біржі та Аукціонному комітету.

У такий спосіб ОСОБА_1 систематично протиправно створював умови та безпосередні підстави, які надавали можливість іншим учасникам злочинної організації здійснювати подальші заходи з реалізації плану злочинної діяльності, спрямованого на заволодіння майном державних підприємств в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та службового підроблення.

Так, реалізуючи спільний злочинний умисел, протягом 2010 року – січня 2014 року Особа 23, діючи за попередньою змовою з Особою 2, Особою 24, Особою 25, Особою 7 та іншими учасниками злочинної організації, перебуваючи за місцезнаходженням ДК «Газ України» (м. Київ, вул.Шолуденка, 1), будучи наділеною повноваженнями щодо перевірки та погодження довідок про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу населенню, а отже, відповідальною за об`єктивне відображення вказаних у них відомостей, зловживаючи службовим становищем, умисно порушувала вимоги Закону України «Про нафту і газ», постанов Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та від 03.10.2011 № 1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», доручень та розпоряджень НАК «Нафтогаз України», у складі злочинної організації виконувала відведену їй роль у загальній схемі вчинення злочину з метою заволодіння спільно з учасниками злочинної організації державним майном.

Відповідно до протоколу засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля від 21.04.2011 №410 УАБ-СГ внесено зміни до форми довідки спеціалізованих підприємств про закупівлю та реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повноваженням ДК «Газ України», а фактично Особі 23, надано формально юридичний характер шляхом передбачення у зазначених довідках графи про їх узгодження ДК «Газ України».

За вказаних вище обставин та умов надалі з квітня 2011 року по квітень 2012 року згідно з розробленим злочинним планом, на виконання вказівок та під безпосереднім контролем Особи 7 і Особи 23, за адресою знаходження ДК «Газ України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1) Особа 22 беззастережно узгоджував своїм підписом та печаткою ДК «Газ України» виготовлені Особою 20 довідки, які містили надані Особою 7 завідомо недостовірні відомості від 12 підконтрольних злочинній організації підприємств (у тому числі ТОВ «Харків-СПБТ») про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення. Зокрема, вказані довідки містили завідомо неправдиві відомості про неіснуючі обсяги реалізації скрапленого газу нібито населенню для задоволення його побутових потреб.

За тих же обставин та умов протягом квітня 2012 року – лютого 2014 року вказані довідки узгоджував учасник злочинної організації Особа 21, як представник ДК «Газ України».

У такий спосіб за узгодженням та під контролем Особи 7 і Особи 23 Особа 22 та ОСОБА_8 систематично протиправно підтверджували неіснуючий факт реалізації придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу нібито населенню, чим створили умови і безпосередньо надавали підстави для заволодіння державним майном в особливо великих розмірах.

Вказані підроблені довідки учасники злочинної організації від імені покупців скрапленого газу (підконтрольні злочинній організації 12 товариств) надавали разом з іншими документами на розгляд Аукціонного комітету як виконання обов`язкової умови участі у спеціалізованих аукціонах, а отже, обов`язкової умови отримання можливості продовжувати вчиняти злочин.

Надалі на виконання розробленого злочинною організацією плану вчинення злочину за попередньою змовою з Особою 7, Особа 24, Особа 25 та Особа 23 протягом травня 2010 року – лютого 2014 року в м. Києві (точне місце слідством не встановлено) як члени Аукціонного комітету шляхом особистого голосування, а також впливу на інших членів Аукціонного комітету на користь підконтрольних злочинній організації підприємств забезпечили вигідне їм затвердження регламенту організації та проведення аукціону, розгляд та схвалення заявок на участь в аукціоні та подані пропозиції, затвердження стартової ціни кожного лота, прийняття рішення про проведення аукціону, контроль виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів, визнання завідомо недостовірних довідок 12 підконтрольних злочинній організації підприємств про закупівлю та нібито реалізацію скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення, дійсними.

За наведених вище обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Харків-СПБТ», ТОВ «Харківспецгазснаб», ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Модус-Вівенді» та ТОВ «Чернівці-СПБТ» отримали доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, на яких упродовж 2010?2014 років здійснювали закупівлю скрапленого газу для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ціни на скраплений газ, який реалізовувався на комерційних аукціонах, тобто тієї, за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ.

Зокрема, спільні та узгоджені дії ОСОБА_1 , Особи 7, Особи 24, Особи 23, Особи 20, ОСОБА_9 та інших учасників злочинної організації під керівництвом Особи 6 надали змогу співучасникам здійснювати від імені ТОВ «Харків-СПБТ» закупівлю скрапленого газу начебто для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ринкової ціни на скраплений газ, тобто у протиправний спосіб набувати скраплений газ, видобутий ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі.

Незаконно придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ учасниками злочинної організації під керівництвом Особи 6 був використаний у комерційних цілях, всупереч його цільовому призначенню, шляхом його реалізації суб`єктам господарювання, а не для задоволення побутових потреб населення України.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи службовою особою - директором ТОВ «Харків-СПБТ», у співучасті та за попередньою домовленістю з іншими учасниками структурного підрозділу злочинної організації Особи 1 під керівництвом Особи 6, використовуючи придбаний суб`єкт господарської діяльності ТОВ «Харків-СПБТ» для фіктивного підприємництва, з метою прикриття незаконної діяльності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, в період з грудня 2010 по лютий 2013 року, в порушення вимог Положення, затвердженого ПКМУ № 599, та Порядку, затвердженого ПКМУ № 1064, вчинив протиправні дії, направлені на незаконне придбання скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» на спеціалізованих аукціонах за заниженими цінами нібито для потреб населення, а в дійсності для подальшого незаконного його реалізації іншим суб`єктам господарювання за комерційними цінами.

Відповідно до висновку експертів комісійної судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №13404/13405/14958/15?45 від 27.08.2015, у результаті злочинних дій ОСОБА_1 у складі структурного підрозділу злочинної організації під керівництвом Особи 6, ТОВ «Харків-СПБТ» заволоділо чужим майном, належним ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укнафта», більше 50 відсотків акцій яких належить державі в особі Кабінету Міністрів України, а саме виробленим ним скрапленим газом за заниженими цінами, різниця яких з вартістю відповідних обсягів реалізації скрапленого газу на комерційних аукціонах становить 119 718 508,39 (сто дев`ятнадцять мільйонів сімсот вісімнадцять тисяч п`ятсот вісім) гривень 39 копійок, що в тисячу і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто вчинене в особливо великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_1 , усвідомлюючи обов`язок сплачувати до бюджету акцизний податок, діючи за попередньою змовою з Особою 6 та іншими учасниками злочинної організації Особи 1 ухилився від сплати цього податку за наступних обставин.

Так, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIVвід 16.07.1999, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції ОСОБА_1 , який несе особисту відповідальність за наступне:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;

- організацію контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;

- забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку на підприємстві.

В період з січня 2011 року по січень 2012 року директор ТОВ «Харків-СПБТ» ОСОБА_1 , діючи узгоджено з іншими учасниками злочинної організації, яку очолював Особа 6 в порушення вимог Положення та Порядку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 №1064 про «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», використав придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств.

Згідно п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України скраплений газ належить до підакцизних товарів. При цьому, згідно п.п. 213.3.11, 21.3 ст. 213 Податкового кодексу України операції реалізації скрапленого газу для потреб населенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відносяться до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування.

Згідно п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

Відповідно зазначеної норми, оскільки ТОВ «Харків-СПБТ» придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ використало не для потреб населення, а для потреб промислових підприємств, порушуючи умови цільового використання скрапленого газу, воно є платником акцизного податку.

Згідно п. 214.4 ст. 214 Податкового кодексу України, у разі обчислення податку із застосування специфічних ставок з вироблених на митній території України або ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є її величина, визначена в одиницях виміру ваги, об`єму, кількості товару (продукції), об`єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Відповідно до п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України акцизний податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками:

- у період по 31.12.2010 скраплений газ не належав до підакцизних товарів;

- у період з 01.01.2011 по 12.01.2012 акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 40 євро за 1000 кг;

- у період з 12.01.2012 по 28.02.2014 акцизний податок справлявся з скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном) за ставкою 44 євро за 1000 кг.

Відповідно п. 217.3 ст. 217 Податкового кодексу України акцизний податок з товарів (продукції), вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачуються в національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.

Разом з тим, ОСОБА_1 будучи службовою особою ТОВ «Харків-СПБТ» та учасником злочинної організації, яку очолював Особа 6, за попередньою змовою з учасниками злочинної організації, достовірно знаючи, що придбаний очолюваним ним підприємством, в м. Києві, на спеціалізованих аукціонах скраплений газ у ПАТ «Укргазвидобування», в період з січня по лютий 2011 року був реалізований не населенню, а за комерційною ціною через мережу підприємств, вирішила незаконно ухилитись від сплати акцизного податку.

З цією метою, ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою з учасниками злочинної організації Особи 6, після укладення договорів купівлі-продажу скрапленого газу з продавцями ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» і фактичної поставки в період з січня 2011 року по лютий 2012 року 65632,96 тон скрапленого газу, достовірно знаючи, що придбаний ТОВ «Харків-СПБТ» скраплений газ на спеціалізованому аукціоні не буде реалізований для потреб населення, а тому є підакцизним товаром, який підлягає оподаткуванню, умисно порушуючи п. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212, п. 214.4 ст. 214, 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України ухилився від сплати акцизного податку.

При цьому ОСОБА_1 свідомо не повідомив органи державної влади про факт продажу скрапленого газу, який мав бути реалізований населенню, господарським товариствам, з метою приховати факт необхідності сплати до державного бюджету акцизного податку.

Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи від 09.09.2016 №11845/13884/16?45, встановлено порушення вищевказаних вимог законодавства, та вбачається несплата ТОВ «Харків-СПБТ» акцизного податку за період з січня 2011 року по січень 2012 року на загальну суму 29 227 718,53 грн.

В результаті вищевказаних незаконних дій в період з січня 2011 року по січень 2012 року ОСОБА_1 , займаючи одночасно посаду директора та головного бухгалтера ТОВ «Харків-СПБТ», умисно ухилився від сплати акцизного податку, внаслідок чого до державного бюджету фактично не надійшли кошти в сумі 29 227 718,53 грн., що більше ніж в п`ять тисяч і більше разів перевищує установлений на той час законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.

Таким чином, скоєні ОСОБА_1 кримінальні правопорушення-злочини суд кваліфікує:

за ч.1 ст.255 КК України – як участь у злочинній організації, створеній з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, а також участь у злочинах, вчинюваних такою організацією;

за ч.4 ст.28, ч.5 ст.191 КК України - як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах, вчинене злочинною організацією;

за ч.4 ст.28, ч.3 ст.212 КК України – як умисне ухилення від сплати податків (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, яка зобов`язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, вчинене злочинною організацією;

25 лютого 2021 року між прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженням слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Харківської обласної прокуратури Касьяненко Антоніною Іванівною, якій на підставі ст.ст.36, 37 КПК України та постанови першого заступника Генерального прокурора надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 42016000000003384 від 16.11.2016 року та обвинуваченим у цьому провадженні ОСОБА_1 , за участю його захисника –Полтавця Ю.Д., укладено угоду про визнання винуватості.

Сторонами, між якими укладено угоду про визнання винуватості, узгоджено покарання за скоєння злочинів,

за ч.1 ст.255 КК України - у вигляді 5 років позбавлення волі;

за ч.4 ст.28, ч.5 ст.191 КК України, із застосуванням положень ст. 69 КК України щодо основного та додаткового покарань –у вигляді 4 років 10 місяців позбавлення волі без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та без конфіскації майна;

за ч.4 ст.28, ч.3 ст.212 КК України, із застосуванням положень ст. 69 КК України щодо основного та додаткового покарань – у вигляді штрафу в розмірі 14000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 238000 грн., без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та без конфіскації майна;

На підставі ч.1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень (злочинів), шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити покарання у вигляді 5 років позбавлення волі .

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком, яке буде визначено судом відповідно до ч.4 ст.75,ч.1 ст. 76 КК України

Розглядаючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.

Згідно до ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода про визнання винуватості.

Відповідно до ч. 4 ст. 469 КПК України, угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.

Скоєні ОСОБА_1 злочини, відповідно до ст. 12 КК України відносяться до категорії злочинів середньої тяжкості, тяжких та особливо тяжких.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 цілком розуміє положення ч.ч. 4, 5 ст. 474 КПК України, відповідно до положень яких, він має право на справедливий судовий розгляд, під час якого сторона обвинувачення зобов`язана довести кожну обставину щодо кримінальних правопорушень (злочинів), у вчиненні яких його обвинувачують, а він має такі права: мовчати, і факт мовчання не матиме для суду жодного доказового значення; мати захисника, у тому числі на отримання правової допомоги безоплатно у порядку та випадках, передбачених законом, або захищатися самостійно; допитати під час судового розгляду свідків обвинувачення, подати клопотання про виклик свідків і подати докази, що свідчать на його користь; ОСОБА_1 зрозумілі наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу; характер кожного обвинувачення; вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Відповідно до ст. 474 КПК України, судом встановлена добровільність сторін при укладанні угоди, тобто їх дії не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь – яких інших обставин ніж ті, що передбачені в угоді.

Згідно вимог ч. 7 ст. 474 КПК України, судом не встановлено обставин, за яких в затвердженні угоди може бути відмовлено.

Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченого, згідно зі ст. 66 КК України, суд визнає те, що він щиро розкаявся у вчинених кримінальних правопорушеннях (злочинах), активно спряв розкриттю злочинів, вчинення злочину через матеріальну та службову залежність від учасників злочинної організації, вчинення злочину внаслідок збігу тяжких сімейних обставин, викриття у вчиненні злочинів інших осіб, добровільно відшкодував частину завданого збитку.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого, згідно ст. 67 КК України, судом не виявлено.

Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 24.10.2003 року № 7 "Про практику призначення судами кримінального покарання" зазначає, що призначаючи покарання, у кожному конкретному випадку суди мають дотримуватися вимог кримінального закону й, зобов`язані враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження нових злочинів.

Крім того, відповідно до приписів ст.ст. 4,5 КК України, на час вчинення ОСОБА_1 злочинів ст. ст. 69, 75 КК України не передбачали заборони їх застосування щодо корупційних злочинів. У зв`язку із цим підлягає застосуванню вимога ч.4 ст. 5 КК України,у відповідності до якої закон про кримінальну відповідальність, що встановлює злочинність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.

Таким чином, з урахуванням обставин справи, даних про особу обвинуваченого, враховуючи наявність кількох обставин, пом`якшуючих покарання, щире бажання обвинуваченого виправитись, є достатні підстави вважати, що виправлення ОСОБА_1 можливе без реального відбування покарання, у зв`язку з чим, суд вважає можливим призначити узгоджене в угоді про визнання винутості покарання.

Обвинувачений ОСОБА_1 погодився на призначення узгодженого покарання та в судовому засіданні визнав обвинувачення, викладене в зміненому обвинувальному акті.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для затвердження угоди про визнання винуватості.

Цивільній позов по справі відсутній.

Запобіжний захід відносно обвинуваченого ОСОБА_1 судом не обирався.

Судові витрати в даному кримінальному провадженні відсутні.

Долю речових доказів вирішити в порядку ст. 100 КПК України

Керуючись ст.ст. 374,468 – 476 КПК України, суд-

У Х В А Л И В :

Затвердити угоду про визнання винуватості від 25 лютого 2021 року, укладену між прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженням слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Харківської обласної прокуратури Касьяненко Антоніною Іванівною, якій на підставі ст.ст.36, 37 КПК України та постанови першого заступника Генерального прокурора надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні № 42016000000003384 від 16.11.2016 року та обвинуваченим у цьому провадженні ОСОБА_1 , за участю його захисника –Полтавця Ю.Д.

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень , передбачених ч.1 ст.255, ч.4 ст.28, ч.5 ст.191, ч.4 ст.28, ч.3 ст.212, КК України та призначити йому покарання

за ч.1 ст.255 КК України - у вигляді 5 (п`яти) років позбавлення волі;

за ч.4 ст.28, ч.5 ст.191 КК України, із застосуванням положень ст. 69 КК України щодо основного та додаткового покарань –у вигляді 4 (чотирьох) років 10 (десяти) місяців позбавлення волі без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та без конфіскації майна;

за ч.4 ст.28, ч.3 ст.212 КК України, із застосуванням положень ст. 69 КК України щодо основного та додаткового покарань – у вигляді штрафу в розмірі 14000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 238000 (двісті тридцять вісім тисяч)грн., без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та без конфіскації майна;

На підставі ч.1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити покарання у вигляді 5 (п`яти) років позбавлення волі, без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та без конфіскації майна.

На підставі ч. 1 ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування призначеного основного покарання, якщо він протягом визначеного судом іспитового строку - 3 (три) роки, не вчинить нового злочину й, виконає покладені на нього обов`язки, передбачені ч. 1 ст. 76 КК України, а саме: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання та обов`язки, передбачені п. 2 ч. 3 ст.76 КК України - не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що, відповідно до вимог ч. 5 ст. 476 КПК України, умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності, встановленої законом.

Речові докази: документи, які містяться в реєстраційній справі ТОВ «ХАРКІВ – СПБТ» зберігати в матеріалах кримінального провадження №42016000000003384 від 16.11.2016 року .

Вирок може бути оскаржений до апеляційного суду Харківської області через Комінтернівський районний суд м. Харкова з підстав, передбачених ст. 394 КПК України, протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку, негайно, після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку

Суддя - І .М.Колодяжна