Рішення № 96011313, 05.04.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
540/4075/20
Номер документу
96011313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4075/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) через представника - адвоката Буженка Ю.С. - звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ №1332-УБД від 04.12.2020р., прийнятий ГУ Держгеокадастром, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 1,9970 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 27.10.2020р.;

- зобов`язати ГУ Держгеокадастр надати ОСОБА_1 надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 1,9970 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 27.10.2020р.;

- зобов`язати ГУ Держгеокадастр подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

- стягнути з ГУ Держгеокадастру у Херсонській області судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 27.10.2020р. звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 1,9970 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами с. Михайлівка Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцем розташуванням. Однак 04.12.2020р. ГУ Держгеокадастр у Херсонській області видав наказ №1332-УБД про відмову у наданні дозволу у зв`язку з тим, що ділянка розташована у земельному масиві, який включено у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами. Вважає відмову протиправну, оскільки приписами ч. 7 ст. 118 ЗК України не передбачено таку підставу для відмови як включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги. Вказує на те, що згідно ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Ухвалою суду від 21.12.2020р. провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) учасників справи.

11.01.2021р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, так як земельна ділянка з кадастрових номером 6524781500:07:001:1149 згідно наказу ГУ Держгеокадастру в Херсонській області від 24.12.2019р. №6607-СГ включена у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах окремими лотами. Згідно ч. 3 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них, які виставлені на земельну торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Тому оскаржуваний наказ прийнято у відповідності до вимог земельного законодавства України.

Ухвалою суду від 15.02.2021р. вирішено перейти до загального позовного провадження розгляду справи та призначити підготовче засідання, з урахуванням його відкладення, на 09.03.2021р. Визнано обов`язковою явку в судове засідання позивача по справі ОСОБА_1 з паспортом громадянина України.

Ухвалою суду від 09.03.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру про скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії, до судового розгляду по суті на 25.03.2021р.

Сторони у судове засідання не з`явились, натомість надали до суду заяви, в яких просили здійснювати розгляд справи без участі їх представників.

Відтак суд, згідно приписів ч. 3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, вирішив здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 27.10.2020р. позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 1,9970 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами с. Михайлівка Скадовського району Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із земельного масиву з кадастровим номером 6524781500:07:001:1149.

Наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 04.12.2020р. №1332-УБД "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1,9970 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі ч. 7 ст. 118 та ч. ч. 1, 3 ст. 136 ЗК України, у зв`язку з тим, що земельна ділянка входить до земельного масиву, який включено у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані ст. 118 ЗК України.

Так, ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 4 ст. 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 ст. 134 ЗК України передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Частиною 2 ст. 136 ЗК України встановлено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів (ч. 3 ст. 136 ЗК України).

Згідно п. "б" ч. 4 ст. 136 ЗК України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.

Аналіз ст. 136 ЗК України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 03.04.2018р. у справі №815/3059/17, від 17.10.2019р. у справі №823/1120/16, від 08.11.2019р. у справі №420/914/19, від 22.04.2020р. у справі №823/1267/16, від 23.01.2020р. у справі №620/1058/19, від 22.10.2020р. у справі №815/7279/16.

ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, приймаючи наказ від 04.12.2020р. № 1332-УБД, виходило з того, що бажана до відведення земельна ділянка включена у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 24.12.2019р. №6607-СГ земельна ділянка, із масиву якого позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.

Вказана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності - державна, кадастровий номер - 6524781500:07:001:1149, площа 160,2402 га, розміщена за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

На момент прийняття ГУ Держгеокадастру у Херсонській області наказу з цього питання, земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано заяву, наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 24.12.2019р. № 6607-СГ "Про включення земельної ділянки у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами" була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.

Вказане в силу приписів ч. 3 ст. 136 ЗК України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Даний висновок узгоджується з позицією Верхового Суду, викладеною в постанові від 02.10.2018р. у справі №806/3708/15.

Суд звертає увагу на те, що земельна ділянка, площею 160,2402 га з кадастровим номером 6524781500:07:001:1149, яка розташована за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, є сформованою земельною ділянкою, зареєстрованою у Державному земельному кадастрі. Таким чином, відповідно до ч. 9 ст. 79-1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ця земельна ділянка є об`єктом цивільних прав.

Відповідно до ст. 136 ЗК України, яка регулює порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, видача наказу від 24.12.2019р. №6607-СГ про включення земельної ділянки у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах, а також присвоєння їй кадастрового номеру, свідчить про те, що сформована земельна ділянка, на частину якої претендує позивач, виставлена на торги (розпочата процедура виставлення земельної ділянки на торги).

Тому відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельного масиву з кадастровим номером 6524781500:07:001:1149, діяв у межах повноважень та відповідно до вимог земельного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність свого рішення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м. Херсон, вул. Університетська, буд. 136-а) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 109020100