
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1049/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - позивач, ГУ ПФУ) звернулося з позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) Кравченко Д.О. від 10.03.2021р. по виконавчому провадженню №61433043 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами. Так, посадовими особами позивача отримано постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Кравченко Д.О. від 10.03.2021р. накладення штрафу у розмірі 5100 грн. в рамках виконавчого провадження №61433043. Зазначений штраф застосовано за невиконання вимог виконавчого листа №540/2758/19, виданого 02.03.2020р. Херсонським окружним адміністративним судом, яким зобов`язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити з 01.01.2018р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 77% сум грошового забезпечення, із урахуванням виплачених сум. З вимогами, викладеними у постанові старшого державного виконавця ГУ ПФУ в Херсонській області не згодне з наступних причин. Пенсійним органом виконано рішення суду від 22.01.2020р. у справі №540/2758/19 у добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, про що Відділ примусового виконання рішень повідомлено листом про фактичне виконання цієї постанови. Позивачем на виконання зазначеного рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 77% від грошового забезпечення за відповідною посадою, починаючи з 01.01.2018р. Розмір пенсії після перерахунку склав: з 01.01.2018р. - 8812,44 грн., з 01.01.2019р. - 10469,97 грн., з 01.01.2020р. - 12127,50 грн. Різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 1406,64 грн. за період з 22.02.2020р. по 31.03.2020р. нараховано та виплачено у квітні 2020р. Виплату перерахованого розміру пенсії, визначеного на виконання судового рішення за період з 01.01.2018р. по 21.02.2020р. у сумі 18438,30 грн., буде забезпечено після виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів Головному управлінню. На даний час зазначені кошти до Головного управління не надходили. Таким чином, державним виконавцем не перевірено виконання рішення суду у повній мірі, що зумовило передчасне винесення постанови про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Ухвалою від 24.03.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 30.03.2021 року.
26.03.2021р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що 05.03.2020р. на підставі ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIІІ від 02.06.2016р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 19.03.2020р. до Відділу надійшла заява від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про закінчення виконавчого провадження ВП №61433043 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону. В заяві зазначено, що ГУ ПФУ на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , розмір пенсії після перерахунку склав з 01.01.2018р. - 8812,44 грн.; з 01.01.2019р. - 10469,97 грн.; з 01.01.2020р. - 12127,50 грн. Різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 1406,64 грн. за період з 22.02.2020р. по 31.03.2020р. нараховано та виплачено у квітні 2020р. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.01.2018р. по 21.02.2020р. становить 18438,30 грн. 10.03.2021р. за невиконання рішення суду, на боржника накладено штраф у сумі 5100 грн. Відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у виплаті пенсії ОСОБА_1 . Як на дату прийняття постанови про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (10.03.2021р.), так і на дату написання відзиву (26.03.2021р.) рішення суду залишається невиконаним.
У судове засідання сторони не з`явились, просили суд здійснювати розгляд справи без їх участі.
Відтак, суд керуючись приписами ч. 3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, здійснюватиме розгляд даної справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши надані документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22.01.2020р. у справі №540/2758/19 позов задоволено у повному обсязі, тим самим ухвалено:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 77% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018р., із урахуванням виплачених сум;
- стягнути з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у сумі 768,40 грн. на користь ОСОБА_1
02.03.2020р. Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №289 2020р. по справі №540/2758/19.
05.03.2020р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Колпаковим В.О. відкрито виконавче провадження №61433043 з виконання виконавчого листа №540/2758/19, виданого Херсонським окружним адміністративним судом 02.03.2020р. про зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити з 01.01.2018р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 77% суми грошового забезпечення, із урахуванням виплачених сум.
Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження №61433043 від 05.03.2020р. боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Листом від 17.03.2020р. №2100-0801-7/9054 Головним управлінням повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), що пенсійним органом на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 77% від грошового забезпечення за відповідною посадою, починаючи з 01.01.2018р. Розмір пенсії після перерахунку склав: з 01.01.2018р. - 8812,44 грн., з 01.01.2019р. - 10469,97 грн., з 01.01.2020р. - 12127,50 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.01.2018р. по 21.02.2020р. становить 18438,30 грн. та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету в порядку загальної черговості.
10.03.2021р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Кравченко Д.О. винесено постанову про накладення штрафу, відповідно до якої за невиконання виконавчого листа №540/2758/19 накладено на боржника - ГУ ПФУ в Херсонській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016р. №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до вимог ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами ч. 3 ст. 18 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 4 ст. 19 Закону №1404-VIII сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов`язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (ч. 8 ст. 19 Закону №1404-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Згідно ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З матеріалів справи слідує, що рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22.01.2020р. у справі №540/2758/19 виконано частково, зокрема, 04.03.2020р. проведено перерахунок пенсії за період з 01.01.2018р. по лютий 2020р., що підтверджується протоколами перерахунку від 04.03.2020р. та розрахунком на доплату пенсії. Отже, рішення суду в частині перерахунку було виконано позивачем добровільно 04.03.2020р., тобто ще до відкриття виконавчого провадження - 05.03.2020р.
При цьому, судом встановлено, що сума боргу за період з 01.01.2018р. по 21.02.2020р., яка склала 18438,30 грн., ОСОБА_1 Головним управлінням ПФУ в Херсонській області не виплачена.
У позовній заяві позивач, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. № 649, зазначає, що наявна заборгованість буде погашена після виділення коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 (далі - Постанова №649) затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Вказаний Порядок визначив механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів передбачених у Державному бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету.
Відповідно до п. 2 Порядку №649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно п. 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Пунктом 6 Порядку №649 передбачено, що перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктами 3, 6, 7 Постанови "Про затвердження Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою" №20-1 від 26.09.2018р. передбачено, що у реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень": на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою; про стягнення коштів.
Наказом керівника органу Пенсійного фонду України визначаються відповідальні особи, які здійснюють облік рішень у реєстрі (далі - відповідальна особа), у кількості не менше двох осіб з числа працівників, які відповідно до розподілу службових повноважень мають право доступу до автоматизованих засобів та баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ).
Доступ до відомостей реєстру надається працівникам Пенсійного фонду України та його територіальних органів, якщо це передбачено їх посадовими інструкціями або потрібно для виконання дорученої їм роботи, а також членам комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворюється відповідно до п.7 Порядку №649.
Внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.
Судом встановлено, що позивачем разом із заявою від 17.03.2020р. №2100-0801-7/9054 надано відповідачу перерахунки пенсії ОСОБА_1 , розрахунки на доплату (виплату, утримання) пенсії.
Таким чином, позивач у порядку та у спосіб, які встановлені чинним законодавством України, виконав всі необхідні дії для повного виконання вказаного рішення суду.
Суд зазначає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього. Тобто для притягнення боржника до відповідальності за невиконання рішення у визначений строк виконавець зобов`язаний з`ясувати наявність причин такої бездіяльності та надати їм оцінку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов`язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Тобто, виплати пенсій здійснюються позивачем виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Крім того, відповідно до ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Із урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що невиконання рішення суду ГУ ПФУ в Херсонській області в частині виплати суми боргу за період з 01.01.2018р. по 21.02.2020р. через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Відтак, позивачем вчинено всі необхідні дії для виконання рішення суду. Орган ПФУ у порядку та у спосіб, які встановлені чинним законодавством України, виконав всі необхідні дії для повного виконання вказаного рішення суду. Незважаючи на це, рішення суду не було виконано у повному обсязі з причин, що не залежали від волевиявлення та дій позивача, та були обумовлені залученням до його виконання інших суб`єктів та процедур.
Аналогічна за змістом правова позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 09.12.2020р. у справі №522/19758/18.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів, що у спірних правовідносинах засовував на виконання вказаних вище вимог ст.18 Закону причин, з яких не було перераховано стягувачу кошти. Не надав суду жодного допустимого та достовірного доказу щодо наявності коштів у позивача, як боржника відповідного виконавчого провадження, для повного виконання рішення суду, а саме безпосередньої виплати стягувачу коштів перерахованої пенсії.
Відсутність безпосередньої виплати з державного бюджету коштів пенсіонеру не свідчить про очевидну винну в заявлених спірних правовідносинах бездіяльність позивача, як боржника, позаяк конкретні строки для такої виплати виконавчим документом не визначені. Отже, для вказаних правовідносин застосування штрафу не виконує спонукаючої, стимулюючої функції для боржника.
Відтак, приймаючи спірне рішення відповідач не обґрунтовано не врахував докази вжиття позивачем всіх заходів у межах своїх повноважень для повного виконання рішення суду та необхідність виконання позивачем вимог постанови Уряду України №649.
Враховуючи, наведене суд дійшов висновку, що постанова від 10.03.2021р. про накладення штрафу на ГУ ПФУ в Херсонській області за невиконання рішення суду від 22.01.2020р. у виконавчому провадженні ВП №61433043 є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням зазначеного суд не вирішує питання розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 287 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 43315529, 73003, м. Херсон, вул. Потьомкінська, 42/14) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) Кравченко Д.О. від 10.03.2021 року по виконавчому провадженню №61433043 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 105000000