
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 квітня 2021 року № 520/7090/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить
визнати протиправними та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.04.2020 № 59903-16 щодо відмови у здійсненні з 01.10.2017 перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст. 501 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції, що діяла на момент призначення 30.03.2003 пенсії), обчисленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, виходячи з розрахунку 90% від місячної заробітної плати (грошового забезпечення) на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії, виданої прокуратурою Харківської області, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за відповідною (прирівняною) посадою слідчої прокуратури, яка становить 34785.36 грн. без обмежень її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
зобов`язати Головне Управління ПФУ в Харківській області призначити, виплачувати в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати та перераховувати пенсію за вислугою років з 01.01.2020 року з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданої прокуратурою Харківської області від 23.03.2020 року № 18-279 без обмеження максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, з доповненнями згідно із Законом № 3662-12 від 26.11.1993 р., у редакції Закону від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ, без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840.80 грн.
Ухвалою суду від 04.06.2020 у справі відкрито провадження в порядку, визначеному ст.263 КАС України.
Ухвалою суду від 26.06.2020 зупинено провадження в адміністративній справі № 520/7090/2020 до набрання законної сили рішенням у зразковій справі № 560/2120/20.
Ухвалою від 04.03.2021 поновлено провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказано про те, що з огляду на зміст рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), позивач набув право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 23.03.2020 № 18-279.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що позовні вимоги задоволенню не підлягають , оскільки відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» відступні законі підстави для визнання протиправним та скасування рішення. Також, у відзиві зазначено, що перерахунок пенсій, призначених згідно Закону №1697-VII проводиться у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, вказаний перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відповідач наголошує, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Неконституційною дана норма не визнавалась.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачу з 03.03.2006 призначена пенсія за вислугою років в порядку ст.501 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від заробітної плати.
Прокуратурою Харківської області позивачу видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2020№ 18-279, якою, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 визначено розмір заробітної плати та її складові чинні на 06.09.2017, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати належну йому пенсію, згідно із довідкою від 23.03.2020 № 18-279 про заробітну плату, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку розміру, що діяв на момент призначення пенсії (90%) із середнього заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії.
Листом від 10.04.2020 № 51903 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії внаслідок відсутності порядку такого.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який на момент призначення позивачу пенсії (2010 рік, що не заперечувалось відповідачем) визначав особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих, є Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ), приписами ч. 1 ст. 501 якого визначено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 12 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ).
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (надалі - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище ч. 17 ст. 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (надалі - Закон №1697-VІІ).
У первинній редакції ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VІІ мала наступний зміст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первісна редакція ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VІІ та ч. 17 (з 01.10.2011 - вісімнадцята) ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (у розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (надалі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: - ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; - ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні: жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
При цьому, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив наступне: визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 12 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У свою чергу, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019: ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Разом з тим, за твердженням відповідача, встановлення п. 7 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією Постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Проте, доводи представника відповідача є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація його права забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Відтак, суд вказує, що у межах спірних правовідносин позивач має право на перерахунок його пенсії.
Крім того, слід зазначити, що Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Харківської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2020 № 18-279.
При цьому, суд звертає увагу, що первинна редакція ч. 12 ст. 86 Закону №1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни було внесені в текст ст. 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
Тому ч. 12 ст. 86 Закону №1697 (у первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Проте суд зазначає, що лист відповідача від 10.04.2020 № 51903 щодо відмови у здійсненні з 01.10.2017 перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, носить інформативно-роз`яснювальний характер, хоча позивач вважає саме цей лист рішенням про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. Між тим, до правових актів індивідуальної дії належать рішення, прийняті суб`єктом владних повноважень, які спрямовані на виникнення, зміну або припинення права та обов`язків суб`єктів, щодо яких вони прийняті.
Відтак, оцінивши за своїм змістом лист-повідомлення від 10.04.2020 року № 59903-16, суд приходить до висновку, що він не є актом індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, у розумінні п.19 ст.4 КАС України.
Проте, враховуючи положення ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Харківської області від 23.03.2020 № 18-279.
В частині позовних вимог щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, питання обмеження пенсії граничним розміром, та зобов`язання відповідача в подальшому здійснювати виплати без обмеження, суд зазначає, що такі вимоги є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у перерахунку пенсії мотивована відсутністю нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
У свою чергу, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача до суду не існувало, а тому такі вимоги позивача є передчасними, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Як наслідок, суд вказує на наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії та про необхідність зобов`язання здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, на підставі довідки прокуратури Харківської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 23.03.2020 №18-279 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України , при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З наявної у матеріалах справи квитанції про сплату від 01.06.2020 № 58 вбачається, що позивачем під час звернення до суду з вказаним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., відтак, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, присудженню на користь останнього підлягають судові витрати у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м.Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, з під., ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури Харківської області від 23.03.2020 № 18-279.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.03.2020 №18-279 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.