Рішення № 96005851, 02.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
200/961/21-а
Номер документу
96005851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2021 р. Справа№200/961/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) до Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, місцезнаходження: Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103) про визнання незаконним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

26 січня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) до Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, місцезнаходження: Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 25 від 12 січня 2021 року Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії відповідно до п. 5 частини1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати Великоновосілківське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити пенсію відповідно до п. 5 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 18 грудня 2020 року та здійснити нарахування та виплату недоотриманої пенсії з 18 грудня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 грудня 2020 року звернувся до Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 493/К-0575-20 про призначення пенсії за віком відповідно до п.5 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішенням відповідача № 25 від 12 січня 2021 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідних документів.

Позивач вважає зазначене рішення неправомірними, оскільки всі необхідні документи були надані органу Пенсійного фонду. Наведене стало підставою її звернення до суду з даним позовом.

16 березня 2021 року відповідачем наданий відзив на адміністративний позов, з якого слідує те, що підставою для відмови позивачу у задоволенні заяви про призначення пенсії є відсутність всіх необхідних документів. У зв`язку з наведеним просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 28 січня 2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи.

Дослідивши подані сторонами докази, суд установив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Мар`їнським РВ ГУДМС України в Донецькій області 22.10.2016 року реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , має статус «Члена сім`ї загиблого» та користується пільгами, як вдова інваліда війни 2 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, захворювання, інвалідність та смерть якого пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 , передбачених ст.ст. 7, 10, 15 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідач - Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171290) є територіальним органом Пенсійного фонду України, який у спірних відносинах здійснює владні управлінські функції, що передбачені розділом VI Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N1058-IV (далі - Закон №1058), п.п. 7, 8 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2.

В матеріалах справи наявні наступні документи: посвідчення серії НОМЕР_3 члена сім`ї померлого ветерану війни від 17 грудня 2020 року; посвідчення дружини померлого ліквідатора І категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою № НОМЕР_8 від 12 грудня 2018 року; свідоцтво про шлюб з громадянином ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 від 21 жовтня 2016 року; свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 від 05 липня 2018 року; посвідчення серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_2 про те, що останній є інвалідом війни ІІ групи; посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_7 від 24 жовтня 2008 року; архівна довідка Міністерства оборони України № 15731 від 06 серпня 2013 року щодо підтвердження участі ОСОБА_2 в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; а також довідка МСЕК № 079577 про встановлення ІІ групи інвалідності ОСОБА_2 ; експертний висновок про те, що захворювання призвело до смерті внаслідок виконання обов`язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Судом установлено, що 18 грудня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно п.5 ч.1 ст.115 Закону №1058. Разом з заявою позивачем були подані всі вищевказані документи, про що зазначено в додатках на самій заяві.

Рішенням відповідача № 25 від 12 січня 2021 року позивачу відмовлено в призначенні вказаної пенсії, оскільки позивач не досягла пенсійного віку - 63 років. Також зазначено про те, що трудовий стаж позивача становить 31 рік 3 місяці 21 день.

При цьому у відзиві на позовну заяву, відповідач вказує підставу для відмови - відсутність повного пакету документів, зокрема: посвідчення, що підтверджує статус особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; посвідчення особи, яка постраждала внаслідок ЧАЕС; довідки МСЕК.

Проте, вказані документи зазначені у додатках до заяви позивача від 18 грудня 2020 року, а також додані до матеріалів справи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон № 1058.

Стаття 115 Закону № 1058 регламентує пенсійне забезпечення окремих категорій громадян.

Так, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають: дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Аналіз положень п. 5 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 зумовлює висновок, що жінка набуває право на дострокове призначення пенсії за віком при дотриманні сукупності таких вимог:

досягнення 50 років;

наявність страхового стажу не менше 20 років;

належність до однієї з категорій осіб, що перелічені у п. 5 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058.

Відповідно до п. 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чинність цього Закону поширюється на:

1) сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів;

сім`ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов`язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР і загинули (померли) під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов`язаних з антигромадськими проявами;

сім`ї загиблих під час Другої світової війни осіб із числа особового складу груп самозахисту об`єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім`ї загиблих внаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів;

сім`ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

сім`ї осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

сім`ї осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

сім`ї осіб, які, перебуваючи у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання такими добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність цього Закону, особам, зазначеним в абзацах п`ятому - восьмому цього пункту, визначається Кабінетом Міністрів України.

Підставою для надання особам, зазначеним в абзаці сьомому цього пункту, статусу сім`ї, на яку поширюється чинність цього Закону, є (але не виключно):

а) клопотання про надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", керівника добровольчого формування, до складу якого входила особа, яка загинула (пропала безвісти) чи померла. До клопотання додаються документи або письмові свідчення не менш як двох свідків з числа осіб, які спільно з такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій, або особи з інвалідністю внаслідок війни, або учасника війни відповідно до цього Закону, що підтверджують участь загиблої (пропалої безвісти), померлої особи в антитерористичній операції;

б) довідка керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Генерального штабу Збройних Сил України про виконання добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

в) висновок медико-соціальної експертної комісії про зв`язок смерті померлої особи з участю в антитерористичній операції;

сім`ї осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у Революції Гідності, а також сім`ї осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності.

Абзац чотирнадцятий цього пункту не поширюється на сім`ї працівників міліції, осіб, які проходили службу в правоохоронних органах спеціального призначення, військовослужбовців внутрішніх військ, Збройних Сил України та інших військових формувань, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з подіями Революції Гідності.

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать:

утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв`язку з цим виплачується пенсія;

батьки;

один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

діти, які мають свої сім`ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 р. по справі Справа№200/5239/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання відмови суб`єкта владних повноважень протиправною то зобов`язання вчинити певні дії, задоволений частково.

Визнано відмову управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області про надання ОСОБА_1 статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправною.

Визнано право ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Мар`їнським РВ ГУДМС України в Донецькій області 22.10.2016 року реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на встановлення статусу «Члена сім`ї загиблого» та на користування пільгами, як вдові інваліда війни 2 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, захворювання, інвалідність та смерть якого пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 , передбачених ст.ст. 7,10,15 Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .

Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу посвідчення «Члена сім`ї загиблого», з урахуванням правових висновків суду.

На виконання зазначеного рішення позивачу видані відповідні посвідчення, що підтверджують її статус, як особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідач не заперечує факт досягнення позивачем віку (51 рік) та наявність у неї страхового стажу (31 рік), обумовлених п. 5 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058.

Судом достеменно установлено наявність у позивача статусу, як особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Факт надання позивачем повного пакету документів для розгляду заяви про призначення дострокової пенсії доведений позивачем та підтверджений належними доказами та відповідачем не спростований.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що на час виникнення спірних правовідносин позивач досягла 50 років, мала страховий стаж більше 20 років, мала статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а отже відповідає критеріям п. 5 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058, а тому мала право на дострокове призначення пенсії за віком.

Водночас, суд зазначає про передчасність позовних вимог щодо зобов`язання виплатити недоотриману суму пенсії, оскільки зобов`язуючи відповідача призначити пенсію з 18 грудня 2020 року, тобто з дати звернення, відповідні суми пенсії повинні бути сплачені позивачу. На даний час в цій частині, суд не вбачає порушених прав позивача.

З огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому судові витрати стягненню (відшкодуванню) не підлягають.

Відповідно до приписів статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) до Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, місцезнаходження: Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103) про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 25 від 12 січня 2021 року Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до пункту 5 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Великоновосілківське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до пункту 5 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 18 грудня 2020 року.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 квітня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова