Рішення № 96005282, 29.03.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
120/7815/20-а
Номер документу
96005282
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 березня 2021 р. Справа № 120/7815/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Ковальова В.О.,

представника Головного управління ДПС у Вінницькій області: Бурки М.В.,

представника ОСОБА_1 : Слізяка Н.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2020 року Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , у якому просило суд стягнути податковий борг у сумі 17552,87 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

За відповідачем рахується податковий борг у сумі 17552,87 грн.

Оскільки відповідач добровільно не погашає борг, позивач вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду від 04.01.2021 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

21.01.2021 року ОСОБА_1 подав до суду зустрічний позов до Головного управління ДПС у Вінницькій області, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 1443-5102-0204 від 01.04.2018 року.

У зустрічному позові ОСОБА_1 вказує, що підставами пред`явлення Головним управлінням ДПС у Вінницькій області позову, слугує наявність податкового боргу - орендної плати з фізичних осіб розміром 17552 грн. 87 коп., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 1443 5102-0204 від 01.04.2018 року.

Вказує, що земельна ділянка за договором № 47/1 в користування ОСОБА_1 передана не була, а державна реєстрація права оренди так і не проведена, що свідчить про відсутність обов`язку щодо сплати орендної плати.

Ухвалою суду від 26.01.2021 року прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом у справі №120/7815/20; об`єднано в одне провадження вимоги про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 17552,87 грн. у рахунок погашення податкового боргу та про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 1443-5102-0204 від 01.04.2018. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 01.03.2021 р. о 13:00 год. та встановлено Головному управлінню ДПС у Вінницькій області 15-денний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на зустрічну позовну заяву.

19.02.2021 року представником Головного управління ДПС у Вінницькій області подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що згідно облікової картки платника податку за відповідачем рахується податковий борг у сумі 17 552,87 грн. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.2. ст. 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Згідно договору (оренда землі) від 28.02.2014 року № 47/1 ОСОБА_1 є орендарем такої землі.

Згідно з ст. 288.1 ПК України до контролюючого органу був наданий "Перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності", в якому на останній сторінці зазначається платник податків ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у Вінницькій області вважає, що податкове повідомлення-рішення від 01.04.2018 року прийняте відповідно до вимог чинного податкового законодавства, а відтак не підлягає скасуванню.

24.02.2021 року представником ОСОБА_1 подано відповідь на відзив на адміністративний позов, у якій просив врахувати висловлені у ній аргументи при вирішенні спору.

Судом усною ухвалою від 01.03.2021 року, із занесенням до протоколу судового засідання, керуючись ст.52 КАС України, задоволено заяву представника відповідача та замінено відповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області на його правонаступника Головне управління ДПС у Вінницькій області як відокремлений підрозділ ДПС (ЄДРПОУ: 44069150, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця).

Ухвалою суду від 15.03.2021 року закрито підготовче провадження. Призначено справу до судового розгляду по суті на 29.03.2021 о 16:00 год.

29.03.2021 року в судове засідання з`явилися представник Головного управління ДПС у Вінницькій області Бурка М.В. та представник ОСОБА_1 Слізяк Н.Р.

У судовому засіданні представник Головного управління ДПС у Вінницькій області заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові, а також заперечував проти зустрічного позову та просив відмовити у задоволенні зустрічного адміністративного позову, з підстав вказаних у відзиві на адміністративний позов.

У судовому засіданні представник ОСОБА_1 заявлені зустрічні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив зустрічний адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у зустрічному позові, а також заперечував проти первісного позову та просив відмовити у задоволенні первісного адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін та оцінивши інші докази, судом встановлено наступне.

Згідно облікової картки платника податків за ОСОБА_1 рахується заборгованість у сумі 17 552,87 грн. з орендної плати з фізичних осіб, що складає 17 552,87 грн. основний платіж, 0,00 грн. штрафні санкції, 0,00 грн. - пеня.

Податковий борг орендної плати з фізичних осіб виник 29.08.2018 року та підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 1433-5102-0204 від 01.04.2018 року.

Згідно вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України позивачем з метою погашення податкового боргу на адресу відповідача було направлено податкову вимогу форми «Ф» від 26.09.2018 № 168688-51 на суму 17 552,87 грн.

Також судом встанволено, що розпорядженням Бершадської районної державної адміністрації № 77 від 27.02.2014 року передано ОСОБА_1 в користування на умовах оренди 10,5 (десять з половиною) земельних ділянок невитребуваних часток (паїв) загальною площею 24,0135 га строком на 12 (дванадцять) років та п.4.1 визначено:укласти договора оренди земельних ділянок та провести їх державну реєстрацію в порядку та строки згідно чинного законодавства.

28.02.2014 року між Бершадською районною державною адміністрацією в особі голови райдержадміністрації Бурлакою М.Г. (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) був укладений договір оренди землі № 47/1.

Відповідно до п.п. 1.1. п. 1 вказаного договору Орендодавець на підставі розпорядження Бершадської районної державної адміністрації № 77 від 27.02.2014 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського призначення , яка знаходиться на території Голдашівської сільської ради.

Згідно з п.п. 1.2. п. 1 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 24,0135 га, у тому числі: 24,0135 га невитребувані земельні частки (паї) в кількості 10,5 шт.

Відповідно п.п. 5.2. п. 5 вказаного договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору.

Пунктом 3.1. орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі в розмірі 0,5%, що становить 278,84 грн. за 1 пай і складає загальну суму 2927,82 грн., в послідуючих роках поступово збільшується, за четвертий рік 2%, що становить загальну суму 11711,28грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до ст. 7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Статтею 269 ПК встановлено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно із ст. 270 ПК України об`єктами оподаткування земельним податком є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до ст.271 ПК базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

П.286.5 ст.286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Відповідно до п. п. 288.1, 288.2 - 288.4 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

П.п. 288.5 ст.288 ПК встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Згідно абз.2 п.288.1 ст.288 ПК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Частиною 1 ст.125 Земельного кодексу України (в редакції станом на час укладення договору) передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на час укладення договору)оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.5 ст.6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно із п.4 ч.4 ст.15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на час укладення договору) невід`ємною частиною договору оренди землі є: акт приймання-передачі об`єкта оренди.

Відповідно до п.п. 5.2. вказаного вище договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 від 28.01.2021 року відсутня інформація щодо зареєстрованого речового права за договором №47/1.

Згідно зі змістом відповіді Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Відділу у Бершадському районі від 10.03.2021 року №125/404-21-0.27 на адвокатський запит у відділі відсутня інформація з приводу реєстрації в 2014 році права оренди земельної ділянки ОСОБА_1 .

Враховуючи відсутність державної реєстрації права оренди, земельна ділянка за договором ОСОБА_1 передана не була, що виключає можливість нарахування орендної плати, оскільки такий договір не є вчиненим (укладеним).

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.12.2018 року (справа № 812/465/17 (касаційне провадження № К/9901/40060/18).

Крім того, судом встановлено та підтверджується листом виконавчого комітету Голдашівської сільської ради Бершадського району Вінницької області № 18/1 від 10.02.2021 року, що згідно договору № 47/1 від 28.02.2014 року ОСОБА_1 було надано в оренду земельні ділянки не витребуваних часток (паїв) загальною площею 24,0135 га, строком дії договору на 12 років. У 2015 році приватизовано спадкоємцями земельні ділянки площею 6,6989 га, 2017 році приватизовано спадкоємцями земельні ділянки - 2,8453 га, 2019 році приватизовано спадкоємцями земельні ділянки 2,6170 га, всього - 5,5 земельних ділянок, площею - 12,1612 га.

Згідно п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем але у будь- якому разі з урахуванням положень пп.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України.

Такий розмір орендної плати договором № 47/1 встановлено, а саме 14 638,68 грн. за п`ятий рік оренди з розрахунку 1394,16 грн. за 1 пай (п.3.1 договору № 47/1).

Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що за 2015-2017 роки з масиву земель за договором № 47/1, який складав 24,0135 га, вибуло 5 земельних ділянок (паїв) загальною площею 9,5442 га, що унеможливлює здійснення нарахування орендної плати в розмірі зазначеному в податковому повідомленні-рішенні Головного управління ДПС у Вінницькій області № 1443-5102-0204 від 01.04.2018 року.

На запитання суду, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що приймаючи оскаржуване ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення податковий орган керувався наданою з Голдашівської сільської ради інформацією про орендарів, з якими укладено договори оренди. Інформацію щодо реєстрації права оренди, площі земельних ділянок податковий орган не перевіряв. Також представник відповідача не надав до суду та не пояснив, яким чином розраховувалася сума орендної плати в розмірі 17552,87 грн.

Відтак позовні вимоги Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу є необгрунтованими, а податкове повідомлення-рішення від 01.04.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про задоволення зустрічного адміністративного позову та відмову у задоволенні первісного позову.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню понесені ним витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 1443-5102-0204 від 01.04.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору при звернені до суду в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 05.04.2021 року.

Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна