Рішення № 96003709, 29.03.2021, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
906/1469/20
Номер документу
96003709
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1469/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кравець С.Г.

секретар судового засідання: Гекалюк О.І.

за участю представників сторін:

від позивача: Шахрай О.А. адвокат, довіреність №007-173-1220 від 30.12.2020,

від відповідача: Торгонський Д.В., довіреність №05-88 від 17.02.21 (виписка з

ЄДР),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи

"Житомиргаз" (м.Житомир)

до Державного підприємства "Житомирський лікеро-горілчаний завод" (м.Житомир)

про стягнення 75782,59грн.

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Державного підприємства "Житомирський лікеро-горілчаний завод" про стягнення 75782,59грн вартості необлікованого об`єму природного газу, а також судових витрат.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 21.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 21.01.2021.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 21.01.2021 відкладено підготовче засідання на 17.02.2021.

В підготовчому засіданні оголошено перерву з 17.02.2021 до 22.02.2021.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.02.2021 продовжено строк підготовчого провадження та продовжено перерву в підготовчому засіданні до 04.03.2021.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 04.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/1469/20 до судового розгляду по суті на 29.03.2021.

Представник позивача в судовому засіданні 29.03.2021 позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях від 22.02.2021 та від 02.03.2021, просила їх задовольнити (а.с.1-13, 216-217, 229-232).

Представник відповідача в судовому засіданні 29.03.2021 проти позову заперечив, просив у позові відмовити з підстав, наведених у письмових поясненнях (а.с.219-220).

Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (оператор ГРМ, позивач) та Державним підприємством "Житомирський лікеро-горілчаний завод" (споживач, відповідач) було укладено шляхом підписання заяви-приєднання типовий договір на розподіл природного газу (для споживача, що не є побутовим) №094200AF0AP016 (далі - договір)(а.с.25).

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС.

Згідно з п.1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Згідно з п.4 глави 3 розділу VI кодекс ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

За умовами пункту 1.3 договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Згідно з пунктом 2.1 договору, за цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно з пунктом 2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Оператор ГРМ має право: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (пп.4 п.7.2 договору).

03.07.2020 працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" здійснювалась позапланова перевірка стану системи газозабезпечення відповідача, для чого фахівці AT "Житомиргаз" прибули на об`єкт газоспоживання ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" Чуднівська філія, який розташований за адресою: м.Чуднів, вул.Садова, 21. Під час технічного огляду представникам позивача було встановлено під`єднання споживачем до газопроводу ПГ-2, яке не зазначено в проекті, що підтверджується актом №160054б обстеження від 03.07.2020 (а.с.27).

03.07.2020 працівниками позивача, за участю представника споживача Захарченка М.В., було складено акт про порушення №ЖЖ/2-82, в якому зазначено про встановлення порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), а саме підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу ХІ несанкціоноване підключення газових приладів, яке полягало у встановленні газової плити (2 конфорки без духовки ПГ-2 не встановленого зразка/марки). Згідно пункту 8 Акту про порушення №ЖЖ/2-82 від 03.07.2020 відповідачу було повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 30.07.2020 за адресою: м.Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35 (а.с.30). В акті зазначено, що представник споживача Захарченко М.В. з даним актом ознайомлений.

21.08.2020 позивачем було надіслано ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" листа №10001-Сл-10357-0820 від 21.08.2020 з повідомленням про те, що 27.08.2020 о 14:50 за адресою: м.Житомир, вул.Фещенка-Чопівського, 35, в кабінеті технічного директора ПАТ "Житомиргаз" (4-й поверх) відбудеться засідання комісії з розгляду актів про порушення, складеного за фактом позаштатного режиму роботи лічильника (а.с.33, докази надіслання та вручення - а.с.34-35).

27.08.2020 відбулось засідання Комісії з розгляду актів про порушення, рішення щодо якого оформлено протоколом №27/08-20. За результатами засідання комісією було вирішено задовольнити акт про порушення та здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу споживачу - ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" адреса об`єкту: Котельня - м.Чуднів, вул. Соборна, 21; встановлене порушення - пп.1 п.1 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ; підстава проведення перерахунку - п.1 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРМ; загальна вартість - 75782,59грн. Також було вирішено направити акти-розрахунки споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.36-38).

23.09.2020 відповідач надіслав позивачу повідомлення №05-450, в якому зазначив, що 02.07.2020 на день раніше від дня виявлення порушення, працівниками АТ "Житомиргаз" проводилось обстеження ДП "ЖЛГЗ" за результатами якого був складений Акт обстеження №14546 б від 02.07.2020, де порушень зафіксовано не було. Тому відповідач вважає, що перерахунок об`ємів спожитого природного газу за 3 роки є необґрунтованим та можливий лише за 03.07.2020 (а.с.39).

В подальшому, позивачем було надіслано відповідачу листа №10001-СЛ-12680-1020 від 08.10.2020 щодо виконання перерахунку вартості об`єму розподіленого (спожитого) природного газу загальною вартістю 75782,59грн з ПДВ з доданими актами-розрахунками від 27.08.2020 та рахунками на оплату: №60022806 від 27.08.2020 на суму 4442,62грн, №60019178 від 27.08.2020 на суму 5172,42грн, №60019183 від 27.08.2020 на суму 5574,70грн, №60019185 від 27.08.2020 на суму 5334,04грн, №60019188 від 27.08.2020 на суму 4823,71грн, №60019189 від 27.08.2020 на суму 4842,56грн, №60019152 від 27.08.2020 на суму 4548,63грн, №60019160 від 27.08.2020 на суму 3474,37грн, №60019161 від 27.08.2020 на суму 3487,79грн, №60019162 від 27.08.2020 на суму 3067,37грн, №60019163 від 27.08.2020 на суму 3003,64грн, №60019166 від 27.08.2020 на суму 3063,08грн, №60020152 від 27.08.2020 на суму 2288,15грн, №60019167 від 27.08.2020 на суму 2692,35грн, №60019169 від 27.08.2020 на суму 1966,88грн, №60019170 від 27.08.2020 на суму 1914,05грн,№60019172 від 27.08.2020 на суму 2466,55грн, №60019174 від 27.08.2020 на суму 2829,23грн, №60019340 від 27.08.2020 на суму 2291,60грн, №60019341 від 27.08.2020 на суму 2016,17грн, №60019342 від 27.08.2020 на суму 1985,12грн, №60019343 від 27.08.2020 на суму 1742,51грн, №60019344 від 27.08.2020 на суму 1411,69грн, №60019345 від 27.08.2020 на суму 1295,65грн, №60022809 від 27.08.2020 на суму 47,71грн (а.с.48-97, докази надіслання та вручення - а.с.42-47).

Вказані рахунки відповідачем оплачено не було, що стало підставою для звернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з позовом у даній справі про стягнення з відповідача вартості донарахованого об`єму розподіленого (спожитого) природного газу в загальній сумі 75782,59грн.

Відповідач, заперечуючи проти позову зазначає, що 02.07.2020 на день раніше від дня виявлення порушення, працівниками АТ "Житомиргаз" проводилось обстеження ДП "ЖЛГЗ" за результатами якого було складено Акт обстеження №14546 б від 02.07.2020, де порушень зафіксовано не було. Вказує, що порушення по несанкціонованому підключенню газової плитки ГП-2 діяло на протязі одного дня - 03.07.2020 і відразу було усунуто. Доводить, що перерахунок об`ємів спожитого природного газу за 3 роки є необґрунтований та можливий лише за один день - 03.07.2020.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.

Згідно частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

За приписами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (Кодекс ГРС), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року №285 тощо.

Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (далі - позивач, Оператор ГРМ) є Оператором ГРМ.

Відповідно до Кодексу ГРС Оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

У спірних правовідносинах відповідач має статус споживача. Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Кодексом газорозподільних систем визначені наступні поняття:

несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі, шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу;

несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі, без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема, вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу);

несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, цього Кодексу;

несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під`єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об`єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під`єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

самовільне під`єднання - під`єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньобудинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

Згідно підпункту 4, 5 пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі, в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема, способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі, шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання.

Згідно з підпунктом 7 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної у Споживача (відповідача) перевірки представниками Оператора ГРМ за участю представника Споживача було складено Акт про порушення № ЖЖ1.2-82 від 03 липня 2020 року, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, зокрема підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу ХІ несанкціоноване підключення газових приладів, яке полягало у встановленні газової плити (2 конфорки без духовки ПГ-2 не встановленого зразка/марки). Дане газоспоживаюче обладнання ні проектом, ні договором не передбачено. В акті також зазначено, що споживачу необхідно з`явитися на засідання комісії з розгляду актів про порушення. Комісія Оператора ГРМ з розгляду Акта буде проводити засідання 30 липня 2020 року за адресою: м.Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35.

Згідно з підпунктом 5 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

Акт про порушення № ЖЖ1.2-82 від 03 липня 2020 року представником споживача Захарченко М.В. підписано без будь-яких заперечень та зауважень. При цьому, у відмітці про усунення порушення на дату складання Акту вказано: усунуто шляхом від`єднання ГСО та пломбування відповідного крану.

Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

На адресу ДП "ЖЛГЗ" було направлено лист №10001-Сл-10357-0820 від 21.08.2020р. з повідомлення про проведення 27 серпня 2020 року засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів газу, щодо розгляду акту про порушення (а.с.33-35).

Згідно протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 27.08.2020, за результатами засідання розгляду акта про порушення №ЖЖ/2-82 від 03.07.2020 на засіданні комісії від 27.08.2020 було прийнято рішення, оформлене протоколом №27/08-20 про задоволення акта про порушення, а саме вирішено: задовольнити акт про порушення та здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу споживачам, зокрема, ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" адреса об`єкту: Котельня - м.Чуднів, вул.Соборна, 21; встановлене порушення - пп.1 п.1 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ; підстава проведення перерахунку - п.1 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРМ; вартість - 75782,59грн. Також було вирішено направити акти-розрахунки споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.36-38).

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" встановлені обов`язки споживача природного газу, серед яких споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України "Про ринок природного газу").

Несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи є втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (засіб вимірювальної техніки) та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, а несанкціонованим газопроводом є самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Згідно п.1 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід здійснений шляхом прихованих заходів або несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (несанкціонованим споживачем) права власності чи користування на його об`єкт (приміщення), але не більше трьох років, що передували дню виявлення порушення.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем передбачено, що приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Відповідач факт самовільного підключення не заперечив пояснивши, що порушення тривало лише один день - 03.07.2020. Водночас зазначає, що таке під`єднання не було прихованим, а оскільки кран стоїть після лічильника газу, працівник відповідача який здійснив таке під`єднання помилково думав, що це не заборонено. Також представник відповідача вказує про постійну роботу котлів та те, що лічильник витрати газу рахував вірно.

Додатком 4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви-приєднання №094200AF0AP016 від 01.01.2016 сторони погодили розрахунок втрат і витрат природного газу та перелік точок комерційного обліку споживача. Даним актом сторони визначили встановлення на об`єкті відповідача лічильника газового ЛГК типорозмір G 650, газоспоживаючого обладнання (ГСО) в точках комерційного обліку суб`єкту: Котел ДЕ 10/14, Котел ДКВР, Котел ДКВР режим роботи 24год/добу; газове обладнання між вузлом обліку газу та точкою балансового розмежування: розподільчі газопроводи-вводи (а.с.26).

З наведеного слідує, що газова плита ПГ-2 відсутня в переліку газоспоживаючого обладнання в точці комерційного обліку відповідача.

В судовому засіданні було досліджено відеоматеріали засідання комісії 27.08.2020 та встановлено, що на засіданні комісії АТ "Житомиргаз" під час надання пояснень, представник відповідача Захарченко М.В. пояснював, що виявлена плита використовувалась до цього моменту для підігріву їжі операторами відповідача які ходять на зміни (відеозапис а.с.234).

Судом враховується, що газова плита ПГ-2 разом з газовим відводом могла безперешкодно в будь-який час під`єднуватись та від`єднуватись від крану, який знаходиться на газовій трубі, що йде до котла, а пояснення представника відповідача Захарченко М.В., надані на засіданні комісії вказують на те, що використання газової плити ПГ-2 працівниками відповідача для підігріву їжі здійснювалось протягом певного періоду. Наведеним спростовуються доводи представника відповідача Таргонського Д.В. про використання газової плити лише один день - 03.07.2020. Отже, внаслідок вільного під`єднання/від`єднання газової плити ПГ-2 до газової труби через кран з якого раніше брали проби газу, якраз і вказує на приховування відповідачем несанкціонованого об`єкта, що унеможливлювало його виявлення при проведенні візуального обстеження/перевірки працівниками позивача.

Доводи відповідача про те, що навіть при виявленому порушенні газ обліковувався, суд до уваги не бере з огляду на те, що у відповідності до Інструкції по обслуговуванню і експлуатації та розрахунку витрат плити газової 2-х конфорної, номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО - 0,48м.куб. Як уже зазначалось, у відповідача встановлено лічильник газу ЛГК типорозмір G 650. Тобто типорозмір лічильника, який встановлений у відповідача, при підключенні ПГ-2, обліковувати споживання природного газу не буде.

В зв`язку із виявленим працівниками несанкціонованим газопроводом проведеним шляхом прихованих заходів відповідачу були проведені донарахування об`ємів газу, який необліковувався належним чином.

Виходячи з аналізу норм Кодексу газорозподільних систем, донарахування здійснюються за несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів та несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, а перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу визначається з дня набуття споживачем (несанкціонованим споживачем) права власності чи користування на його об`єкт (приміщення), але не більше трьох років, що передували дню виявлення порушення.

Доводи відповідача про те, що перерахунок об`ємів спожитого природного газу за три роки є необґрунтований та можливий лише за один день - 03.07.2020, судом оцінюються критично, оскільки за приписами п.1 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРС, позивач міг правомірно нарахувати об`єм необлікованого природного газу за три роки, що передували дню виявлення порушення, однак у даному випадку, згідно заявлених вимог, нарахував лише за два роки.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Судом встановлено, що Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" було здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу з 07:00год 02.07.2018 по 07:00год 02.07.2020 року (в межах двох років, що передували дню виявлення порушення) та з урахуванням номінальної потужності ПГ-2 (0,48м.куб./год). Згідно розрахунку позивача, відповідачу донарахувано 8420,9м.куб. необлікованого об`єму природного газу, вартість якого згідно розрахунку становить 75782,59грн.

Згідно пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Судом встановлено правомірність нарахування вартості природного газу за 1м.куб. за період з 02.07.2018 по 02.07.2020, що підтверджується умовами договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1109011140/П12 від 28.09.2011, договору №1512000704 від 17.12.2015 транспортування природного газу, договору №12А167-66-20 купівлі-продажу природного газу від 22.01.2020, договору №2002000100 транспортування природного газу від 04.02.2020, договору №12А167-83-20 купівлі-продажу природного газу від 25.02.2020, договору №12А167-113-20 купівлі-продажу природного газу від 30.03.2020, а також актами наданих послуг (а.с.101-188).

Перевіривши проведені позивачем нарахування, враховуючи вищенаведені дані та віднявши відповідні фактично оплачені відповідачем об`єми природного газу, судом встановлено, що сума необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу по ПГ-2 становить 75782,59грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо нарахування відповідачу 75782,59грн вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу за період з 02.07.2018 7:00 до 02.07.2020 07:00, як такі, що підтверджуються належними та допустимими доказами.

При цьому, суд констатує, що предметом спору у даній справі є стягнення з відповідачів коштів на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №27/08-20 від 27.08.2020. Дане рішення відповідачем в судовому порядку не оскаржувалось і станом на час розгляду даної справи є чинним і обов`язковим для виконання.

Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 75782,59грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства "Житомирський лікеро-горілчаний завод" (10008, Житомирська область, м.Житомир, вул. Святослава Ріхтера, буд. 38; ідентифікаційний код 00375504) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (10002, Житомирська область, м.Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, буд.35; ідентифікаційний код 03344071):

- 75782,59грн вартості необлікованого об`єму природного газу,

- 2102,00грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 05.04.21

Суддя Кравець С.Г.

Друк:

1 - в справу,

2,3 - сторонам,

- позивачу на електронну адресу представника: ІНФОРМАЦІЯ_1,

- відповідачу (рек. з пов.) та на електронну пошту zlgz@lgz.com.ua та ІНФОРМАЦІЯ_2.