
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" березня 2021 р. Cправа № 902/1141/20
Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Шушковій А.П.,
За участю представників сторін:
позивача не з"явився
відповідача Перебейніс І.О., довіреність № 1-14-0254 від 31.12.2020
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду матеріали справи
за позовом: Комунального підприємства "Жмеринкакомунсервіс" (вул. Соборна, 10, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)
до: СО "Жмеринські (Шаргородські) електричні мережі" АТ "Вінницяобленерго" (вул. Асмолова, буд.10, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)
про скасування протоколу АТ "Вінницяобленерго" СО "Шаргородські ЕМ" № 27 від 15.10.2020 про без облікове споживання електричної мережі у обсязі 7392 кВт частково, з 03.04.2020
В С Т А Н О В И В :
23.11.2020 до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Жмеринкакомунсервіс" до СО "Шаргородські електричні мережі" АТ "Вінницяобленерго" з позовною вимогою про скасування протоколу Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" СО "Шаргородські ЕМ" №27 від 15.10.2020 про без облікове споживання електричної мережі у обсязі 7392 кВт, частково, з 03.04.2020.
Також 23.11.2020 Комунальним підприємством "Жмеринкакомунсервіс" подано клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для подачі позовної заяви та відкриття провадження у справі, на підставі 119 ГПК України.
Ухвалою суду від 25.11.2020 позовну заяву Комунального підприємства "Жмеринкакомунсервіс" № 305 від 19.11.2020 залишено без руху та встановлено строк для усунення наявних в ній недоліків.
11.12.2020 від Комунального підприємства "Жмеринкакомунсервіс" надійшла заява №325 від 04.12.2020 про усунення недоліків позовної заяви.
Тому ухвалою від 16.12.2020 суд відкрив провадження у справі №902/1141/20 за правилами загального позовного провадження. Вказаною ухвалою підготовче засідання у справі призначено на 19 січня 2021.
Окрім того, в даній ухвалі суд розглянув клопотання позивача про поновлення пропущеного процесуального строку для подачі позовної заяви та відкриття провадження у справі, на підставі 119 ГПК України та зазначив, що процесуальним законодавством не встановлено строку для подання позовної заяви, з огляду на викладене відсутні підстави для задоволення даного клопотання на підставі ст. 119 ГПК України.
04.01.2021 до суду надійшов відзив № СО-75-1042 від 29.12.2020 на позовну заяву, в якому відповідач повністю заперечив проти позовних вимог, оскільки позовна заява не підтверджується матеріалами справи, факти викладені в ній не відповідають дійсності, вимоги позивача не підтверджуються законодавством, що регулює взаємовідносини в сфері електропостачання.
18.01.2021 від позивача надійшло клопотання про витребування у відповідача підтвердження проведення контрольних оглядів із зазначення дат - графіки та інші документи. У вказаному клопотанні позивач зазначає, що є підстави вважати, що підключення було здійснено жителями будинку самовільно не пізніше дати останнього попереднього огляду, тобто 25.09.2021 згідно графіку.
18.01.2021 від позивача також надійшло клопотання по витребування у відповідача зазначені в відзиві документи, завірені належним чином та з метою ознайомлення і підготовки відповіді на відзив відкласти розгляд справи.
В судовому засіданні суд постановив зобов"язати відповідача направити на адресу позивача додатки до відзиву на позовну заяву, які були надані суду, крім заяви - приєднання, яка є у позивача.
Протокольною ухвалою від 19.01.2021 відкладено підготовче засідання на 09.02.2021.
27.01.2021 від відповідача до суду надійшло клопотання, в якому просить суд вважати відповідачем по справі Структурну одиницю "Жмеринські електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (код ЄДРПОУ 25510274), м. Жмеринка, вул. Асмолова, 10 та долучити до матеріалів справи докази направлення на адресу позивача копії актів контрольного огляду засобів обліку.
В судовому засіданні 09.02.2021 представник позивача подав клопотання № 38 від 08.02.2021 про долучення до матеріалів справи заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. У вказаному клопотанні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Зазначена заява-приєднання долучена судом до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 09.02.2021 відкладено підготовче засідання на 02.03.2021.
25.02.2021 від відповідача до суду надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи фотографій без облікового підключення, що були зроблені під час складання акта про порушення ПРРЕЕ № 00786 від 02.10.2020.
В судовому засіданні - 02.03.2021 представником позивача подано клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, яке було долучено до матеріалів справи.
Представник позивача в судовому засіданні - 02.03.2021 просила призначити справу для розгляду по суті на іншу дату.
Протокольною ухвалою від 02.03.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 25.03.2021.
24.03.2021 на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання № 67 від 24.03.2021 про відкладення розгляду справи.
На визначену судом дату - 25.03.2021 в судове засідання з"явився представник позивача. Відповідач правом участі в судовому засіданні представника не скористався, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином, що підтверджується розпискою від 02.03.2021.
Розглянувши клопотання відповідача, в якому останній просить суд вважати відповідачем по справі Структурну одиницю "Жмеринські електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (код ЄДРПОУ 25510274), м. Жмеринка, вул. Асмолова, 10, суд дійшов висновку про його задоволення, оскільки матеріалами справи підтверджується, зокрема, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що дійсне найменування відповідача - Структурна одиниця "Жмеринські електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго".
В судовому засіданні 25.03.2021 суд залишив клопотання позивача № 67 від 24.03.2021 про відкладення розгляду справи без розгляду, оскільки останнє не містить електронного цифрового підпису, що суперечить вимогам ч.4 ст.170 ГПК України.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 25.03.2021, в зв`язку з неявкою представників сторін на проголошення вступної та резолютивної частини рішення остання долучена до матеріалів справи без проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
02.10.2020 представниками Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" було проведено перевірку дотримання споживачами Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) в м. Жмеринка.
В процесі перевірки було виявлено порушення КП "Жмеринкакомунсервіс" ПРРЕЕ, про що був складений акт про порушення № 00768 від 02.10.2020. Вказаний акт складений в присутності повноваженого представника підприємства головного інженера Балтікової Л.О., яка ознайомлена з актом та отримала його другий екземпляр.
Відповідно до акту про порушення № 00768 від 02.10.2020, перевіркою було встановлено, що КП "Жмеринкакомунсервіс" за адресою: м. Жмеринка, вул. Київська, 1А порушено облік електричної енергії ПРРЕЕ п.5.5.5., а саме, допустило безоблікове самовільне підключення до власних мереж (внутрішньо будинкові мережі) поза приладами обліку. Змонтовано без облікову розетку в РЩ-0,4 кВ. В акті також зазначено, що електрична енергія споживалась проте не обліковувалась та не оплачувалась.
Представник підприємства (позивача) головний інженер Балтікова Л.О. в акті зазначила, що претензій до СО "Шаргородські ЕМ" немає.
Також у вказаному акті зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 15.10.2020 о 10 год.
15.10.2020 даний акт порушення був розглянутий комісією управління Товариства з розгляду актів порушення ПРРЕЕ без присутності представника КП "Жмеринкакомунсервіс", який був належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання комісії, проте не з`явився з невідомих причин.
На засіданні 15.10.2020 комісія управління Товариства з розгляду актів порушення ПРРЕЕ за результатами розгляду вирішила, що вартість необлікованої електричної енергії розраховується на підставі акта про порушення № 00768 від 02.10.2020 згідно п.8.4.2. ПРРЕЕ (визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення), виходячи з наступних розрахункових даних:
- провести розрахунок за 6 календарних місяців;
- сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи з допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електромережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ - 17 А;
- номінальна фазна напруга - 0,22кВ;
- косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження - 0,9;
- час використання самовільного підключення протягом доби - 12 год/добу;
- кількість фаз -1.
Також комісія вирішила, що обсяг необлікованої електричної енергії складає 7392 кВт*год, вартість необлікованої електричної енергії складає 23108,41 грн, нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Рішення було оформлено протоколом № 27 від 15.10.2020 року.
Розрахунок по акту № 00768 від 02.10.2020 року проведений згідно розділу 8.4 ПРРЕЕ за період 6 календарних місяців, відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ, добовий обсяг споживання електроенергії визначається виходячи з сили струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електромережі, згідно ПУЕ - 17 А , час без облікового споживання протягом доби 12 год, номінальна фазна напруга -0, 22кВ , кількість фаз -1, косинус кута між фазною напругою та струмом навантаження приймається рівним 0,9.
Позивачу було виставлено рахунок №8190029293157 від 01.11.2020 за листопад 2020 на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 23108,41 грн, в якому зазначено, що остаточний розрахунок по даному рахунку необхідно здійснити до 01.12.2020 включно. Вказаний рахунок позивач отримав 11.11.2020.
У листі № 271 від 12.10.2020 Позивач звернувся до відповідача з проханням переглянути висновки комісії від 15.10.2020, оскільки 02.10.2020 виявлено самовільне підключення до мереж населенням без вини позивача.
На підтвердження без облікового самовільного підключення до мереж відповідач надав фотографії, що були зроблені під час складання акту про порушення № 00786 від 02.10.2020.
При вирішенні спору суд керується таким.
Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (частина 1 статті 216 Господарського кодексу України далі ГК України).
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. (частини 1, 2 статті 218 ГК України).
За невиконання або неналежне виконання господарських зобов`язань чи порушення правил здійснення господарської діяльності правопорушник відповідає належним йому на праві власності або закріпленим за ним на праві господарського відання чи оперативного управління майном, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами (частина 1.ст.219 ГК України).
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі-Правила).
Згідно п. 6 Постанови після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до положень пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії місцевими електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
AT "Вінницяобленерго" (оператор системи) та КП "Жмеринкакомунсервіс" (споживач) уклали договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, шляхом приєднання до умов публічного договору.
В матеріалах справи міститься заява - приєднання до договору про розподіл (передачу) електричної енергії.
Відповідно до п.2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом.
КП "Жмеринкакомунсервіс" приєдналося до публічного договору (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, на умовах чинного на той час договору про постачання електричної енергії №ЖМ - 240100 від 19 березня 2012.
Відповідач зазначив щодо договору про постачання електричної енергії №ЖМ - 240100 від 19 березня 2012 наступне.
- за умовами п. 1.1 Договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи розподілу.
- на підставі п. 2.1 договору оператор системи зобов`язався надавати споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки/точок розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.
- згідно з п. 8.9 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Закону України "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін удвох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.
Зобов`язання Позивача, як споживача електричної енергії, встановлено п.5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії(далі ПРРЕЕ), затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312. Згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
7) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
8) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання;
9) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
10) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;
11) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;
12) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;
13)не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
14) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів;
15) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача:
- порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача;
- порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень;
- виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п.5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи розподілу має право:
1) отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України;
2) на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
3) проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Згідно п.5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи розподілу має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Підпунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
За змістом підпункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати не облікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Згідно п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):
- якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно п. 1.1 ПРРЕЕ - самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень.
Контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.
Оскільки протягом шести місяців, що передували даті складення акта №00768 технічна перевірка та контрольний огляд електроустановки Підприємства за адресою, м. Жмеринка, вул. Київська, 1 А не проводився, нарахування по акту було здійснено за 6 календарних місяців.
Твердження позивача про проведенні щомісячні перевірки електрообладнання ТОВ "Енера Вінниця", до уваги судом не беруться, оскільки постачальником послуг комерційного обліку являється AT "Вінницяобленерго", а не ТОВ "Енера Вінниця". Окрім того, нарахування по акту здійснюється з дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, що оформлюється актом за підписом сторін.
Позивач не надав жодних допустимих доказів проведення контрольного огляду чи технічної перевірки протягом 6 місяців, що передували даті складання акту. Доданий до позовної заяви Графік перевірки під`їздів та лічильників на факт без облікового споживання електроенергії не може слугувати доказом, оскільки не погоджений ні ким крім директора Підприємства, також не відомо коли графік був складений і не має жодних доказів про його виконання.
Натомість протягом періоду за який було проведено нарахування по інших точках обліку Підприємства було проведено ряд контрольних знімань показів приладів обліку, про що складено акти контрольного огляду (а.с.48-53), що підписані представниками товариства та підприємства.
Твердження позивача про те, що самовільне підключення до мереж здійснено населенням, без вини позивача, з огляду на що рішення комісії підлягає частковому скасуванню, спростовується наступним.
Відповідно до п.2.3.1., п.2.3.3., п.2.3.4. Правил на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.
Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно пункту 5.1.1 ПРРЕЕ, ОСР має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".
Частиною першою статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушенням на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до вищенаведеного обґрунтований розрахунок суми завданих збитків Товариству становить 23108 грн. 41 коп.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши всі документи та обставини справи, судом встановлено, що позивачем було допущено безоблікове самовільне підключення до власних мереж (внутрішньо будинкові мережі) поза приладами обліку, про що складено відповідний Акт № 00768 від 02.10.2020, в зв`язку з чим, рішення комісії Товариства з розгляду Акту про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформлене протоколом № 27 від 15.10.2020 є обґрунтованим та законним.
Виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що права позивача не порушені, позовна заява КП "Жмеринкаомунсервіс" не підтверджуються матеріалами справи, факти викладені не відповідають дійсності, вимоги позивача не підтверджуються законодавством, що регулює взаємовідносини в сфері електропостачання.
Твердження позивача спростовуються матеріалами справи та вищевикладеним.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що під час судового розгляду справи суд не знайшов підтвердження для визнання спірного рішення комісії відповідача невідповідаючим вимогам чинного законодавства, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
У п. 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 "Справа "Серявін та інші проти України"" (Заява N 4909/04) зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії", №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку кожному із доводів наведених позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, а також заперечень відповідача, оскільки їх оцінка не може мати наслідком спростування висновків, до яких дійшов господарський суд під час вирішення даного спору.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи вищезазначене, позовні вимоги не підлягають задоволенню, а тому у позові слід відмовити.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати пов`язані із сплатою судового збору залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ :
1. В позові відмовити повністю.
2. Судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору залишити за позивачем.
3. Копію рішення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається відповідно до ст.ст. 256, 257, п.17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено 05 квітня 2021 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Соборна, 10, м. Жмеринка, Вінницька обл., 23100)
3 - відповідачу (вул. Героїв майдану, 308, м. Шаргород, Вінницька обл., 23500)