
Справа № 756/237/20
провадження № 2/758/6272/21
Категорія 55
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
23 березня 2021 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді -Скрипник О. Г. ,
за участю секретаря судового засідання - Дукач А. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги малозабезпеченим сім`ям, посилаючись на те, що відповідач, ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» перебував на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації.
Відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
У зв`язку із зазначенням недостовірних відомостей у заявах відповідачу було надміру виплачені кошти допомоги, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач зазначає, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
На підставі зазначеного позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 37269,03 грн.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Проти розгляду справи в заочному порядку не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини своєї неявки судові не повідомила.
Третя особа в судове засідання свого представника не направила, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, розгляд справи просила здійснювати без її участі.
Зважаючи на це та враховуючи ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України, суд 23.03.2021 року постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) 05.09.2019 та 01.03.2017 звернулась гр. ОСОБА_1 із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, а саме: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідач, у поданих заявах власним підписом засвідчила, що усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з законодавством України.
На підставі зазначених заяв, Відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон): рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 19.09.2016 на період з 01.09.2016 по 28.02.2017 у розмірі 3619,36 грн щомісячно; рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 06.03.2017 на період з 01.03.2017 по 31.08.2017 у розмірі 4734,70 грн щомісячно.
Допомога була призначена та її розмір був визначений з врахуванням членів сім`ї Відповідача: чоловіка ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який здійснює догляд за дитиною до 3-х років, неповнолітніх дітей ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Відповідно до пункту 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок 250), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Зазначена соціальна допомога призначається Управлінням відповідно до підпункту 29 пункту 9 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації затвердженого розпорядженням Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.12.2010 №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.10.2016 № 614). Виплата вказаної соціальної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) відповідно до положення про Центр, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, оскільки Центр має відкриті рахунки в органах державного казначейства за відповідною бюджетною програмою.
Відповідно до пункту 7 Порядку 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Таким чином, Управлінню стало відомо, що інформація про майно та доходи Відповідача та її родини, надана при оформленні державної допомоги, є не повною, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчудження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 27.03.2017 та даними Державної податкової інспекції Оболонського району міста Києва. А саме, Відповідачем при заповненні декларації про доходи та майновий стан було приховано відомості про розірвання іпотечного договору на квартиру у АДРЕСА_1 отриманий дохід від продажу прав на нерухоме майно в сумі 57982,00 грн.
Також, не була врахована допомога по безробіттю чоловіка Відповідача в сумі 441,64 грн, яка була нарахована Докучаєвським міським центром зайнятості за квітень 2014.
Згідно з пунктом 12 Порядку 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Виходячи із норм частини четвертої статті 7 Закону та пункту 28 Порядку 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Отже, Відповідачем було приховано відомості, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу.
Враховуючи вищезазначені обставини, відповідно до розпорядження Управління про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 22.05.2017 та повідомлення Центру від 15.06.2017 № 12/1415-08 Відповідачу було надіслано повідомлення від 18.07.2017 № 01-34/16045 щодо необхідності повернення безпідставно отриманих коштів у розмірі 42769,03 грн. (сорок дві тисячі сімсот шістдесят дев`ять гривень 03 коп.) за період з 01.09.2016 по 30.06.2017.
Відповідач в добровільному порядку здійснила часткове погашення заборгованості на суму 5500 грн., визнавши таким чином виникнення заборгованості з її вини. Проте, подальшого погашення в добровільному порядку залишку заборгованості Відповідачем не здійснювалось.
Станом на грудень 2019 року, залишок заборгованості становить 37269,03 грн. (тридцять сім тисяч двісті шістдесят дев`ять гривень 03 коп.).
Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідач своїм правом подати заперечення проти позову не скористався.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням вищевикладеного, зважаючи на неподання відповідачем жодних належних та допустимих доказів на спростування підстав позову, суд оцінивши належність, допустимість, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, а тому необхідно стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 37269,03 грн.
З урахуванням результату розгляду справи, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись статтями 141, 263-265, 281-283 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ), надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 37269,03 грн (тридцять сім тисяч двісті шістдесят дев`ять гривень 03 коп.) на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (р/р Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 35411073054086, КПКВ - 0813047, КЕКВ - 2730, код 22886300 ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ), понесені Управлінням документально підтверджені судові витрати - судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп. на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (р/р 35413020077906, МФО 899998, ЄДРПОУ 37445416).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги (зважаючи на п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, або якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. Г. Скрипник