
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2021 р. справа № 300/1405/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Микитюк Р.В., судді: Біньковська Н.В., Тимощук О.Л.,
за участю секретаря судового засідання Костюк О.С.,
представника позивача Мазура А.П.,
представника відповідача Бартоша С.Б.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Сторожук Андрій Леонідович, який діє в інтересах кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 , 02.04.2021 о 23:36 год. звернувся до суду з позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення про повторний підрахунок на виборчій дільниці № 261032. Підставою для прийняття такого рішення стало неправильне пакування опрацьованої виборчої документації, що підтверджується протоколом безперервного засідання відповідача. При цьому, на момент прийняття такого рішення, по-перше, були відсутні заяви або скарги, підтверджені актами, про порушення під час голосування та/або підрахунку; по-друге, були відсутні акти або письмові заяви чи скарги від осіб, які брали участь у транспортуванні виборчої документації згідно ч. 1 ст. 93 Закону про порушення під час транспортування; по-третє, не було встановлено факт наявності неточностей у протоколі, які неможливо усунути без перерахунку; по-четверте, були відсутні ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами. Факт відсутності актів, заяв, скарг підтверджується журналом реєстрації документів, заяв і скарг у дільничній виборчій комісії №261032, журналом реєстрації документів, заяв і скарг у окружній виборчій комісії №87, які реєструються у відповідності до п. 13.4 Постанови ЦВК №173 від 10.08.2020. В наслідок чого позивач просив суд скасувати рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 та зобов`язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №261032 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.04.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання.
Одночасно з відкриттям провадження в справі, судом витребувано в Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року, належним чином засвідчені копії доказів по справі.
Відповідачем, згідно ухвали суду про відкриття провадження, на електронну адресу суду направлено витяг з протоколу безперервного засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 з відображеним ходом розгляду та прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №261032, інформацію щодо того, чи за результатами розгляду документів дільничною виборчою комісію №261032 надходили заяви, скарги про порушення вимог ЗУ "Про вибори народних депутатів України" під час проведення голосування та підрахунку голосів на вказаній виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії №261032.
Одночасно, із поданням даного адміністративного позову представником позивача подано клопотання про його забезпечення, в якому просить зупинити виконання рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 261032, шляхом неврахування результатів перерахунку в підсумковому протоколі Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87.
Ухвалою суду від 03.04.2021 у задоволенні клопотання представника кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 - адвоката Сторожука Андрія Леонідовича, про забезпечення позову, відмовлено.
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на електронну адресу суду 03.04.2021. У відзиві представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що твердження позивача про порушення вимог чинного законодавства не відповідають дійсності, мають ознаки формалізму, а подання даного позову спрямоване на затягування виборчого процесу. Вважає, що наведені в позовній заяві обставини жодним чином не можуть ставити під сумнів результати голосування на зазначеній дільниці.
03.04.2021 до початку розгляду справи довіреною особою кандидата у народні депутати України Вірастюка В.Я. - Роєм О.В. подано заяву про залучення кандидата у народні депутати України Вірастюка Василя Ярославовича в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народних депутатів України 28 березня 2021 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у даній справі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.04.2021 року в задоволенні зазначеної заяви було відмовлено.
Протокольною ухвалою задоволено усне клопотання представника позивача про залишення без розгляду клопотання про огляд відеозапису.
Представником позивача заявлено клопотання про виклик свідка. Протокольною ухвалою від 04.04.2021 в задоволенні даного клопотання відмовлено, оскільки в порушення вимог ч. 2 ст. 65 КАС України представник позивача не зазначив конкретні обставини, що належить з`ясувати в справі, щодо яких цей свідок може дати показання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 та зобов`язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №261032 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав викладених у відзиві на позов. Вважає, що рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 прийняте у відповідності до законодавства, внаслідок чого відсутні підстави про зобов`язання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №261032 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на неділю, 28 березня 2021 року.
Згідно постанови Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року та видано відповідне посвідчення.
28 березня 2021 року проведено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87.
29.03.2021 о 15:15 під час безперервного засідання Окружної виборчої комісії №87 (надалі - Комісія) комісією виявлено, що виборча документація виборчої дільниці №261032 не відповідала вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме в процесі огляду документів виявлено що на пакетах виборчої документації містяться підписи лише трьох членів виборчої комісії, що може бути пов`язано з розпечатуванням пакетів із протоколами про підсумки голосування на виборчій дільниці №261032. Виборча комісія прийняла рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на цій дільниці.
За зазначене рішення проголосувало 10 членів Комісії. Проти чи утримався - не було.
Дані обставини згідно частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягають, як такі, що визнаються учасниками справи і у суду немає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Позивач, вважаючи рішення відповідача протиправним, та таким що підлягає скасуванню, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 №4061-VІ (надалі - Закон №4061).
Зазначений Закон втратив чинність 1 січня 2020 року у зв`язку з прийняттям Виборчого кодексу України, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про вибори народних депутатів України" систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону №4061-VІ виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, оскільки відповідач виконує делеговані владою повноваження з організації та проведення виборів народних депутатів, в спірних правовідносинах він є суб`єктом владних повноважень в змісті п.7 ч.1 ст.4 КАС України, тому на виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, як відповідача - суб`єкта владних повноважень, поширюються приписи ч.2 ст.77 КАСУ.
Частиною 12 ст. 91 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (надалі - Закон) визначено, що пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії. Треті примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі (протоколу з поміткою "Уточнений") зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, четверті примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу надаються членам дільничної виборчої комісії.
У відповідності до ч.6 ст. 87 Закону, дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.
Виконання зазначеного обов`язку ДВК щодо комплектності та її фіксації підписами та печаткою ДВК формує захист від фальшування виборчої документації, яка зберігається в цих пакетах.
Відповідно до положень частини 5 статті 94 Закону встановлено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них.
У частині 11 ст. 94 Закону зазначено, що у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Як зазначалося судом, 29.03.2021 о 15:15 під час безперервного засідання Окружної виборчої комісії №87 (надалі - Комісія) комісією виявлено, що виборча документація виборчої дільниці №261032 не відповідала вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме, що на пакетах виборчої документації дільниці №261032 містяться підписи лише трьох членів дільничної виборчої комісії, що суперечить ч. 6 ст. 87 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та може свідчити про відкриття та заміну протоколу про підсумки голосування на виборчій дільниці №261032.
Хоча сам протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №261032 підписало 13 членів цієї комісії, які були присутні. Отже, пакунки з виборчими бюлетенями та іншою виборчою документацією було підписано не всіма присутніми членами цієї виборчої дільниці, що об`єктивно є ознакою втручання у пакети з виборчою документацією чи підміну упаковочних пакетів, що могло відбутися в процесі транспортування, за таких обставин ОВК була змушена прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
За таке рішення було проголосовано більшістю членами ОВК №87.
Таким чином, коли ОВК №87 на своєму засіданні під час прийому виборчої документації виборчої комісії №261032 виявила, що на пакуванні лише три підписи членів комісії, а протокол про підрахунок голосів містить 13 підписів членів комісії, за таких обставин суперечність і невідповідність, яку не можливо усунути без перевірки вмісту виборчої документації і стала причиною про прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
За таких обставин Окружна виборча комісія №87 не могла приймати іншого рішення, як рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на вказаній дільничній виборчій комісії №261032 з метою усунення будь-яких можливих порушень виборчого законодавства.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини та дослідженні докази, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 від 29.03.2021 за №23-П та рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №261032 є таким, що прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, з використанням повноважень з метою з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно та своєчасно.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача є необґрунтованими, а в задоволенні позову слід відмовити.
При зверненні до суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2270 грн.
Таким чином, сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 908 гривень, яка підлягає стягненню з позивача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 (код ЄДРПОУ 43998137, вул. Шептицького А., 36, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №261032 та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Строк подання апеляційної скарги, відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути поновлено.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Микитюк Р.В.
Судді: Біньковська Н.В.
Тимощук О.Л.