Рішення № 95994892, 04.03.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.03.2021
Номер справи
686/16202/20
Номер документу
95994892
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/16202/20

Провадження № 2/686/1967/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді - Мазурок О.В.,

при секретарі Колісник Л.В.,

за участі представника позивача Кушніра Д.В.

представника відповідача Плюх В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького цивільну справу за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним наказу та витребування земельних ділянок, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним наказу та витребування земельних ділянок та просить суд визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 року №22-15034-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2га (кадастровий номер 6825083300:09:003:0402) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку площею 2га. кадастровий номер 6825083300:09:003:0502, що розташована за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На обґрунтування свого позову, представник позивача вказав, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 року №22-15034-СГ, затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2га (кадастровий номер 6825083300:09:003:0402) та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства (проект розроблено на підставі наказу від 04.11.2016 року №22-29342-СГ.

На підставі зазначеного наказу, приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Лаврентьєвою В.В. 01.08.2017р. зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку.

В подальшому, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 14.09.2017, № 1549, ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 6825083300:09:003:0502 продав ОСОБА_2 .

Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Публічної кадастрової карти України,11.09.2018, земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:09:003:0502 площею 2 га поділена на дві земельні ділянки з кадастровими номерами 6825083300:09:003:0405 та 6825083300:09:003:0406 по 1 га кожна.

Надалі, відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно , Публічної кадастрової карти, 31.01.2019 року, земельні ділянки з кадастровими номерами 6825083300:09:003:0405 та 6825083300:09:003:0406 по 1 га кожна об`єднанні в одну земельну ділянку з кадастровим номером 6825083300:09:003:0502.

Наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 №22- 15034-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельні ділянки витребуванню у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2 га. Водночас, згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.12.2016 року №22-31905-СГ отримав у приватну власність (право зареєстровано 14.12.2016) земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6822184500:06:007:0162) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території М`якотівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області. Тобто, ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки (наказ від 19.07.2017 № 22-15034-СГ) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 02.03.2017 №22-3918-СГ).

Таким чином, всупереч вимог ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не врахував, що раніше використав право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Земельна ділянка загальною площею 2 га, кадастровий номер 6825083300:09:003:0402 (на даний час 6825083300:09:003:0502), що знаходяться за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, вибула із земель сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок незаконного використання ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника цих земельних ділянок держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

ОСОБА_1 при зверненні до зазначеного органу влади не повідомив, що вже раніше скористався своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.

При цьому, ОСОБА_2 придбав вказані земельні ділянки в особи, яка з огляду на зазначені обставини не мав права їх отримувати та відчужувати.

Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства. Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні у розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, який свідомо порушуючи закон набув право власності на них, та в подальшому продав їх на користь ОСОБА_2 .

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Направив до суду відзив, в якому вказав, що винна Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при розгляді заяв ОСОБА_1 відсутня, оскільки в даних клопотаннях про «Надання дозволу на розробку документації із землеустрою» ОСОБА_1 повідомляв, що право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався. Разом з тим, рішення органів виконавчої влади (накази Головного управління) про передачу земельної у власність є актами індивідуальної дії і вичерпують себе в момент їх прийняття. Відновлення можливого порушеного права держави/територіальної громади є не скасування наказу Головного управління, а визнання недійсним права власності. Крім того, спірним наказом не лише передавалася земельна ділянка у власності гр.. ОСОБА_1 (п.2 наказу), а й затверджувалася відповідна документація із землеустрою на земельну ділянку (п.1 наказу), яка відповідає законодавству та є чинною.

Представник позивача направив до суду з відповідь на відзив, в якому вказав, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом проводиться один раз по кожному виду використання. Відповідно до ч.4 ст. 122 ЗК України, до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відноситься передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Відповідно до п.п. «а» п. 25-1, 50 ст. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Відповідач ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про слухання справи у його відсутність, щодо позовних вимог покладається на думку суду.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволення з наступних підстав: судом об`єктивно встановлено, що 02.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу, відповідно до вимог ст.118,121 ЗК України, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів М`якотівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від

04 серпня 2016 р. №22- 19945-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення (місце розташування об`єкта землеустрою: за межами населених пунктів М`якотівської сільської ради Ізяславського району, Хмельницької області ( 6822184500:06:007:0002).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.12.2016 р. №22- 31905-СГ було: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , яка розташована за межами населених пунктів М`якотівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку (кадастровий 6822184500:06:007:0002 ).

23.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу, відповідно до вимог ст.118,121 ЗК України, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 04 листопада 2016 р. №22-15034-СГ ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення (місце розташування об`єкта землеустрою: за межами населених пунктів Копистинської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19 липня.2017 р. №22-15034-СГ було: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарсва ОСОБА_1 (кадастровий номер 6825083300:09:003:0402), надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 2 га.

На підставі вказаного наказу зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказані земельні ділянки, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.08.2017 року приватного нотаріуса Лаврентьєва Ю.В.

На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 14.09.2017,

№1549, земельну ділянку з кадастровим номером 6825083300:09:003:0402 продав ОСОБА_2 .

Вказані обставини підтверджуються: заявами ОСОБА_1 ; Наказами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна; договором купівлі-продажу земельної ділянки.

Згідно ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповіднодо закону.

Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

В силу ч.ч. 1, 3, 4 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а)приватизації земельнихділянок,які перебуваютьу користуванні громадян; б)одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державнихі комунальних сільськогосподарських підприємств,установ таорганізацій; в)одержання земельнихділянок із земель державноїі комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частинами 7 та 9 ст.118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої місто будівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивноговисновкутакої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статями 13-14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом. Земля єосновним національнимбагатством,що перебуваєпід особливоюохороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Чинним законодавством України визначено способи захисту порушенного права власності на землю.

Так, за змістом ст. 90 ЗК України порушені права власників земель ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам юридичним особам рівні умови захисту права власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права володіння змельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Захист прав громалян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів.

Згідно зі ст.388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його вічужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно набувача лише у разі, якщо майно -вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

При цьому статтею 346 ЦК України не передбачено підстав припинення права власності дійсного власинка, у зв`язку із передачею земельної ділянки, реєстрацію права власності на неї за іншими особами, у тому числі після продажу, що відбулося без участі та поза волею дійсного власника.

У таких випадках чинність таких правочинів, державної реєстрації прав власника його майна за іншими особами, чи наявність у них правовстановюючих документів, не є перешкодою для витребування власником свого майна від добросовісного набувача на підставі ст. 388 ЦК України, що є належним способом захисту.

Відповідно до п «б» ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Всупереч вищевикладених положень ст.ст.116, 121 ЗК України відповідач

ОСОБА_4 двічі безоплатно отримував у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 4га.

Частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Судом встановлено, що Хмельницька міська рада не зверталася до суду з приводу визнання недійсним наказу Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 року №22-15034-СГ, а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про визнання недійсним наказу в інтересах держави.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави підлягають задоволенню, та слід визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 року №22-15043-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2га (кадастровий номер 6825083300:09:003:0402) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку площею 2га. кадастровий номер 6825083300:09:003:0502, що розташована за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог, з відповідачів – Головного управління Держгеокадаструу Хмельницькій області, на користь прокуратури Хмельницькоїобласті слід стягнути судовий збір в сумі судовий збір в сумі 6306 грн. в рівних частинах, з кожного по 2102 грн.

Керуючись ст.ст.2, 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст.78,90,116,118,121,122,152 Земельного кодексу України, ст.ст.346,388 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позови задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.07.2017 року №22-15043-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2га (кадастровий номер 6825083300:09:003:0402) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку площею 2га. кадастровий номер 6825083300:09:003:0502, що розташована за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ:39767479,29016,м.Хмельницький, вул.Інститутська,4/1), ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає в АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає в АДРЕСА_2 ) на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800 на код ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, р/р НОМЕР_3 ) судовий збір в 4204 грн. в рівних частинах, з кожного по 1401 грн.34 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги.

Повний текст рішення складено 16 березня 2021 року.

Суддя: