Постанова № 95994293, 29.03.2021, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
766/3923/21
Номер документу
95994293
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №766/3923/21

н/п 3/766/4892/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.03.2021 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Стойчева М.І., розглянувши адміністративні матеріали у справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. МUMBAІ МАНARASHTRA (Iндія) працює капітаном т/х «INTERLINK MOBILITY», прапор Маршаллові острови, паспорт моряка НОМЕР_1 , виданий адміністрацією порту Мумбай 22.06.2018 року, мешкає за адресою: АДРЕСА_1

- за ст. 472 Митного кодексу України, -

в с т а н о в и в:

15.03.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021 р. відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ст. 472 МК України.

Так, 02 лютого 2021 року о 04.50 год., в зоні митного контролю м/п «Миколаїв - морський», на рейді при здійснені митного контролю оформлення та Миколаївського морського порту, т/х «INTERILINK MOBILITY», прапор Маршаллові о-ви, який прибув з порту Бургас (Болгарія), капітан вказаного судна, громадянин Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) не заявив за встановленою формою в Переліку суднової хімії (SНІP'S CHEMICALS DECLRATION) від 02.02.2021 та Переліку палубної хімії (DEСК СНEMICАL INVENTORY) від 02.02.2021 точні та достовірні відомості про наявність на борту судна хімічних речовин "SEACARE OSD 2" кількості 150 літрів та «АQUABREAK- PХ» в кількості 25 літрів.

Так, під час огляду складських приміщень на палубі т/x «INTERLINК МОВILITY», прапор Маршаллові острови, було виявлено не задекларовані хімічні речовини «SEACARE OSD-2» кількості 150 літрів вартістю 33215,63 грн. та «АQUABREAK- РХ» в кількості 25 літрів вартістю 3137,64 грн., відомості про наявність яких не були заявлені за встановленою формою в Переліку суднової хімії (SHIP'S CHEМІCALS DECLRATION) від 02.02.2021 та Переліку палубної хімії (DECK CHEМІCAL INVENTORY) від 02.02.2021 капітаном судна, громадянином Iндії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ).

Таким чином, 02.02.2021 року, при проведенні митного контролю та оформлення прибуття на митну територію України т/х «INTERLINK MOBILIТ?», прапор Маршаллові о-ви, капітан вказаного судна, громадянин Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність на борту судна хімічних речовин загальною кількістю 175 літрів загальною вартістю 36 373,27 грн., при переміщенні через митний кордон України.

У судове засідання, призначене на 29.03.2021 р. ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області.

Вимогами ч. 1 ст. 526 МК України передбачено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Протокол про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021 р. було складено у присутності ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), про що свідчить його підпис на протоколі , з одночасним врученням того ж дня, отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Надав заяву про проведення розгляду справи за його відсутності, вину свою у вчиненому визнав(переклад якої здійснив ОСОБА_4 ).

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.

Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Стойчев М.І. вважає факт вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати останнього винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення у розмірі 10% вартості товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил, з конфіскацією предмету правопорушення. При цьому просив відповідно до ч.3 ст.511 МК України виконання постанови в частині стягнення з громадянина Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) штрафу та вартості предметів порушення митних правил , здійснити шляхом перерахування до прибутку держави іноземної валюти, а саме 2592,5 дол. США що за курсом НБУ становить станом на 02.02.2021 р. – 72746,54 грн, які вилучені за протоколом про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021, решту вилучених коштів у сумі 7,5 дол. США повернути громадянину Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами – безпосередніми предметами порушення митних правил.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари – будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно визначення, наведеного у п. 48 ст. 4 МК України, до припасів належать товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажів (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чи ні; товари, необхідні для експлуатації і технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування та у пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі пально-мастильні матеріали), крім запасних частин та устаткування, які знаходяться у транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території; товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території.

Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до визначення наведеного у Розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі – Конвенція) суднові припаси: товари, призначені для споживання на судні, включаючи продовольчі товари, товари, що підлягають продажу пасажирам і членам екіпажу судна, пальне і мастильні матеріали. Сюди не входять предмети суднового спорядження і суднові запасні частини.

За пунктом 2.4. Розділу 2 додатку до Конвенції основним документом про суднові припаси, який містить відомості, що вимагаються державною владою при прибутті і відбутті судна, є Декларація про суднові припаси. Державна влада приймає Декларацію про суднові припаси, датовану і підписану капітаном або якою-небудь особою суднового командного складу, належним чином уповноваженою на це капітаном і особисто поінформованою про суднові припаси.

За правилами п. 10 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №451, капітан судна (представник судновласника, морський агент, оператор морського термінала, який обслуговує яхти) заздалегідь, щонайменше за чотири години до приходу або відходу судна, звертається з використанням наявних засобів комунікації до адміністрації порту, підрозділу охорони державного кордону, митного органу та інших контролюючих органів та надає документи, передбачені Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року, для здійснення прикордонного, митного, санітарного, ветеринарного, фіто-санітарного контролю. Контроль, як правило, здійснюється документально у приміщеннях контролюючих органів до прибуття (вибуття) судна до (із) порту.

Пунктом 2 Розділу 2 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затверджених Наказом Міністерства Фінансів України № 308 від 10.03.2015 р., під час переміщення судна через митний кордон України капітан судна або уповноважена ним особа подає документи та відомості, визначені п. 2 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України.

За правилами п. в) ст. 335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: декларація про припаси (суднові припаси), яка містить, зокрема, відомості про найменування суднових припасів, що є в наявності на судні, та їх кількість.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про порушення митних правил №0028/50800/20 від 02.02.2021 р., в якому викладені обставини, за яких ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )вчинив правопорушення. Згідно протоколу 02.02.2021 р. при здійсненні митного оформлення прибуття на митну територію України т/х «INTERILINK MOBILITY», капітан вказаного судна громадянин Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про кількість хімічних речовин на борту судна в кількості 175 літрів ; при переміщенні їх через митний кордон України;

- GENERAL DECLARATION (Загальною декларацією) від 02.02.2021 р., відповідно до ІМО Crew List якої ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) заявлений як капітан судна т/х «INTERILINK MOBILITY»;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 02.02.2021 р., відповідно до якого 02.02.2021 р. при проведенні митного оформлення прибуття на митну територію України т/х «INTERILINK MOBILITY» капітан вказаного судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність хімічних речовин в кількості 175 літрів( «SEACARE OSD кількості 150 літрів вартістю 33215,63грн та «АQUABREAK- PХ» в кількості 25 літрів вартістю 3157,64 грн. при переміщенні їх через митний кордон України;

- DECK CHEMICAL INVENTORY(перелік палубної хімії) від 02.02.2021 року відповідно до якої зазначені хімічні речовини «SEACARE OSD» в кількості 150 літрів та «АQUABREAK- PХ» в кількості 25 відсутні;

- SНІP'S CHEMICALS DECLARATION (перелік суднової хімії) від 02.02.2021 року відповідно до якої зазначені хімічні речовини «SEACARE OSD 2» в кількості 150 літрів та «АQUABREAK- PХ» в кількості 25 відсутні;

Довідкою у справі про порушення митних правил №0028

50800/21 щодо розрахунку вартості товарів SEACARE OSD-2 та АQUABREAK- PХ відповідно до інформації стосовно світових ринків вказана хімічна речовина SEACARE OSD-2 6 каністр (в 1 каністрі 25 літрів, отже 6 каністр = 33215,63 грн; та хімічна речовина АQUABREAK- PХ 1 каністра ємністю 25 літрів вартістю 3157,64 грн , а всього загальна вартість становить - 36373,27 грн.

При цьому, вищезазначений товар, як безпосередній предмет порушення митних правил, вилучено не було, що підтверджується письмовим повідомленням капітана судна від 02.02.2021 року, оскільки вказана речовина необхідна для безпечної експлуатації судна в цілому .

Крім того, з метою забезпечення сплати штрафу, під час складення протоколу у капітана судна т/х «INTERILINK MOBILITY» вилучено 2600 доларів США, що станом на момент прийняття 03.02.2021 року за курсом НБУ становить 72953,14 грн.

Таким чином ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )не заявив за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товар – хімічні речовини у кількості 175 літрів, які підлягали обов`язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України.

З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) під час митного контролю судна т/х «INTERILINK MOBILITY» не повідомив про наявність на судні товару, стосовно якого встановлюються заходи контролю – хімічної речовини. Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару.

З ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір – 454,00 грн.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 36373,27 грн з конфіскацією товарів, що стали предметом правопорушення, вилучених на підставі протоколу про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021 р., а саме: хімічної речовини з маркуванням «SEACARE OSD -2» в кількості 150 літрів та «АQUABREAK- PХ» в кількості 25 літрів, а всього 175 літрів.

(Рахунок отримувача: UA738999980355799454143335608, (код за ЄДРПОУ) – 43335608, Банк Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області, МФО: 899998).

Грошові кошти у загальній сумі 2592,5 доларів США (що згідно курсу НБУ станом на 02.02.2021 р. дорівнює 72746,54 грн, які згідно протоколу про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021 р. вилучені у ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) (відповідно до ч.3 ст.511 МК України), в рахунок забезпечення стягнення штрафу та вартості предметів порушення митних правил – перерахувати до Державного бюджету.

Решту, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0028/50800/21 від 02.02.2021 р. в рахунок забезпечення стягнення штрафу, грошових коштів у загальній сумі 7,5 доларів США повернути громадянину Індії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотирьохсот п`ятдесяти чотирьох) гривень.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.

СуддяВ. Е. Дорошинська