
Єд. унік. № 243/3093/21
Провадження № 2-а/243/42/2021
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 квітня 2021 року м. Слов?янськ
Суддя Слов?янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєв І.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора прикордонної служби групи АЮД впс «Мілове» імені Віктора Банних лейтенанта Волківського Олега Юрійовича, військової частини № 9938, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В :
30 березня 2021 року до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до старшого інспектора прикордонної служби групи АЮД впс «Мілове» імені Віктора Банних лейтенанта Волківського Олега Юрійовича, військової частини № 9938, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Положенням п.4 ч.5 ст.160 КАС України визначено, що позовна заява має містити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. За змістом адміністративного позову вбачається, що позивачем заявлено одну позовну вимогу, в той же час вказано двох відповідачів. Суд зауважує, що саме позивачу надано процесуальним законом визначати коло осіб, які мають відповідати за його позовом, в той час як обов`язком суду є визначити належність вказаних позивачем відповідачів. Таким чином, реалізуючи свій обов`язок щодо сприяння учасникам справи в реалізації їх процесуальних прав, суд вважає необхідним звернути увагу позивача на наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Положенням ст.2221 КУпАП передбачено, що органи Державної прикордонної служби розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст.2042 КУпАП. Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що від імені органів Державної прикордонної служби України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, зокрема, начальники органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби та їх заступники.
Частиною третьою статті 288 КУпАП, якою визначено порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення працівники органів та підрозділів Державної прикордонної служби діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені органів Державної прикордонної служби. Отже, відповідні працівники органів та підрозділів Державної прикордонної служби не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 2221 КУпАП покладено функціональний обов`язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст.2042 КУпАП. Такі висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Касаційного адміністративного суду від 26.12.2019 р. у справі № 724/716/16-а.
Пунктом 13 ч.1 ст.20 Закону України «Про державну прикордонну службу» визначено, що органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов`язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право у випадках та в порядку, передбачених законами України, розглядати справи про правопорушення, накладати стягнення або передавати матеріали про правопорушення на розгляд інших уповноважених органів виконавчої влади або судів. Пунктом 4 розділу ІІ Положення «Про відділ Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.04.2016 № 311, визначено, що відділу прикордонної служби надаються права, визначені статтею 20 Закону України “Про Державну прикордонну службу України”.
Окрім того, положенням ч.1 ст.161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи. Однак, позивачем до адміністративного позову не додано примірників копій позовної заяви з доданими до них документами відповідно до кількості відповідачів.
Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи положення ч.1 ст.169 КАС України, відповідно до якого, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, приходжу до переконання про необхідність залишення адміністративного позову без руху та надання позивачу строку для усунення вищезазначених недоліків.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256 КАС України,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до старшого інспектора прикордонної служби групи АЮД впс «Мілове» імені Віктора Банних лейтенанта Волківського Олега Юрійовича, військової частини № 9938, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків терміном десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв