
Справа № 242/1926/20
Провадження № 2/242/158/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Хацько Н.О., за участі секретаря судового засідання Дурової Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку заочного спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач УСЗН Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області 05.05.2020 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06.02.2019 року до УСЗН Військово-цивільної адміністрації звернулась ОСОБА_1 за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Разом із заявою та необхідним переліком документів , відповідачем була надана декларація про доходи, майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. В декларації ОСОБА_1 власноручно зазначила, що ніяких пенсій, аліментів, стипендій, пільг та виплат не отримує, за надану інформацію несе особисту відповідальність. Рішенням віл 13.02.2019 року ОСОБА_1 призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 1626 грн. 00 коп. щомісячно, за рішенням від 19.08.2019 року з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року у розмірі 1699 грн. 00 коп. щомісячно. З метою перевірки правильності та повноти інформації, наданої ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям, державним інспектором УСЗН Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області було здійснено запит до бази даних Державної фіскальної служби. За результатами перевірки було встановлено, що під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 06.02.2019 року та від 16.08.2019 року ОСОБА_1 не задекларувала дохід у вигляді стипендії у розмірі 3430 грн. 00 коп. та інші доходи у розмірі 670 грн. 00 коп. Таким чином, ОСОБА_1 при зверненні із заявою про призначення їй допомоги на дітей одинокій матері не повідомила про дохід у вигляді стипендії та інші доходи. За результатами всіх перерахунків, розмір зайво виплачених сум державної допомоги склав 2856 грн. 38 коп. За період з грудня 2019 року по січень 2020 року з ОСОБА_1 в рахунок погашення зайво виплаченої суми державної допомоги, здійснено відрахування з виплачуваної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 640 грн. 15 коп. З лютого 2020 року ОСОБА_1 за отриманням будь-якої допомоги не зверталася, а тому відрахування зайво виплачених сум державної допомоги не можливе. Станом на 01.02.2020 року загальний розмір виплаченої суми державної допомоги склав 2216 грн. 33 коп. У зв`язку з чим, просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УСЗН Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області суму неправомірно отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2216 грн. 23 коп., та судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.05.2020 року цивільна справа надійшла в провадження судді Коліщук З.М.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 01.06.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 15.06.2020 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.12.2020 року (у зв`язку з перебуванням судді Коліщук З.М. у відрядженні. Розпорядження № 11 від 03.12.2020 року) цивільна справа за позовною заявою УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям надійшла в провадження судді Хацько Н.О.
Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 09.12.2020 року цивільну справу прийнято до свого провадження призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримують, просять суд слухати справу у їх відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день та час слухання справи повідомлена належним чином. Згідно ст. ст. 223, 280 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.
Відповідно до вимог ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Беручи до уваги, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 3, 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 06.02.2019 року звернулася із заявою до УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 6-8).
Крім того, при зверненні до УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області Денисенко К.В. надала декларацію про доходи, майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 9-10)
Рішенням начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 13.02.2019 року ОСОБА_1 призначено соціальну, як одинокій матері на період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 1626 грн. 00 коп. щомісячно (а.с. 12).
16.08.2019 року ОСОБА_1 знову звернулася із заявою до УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 14-16) та при зверненні ОСОБА_1 надала декларацію про доходи, майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 17-19)
Рішенням начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 19.08.2019 року ОСОБА_1 призначено соціальну, як одинокій матері на період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року у розмірі 1699 грн. 00 коп. щомісячно (а.с. 20).
Відповідно до довідки про завантажені доходи (а.с. 22) не задекларувала дохід у вигляді стипендії у розмірі 3430 грн. 00 коп. та інші доходи у розмірі 670 грн. 00 коп.
Згідно рішення начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 26.11.2019 року здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 суми допомоги, як одинокій матері, яка за період з 01.02.2019 року по 30.06.2019 року склала 1379 грн. 61 коп., за період з 01.07.2019 року по 31.07.2019 року - 1452 грн. 61 коп. (а.с. 25).
Згідно рішення начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 27.11.2019 року здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 суми допомоги, як одинокій матері, яка за період з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року склала 1617 грн. 33 коп., за період з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року - 1697 грн. 33 коп. (а.с. 28).
02.12.2019 року УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення сум переплати державної допомоги у розмірі 1805 грн. 02 коп. (а.с. 32).
02.12.2019 року ОСОБА_1 подано пояснювальну на ім`я начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області, що розмір отриманої неї стипендії складає 380 грн. 00 коп. (а.с. 33).
Рішенням начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 02.12.2019 року вирішено здійснювати відрахування щомісячно у розмірі 20 відсотків від суми виплачуваної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 з грудня 2019 року до погашення надміру виплаченої суми державної допомоги на дітей одиноким матерям у повному обсязі (а.с. 34).
Відповідно до довідок Авдіївського професійно-технічного училища № № 825, 833 від 10.12.2019 року, ОСОБА_1 дійсно навчається у вищевказаному навчальному закладі за спеціальністю машиніст автомобільного крана, період навчання з 01.09.2018 року по 30.06.2021 року, форма навчання безоплатна (а.с. 36-37).
Відповідно до довідки про доходи № 833 від 10.12.2019 року, виданої Авдіївським професійно-технічним училищем, загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з 01.09.2018 року по 31.12.2018 року склала 2630 грн. 00 коп. (а.с. 38).
Відповідно до довідки про доходи № 829 від 10.12.2019 року, виданої Авдіївським професійно-технічним училищем, загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 року по 30.11.2019 року склала 6092 грн. 57 коп. (а.с. 39).
Згідно рішення начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 20.12.2019 року здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 суми допомоги, як одинокій матері, яка за період з 01.02.2019 року по 30.06.2019 року склала 1366 грн. 00 коп., за період з 01.07.2019 року по 31.07.2019 року - 1439 грн. 00 коп. (а.с. 40).
Згідно рішення начальника УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області від 20.12.2019 року здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 суми допомоги, як одинокій матері, яка за період з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року склала 1423 грн. 39 коп., за період з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року - 1503 грн. 39 коп. (а.с. 42).
Відповідно до довідки-розрахунки надміру виплачених кошті, за період з 01.02.2019 року по 31.01.2020 року загальна сума переотриманих ОСОБА_1 склала 2856 грн. 38 коп. (а.с. 45).
12.03.2020 року УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення сум переплати державної допомоги у розмірі 2216 грн. 23 коп. (а.с. 46).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі - Закон) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Так, в статті 3 цього Закону визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, в тому числі: допомога на дітей одиноким матерям та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (пп. 3, 5).
Згідно з положеннями ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Також, згідно з п. 33 Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Згідно з п.46 Постанови № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (надалі Постанова № 250), контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області та зверталася до позивача з заявами про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та подавала декларації про доходи та майновий стан, при цьому не повідомила, про дохід від отримання стипендії та інші види доходів, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, що свідчить про недобросовісність відповідача та набуття нею державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2216 грн. 23 коп. без достатніх на те правових підстав, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, отже суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача витрат, понесених позивачем, щодо сплати судового збору.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області на р/р UA988201720343110057000097392 Державному казначействі України м. Київ суму неправомірно отриманої державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2216 (дві тисяч двісті шістнадцять) грн. 23 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після початку її функціонування, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області, юридична адреса - 86060, Донецька область, м. Авдіївка, бул. Шевченка, буд. 13, код за ЄДРПОУ 40865754.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Суддя Н.О. Хацько