
Провадження № 2-а/235/28/21
Справа № 243/876/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 квітня 2021 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого – судді Назаренко Г.В.
за участю секретаря Овчаренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора прикордонної служби – майстра 1 групи іпк віпс (тип А) впс «Дергачі» старшого прапорщика ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що постановою, винесеною інспектором прикордонної служби - майстром 1 групи іпк віпс (тип А) впс старшим прапорщиком Степаненком О.А. СхРУ № 073619 від 15 січня 2021 її було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн за ч.1 ст.204-2 КУпАП за те, що 15.01.2021 року о 3 годині 10 хвилин під час прикордонного контролю прикордонним нарядом «Перевірка документів» у міждержавному пункті пропуску через державний кордон України «Гоптівка» було виявлено її. Вона пояснила, що 14.01.2021 року перетнула державний кордон України з тимчасово окупованої території України до Російської Федерації через тимчасово непрацюючий пункт пропуску через державний кордон України «Маринівка», чим порушила вимоги п.3 постанови КМУ № 815 від 17 липня 2019 року «Про затвердження порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованій території Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з цих територій». Однак інспектор прикордонної служби - майстер 1 групи іпк віпс (тип А) впс «Дергачі» старший прапорщик ОСОБА_2 не є тією посадовою особою, яка має право розглядати справу про адміністративне правопорушення і накладати на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Також в постанові СхРУ № 073619 від 15 січня 2021 року відсутні документи чи посилання, на які документи, що уповноважили цю посадову особу розглядати цю справу про адміністративне правопорушення та накладання на адміністративного стягнення у вигляді штрафу. На час розгляду 15.01.2021 року о 3 годині 10 хвилин відносно неї постанови про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 статті 204-2 КУпАП та накладання на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу усі КПВВ з боку тимчасово окупованої території України окремих районів Донецької області не працювали взагалі. Вважала, що розгляд справи про адміністративне правопорушення та накладання адміністративного стягнення було проведено неуповноваженою та делегованою особою, також адміністративне правопорушення було вчинено нею з крайньої необхідності та наявність малозначності адміністративного правопорушення та постанову СхРУ № 073619 від 15 січня 2021 року необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в зв`язку з неповними з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків посадової особи фактичним обставинам справи, в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які достовірні і достатні докази наявності в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного позивач просила постанову про адміністративне правопорушення скасувати.
Позивач про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не з`явилася, не повідомила про причини неявки.
Відповідач про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, його представник в судове засідання не з`явився, не повідомив про причини неявки.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України неявка сторін не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши письмові докази і оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає, що в позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідний зміст спірних правовідносин.
15 січня 2021 року інспектором прикордонної служби - майстром 1 групи іпк віпс (тип А) впс «Дергачі» старшим прапорщиком Степаненком Олегом Анатолійовичем винесено постанову СхРУ № 073619 про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-2 КУпАП про те, що 15 січня 2021 року о 3 годині 10 хвилин в пункті пропуску «Гоптівка» на вхід в Україну прикордонним нарядом «Перевірка документів» було виявлено громадянку України ОСОБА_1 , яка пояснила, що вона виїхала до тимчасово окупованої території Донецької області 27.01.2020 року через КПВВ «Майорське», а 14.01.2021 року перетнула державний кордон з тимчасово окупованої території України до РФ через тимчасово непрацюючий пункт пропуску «Маринівка», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-2 КУпАП. На позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00 грн (а.с.6-7).
Відповідно до копії паспорту серія НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , вона є громадянкою України (а.с.8-10).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, судом було встановлено, що доказом вчинення позивачем правопорушення, є визнання нею вчиненого правопорушення, вчинення правопорушення вперше, щире розкаяння на підставі чого зроблено висновок про вчинення нею правопорушення передбаченого ч.1 ст.204-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.
Однак, факт визнання особою вини не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 08.07.2020 року у справі № 117/525/17.
Відповідно до вимог ч.1, абз.1 ч.2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не подано до суду належних доказів на підтвердження наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, правомірності дій з прийняття оскаржуваної постанови, дотриманню порядку складання цієї постанови та ознайомлення з нею, порядку розгляду адміністративної справи та на спростування даного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку про скасування оскаржуваної постанови і закриття справи про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 10, 11, 72-77, 139, 286 КАС України, ст.ст. 7, 33, 204-2, 222-1, 245, 247, 251, 258, 268, 280, КУпАП, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до інспектора прикордонної служби – майстра 1 групи іпк віпс (тип А) впс «Дергачі» старшого прапорщика ОСОБА_2 (смт. Козача Лопань Дергачівського району Харківської області, вулиця Прикордонна, будинок 4, ЄДРПОУ 14321742) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягненнязадовольнити повністю.
Скасувати постанову інспектора прикордонної служби – майстра 1 групи іпк віпс (тип А) впс «Дергачі» старшого прапорщика ОСОБА_2 від 15 січня 2021 року СхРУ № 073619 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-2 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1 700 гривень і закрити справу про адміністративне правопоруше ння.
Стягнути з відділу прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону за рахунок бюджетних асигнувань в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотирьохсот п`ятдесяти чотирьох) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, до Першого апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його складання.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може також може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Згідно п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 731-ІХ від 18.06.2020 року під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Г.В. Назаренко