
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2021 року справа № 580/117/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, в якій просить:
- визнати протиправним рішення про відмову у призначенні субсидії на послуги з постачання природнього газу від 02.10.2020;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення субсидії та прийняти рішення щодо призначення субсидії на послуги з постачання природнього газу згідно заяви позивача від 17.08.2020.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 17.08.2020 звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (газопостачання, водопостачання та водовідведення, вивезення побутових відходів, постачання електроенергії) з 01.08.2020. Заява була розглянута комісією з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради, оскільки рахунки про надання комунальних послуг у будинку (домоволодінні) в АДРЕСА_1 , є розділеними між трьома домогосподарствами. Згідно з повідомленням від 26.10.2020 позивачу призначена житлова субсидія на електроенергію, водопостачання та водовідведення, а також вивезення побутових відходів. Проте позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії на оплату послуг з постачання природного газу з 01.08.2020 у зв`язку з тим, що в будинку по АДРЕСА_1 встановлено лише один особовий рахунок на газопостачання саме на частину будинку, власником якої є позивач, інші співвласники використовують для опалення своїх частин будинку електроенергію та пічне опалення і не мають доступу до мережі газопостачання, тобто рахунки на газопостачання не є розділеними, тому для отримання субсидії у заяві мають бути зазначені всі співвласники житлового будинку та їх доходи.
Позивач вважає відмову у призначенні житлової субсидії на газопостачання протиправною та такою, що порушує його права, оскільки газом користується лише він а інші співвласники будинку не є членами однієї родини (сім`ї).
Відповідач проти позову заперечив та зазначив, що 28.09.2020 під час обстеження матеріально-побутових умов сім`ї встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в триквартирному приватному будинку загальною площею 70,1 кв.м., з яких йому належить квартира АДРЕСА_2 , площею 19,5 кв.м. За технічною документацією будинок розділений на три квартири, які мають окремі особові рахунки по оплаті житлово-комунальних послуг, окремі будинкові книги, різні види опалення. В квартирі АДРЕСА_3 – електроопалення без постачання природнього газу, в квартирі АДРЕСА_4 – пічне опалення без постачання природнього газу. Рішення про відмову у призначенні житлової субсидії з газопостачання було прийнято у зв`язку з тим, що згідно п. 27 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 до компетенції комісії відноситься прийняття рішень про призначення субсидій лише на розділені рахунки, проте у вказаному домоволодінні відсутні розділені особові рахунки на газопостачання.
Також відповідач не має можливості встановити частину домоволодіння, яке належить позивачу, оскільки його частка не виділена, а при нарахуванні житлових субсидій робочий газовий проект не є документом, що підтверджує право власності на окрему частину будинку.
Для отримання житлової субсидії на газопостачання в домоволодінні необхідно зазначати всіх зареєстрованих осіб та враховувати їх доходи.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 18.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта позивача серії НОМЕР_1 , виданого Смілянським МВ УМВС України в Черкаській області 03.03.2007.
Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 11.03.2020 у справі №703/2028/19 визнано за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 22,5 кв.м., житловою площею 9,00 кв.м., що складається із приміщень: 3-1 – 8,0 кв.м.; 3-2 – 5,5 кв.м.; 3-3 – 9,0 кв.м. та земельну ділянку площею 159 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належну померлому 28 грудня 2000 року ОСОБА_2 .
17.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. У заяві зазначено, що у разі, якщо прийняття рішення щодо заяви потребує окремого рішення місцевих органів влади/органів місцевого самоврядування або утвореною ними комісії, позивач просить вказану заяву розглянути.
Зі змісту заяви вбачається, що позивачем укладено договір на газопостачання з ТОВ «Черкасигаз Збут», код ЄДРПОУ 39672471.
Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 17.08.2020, поданої разом із заявою від 17.08.2020, до складу домогосподарства входить один позивач.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 28.09.2020 позивач зареєстрований та проживає в квартирі АДРЕСА_5 . Актом обстеження встановлено, що будинок площею 70,1 кв.м. розділений на три квартири, які мають окремі будинкові книги, окремі особові рахунки по оплаті за житлово-комунальні послуги, різні види опалення. Заявник проживає один в квартирі АДРЕСА_2 площею 19,5 кв.м. з індивідуальним газовим опаленням. В квартирі АДРЕСА_3 – електроопалення без постачання природного газу, а в квартирі №2 – пічне опалення без постачання природного газу. Зважаючи на вказане запропоновано розглянути на комісії питання про право заявника на призначення йому субсидії на розділені особові рахунки.
Згідно витягу з протоколу комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради №32 від 02.10.2020 за результатами розгляду заяви позивача, поданої 17.08.2020, відмовлено у призначенні субсидії одній особі на розділені особові рахунки з газопостачання з 01.08.2020 відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018.
Вважаючи рішення про відмову у призначенні субсидії протиправним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Порядок надання субсидій визначений Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018. (далі – Положення №848).
Згідно пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно пункту 9 Положення №848 Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно пункту 5 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 30, ст. 1129).
Згідно підпункту 1 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).
Згідно з пункту 22 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Згідно пункту 27 Положення №848 якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї.
Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1 загальною площею 70.1 кв. м розділений на три квартири, які мають окремі будинкові книги, окремі особові рахунки по оплаті за житлово-комунальні послуги, різні види опалення. Заявник проживає один в квартирі АДРЕСА_2 площею 19,5 кв.м. з індивідуальним газовим опаленням. В квартирі АДРЕСА_3 – електроопалення без постачання природного газу, а в квартирі №2 – пічне опалення без постачання природного газу. Зважаючи на вказане запропоновано розглянути на комісії питання про право заявника на призначення йому субсидії на розділені особові рахунки. Особовий рахунок по оплаті за послугу з природного газу відкритий один.
Оскільки житловий будинок АДРЕСА_1 розділений на три квартири лише фактично, і позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а не у квартирі АДРЕСА_2 , при цьому особи, які проживають у одному будинку, відносяться до різних домогосподарств, прийняття рішення за заявою позивача від 17.08.2020 про надання житлової субсидії відноситься до компетенції комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради.
Фактичною підставою відмови позивачу у призначенні житлової субсидії стала та обставина, що абзац 27 Положення №848 передбачає призначення житлових субсидій за наявності розділених особових рахунків, однак розділені особові рахунки на газопостачання між квартирами АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 відсутні, так як в квартирі АДРЕСА_3 є електроопалення а в квартирі АДРЕСА_4 існує пічне опалення.
Суд зазначає, що актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 28.09.2020 встановлено, що газопостачання наявне лише в частині будинку, в якій проживає позивач, тому вказаний особовий рахунок розділенню не підлягає.
Разом з цим, пункт 27 Положення №848 не містить обмежень для призначення субсидій домогосподарствам, які проживають у одному будинку, розділеному між ними, і використовують різні типи опалення, за наявності лише одного рахунку.
Посилання відповідача на неможливість встановлення частини домоволодіння, яке належить позивачу, оскільки його частка не виділена, а при нарахуванні житлових субсидій робочий газовий проект не є документом, що підтверджує право власності на окрему частину будинку, є необгрунтованим, оскільки ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 11.03.2020 у справі №703/2028/19 за позивачем визнано право власності на 1/3 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 22,5 кв.м., житловою площею 9,00 кв.м., що складається із приміщень: 3-1 – 8,0 кв.м.; 3-2 – 5,5 кв.м.; 3-3 – 9,0 кв.м.
Відповідач зазначає, що для отримання житлової субсидії на газопостачання в домоволодінні необхідно зазначати всіх зареєстрованих осіб та враховувати їх доходи.
Проте згідно п. 24 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Судом встановлено та визнається відповідачем, що до складу домогосподарства позивача входить лише він, тому вимога включити до складу домогосподарства всіх осіб, які зареєстровані у будинку, є безпідставною.
Враховуючи викладене, відмова у призначенні позивачу субсидії на оплату послуг з постачання природного газу є протиправною, а пункт 6 рішення комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради від 02.10.2020 №32 підлягає скасуванню.
Щодо належного способу захисту порушеного права суд зазначає, що призначення житлової субсидії здійснюється при дотриманні умов, передбачених Положенням №848, щодо складу домогосподарства, соціальних норм житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування, одержаного доходу, наявності/відсутності підстав для відмови у призначенні субсидії тощо.
Вказані обставини належать до компетенції комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради, однак не були предметом її розгляду.
Отже належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії від 17.08.2020.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 5 Закону України “Про судовий збір” як особа з інвалідністю 2 групи, судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 6 рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради №32 від 02.10.2020 про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 .
Зобов`язати виконавчий комітет Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, код ЄДРПОУ 04061553) в особі комісії з питань соціальних допомог повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 17 серпня 2020 про призначення житлової субсидії на оплату послуг з постачання природного газу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий А.В. Руденко