
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року справа № 580/313/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Черкаській області щодо не проведення виплати одноразової грошової допомоги позивачу шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий позивачем відповідно до вимог п. 10 “Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015, протягом двох місяців із дня прийняття рішення ДФС України;
- стягнути з Головного управління ДФС у Черкаській області одноразову грошову допомогу в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України “Про міліцію” від 20.12.1990, в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що становить 420 400 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 01.09.2004 по 06.12.2019 проходила службу в податковій міліції ДФС України та була звільнена зі служби у зв`язку з хворобою. На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 у справі №580/408/20, яке набрало законної сили, Головним управлінням ДФС у Черкаській області складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції ОСОБА_1 та 26.08.2020 за вихідним номером №5861/23-97-07-010 направлено висновок разом із іншими матеріалами до ДФС України для прийняття рішення у строки, встановлені законодавством України. Державною фіскальною службою України затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції і надіслано його разом із зазначеними документами керівнику ГУ ДФС у Черкаській області, в якому проходив службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги. Листом Головного управління ДФС у Черкаській області позивача повідомлено, що виплати одноразової грошової допомоги будуть здійснені після внесення ДФС України змін до кошторисних призначень ГУДФС у Черкаській області. Станом на 26.01.2021 позивачу одноразову грошову допомогу не виплачено. Позивач вважає невиплату одноразової грошової допомоги протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 16.02.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що згідно кошторису Головного управління ДФС у Черкаській області по КЕКВ 2730 “Інші виплати населенню” виплата одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в сумі 420 400 грн. не передбачена. Грошова допомогу у сумі 420 400 грн. буде виплачена позивачу у порядку черговості в межах належного фінансування, передбаченого Державним бюджетом.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 з 01.09.2004 по 06.12.2019 проходила службу в податковій міліції ДФС України.
Наказом Головного управління ДФС у Черкаській області №54-о/пм від 06.12.2019 підполковника податкової поліції ОСОБА_1 – заступника начальника штабу оперативного управління Головного управління ДФС у Черкаській області звільнено з посади та податкової міліції за п. 64 п.п. “В” (через обмежений стан здоров`я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 №114.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №470260 позивачу 19.12.2019 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 у справі №580/408/20, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у складанні висновку про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що пов`язане з проходженням служби в органах ДФС. Зобов`язано Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти та розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини відповідно до статті 23 Закону України “Про міліцію” (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2020, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2020 року – змінено, викладено третій абзац резолютивної частини рішення у наступній редакції: «Зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Черкаській області надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплату грошової допомоги ОСОБА_1 , у зв`язку із встановленням II групи інвалідності, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, у 200-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб». В іншій частині – рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2020 року залишено без змін.
21.04.2020 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.04.2020 у справі №580/408/20, Головним управлінням ДФС у Черкаській області був складений висновок про призначення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції у сумі 420 400 грн. та направлений на затвердження до Державної фіскальної служби України.
18.09.2020 Державна фіскальна служба України листом №3557/7/99-99-07-03-17 повернула Головному управлінню ДФС у Черкаській області розглянутий та затверджений пакет документів про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності та втратою працездатності колишньому працівнику податкової міліції ОСОБА_1 для проведення відповідних виплат.
25.11.2020 адвокат позивача звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із запитом щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Головне управління ДФС у Черкаській області листом №8082/К/23-97-07-028 від 03.12.2020 повідомило, що згідно кошторису Головного управління ДФС у Черкаській області на 2020 рік, затвердженого Державною фіскальною службою України, по КЕКВ 2370 “Інші виплати населенню” виплата одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у сумі 420 400 грн. не передбачена. Виплату грошової допомоги буде здійснено після змін до кошторису, які надійдуть від ДФС України.
У зв`язку з невиплатою відповідачем одноразової грошової допомоги позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Статтею 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України “Про міліцію” та Законом України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”.
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України “Про міліцію” у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
За змістом статті 23 Закону України “Про міліцію” порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби, визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Таким чином, грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення.
Судом встановлено, що відповідачем 26.08.2020 складено, а Державною фіскальною службою України затверджено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у сумі 420 400 грн., який надісланий відповідачу для видання наказу про виплату такої допомоги.
Враховуючи, що Державною фіскальною службою України затверджено висновок про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у сумі 420 400 грн., однак у двомісячний строк з моменту прийняття вказаного рішення не було здійснено її виплату позивачу, бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу одноразової грошової допомоги є протиправною.
Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення відповідної соціальної виплати порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок чи компенсацій, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 08 листопада 2005 року).
Правова позиція щодо того, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат зазначена Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Даний висновок також узгоджується із позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеною у постанові від 07 березня 2018 року по справі №464/5571/16-а.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з Головного управління ДФС у Черкаській області одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України “Про міліцію” від 20.12.1990, в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що становить 420 400 грн, суд зазначає наступне.
Положення статей 5 та 245 КАС України визначають, що адміністративний суд, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, повинен визнати такі рішення, дії або бездіяльність протиправними і зобов`язати відповідача провести нарахування та/або виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту прав позивача буде саме зобов`язання відповідача виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 420 400 гривень, призначену відповідно до висновку від 18.09.2020, затвердженого Державною фіскальною службою України.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 5 Закону України “Про судовий збір” як особа з інвалідністю 2 групи, судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Черкаській області щодо не проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий позивачем відповідно до вимог п. 10 “Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівникам міліції” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015, протягом двох місяців із дня прийняття рішення ДФС України.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 39392109) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у сумі 420 400 гривень, призначену відповідно до висновку Головного управління ДФС у Черкаській області, затвердженого Державною фіскальною службою України.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя С.М. Гарань