Рішення № 95979659, 02.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
560/5643/20
Номер документу
95979659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5643/20

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

іменем України

02 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури у розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром відповідно до ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 р. № 21-1156зп. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.03.2020 року у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 № 21-1156зп, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 27.03.2020.

Позивачем було подано 20.10.2020 заяву про збільшення позовних вимог, зокрема позивач просив викласти пункт другий прохальної частини позову наступним чином: "2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.03.2020 року у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 16.07.2020 р. № 21-1435зп, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 27.03.2020 року.

В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що Офісом Генерального прокурора, з метою виправлення допущеної помилки, 16.07.2020 року за № 21-1435зп видана нова довідка про розмір заробітної плати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ на підставі рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7- р(ІІ)2019 та від 26.03.2020 р. № 6-р/2020.

У вказаній довідці змінено розмір надбавки за вислугу років (з 40% до 45%), у зв`язку з чим розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, збільшився до 83901,59 грн.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року, що ухвалене у адміністративній справі №560/5643/20 позов було задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.07.2020 №2200-0301-8/31654 у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1156зп з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Оглядом адміністративної справи та винесеного рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у адміністративній справі №560/5643/20 встановлено наступне.

З адміністративного позову встановлено, що позивач з урахуванням заяви про збільшення позовних вимога, просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.03.2020 року у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 16.07.2020 № 21-1435зп, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 27.03.2020, оскільки перерахунок йому було здійснено 01.04.2020 з урахуванням 60% від суми місячної заробітної плати зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 № 21-1156зп та обмежено розмір пенсії максимальним розміром, що на думку позивача вчинено протиправно.

Судом встановлено, що 15.06.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років, до якої долучив довідку Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 № 21-1156зп про розмір заробітної плати за відповідною посадою начальника відділу відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7 р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020. Однак, листом (відмовою) від 15.07.2020 №2200-0301-8/31654 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки, та зазначено, що з 01.04.2020 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII у розмірі 60 % від суми заробітної плати. Відповідно до пункту 13-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-VІІ) максимальний розмір пенсії, призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (17120,00 грн.). З врахуванням викладеного розмір пенсійної виплати не змінився і залишився на рівні 28148,25 грн.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.

Реалізація права позивача на перерахунок пенсії забезпечено саме рішенням Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року.

Під час винесення рішення суду по справі №560/5643/20, суд не врахував заяву про збільшення позовних вимог позивача та не вирішив позовну вимогу, що стосується зменшення відсоткового розміру пенсії та обмеження пенсії максимальним розміром у правовідносинах, що виникли під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 01.04.2020.

Суд зазначає, що у поданій до відповідача заяві позивач зазначив про наявність у нього права на отримання пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати, який був визначений йому на час призначення пенсії. Крім того, він просив здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимального її розміру, оскільки таке обмеження було визнане незаконним.

Як стверджував у відзиві відповідач, що з урахуванням норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII ОСОБА_1 з 01.04.2020 проведено перерахунок пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 04.06.2020 №21-1156зп в розмірі 60% від суми заробітної плати.

Натомість, у наданій відмові відповідач заперечує право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та стосовно відсоткового значення зокрема щодо 90 % від суми місячної заробітної плати, хоча перерахунок пенсії позивача, як встановлено судом, відповідно до закону повинен здійснюватись без обмеження її максимальним розміром, а відсоток пенсії також є встановленим.

Суд зазначає, що пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ, положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії та зменшення відсоткового розміру пенсії до нього не застосовуються.

Вимогу позивача про зобов`язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром та виходячи з визначеного 90% від суми заробітної плати, суд вважає обґрунтованою, виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача необхідно здійснювати без обмеження її максимальним розміром, оскільки призначення пенсії відбулось до 01.01.2016 (дата відповідних змін щодо обмеження максимального розміру пенсії до законодавства).

Оскільки, пенсія призначена йому до 01 січня 2016 року, то до розміру пенсії позивача не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом та викладена у постановах від 12.11.2019 справа №360/1428/17 та від 04.03.2021 №589/3997/16-а, а тому позивач має право на відповідний перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, суд звертає увагу, що спірні правовідносини стосуються перерахунку пенсій, а не призначення нової пенсії. Внесені зміни щодо відсоткового розміру пенсій зокрема 60%, стосуються порядку призначення нових пенсій прокурорам.

Як встановлено з матеріалів справи, спір, щодо зазначених аспектів перерахунку між сторонами існує, і існував до звернення позивача до суду, а тому у разі його невирішення по суті спосіб захисту порушеного права не буде ефективним, а буде неповним, оскільки неправомірний (неповний) перерахунок пенсії змусить позивача знову звертатись до суду з позовом.

Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, Верховний Суд в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 звернув увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Тому, частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

Суд також зазначає, що оскільки Офісом Генерального прокурора 16.07.2020 року за № 21-1435зп видано нову довідка про розмір заробітної плати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії на підставі рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7- р(ІІ) 2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020, в якій змінено розмір надбавки за вислугу років (з 40% до 45%), у зв`язку з чим розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії позивача, збільшився, а тому під час перерахунку пенсії позивачу необхідно враховувати довідку Офісу Генерального прокурора від 16.07.2020 року за № 21-1435зп.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

Враховуючи наведені вище обставини, суд вважає за необхідне ухвалити додаткове рішення суду, оскільки під час винесення рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.03.2021 по справі №560/5643/20 судом не вирішено спірної вимоги щодо неправомірного (неповного) перерахунку пенсії з урахуванням 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничним розміром, як це було визначено на момент призначення пенсії позивачу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 252, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Ухвалити додаткове судове рішення по справі №560/5643/20, яким зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 року провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90 % суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 16.07.2020 за № 21-1435зп, без застосування під час перерахунку і виплати пенсії обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350) Третя особа:

Головуючий суддя О.П. Шевчук