
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
02 квітня 2021 р. справа № 520/578/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 13 січня 2021 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг;
- визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 11 січня 2021 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг;
- визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.01.2021 протиправним й таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 ;
- визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 06.01.2021 протиправним й таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 ;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про призначення субсидії від 20.12.2020, 08.01.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за вказаним позовом в частині позовних вимог:
- визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 13 січня 2021 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг;
- визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 11 січня 2021 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 20 грудня 2020 року та 8 січня 2021 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії через офіційний портал Міністерства соціальної політики України. Рішеннями комісії від 13.01.2021 та 06.01.2021 позивачу було відмовлено у призначенні субсидії, згідно з підпунктом 3 пункту 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807) у зв`язку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.04.2020 по 30.09.2020. Рішення відповідача в непризначені субсидії позивач вважає незаконними та антиконституційними, оскільки державою гарантований соціальний захист, адже єдиний соціальний внесок не сплачується членами сім`ї позивача з незалежних від них обставин. Також позивач вважає, що відповідач не у повному обсязі виконував покладені на нього зобов`язання сприяти громадянам у забезпечені соціального захисту. Позивач вказав, що розглядаючи заяви, відповідач і третя особа не врахували той факт, що сім`я позивача є малозабезпеченою і єдиний доход сім`ї позивача є державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. Відмова відповідача у призначенні багатодітній, малозабезпеченій сім`ї позивача субсидії має формальний характер, який визначений постановою Кабміну щодо призначення субсидії. Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник відповідача вказав, що ОСОБА_1 , 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, отримував допомогу по безробіттю по листопад 2019 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній не приватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, донька ОСОБА_2 , 2011 р.н., донька ОСОБА_4 , 2004 р.н., донька ОСОБА_3 , 2007 р.н.. 20.12.2020 та 08.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявами про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі, зазначивши потребу розгляду справи на комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради. З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості. За результатами розгляду та аналізу всіх отриманих документів, після перевірки наявності або відсутності підстав для призначення житлової субсидії рішенням Комісії при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв`язку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .. Враховуючи вищенаведене просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, отримував допомогу по безробіттю по листопад 2019 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній не приватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, донька ОСОБА_2 , 2011 р.н., донька ОСОБА_4 , 2004 р.н., донька ОСОБА_3 , 2007 р.н..
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ОСОБА_1 отримує з 01.01.2014 року по теперішній час державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 20.12.2020 та 08.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявами про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі, зазначивши потребу розгляду справи на комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради.
З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 з жовтня 2020 та з грудня 2021, відповідно до вимог пункту 14 Положення Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
За інформацією, отриманою відповідачем від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України, у ОСОБА_5 за період з 01.04.2020 по 30.09.2020 відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ (відповідно до пункту 51 Положення відомості можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо).
Відповідно до інформації Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості Харківської районної філії від 31.12.2020 № 1771/02/22-38 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.
Листом Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 29.12.2020 № 1070 повідомлено відповідача, що родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина, яка перебуває в складних життєвих обставинах, не знаходиться.
За результатами розгляду та аналізу всіх наданих документів, на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 24.12.2020, після перевірки наявності або відсутності підстав для призначення житлової субсидії рішенням Комісії при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради (протокол № 1 від 06.01.2021) ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні житлової субсидії з грудня 2020 та протоколом №2 від 13.01.2021 з січня 2021 відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв`язку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.04.2020 по 30.09.2020.
Суд зазначає, що рішення відмовити в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з грудня 2020 та з січня 2021 обґрунтовано відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), а саме: відсутні доходи у ОСОБА_5 за період 01.04.2020 по 30.09.2020; відсутня сплата єдиного соціального внеску; не підтверджено факт навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; відсутні види доходу, передбачені підпунктом 3 пункту 14 Положення.
Повідомлення № 44-01 від 13.01.2021 та №55-01 від 14.01.2021 про відмову в призначенні житлової субсидії та витяги з протоколу № 1 від 06.01.2021 та №2 від 13.01.2021 засідання Комісії було відправлено позивачу рекомендованим листом через АТ «Укрпошта» та отримано останнім.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій на час виникнення спірних правовідносин визначений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». (далі Положення № 848)
Згідно п.1 Положення № 848 дане Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема , щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з п.4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 69 Положення № 848, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Пунктом 70 Положення № 848, житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Пунктом 22, 24 Положення № 848, визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до п. 30 Положення №848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Пунктом 35 Положення №848 передбачено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.
Згідно з пп.3 п. 14 Положення №848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб).
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Судом встановлено, що підставою відмови в призначенні житлової субсидії слугувала відсутність виключних умов, зазначених у пп.3 п.14 Положення № 848, а саме: доходів у ОСОБА_5 за період з 01.04.2020 по 30.09.2020, не сплата єдиного соціального внеску протягом 3-х місяців у періоді, за який врахований доходів; не підтвердження факту навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти; відсутність видів доходу, передбачених пп.3 п.14 Положення.
Наявними матеріалами справи підтверджено, що з метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 з грудня 2020 року та з січня 2021 року, відповідно до вимог п. 56 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 року №807), УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради надіслано відповідні запити до уповноважених органів та за результатами опрацювання наданої інформації правомірно встановлено, що у позивача відсутні виключні умови передбачені п.п. 3 п. 14 Положення.
Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
Враховуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у призначенні позивачу субсидії з грудня 2020 року та з січня 2021 року, з огляду на пряму вказівку п.п. 3 п. 14 Положення №848, яким визначено, що житлова субсидія не призначається, якщо позивачем або членом його сім`ї за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії та/або не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
З приводу доводів позивача про обов`язок відповідача призначити йому субсидію внаслідок перебування ОСОБА_1 в складних життєвих обставинах у зв`язку з безробіттям та малозабезпеченістю, вказаний факт не було підтверджено в ході розгляду справи. Також, з цього приводу суд зазначає наступне
Згідно з п. 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Пунктом 16 Положення 848 у мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення або обмеження волі, до них застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення. Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 24.12.2020 року, стан квартири сім`ї ОСОБА_1 задовільний.
Визначення поняття сім`ї, яка знаходиться в складних життєвих обставинах визначено в Порядку виявлення сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей (осіб), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 896 (далі по тексту - Порядок № 896).
Статтею 4 Порядку № 896 передбачено, що до сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, належать сім`ї (особи), які не можуть самостійно подолати або мінімізувати негативний вплив, зокрема, таких обставин:
1) жорстоке поводження з дитиною в сім`ї;
2) відсутність постійного місця роботи у працездатних членів сім`ї (особи);
3) відсутність житла, призначеного та придатного для проживання;
4) відбування покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, взяття під варту одного з членів сім`ї (особи), насильство в сім`ї (у тому числі щодо дитини);
5) тривала хвороба, встановлена інвалідність (у тому числі дітей), вроджені вади фізичного та психічного розвитку, малозабезпеченість, безробіття одного з членів сім`ї (особи), що негативно впливає на виконання батьківських обов`язків, призводить до неналежного утримання дитини та догляду за нею;
6) спосіб життя, внаслідок якого один із членів сім`ї (особа) частково або повністю не має здатності чи можливості самостійно піклуватися про особисте життя та брати участь у суспільному житті;
7) ухиляння батьків від виконання обов`язків з виховання дитини;
8) відібрання у батьків дитини без позбавлення батьківських прав;
9) стихійне лихо;
10) дискримінація осіб та/або груп осіб.
У відповідності до ст.3 Порядок № 896 виявлення, надання соціальних послуг та соціальний супровід сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, здійснюються районними, міськими, районними у містах центрами соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (далі - центри) разом із суб`єктами, що надають соціальні послуги, та суб`єктами соціальної роботи із сім`ями, дітьми та молоддю (далі - суб`єкти).
Згідно зі ст.6 Порядок № 896, облік сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, ведеться центром відповідно до поданої фахівцем із соціальної роботи (далі - фахівець) інформації за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Центром соціальних служб Московського району м. Харкова не підтверджено того факту, що родина ОСОБА_1 перебуває в складних життєвих обставинах. Згідно з інформацією Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова від 29.12.2020 № 1070, родина ОСОБА_1 звернулась до Центру через складні життєві обставини, які виникли внаслідок необхідності придбання коштовних препаратів для лікування їх доньки - ОСОБА_4 , яка дуже часто хворіє і стоїть на обліку у алерголога. Центр, в межах своєї компетенції, надав родині необхідні соціальні послуги. На даний час родина на обліку Центру не перебуває.
Таким чином, на момент звернення до відповідача з заявами про призначення житлової субсидії, позивач не звертався до Центру із заявою про взяття на облік, як родини, що перебуває в складних життєвих обставинах.
Також слід зауважити, що визначена допомога по безробіттю у розмірі 0,00 грн. не свідчить про нарахування і наявність доходу, як вважає позивач, а вказує на відсутність такого доходу.
Доводи позивача про те, що відповідачем не направлявся запит до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості щодо отриманих у спірний період доходів ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , а також, що він отримує соціальні послуги по безробіттю в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, не відповідають дійсності та спростовується наявними в матеріалах справи доказами.
Крім того, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозебезпеченим сім`ям" не є видом доходу, що передбачений приписами Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848 і не може враховуватись під час призначення житлової субсидії.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов, що рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.01.2021 та від 06.01.2021 є правомірними та прийнятими у відповідності до вимог чинного законодавства, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
При цьому, позовна вимога зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про призначення субсидії від 20.12.2020, 08.01.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632, є похідною та також не підлягає задоволенню.
Також суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 02.04.2021 року.
Суддя Біленський О.О.