Рішення № 95979136, 30.03.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
500/586/21
Номер документу
95979136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/586/21

30 березня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чепенюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

позивача ОСОБА_1 ,

відповідача Середича Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного кадастрового реєстратора Стецька Олександра Васильовича до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середича Романа Валентиновича про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Державний кадастровий реєстратор Стецько Олександр Васильович звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (далі ГУ Держгеокадастру, відповідач 1), державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середича Романа Валентиновича (далі державний інспектор, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування припису від 21.01.2021, що виданий державним інспектором Середичем Р.В. за результатами проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства при відведенні земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.

21.01.2021 державним інспектором Середичем Р.В. за результатами проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства при відведенні земельної ділянки як об`єкта перевірки, площею 0,0831 га, кадастровий номери 6110100000:09:008:0041, яка розташована за адресою вул. Чернівецька, м. Тернопіль, Тернопільська область, видано припис державному кадастровому реєстратору Стецьку О.В. за реєстраційним №3-ДК/0020ПФ/0401/-21 та зобов`язано усунути виявлені порушення в тридцятиденний термін.

Позивач вважає зазначений припис протиправним з посиланням на положення статей 2, 3, 187, 188 Земельного кодексу України (далі ЗК України), Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 №963-ІV (далі Закон №963-ІV).

Вказує, що ГУ Держгеокадастру наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами. Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, встановлені у статті 6 Закону №963-ІV, а статтею 10 цього Закону визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, серед яких, давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Приписи про усунення виявлених порушень мають надаватися лише тим особам, які безпосередньо вчинили порушення вимог земельного законодавства.

Припис - це обов`язкова для виконання письмова вимога уповноваженого органу щодо усунення порушень вимог законодавства. Заходи в приписі, спрямовані на усунення порушень вимог закону, а відтак, мають бути чітко сформульовані та конкретизовані.

Спірний припис містить висновки про виявлені під час проведення перевірки порушення вимог законодавства, однак, не містить визначення конкретних дій, обов`язкових до виконання для усунення виявлених порушень. Зазначивши у приписі про необхідність «усунути порушення вимог земельного законодавства», відповідач не вказав, які саме дії, та на підставі яких положень закону повинен здійснити позивач для усунення встановлених перевіркою порушення вимог законодавства.

Також позивач вказує, що в змісті оскаржуваного припису (у його описові частині) містяться обставини, які, на думку державного інспектора, свідчать про порушення вимог чинного законодавства, як-то прийняття рішень сесією Тернопільської міської ради про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою, достовірності відомостей землевпорядної документації, що перебувають поза межами компетенції державного кадастрового реєстратора.

Позивач зазначає, що порядок формування земельної ділянки та її державної реєстрації визначені статтею 79-1 ЗК України, Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі Закон №3613-VI) та вказує, що державний кадастровий реєстратор самостійно не має права припиняти державну реєстрацію земельної ділянки без визначених на те підстав, до яких припис державного інспектора з контролю за використання та охороною земель не віднесено.

Відтак позивач вказує, що виданий припис, метою якого є усунення порушень вимог чинного земельного законодавства з питань правомірності державної реєстрації земельної ділянки, у тому числі шляхом скасування такої реєстрації, є протиправним оскільки перебуває поза межами компетенції державного реєстратора, а тому така особа позбавлена можливості виконати його вимоги або усунути порушення в інший спосіб. Як наслідок, виконання такого припису державним кадастровим реєстратором є неможливим та видання такого припису не переслідує правомірну мету: усунення порушень вимог законодавства, з якою видається цей припис. Питання скасування державної реєстрації земельної ділянки, речові права на яку зареєстровано, що не підлягає поділу чи об`єднанню, є виключною компетенцією суду. У зв`язку з цим позивач звернувся до суду.

15.02.2021 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

04.03.2021 до суду від ГУ Держгеокадастру надійшов відзив на позов (а.с.77-79). Відповідач 1 у відзиві на позов його заперечує та вказує, що до ГУ Держгеокадастру надійшов лист Слідчого відділу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 20.11.2020 №16947/9/2-2020 стосовно проведення перевірки щодо дотримання вимог чинного законодавства при передачі у власність земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041 для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 та зміні цільового призначення вказаної земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за заявою ТОВ «Текта Україна». З метою розгляду цього листа, відповідно до вимог Закону №963-ІV ГУ Держгеокадастру з врахуванням повноважень, визначених положенням про ГУ Держгеокадастру, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (зі змінами), видано наказ від 12.01.2021 № 3-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».

На виконання цього наказу державним інспектором Середичем Р.В. відповідно до статей 6 і 10 Закону №963-ІV проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства при відведення земельної ділянки як об`єкта перевірки, площею 0,0831 га, кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, яка розташована за адресою: вул. Чернівецька, м. Тернопіль. За результатами перевірки, серед іншого, встановлено, що рішенням сесії Тернопільської міської ради від 20.04.2018 №7/24/128 надано дозвіл громадянці ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0831 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 . На підставі даного рішення та відповідно до договору від 08.05.2018 № Б-135 Приватним підприємством «Тернопільський край» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , цільове призначення проектне - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Під час вивчення складових цього проекту державним інспектором встановлено, що зазначена документація із землеустрою відповідно до вимог пункту 2 статті 186-1 ЗК України підлягала погодженню структурним підрозділом у сфері містобудування та архітектури Тернопільської міської ради. Такий висновок Управлінням містобудування та архітектури Тернопільської міської ради надано з умовою, оскільки земельна ділянка не відповідала функціональному призначенню. Згідно з Планом зонування території м.Тернополя земельна ділянка, яка підлягала відведенню, розташована в зоні Ж-4 - змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова (9-16 поверхів). У висновку зазначено, що проект землеустрою погоджено за умови приведення функціонального призначення земельної ділянки до вимог затвердженої містобудівної документації, чого не було виконано. Відповідно проект землеустрою Управлінням містобудування та архітектури Тернопільської міської ради не погоджено.

У висновку Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 05.07.2018 №7330182-18 у пункті «Відомості про склад угідь земельної ділянки» зазначено «малоповерхова забудова», що суперечить плану зонування території м.Тернопіль, відповідно до якого зона Ж-4 має кваліфікуватись як склад угідь «багатоповерхова забудова» (з трьома і більше поверхами) згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

На підставі розробленого проекту позивачем проведено державну реєстрацію земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 та присвоєно вказаній земельний ділянці кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, що є порушенням пункту 2 частини четвертої статті 9 Закону № 3613-VI, оскільки при реєстрації земельної ділянки не враховано наведені вище порушення та невідповідність вимогам чинного законодавства. За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 21.01.2021 № 3-ДК/0083/АП/09/01/-21. З метою усунення наслідків виявленого порушення державним інспектором 21.01.2021 видано позивачу припис №3-ДК/0020/Пр/03/01/-21.

Відповідач 1 вважає, що дії державного інспектора щодо проведення перевірки земельної ділянки, зокрема, складання відповідного акту та винесення припису, є такими, що вчинені в межах визначених законом повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Також цей відповідач зазначає, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 14.09.2018 зареєстровано речове право ОСОБА_3 на земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041. На даний час спірна земельна ділянка перебуває у приватній власності ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №138 від 12.02.2020.

Відповідач 1 вказує, що виходячи з положень частини 13 статті 79-1 ЗК України, яка визначає випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки, повноважень державного кадастрового реєстратора, визначених у частині 4 статті 9 Закону №963-ІV, самостійне усунення державним кадастровим реєстратором зауважень, викладених в оскаржуваному приписі не вбачається можливим.

З підстав, наведених у відзиві, ГУ Держгеокадастру просить відмовити у позові.

04.03.2021 до суду надійшов відзив від державного інспектора (а.с.74-76), у якому той позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні. У відзиві викладені ті самі обставини і мотиви, що й у відзиві ГУ Держгеокадастру, а фактично - обставини зазначені в акті перевірки. Також державний інспектор вказав, що його дії стосовно проведення перевірки земельної ділянки, зокрема, складання акта та винесення припису є такими, що вчинені в межах, визначених законом повноважень, та у спосіб, що визначений законодавством, зокрема Законом №963-ІV. Вважає, що припис є правомірним, проте його реалізація не можлива у зв`язку з передачею матеріалів в рамках кримінального провадження та зміною власника земельної ділянки відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 12.02.2020.

У судових засіданнях позивач підтримав позовні вимоги, з мотивів, наведених в позовній заяві.

Представник відповідача ГУ Держгеокадастру, відповідач ОСОБА_5 у судовому засіданні позов не визнали з підстав, наведених у відзивах.

У судовому засіданні 16.03.2021 була оголошена перерва до 30.03.2021 у зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів в учасників справи.

У судове засідання 30.03.2021 представник відповідача 1, належним чином, під розписку повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув, причини неприбуття не повідомив, а тому такі визнані судом неповажними. З огляду на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, передбачених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розгляд справи продовжено за відсутності представника відповідача ГУ Держгеокадастру.

Додатково у судовому засіданні 30.03.2021 відповідач 2 пояснив, що виділення та оформлення земельної ділянки за фізичною особою ОСОБА_2 для індивідуального будівництва у зоні, яка передбачає лише багатоповерхову забудову, та державна реєстрація такої земельної ділянки державним кадастровим реєстратором позбавила можливості виставити таку на земельні торги для продажу її за цільовим призначенням. В свою чергу ця земельна ділянка в подальшому була перепродана третім особам для багатоповерхової забудови, а місцевий бюджет недоотримав відповідні надходження.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

До Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшов лист Слідчого відділу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 20.11.2020 №16947/9/2-2020 стосовно проведення перевірки щодо дотримання вимог чинного законодавства при передачі у власність земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041 для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 та зміні цільового призначення вказаної земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку за заявою ТОВ «Текта Україна» (а.с.97-98).

На підставі цього листа, відповідно до вимог Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» ГУ Держгеокадастру, з врахуванням повноважень визначених положенням про Головне управління, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (зі змінами), видано наказ від 12.01.2021 № 3-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» (а.с.95-96). Відповідно до пункту 1 наказу державний контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів належало здійснити шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при відведенні земельної ділянки як об`єкта перевірки за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Перевірку доручено провести інспектору Середичу Роману (пункт 2 наказу).

На виконання вищевказаного наказу державним інспектором Середичем Р.В. проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства при відведення земельної ділянки, як об`єкта перевірки, площею 0,0831 га, кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , результати якої оформлені актом від 21.01.2021 № 3-ДК/0083/АП/09/01/-21 (а.с.47-48).

За результатами перевірки встановлено, що рішенням сесії Тернопільської міської ради від 20.04.2018 №7/24/128 надано дозвіл громадянці ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0831 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 . На підставі цього рішення та відповідно до договору від 08.05.2018 Б-135 Приватним підприємством «Тернопільський край» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення проектне - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Під час вивчення складових проекту землеустрою державним інспектором встановлено, що зазначена документація із землеустрою відповідно до вимог пункту 2 статті 186-1 ЗК України підлягала погодженню структурним підрозділом у сфері містобудування та архітектури Тернопільської міської ради.

У висновку Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради від 25.06.2018 №1202/14, в пункті 3 «Функціональне призначення» згідно з «Планом зонування території м. Тернополя» зазначено, що земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в зоні Ж-4 - змішана багатоквартирна житлова забудова та громадська забудова (9-16 поверхів). Також у висновку зазначено, що проект землеустрою погоджено за умови приведення функціонального призначення земельної ділянки до вимог затвердженої містобудівної документації, чого не було виконано.

На підставі цього державним інспектором зроблено висновок, що проект землеустрою Управлінням містобудування та архітектури Тернопільської міської ради не погоджено.

У викопіюванні з плану зонування м. Тернопіль, що є складовою проекту землеустрою, зазначено, що земельна ділянка знаходиться у зоні - Ж-4.

У висновку Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 05.07.2018 №7330182-18 у пункті «Відомості про склад угідь земельної ділянки» зазначено «малоповерхова забудова», що суперечить плану зонування території м.Тернопіль, відповідно до якого зона Ж-4 має кваліфікуватись як склад угідь «багатоповерхова забудова» (з трьома і більше поверхами) згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10. 2012 №1051.

Далі в акті перевірки вказано, що на підставі розробленого проекту землеустрою проведено державну реєстрацію земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул.Чернівецька у м.Тернополі та присвоєно вказаній земельний ділянці кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, що є порушенням пункту 2 частини 4 статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», оскільки при реєстрації земельної ділянки не враховано наведені вище порушення та невідповідність вимогам чинного законодавства.

В акті перевірки також зазначено, що Тернопільською міською радою прийнято рішення від 20.04.2018 №7/24/128 та від 08.08.2018 №7/26/161 всупереч «Плану зонування території м. Тернополя», затвердженого рішенням Тернопільської міської ради №7/24/36 від 20.04.2018, чим порушено пункт 4 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що у свою чергу, унеможливило продаж даної земельної ділянки на конкурентних засадах (земельних торгах) відповідно до глави 21 статті 134 ЗК України. Також під час виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробником не виконано вимог статті 28 Закону України «Про землеустрій» та допущено ряд зазначених в акті порушень. Крім цього державним кадастровим реєстратором не виконано пункт 2 частини 4 Закону України «Про Державний земельний кадастр», оскільки при реєстрації не враховано наведені в акті порушення та невідповідності вимогам земельного законодавства.

Також в акті перевірки вказано подальші зміни у відомостях щодо земельної ділянки. Так, у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,0831 га кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, розробленого ФОП ОСОБА_6 на замовлення ТОВ «Текта Україна» на підставі договору на проведення робіт із землеустрою від 17.01.2019 № 43, в обґрунтуванні КП «Місто» щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та викопіюванні з плану зонування території м. Тернополя (із внесеними змінами) місця розташування земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , містяться суперечливі відомості щодо зони, на якій розташована земельна ділянка, на сторінках 7, 9, 22. У висновку Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 12.02.2019 № 1528/82-19 у пункті 6.3. Категорія земель, підпункт склад угідь вказана малоповерхова забудова, хоча відповідно до зони Ж-4 має кваліфікуватись як склад угідь «багатоповерхова забудова (з трьома і більше поверхами») згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру (додатки 2-57 до Порядку).

Рішенням сесії Тернопільської міської ради від 06.06.2019 №7/35/197 затверджено ТзОВ «Текта Україна» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,0831 га, яка перебуває у приватній власності, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , про що 25.06.2019 було внесено зміни до відомостей Державного земельного кадастру (а.с. 47-48).

Як встановлено судом, на підставі цього акта перевірки 21.01.2021 державним інспектором видано припис №3-ДК/0020/Пр/03/01/-21 державному кадастровому реєстратору, зміст якого аналогічний змісту акту перевірки (а.с.91-92). На підставі статті 144 ЗК України, статей 5, 6, 10 Закону №963-ІV, статей 18-1 та 19 Закону України «Про охорону земель», державному реєстратору приписано усунути виявлені порушення у тридцятиденний термін до 22.02.2021, про що повідомити державного інспектора.

Не погоджуючись з приписом відповідача 2, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача (дії, вчиненні при його прийнятті) як суб`єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до статті 187 ЗК України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

За змістом статті 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-IV.

Відповідно до статті 4 Закону №963-IV об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (стаття 5 Закону №963-IV).

Положеннями статті 6 Закону №963-IV визначено повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, серед яких, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Згідно зі статтею 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, у тому числі, проведення перевірок.

Статтею 10 Закону №963-IV визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:

- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (з змінами і доповненнями), передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).

Отже, Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися посадовими особами Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності. При цьому порядок проведення перевірки, види та порядок складання документів за наслідками перевірок у цій сфері, як випливає зі змісту статей 9-10 Закону №963-IV, визначається іншими нормативно-правовими актами. Приписи про усунення виявлених порушень мають надаватися лише тим особам, які безпосередньо вчинили порушення вимог земельного законодавства.

Судом встановлено, що перевірка дотримання вимог земельного законодавства у спірному випадку проводилася на підставі листа Слідчого відділу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 20.11.2020 №16947/9/2-2020. Зі змісту цього листа вбачається, що Тернопільською місцевою прокуратурою зареєстроване кримінальне провадження за фактом зловживання становищем посадовими особами Тернопільської міської ради при передачі у власність земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.97-98). У зв`язку з такими обставинами в межах досудового розслідування зініціювалося проведення перевірки.

Також судом встановлено, що по результатах перевірки державним інспектором видано не лише оскаржуваний припис, а й направлено лист кваліфікаційній комісії Держгеокадастру від 22.02.2021 для вжиття заходів щодо кваліфікаційної відповідності сертифікованих інженерів-землевпорядників ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які погоджували проекти землеустрою по земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:09:008:0041 (а.с.87), та клопотання міському голові від 25.01.2021 про приведення відповідних рішень Тернопільської міської ради у відповідність до чинного законодавства (а.с.89-90).

Стосовно порушень, які визначено як такі, що вчинені державним реєстратором, то суд зазначає таке.

Як вбачається зі змісту акта та припису, порушення державного реєстратора полягає у тому, що він на підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 (який був розроблений з порушеннями через відсутність належного погодження з органами архітектури) провів державну реєстрацію земельної ділянки та вказаній земельній ділянці присвоїв кадастровий номера 6110100000:09:008:0041, що, на думку державного інспектора, є порушенням підпункту 2 частини 4 статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Щодо порядку формування земельної ділянки, то такі регламентує стаття 79-1 ЗК України.

Відповідно до статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частина 1 цієї статті).

Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності (частина 2 статті 79-1 ЗК України).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (частина 3 статті 79-1 ЗК України).

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4 статті 79-1 ЗК України).

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок (частина 5 статті 79-1 ЗК України).

Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 9 статті 79-1 ЗК України).

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (частини 10 статті 79-1 ЗК України).

Відповідно до частини 13 статті 79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:

поділу або об`єднання земельних ділянок;

скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;

якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Отже, на підставі проекту землеустрою земельній ділянці присвоюється кадастровий номер (земельна ділянка формується) та здійснюється її державна реєстрація.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначає Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI.

Відповідно до визначень, наведених у статті 1 цього Закону, державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 9 Закону №3613-VI передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 1 цієї статті).

Частиною 4 статті 9 Закону №3613-VI визначено, що державний кадастровий реєстратор:

здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;

перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства;

формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;

здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;

присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;

надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;

здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;

передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

У судовому засіданні державний інспектор пояснив суду, що державний кадастровий реєстратор у спірному випаду не перевірив проект землеустрою на відповідність вимогам законодавства, а такий не відповідав цим вимогам. Як слідує з матеріалів перевірки розроблений Приватним підприємством «Тернопільський край» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд не містив обов`язкового для такої документації погодження відповідного органу містобудування та архітектури.

З цього приводу суд зазначає таке. Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами ЗК України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Відповідно до абзацу 1 частини 1, частини 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у статті 118 ЗК України. Так, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (частина перша статті 118 КАС України).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (абзац 2 частини 7 статті 118 ЗК України).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (частина 8 статті 118 ЗК України).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина 9 статті 118 ЗК України).

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 10 статті 118 ЗК України).

Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначає стаття 186-1 ЗК України.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 1 статті 186-1 ЗК України).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури (частина 2 статті 186-1 ЗК України).

Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту (частина 4 статті 186-1 ЗК України).

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п`ята статті 186-1 ЗК України).

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (частина 6 статті 186-1 ЗК України).

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження (частина восьма статті 186-1 ЗК України.

Отже, за змістом наведених положень ЗК України до повноважень органів місцевого самоврядування - сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, на якій планується розташування об`єкта будівництва; а на відповідні виконавчі органи міської ради у сфері містобудування та архітектури та територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органи Держгеокадастру покладено повноваження щодо погодження чи відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності.

Таким чином, в першу чергу відповідність проекту землеустрою положенням законодавства здійснюють відповідні органи державної виконавчої влади, які розглядають питання погодження передачі земельної ділянки, на якій планується розташування об`єкта будівництва. В другу чергу таку перевірку має проводити державний кадастровий реєстратор при державні реєстрації земельних ділянок та орган місцевого самоврядування, який приймає рішення про надання чи відмову у наданні громадянам у власність земельної ділянки з земель комунальної власності.

Процедура державної реєстрації земельної ділянки описана у статті 24 Закону №3613-VI.

Так, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (частина 1 статті 24 Закону №3613-VI).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 2 статті 24 Закону №3613-VI).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву) (частина 3 статті 24 Закону №3613-VI).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, а в разі подання заяви в електронній формі - надсилається засобами телекомунікаційного зв`язку (частина 4 статті 24 Закону №3613-VI).

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:

перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;

за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (частина 5 статті 24 Закону №3613-VI).

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Зміна найменування акціонерного товариства у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки (частина 6 статті 24 Закону №3613-VI).

Частина 10 статті 24 Закону №3613-VI передбачає, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об`єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Судом оглянуто проект землеустрою, що був підставою для реєстрації земельної ділянки державним кадастровим реєстратором по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6110100000:09:008:0041 (а.с.9-36, 85). Такий проект землеустрою містить висновок Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 від 25.06.2018 № 1202/14. У цьому висновку зазначено: Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, господарських будівель та споруд на земельній ділянці площею 0,0831 га за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 за умови приведення її функціонального призначення до вимог затвердженої містобудівної документації (а.с.15).

Вище суд наводив повноваження відповідних суб`єктів владних повноважень при передачі земельних ділянок у власність громадянам. Виконання такої умови погодження проекту землеустрою, в першу чергу, має перевіряти Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, яке встановило недолік проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Такий недолік свідчить про відсутність належного погодження органом архітектури.

Разом з тим, до повноважень державного кадастрового реєстратора також віднесено перевірку відповідності документів вимогам законодавства. Це стосується саме перевірки документації із землеустрою, яка подається заявником, що є підставою для формування земельної ділянки і державної реєстрації земельної ділянки. Невідповідність поданих документів вимогам законодавства є підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Натомість земельна ділянка була сформована, їй присвоєно кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, проведена державна реєстрації земельної ділянки.

З огляду на такі обставини, суд погоджується, що державним реєстратором допущено порушення частини 4 статті 9 Закону №3613-VI через непроведення належної перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства, наслідком чого проведена державна реєстрація земельної ділянки за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 , з цільовим призначенням ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , тоді як ця земельна ділянка відповідно до плану зонування території м.Тернопіль віднесена до зони Ж-4 для багатоповерхової забудови (з трьома і більше поверхами).

Виявлення під час перевірки державним інспектором порушень вимог земельного законодавства при відведенні земельної ділянки стало підставою для прийняття оскаржуваного припису від 21.01.2021. Підстав для його скасування судом не встановлено.

Стосовно мотивації позивача, що даний припис неможливо виконати, то суд зауважує, що відповідачі також погодилися з тим, що усунути державним кадастровим реєстратором зауваження, викладені у приписі не є можливим. На даний час земельна ділянка вже продана третім особам і приведене її цільове призначення у відповідність до плану зонування території м.Тернополя для багатоповерхової забудови. Проте такі обставини, на переконання суду, не є самостійною підставою для скасування припису державного інспектора через те, що факт самих порушень підтверджений. При цьому припис не містить вимог щодо усунення порушень вимог чинного земельного законодавства саме шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки, кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, на що звертає увагу позивач у позові.

Порушення вимог земельного законодавства при державній реєстрації земельної ділянки, кадастровий номер 6110100000:09:008:0041, були встановлені державним інспектором і останній в межах своїх повноважень з метою їх доведення до осіб, які такі порушення допустили, зокрема, до державного кадастрового реєстратора Стецька О.В., правомірно виніс відповідний припис від 21.01.2021.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі довели правомірність оскаржуваного припису, доводи позивача не знайшли свого підтвердження та спростовані встановленими обставинами; державний кадастровий реєстратор при державній реєстрації земельної ділянки у спірному випаду не перевірив проект землеустрою на відповідність вимогам законодавства, а такий не відповідав цим вимогам.

Отже, суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що в позові слід відмовити.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачами судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В позові державного кадастрового реєстратора Стецька Олександра Васильовича до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середича Романа Валентиновича про визнання протиправним та скасування припису відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: державний кадастровий реєстратор Стецько Олександр Васильовича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідачі: 1. Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вулиця Лисенка, 20а, місто Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 39766192),

2. Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середич Роман Валентинович (вулиця Лисенка, 20а, місто Тернопіль, 46002).

Повний текст рішення складено та підписано 02 квітня 2021 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.