Рішення № 95979020, 24.03.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
480/769/21
Номер документу
95979020
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2021 року Справа № 480/769/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Сергеєвої С.А.,

представників відповідача: Олійника А.В., Тимощенко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/769/21

за позовом ОСОБА_1

до Сумського обласного військового комісаріату

про визнання протиправним наказу,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату (далі - відповідач) про визнання протиправним наказу Сумського обласного військового комісаріату від 28.12.2019 № 187 в частині притягнення ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності на суму 7035,84 грн. (п. 2 наказу), проведення щомісячного утримання в розмірі 20 відсотків його місячного грошового забезпечення (п. 3 наказу), та позбавлення щомісячної премії (п. 5 наказу).

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді заступника командира з тилу - начальника тилу військової частини А7045.

У листопаді 2019 року речовою службою та відділом фінансового забезпечення Сумського ОВК було виявлено, що акт закладки речового майна від 07.03.2019 не був в цих службах проведений, що призвело до обліку нестачі 8 комплектів костюмів літніх польових.

За результатами інвентаризації був виданий наказ військового комісара Сумського ОВК від 28.12.2019 № 187, яким позивача притягнуто до певної матеріальної відповідальності на суму 7035,84 грн. та у зв`язку зі притягненням до повної матеріальної відповідальності здійснили преміювання з урахуванням п. 5 розділу XVI наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 (невиплата щомісячної премії).

Позивач стверджує, що нестачі майна фактично не було, що встановлено судовим рішенням у справі № 480/1548/20, тому він безпідставно притягнутий до матеріальної відповідальності на суму 7035,84 грн. та позбавлений щомісячної премії на підставі наказу військового комісара Сумського ОВК від 28.12.2019 № 187, в зв`язку з чим наказ військового комісара Сумського ОВК від 28.12.2019 № 187 необхідно визнати протиправним та скасувати.

Ухвалою суду від 12.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що згідно результатів інвентаризації виявлена нестача по речовій службі костюмів літніх польових у кількості 8 (вісім) одиниць, які знаходились на відповідальному зберіганні у військовій частині А7045. В інвентаризаційному описі необоротних активів (майно речової служби) від 02.12.2020 мається підпис підполковника ОСОБА_1 про те, що всі цінності перелічені в даному інвентаризаційному описі комісією перевірено в присутності підполковника ОСОБА_1 і внесені в опис, претензій до комісії не має. Цінності знаходяться на відповідальному зберіганні підполковника ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог пункту Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 у разі виявлення за результатами інвентаризації надлишку або нестачі військового майна командир (начальник) військової частини призначає розслідування з метою встановлення причин їх виникнення, розміру заподіяної шкоди та винних осіб. Розслідування не проводиться, якщо причини, розмір шкоди та винних осіб установлено в ході інвентаризації. Відповідальність за нестачу військового майна несуть матеріально відповідальні особи.

Відповідно до наказу військового комісара Сумського ОВК, від 28.12.2019 №187, «Про результати щорічної інвентаризації в Сумському обласному військовому комісаріаті та його підрозділах у 2019 році», підполковника ОСОБА_1 за фактом виявленої нестачі було притягнуто до повної матеріальної відповідальності на суму 7035,84 грн. та позбавлено премії.

Отже, відповідач вважає, що Сумський обласний військовий комісаріат на момент видання наказу діяв у чіткій відповідності до чинного, на той момент, законодавства України, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку з їх необґрунтованістю.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами, наведеними у відзиві не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 18.03.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині А7045 на посаді заступника командира з тилу - начальника тилу військової частини А7045, що підтверджується копією посвідчення офіцера НОМЕР_1 (зворотній бік а.с. 12).

28.12.2019 військовим комісаром Сумського обласного військового комісаріату прийнято наказ № 187 (з основної діяльності) "Про результати щорічної інвентаризації в Сумському обласному військовому комісаріаті та його підрозділах у 2019 році" (а.с. 22-23).

У вищевказаному наказі зазначено, що відповідно до вимог статті 5 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 "Про затвердження Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України" зі змінами та доповненнями, наказу Міністра оборони України від 16.07.1997 №300 "Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України" із змінами, наказу Міністра оборони України від 19.12.2014 №905 «Про затвердження Інструкції з організації та ведення бухгалтерського обліку у Збройних Силах України» із змінами, наказу Міністра оборони України від 17.08.2017 №440 "Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України", наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21.10.2019 № 42 «Про проведення щорічної інвентаризації військового майна» в Сумському обласному військовому комісаріаті та міських (районних) військових комісаріатах Сумської області в термін з 16.10.2019 року по 27.12.2019 року була проведена інвентаризація військового майна. Результати інвентаризації військового майна, оформлені актами, інвентаризаційними описами та відповідними актами. Згідно наданих результатів інвентаризації надлишку (нестачі) бланків не виявлено, зокрема по військовому майну виявлена нестача по речовій службі костюмів літніх польових у кількості 8 (вісім) одиниць які знаходились на відповідальному зберіганні у військовій частині А7045 (протокол інвентаризаційної комісії речової служби в/ч А7045 від 02.12.2019 року).

Пунктом 2 наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 28.12.2019 № 187 (з основної діяльності) за порушення вимог статей 16, 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. 3, підпункту 1, пункту 1 ст. 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» №160-ІХ від 03.10.2019 (далі - Закон), керуючись пунктом 4 ст. 8 Закону, відповідно до акту інвентаризації майна речової служби призначеної наказом військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 16.10.2019 № 427 за фактом виявленої нестачі, притягнути до повної матеріальної відповідальності заступника командира з тилу - начальника тилу військової частини А7045 підполковника ОСОБА_1 на суму 7035,84 грн. (сім тисяч тридцять п`ять грн. 84 коп.).

Пунктом 3 наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 28.12.2019 № 187 (з основної діяльності) начальнику відділу фінансового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату наказано суму нестач по речовій службі занести до книги обліку нестач (форма 45) Сумського обласного військового комісаріату в розмірі 7035,84 грн. Занести суму нестачі (7035,84 грн.) до книги стягнень та нарахувань норма 35) та проводити щомісячно утримання з підполковника ОСОБА_1 в розмірі до 20 відсотків його місячного грошового забезпечення.

Пунктом 5 наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 28.12.2019 № 187 (з основної діяльності) командиру військової частини А7045 наказано в зв`язку з притягненням до повної матеріальної відповідальності заступника командира з тилу - начальника тилу військової частини А7045 підполковника ОСОБА_1 , преміювання здійснювати з урахуванням пункту 5 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260.

Наказом т.в.о військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 11 лютого 2020 року № 16 «Про результати проведення службової перевірки», за порушення ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог пункту 3.1.9 “Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України”, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 №300, вимог розділу V “Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України”, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 №440, що привело до незадовільного стану обліку військового майна у військовій частині, заступнику командира з тилу - начальнику тилу військової частини А7045 підполковнику ОСОБА_1 оголошено “Догану” (а.с. 5).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.09.2020 у справі № 1548/20, яке набрало законної сили 16.10.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Сумського обласного військового комісаріату (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) про визнання протиправним та скасування наказу – задоволено. Скасовано наказ Військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 11 лютого 2020 року № 16 «Про результати проведення службової перевірки» в частині оголошення заступнику командира з тилу - начальнику тилу військової частини А7045 підполковнику ОСОБА_1 «догани» (а.с. 8-10).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Механізм організації та ведення обліку військового майна визначений Інструкцію з обліку військового майна у Збройних Силах України затвердженою Наказом Міністерства оборони України 17.08.2017 № 440 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункт 12 розділу І Інструкцію з обліку військового майна у Збройних Силах України, посадові (службові) особи організовують та здійснюють ведення обліку військового майна відповідно до обов`язків, визначених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 548-ХІУ (далі - Статут внутрішньої служби Збройних Сил України), Положенням про військове (корабельне) господарство, положеннями про органи військового управління, функціональними (посадовими, службовими) обов`язками з урахуванням вимог Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та цієї Інструкції.

Відповідно до пункт 12 розділу III Інструкцію з обліку військового майна у Збройних Силах України, звіряння даних обліку наявності і технічного (якісного) стану військового майна в службах забезпечення органів військового управління з даними обліку військового майна у військових частинах та центрах забезпечення здійснюється в строки, що встановлюються начальниками відповідних служб забезпечення органів військового управління. Для контролю за проведенням звірок даних обліку військового майна у службах забезпечення органів військового управління ведуться журнали результатів звірки обліку військового манна (додаток 8) (далі - журнал звірки обліку).

У свою чергу, згідно з Інструкцією з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440 (діє з 03.11.2017) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 (далі - Інструкція № 440). остання визначає механізм організації та ведення обліку військового майна, закріпленого в установленому законодавством порядку за військовими частинами, військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), і є підставою для прийняття відповідних рішень посадовими особами Збройних Сил у межах наданих їм повноважень з питань обліку військового майна.

Військове майно - це державне майно, закріплене за відповідними військовими частинами. До нього належать: всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, паливно-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне та інше майно, а також кошти.

Відповідно до вимог статті 5 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 "Про затвердження Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України" зі змінами та доповненнями, наказу Міністра оборони України від 16.07.1997 р. №300 "Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України" із змінами, наказу Міністра оборони України від 19.12.2014 р. №905 «Про затвердження Інструкції з організації та ведення бухгалтерського обліку у Збройних Силах України» із змінами, наказу Міністра оборони України від 17.08.2017 року №440 "Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України", наказу військового комісара Сумського обласного військового комісаріату від 21.10.2019 року № 42 «Про проведення щорічної інвентаризації військового майна» в Сумському обласному військовому комісаріаті та міських (районних) військових комісаріатах Сумської області в термін з 16.10.2019 року по 27.12.2019 року була проведена інвентаризація військового майна.

Відповідно до вимог пункту 10 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 до початку інвентаризації військового майна інвентаризаційна комісія зобов`язана:

опечатати приміщення та інші місця зберігання військового майна, що мають окремі входи та виходи;

перевірити справність усіх ваговимірювальних приладів;

одержати останні на момент інвентаризації документи про приймання, видачу (здачу), передачу та списання з обліку військового майна.

Від матеріально відповідальних осіб береться розписка про те, що все військове майно, яке надійшло під їх звітність, оприбутковано (видано, списано) в установленому порядку.

Відповідно до вимог пункту 20 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 результати інвентаризації за кожним видом військового майна відображаються у інвентаризаційному описі окремо за місцезнаходженням цього майна і за матеріально відповідальними особами.

Інвентаризаційний опис складається в двох примірниках (у разі заміни матеріально відповідальної особи - в трьох), які підписуються головою і усіма членами інвентаризаційної комісії, а також матеріально відповідальною особою та командиром (начальником) підрозділу, де проводилася інвентаризація.

На кожному інвентаризаційному описі матеріально відповідальною особою виконується напис такого змісту: "Усе військове майно, пойменоване в цьому інвентаризаційному описі, перевірено інвентаризаційною комісією у моїй присутності та внесено до опису. Претензій до комісії не маю. Майно, зазначене в описі, знаходиться на моєму відповідальному зберіганні". Напис засвідчується підписом цієї особи.

У разі наявності претензій у напису зазначається їх зміст.

Відповідно до вимог пункту Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року № 748 у разі виявлення за результатами інвентаризації надлишку або нестачі військового майна командир (начальник) військової частини призначає розслідування з метою встановлення причин їх виникнення, розміру заподіяної шкоди та винних осіб.

Розслідування не проводиться, якщо причини, розмір шкоди та винних осіб установлено в ході інвентаризації.

Відповідальність за нестачу військового майна несуть матеріально відповідальні особи.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;

3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди.

Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 6 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.

Згідно із ч. 2, 4 ст. 8 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" у разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. Розслідування може не призначатися, якщо причини завдання шкоди, її розмір та винна особа встановлені за результатами аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" стягнення сум завданої шкоди в разі притягнення винної особи до матеріальної відповідальності здійснюється щомісяця із грошового забезпечення особи в розмірі до 20 відсотків її місячного грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 розділу ХVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються у разі порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, які призвели до матеріальних збитків, - за місяць, у якому видано наказ про притягнення до матеріальної відповідальності.

Як зазначено у спірному наказі, підставою для притягнення ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності стала виявлена згідно наданих результатів інвентаризації нестача по речовій службі костюмів літніх польових у кількості 8 (вісім) одиниць які знаходились на відповідальному зберіганні у військовій частині А7045 (протокол інвентаризаційної комісії речової служби в/ч А7045 від 02.12.2019 року).

Водночас, судом встановлено, що ОСОБА_1 як матеріально відповідальною особою у 2019 році було отримано комплекти костюмів літніх польових у загальній кількості 218 штук, що підтверджується актом закладки речового майна від 07.03.2019 (а.с. 58) накладними на видавання військового майна у Сумському ОВК від 11.05.2019 № 19, від 24.05.2019 № 66 (а.с. 57, 59).

У вищевказаних документах факт отримання майна засвідчений особистим підписами ОСОБА_1 , начальника відділення забезпечення ОСОБА_2

11.09.2019 підполковник ОСОБА_1 здав на склад Сумського обласного військового комісаріату 218 комплектів костюмів літніх польових, що підтверджується накладною на видавання військового майна у Сумському ОВК від 11.09.2019 № 86 (а.с. 62).

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено належним чином вини позивача у завданні шкоди у вигляді нестачі військового майна, а саме нестачі по речовій службі костюмів літніх польових у кількості 8 (вісім) одиниць.

Крім того, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.09.2020 у справі № 480/1548/20,яке набрало законної сили, встановлено наступне: "Судом з аналізу матеріалів справи та пояснень сторін, у тому числі і представника відповідача, встановлено, що військовою частиною фактично було отримано у 2019 році 218 комплектів костюмів літніх польових (що підтверджується накладними та актом закладки), разом з цим, 11.09.2019 підполковник ОСОБА_1 здав на склад Сумського обласного військового комісаріату 218 комплектів костюмів літніх польових, про що свідчить накладна від 11.09.2019 №86.

Доказів того, що позивачем або іншою посадовою особою отримувались фактично спірні 8 комплектів, які не були здані на склад Сумського обласного військового комісаріату суду не надано."

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для притягнення ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності, стягнення шкоди та позбавлення премії відсутні.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, в ході судового розгляду відповідачем належним чином не доведено обґрунтованість пунктів 2, 3 та 5 наказу Сумського обласного військового комісаріату "Про результати щорічної інвентаризації в Сумському обласному військовому комісаріаті та його підрозділах у 2019 році" від 28.12.2019 № 187, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання протиправним наказу – задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3 та 5 наказу Сумського обласного військового комісаріату "Про результати щорічної інвентаризації в Сумському обласному військовому комісаріаті та його підрозділах у 2019 році" від 28.12.2019 № 187.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 02.04.2021.