
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 квітня 2021 року м. Рівне №460/150/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення вихідної допомоги та середнього заробітку.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати вихідної допомоги при звільненні у розмірі двох середньомісячних заробітних плат; стягнути з відповідача вихідну допомогу при звільненні у розмірі двох середньомісячних заробітних плат в розмірі 32730 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 20.11.2020 по дату прийняття судового рішення.
Заяви по суті справи.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що відповідно до рішення Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області від 20.11.2020 його повноваження на посаді Хотинського сільського голови припинено на підставі пп.4 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 №562-ІХ. Однак, позивач вказує, що йому не виплачено вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат відповідно до статті 87 Закону України «Про державну службу». Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача середній заробіток за весь час затримки повного розрахунку при звільнення (за період невиплати вихідної допомоги при звільненні). Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов, де вказав, що позивач був звільнений на підставі пп.4 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 №562-ІХ у зв`язку з початком повноважень депутатів Крупецької сільської ради VІІ скликання. Відповідач наголошує, що виплата вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат передбачається у разі звільнення особи з державної служби у зв`язку з скороченням або ліквідацією органу, що не застосовується до позивача. Крім того, відповідач вважає необгрунтованим посилання позивача на застосування статті 87 Закону України «Про державну службу» при звільненні на підставі пп.4 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України від 16.04.2020 №562-ІХ. Таким чином, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 01.02.2021 поновлено строк звернення до суду, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Розпорядженням сільського голови Крупецької сільської ради Радивилівського району Рівненської області від 20 листопада 2020 року №88 «Про звільнення з роботи сільського голови ОСОБА_1 » Гонтара Василя Васильовича - сільського голову Хотинської сільської ради Радивилівського району Рівненської області звільнено з 20 листопада 2020 року у зв`язку з припиненням строку повноважень.
Підставою звільнення вказано рішення сесії Крупецької сільської ради №1 від 20.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області».
У трудовій книжці ОСОБА_1 зроблений запис 20 листопада 2020 року: «Повноваження Хотинського сільського голови Радивилівського району Рівненської області припинено, п.п.4 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16 квітня 2020 року №562-ІХ».
Позивач не погоджується з невиплатою йому вихідної допомоги відповідно до частини четвертої статті 87 Закону України «Про державну службу», тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування урегульовано Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до статті 2 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280-97/ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно до статті 25 Закону №280-97/ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до статей 1 та 2 Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
За приписами статті 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: - виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; - виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; - посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Слід зазначити, що відповідно до частин 2-3 статті 7 Закону №2493-III посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування передбачено статтею 20 Закону №2493-III.
Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у певних випадках.
Відповідно до частини першої статті 42 Закону №280/97-ВР повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Розпорядженням сільського голови Крупецької сільської ради Радивилівського району Рівненської області від 20 листопада 2020 року №88 «Про звільнення з роботи сільського голови ОСОБА_1 » Гонтара Василя Васильовича, сільського голову Хотинської сільської ради Радивилівського району Рівненської області звільнено з 20 листопада 2020 року у зв`язку з припиненням строку повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 5 лютого 2015 року №157-VIII з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету шляхом їх приєднання до відповідних юридичних осіб - сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету об`єднаної територіальної громади.
Згідно із пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Цією нормою Закону визначено день припинення повноваження сільського голови, а саме день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних у зв`язку із першими місцевими виборами депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону.
Саме вказана норма зазначена у трудовій книжці позивача, як підстава звільнення.
Відповідно до статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII, на яку зсилається позивач, як підставу для виплати вихідної допомоги, підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є, зокрема скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу (пункт 1); ліквідація державного органу (пункт 1-1).
Частиною четвертою статті 87 Закону №889-VІІІ передбачено, що у разі звільнення з державної служби на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті державному службовцю виплачується вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.
Суд зазначає, що ні в розпорядженні від 20.11.2020, відповідно до якого позивача звільнено з посади сільського голови, ні в трудовій книжці ОСОБА_1 не вказано підставу звільнення ні статтю 87 Закону України «Про державну службу», ні загальну норму Кодексу законів про працю України, які передбачають виплату вихідної допомоги.
При цьому суд зазначає, що підстава звільнення, яка зазначена у трудовій книжці, позивачем не оскаржується.
Тому посилання позивача на норму права, передбачену статтею 87 Закону України «Про державну службу», якою встановлено підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та виплату вихідної допомоги у розмірі не менше ніж двохмісячний заробіток, є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 01.02.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору в розмірі 908 грн.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то до Державного бюджету підлягає стягненню з позивача сума судового збору у розмірі 908 грн. 00 коп.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області (вулиця Довга, 68, село Крупець, Дубенський район, Рівненська область, 35541; код ЄДРПОУ 04387496) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення вихідної допомоги та середнього заробітку – залишити без задоволення.
Стягнути до Державного бюджету України з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) 00 (нуль) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 квітня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська