Рішення № 95978595, 02.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
440/2497/20
Номер документу
95978595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2497/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №9 від 27 березня 2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області №18-256 вих.20 від 03 березня 2020 року без обмеження граничного розміру, за останні 12 місяців з часу звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, тобто з 25 березня 2019 року, та провести виплату різниці між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією одноразово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду /а.с. 30-44/.

Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1798-ХІІ від 05 листопада 1991 року. У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивач 25 березня 2020 року звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 03 березня 2020 року №18-256вих20. Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області №9 від 27 березня 2020 року позивачу відмовлено у проведенні такого перерахунку з посиланням на відсутність нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. З вказаним рішенням позивач не погоджується, посилаючись на рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, та визначено, що частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. Вважає, що має право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від загальної суми складових місячного заробітку (окладу, класного чину, вислуги років, інших виплат, які передбачені чинним законодавством), без обмеження її максимального розміру на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 03 березня 2020 року №18-256вих20.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано докази, а ухвалою від 02 червня 2020 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.73-81/ зазначив, що приймаючи оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Полтавській області діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Після 13 грудня 2019 року нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, який би дав підстави для перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру", не прийнято. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам. Крім того, вимога щодо здійснення виплати перерахованої пенсії є передчасною, адже є похідною від вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року поновлено провадження у справі.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури, якому призначена пенсія за вислугу років згідно зі статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" /а.с. 57, 61, 65/.

03 березня 2020 року Прокуратурою Полтавської області видано довідку №18-256вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій станом на 06 вересня 2017 року, за відповідною посадою заступника прокурора району, яка прирівняна до посади заступника керівника місцевої прокуратури. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" /а.с. 23/.

25 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії /а.с. 69/.

Рішенням Відділу з питань перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Полтавській області №9 від 27 березня 2020 року /а.с.20-22, 70-71/ ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Полтавської області №18-256 від 03 березня 2020 року без обмеження максимальним розміром, оскільки зазначені норми щодо перерахунку пенсії втратили чинність.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

На час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05 листопада 1991 року (далі – Закон №1789-XII).

Так, відповідно до частини тринадцятої вказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, яким частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, з 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року (далі – Закон №1697-VII), відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Отже, таке положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ як "умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України" втратило чинність.

У чинному Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року /далі - Закон № 1697-VII/ пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано, зокрема, частиною 20 статті 86 (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року), якою встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Водночас рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 /далі - Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019/ положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" №2136-VIII від 13 липня 2017 року.

В пункті 2 резолютивної частини Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 вказано, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ("умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України") втратило чинність з 13 грудня 2019 року.

У пункті 3 резолютивної частини Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України установив такий порядок виконання рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Враховуючи викладене, з 13 грудня 2019 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій визначені частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (в первинній редакції), яка не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників. Вказана постанова є чинною та підлягає застосуванню, оскільки ця постанова уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Таким чином, суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі постанови КМУ № 657).

Аналогічні за змістом висновки викладені в рішенні Верховного Суду від 14 грудня 2020 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року (оприлюднена 01 березня 2021 року) за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, приймаючи рішення №9 від 27 березня 2020 року, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також необґрунтовано, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи встановлені судом обставини справи та наведені вище норми, якими врегульовано спірні відносини, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу №9 від 27 березня 2020 року та зобов`язати відповідача з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-256вих20 від 03 березня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

З огляду на наведений висновок суду щодо виникнення у позивача права на відповідний перерахунок лише з 13 грудня 2019 року, відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії за останні 12 місяців з часу звернення до відповідача із заявою, тобто з 25 березня 2019 року.

Вирішуючи позовні вимоги про покладення обов`язку на відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження максимальним розміром, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. А відтак, суд не вправі вирішувати позовні вимоги, які заявлені на майбутнє, та не спрямовані на захист і відновлення вже порушених прав позивача.

Беручи до уваги те, що перерахунок з 13 грудня 2019 року та виплату пенсії з урахуванням довідки Прокуратури Полтавської області №18-256вих20 від 03 березня 2020 року, позивачу ще не проведено та наразі відсутні підстави вважати, що перерахунок такої пенсії буде проведений у меншому відсотковому розмірі та пенсія буде обмежена відповідачем максимальним розміром, суд доходить висновку, що на час розгляду цієї справи права позивача у цій частині позовних вимог не порушені.

Оскільки суд не вправі вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, вищевказані позовні вимоги не підлягають захисту судом і у їх задоволенні слід відмовити у зв`язку з передчасністю їх заявлення.

Такі висновки суду узгоджуються з позицією Верховного Суду, яка відображена у рішенні від 14 вересня 2020 року за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.

Також не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату різниці між перерахованою та фактично отриманою пенсією саме однією сумою, адже зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі судового рішення само по собі передбачає виплату заборгованості по ній, а тому додаткового встановлення способу виплати «однією сумою» судовим рішенням не потребується.

Стосовно вимоги позивача при виплаті перерахованої пенсії не застосовувати постанову Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, суд зазначає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року у справі №640/5248/19, яка набрала законної сили 22 липня 2020 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду".

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", яким затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, втратив чинність з 22 липня 2020 року.

Оскільки у разі втрати чинності нормативно-правовим актом, такий нормативно правовий акт не підлягає застосуванню з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде застосовувати норми нормативно - правового акту, які втратили чинність. Відтак, права позивача у цій частині наразі не порушені, у зв`язку з чим відповідна позовна вимога задоволенню не підлягає .

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

З огляду на те, що витрат по сплаті судового збору за подання цього позову позивач не поніс, відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №9 від 27 березня 2020 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-256вих-20 від 03 березня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк