Рішення № 95978488, 02.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
420/7551/19
Номер документу
95978488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7551/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом представників сторін справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області (пр..Шевченка,буд.2, м.Одеса, 65044) до Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей» (вул..Завгороднього,буд.1, с.Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей», у якому позивач просить:

застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» вул. Завгороднього, буд. 1, с. Тузли, Татарбунарського району, Одеська область, 68160, код ЄДРПОУ: 20989007 шляхом зобов`язання Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» зупинити роботи в діючих електроустановках та роботи на висоті понад 1,3 метри; зупинити експлуатацію котельних розташованих в підвальному приміщенні початкових класів та в підвальному приміщенні будинку для навчання 5-11 класів, котла КТ-ЗЕ 250 кВТ та котлів «Універсал 5» - 2 одиниці, які знаходяться за адресою вул. Завгороднього, 1, с. Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160 у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу Головного управління від 11.11.2019 № 2037 у період з 13.11.2019 по 14.11.2019 посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» (далі - КЗ «Тузлівський НВК «ЗОШ-ліцей»), (вул. Завгороднього, буд. 1, Татарбунарський район, Одеська область) з метою перевірки повноти і якості виконання суб`єктом господарювання припису виданого за результатами проведення планової перевірки КЗ «Тузлівський НВК «ЗОШ-ліцей» з 01.06.2018 по 04.06.2018. Під час проведення перевірки виконання припису від 04.06.2018 № 15/14.5/03-473-568 було встановлено, що з 33 пунктів раніше виданого припису усунено 6 пунктів. Не усуненими залишаються порушення, які несуть найбільшу загрозу як працівникам так і дітям (здобувачам освіти). За результатами позапланової перевірки визначено, що стан дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в КЗ «Тузлівський НВК «ЗОШ-ліцей» незадовільний. Так, при проведенні позапланової перевірки було встановлено, що не усуненими залишилось 27 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 21 створюють загрозу життю та здоров`ю людей. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 17 грудня 2019 року відкрито провадження по справі та призначено адміністративну справу до судового розгляду на « 22» січня 2020 року о « 12» годині « 00» хвилин за участю сторін. Зупинено провадження по адміністративній справі №420/7551/19 до дати призначення судового засідання, а саме до 22.01.2020 року.

У встановлений ухвалою суду від 17 грудня 2019 року, строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, станом на дату розгляду справи про причини неподання відзиву у встановлений судом строк суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.

У судове засідання по справі 420/7551/19 призначене на 22 січня 2020 року на 12:00 особи, які беруть участь у справі не з`явились. Відкладено проведення судового засідання на 19 лютого 2020 року на 12.00 год.

В судовому засіданні у справі №420/7551/19 призначеному на 19 лютого 2020 року задоволено клопотання представника позивача та надано час ознайомитись з письмовими доказами по справі, продовжено зупинення провадження по справі до 25 березня 2020 року до 11.00 год.

В судовому засіданні у справі №420/7551/19 призначеному на 03 березня 2021 року керуючись ч.9 ст.205 КАС України було прийнято рішення продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до наказу Головного управління від 11.11.2019 № 2037 у період з 13.11.2019 по 14.11.2019 посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» (далі - КЗ «Тузлівський НВК «ЗОШ-ліцей»), (вул. Завгороднього, буд. 1, Татарбунарський район, Одеська область) з метою перевірки повноти і якості виконання суб`єктом господарювання припису виданого за результатами проведення планової перевірки КЗ «Тузлівський НВК «ЗОШ-ліцей» з 01.06.2018 по 04.06.2018.

Під час проведення перевірки виконання припису від 04.06.2018 № 15/14.5/03-473-568 було встановлено, що з 33 пунктів раніше виданого припису усунено 6 пунктів.

При проведенні позапланової перевірки було встановлено, що не усуненими залишилось 27 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 21 створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Згідно розділу V акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 14 листопада 2019 року № 15/14.5/03-1291 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей:

1) ст. 39,43 ЗУ № 2694 – раніше виданий припис, обов`язковий для виконання від 04.06 2018 № 15/14.5/03 - 473, не виконано в повному обсязі;

2) ст. 13 ЗУ № 2694 – котли опалення знаходяться в підвальному приміщенні будинку школи, який передбачає скупчення людей, тому котли опалення потребують виведенню з підвальних приміщень. Порушено Розділ V п. 7. Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском. Зареєстровано в Мінюсті України 10.04.2018 за № 433/31885, НПАОП 0.00-1.81-18;

3) ст. 13 ЗУ № 2694 – в закладі відсутні паспорта на котли «Універсал-5». Порушено Розділ III п.3.3 НПАОП 0.00-1.81-18;

4) ст. 13 ЗУ № 2694 – не представлені протокол випробувань і акт приймання в експлуатацію котла КТ-ЗЕ 250кВТ. Порушено Розділ III п.3.4 НПАОП 0.00-1.81-18;

5) ст. 13 ЗУ № 2694 – В котельнях на трубопроводах відсутні таблички з даними: інвентарний номер, дозволений тиск, температура середовища, дата наступного технічного огляду. Порушено Розділ IV п. 3 НПАОП 0.00-1.81-18;

6) ст. 13 ЗУ № 2694 – газоходи, через які подаються відхідні гази та виводяться відпрацьовані, не мають вибухових пристроїв із відводами, призначеними для газів, у місця, де не перебуває обслуговуючий персонал. Порушено Розділ IV п. 8. НПАОП 0.00-1.81-18;

7) ст. 13 ЗУ № 2694 – приміщення, де розташовані котли, не забезпечені природним освітленням та необхідним електричним освітленням. Порушено Розділ V п.5 НПАОП 0.00-1.81-18;

8) ст. 13 ЗУ № 2694 – котли не обладнані установками для до котлової обробки води. Порушено Розділ VI п. 1. НПАОП 0.00-1.81-18;

9) ст. 13 ЗУ № 2694 – наказом не призначена особа відповідальна за справний стан і безпечну експлуатацію і обладнання під тиском, яка повинна пройти навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому законодавством порядку. Порушено Розділ VII п. 1.1. НПАОП 0.00-1.81 -18;

10) ст. 13 ЗУ № 2694 – роботодавець не забезпечив проведення технічних оглядів і експертного обстеження обладнання під тиском у випадках, передбачених законодавством, у визначені строки. Порушено Розділ VII п. 1.10. НПАОП 0.00-1.81-18;

11) ст. 13 ЗУ № 2694 – не проводиться перевірка справності роботи манометрів, запобіжних клапанів, покажчиків рівня води і живильних пристроїв у визначені І законодавством строки. Порушено Розділ VIIІ п. 3.1. НПАОП 0.00-1.81-18;

12) ст. 13 ЗУ № 2694 – манометри, що використовуються на обладнанні не проходять у встановлені терміни повірку. Порушено п.5.3.10, 5,3.11 НПАОП 0.00-1.59-87;

13) ст. 13 ЗУ № 2694 – не заведені ремонтні журнали на кожне обладнання під тиском, в які повинні вноситися дані про виконані ремонтні роботи. Порушено Розділ VII п. 5.2. НПАОП 0.00-1.81-18;

14) ст. 13 ЗУ № 2694 – не проводяться позачергові технічні огляди обладнання під тиском. Порушено Розділ VIII п. 24. НПАОП 0.00-1.81-18;

15) ст. 13 ЗУ № 2694 – не проведене експертне обстеження котлів після досягнення граничного строку експлуатації. Порушено Розділ VIII п. 24. НПАОП 0.00-1.81-18;

21) ст. 13 ЗУ № 2694 – система опалення, вентиляції і кондиціювання повітря виробничих приміщень не відповідає вимогам чинного законодавства. Порушено Розділ 111 п.16 НПАОП 0.00-1.69-13;

23) ст. 13 ЗУ № 2694 – усі пускові пристрої і арматуру необхідно пронумерувати і нанести написи відповідно до технологічної схеми. На маховиках керування арматурою повинні бути стрілки, що показують напрямок обертання, і літери «В» -відкрито, « 3» - закрито. На пристроях керування арматурою з електричним (електромагнітним) або механічним (пневматичним) приводом повинні наноситись написи щодо їх призначення і слова, що показують напрямок ходу: «відкр.», «закр.». Пристрої аварійного вимикання обладнання (кнопки, важелі) повинні бути червоного кольору, мати написи про їх призначення і бути легкодоступними для обслуговуючих працівників. Порушено п.2.6 НПАОП 0.00-1.69-13;

24) ст. 13 ЗУ № 2694 – відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства, не пройшов навчання та перевірку знань з питань електробезпеки. Порушено п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98.;

25) ст. 13 ЗУ № 2694 – основні та додаткові ізолювальні електрозахисні засоби для роботи в електроустановках згідно встановлених переліків відсутні. Порушено пп. 4.1.1 -4.1.6, 4.2-4.4; Правила експлуатації електрозахисних засобів. НПАОП 40.1-1.07-01;

26) ст. 13 ЗУ № 2694 – не проведено профілактичні випробування та вимірювана електроустановок 1 раз на рік, п.1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98;

27) ст. 21 ЗУ № 2694 – не складено та не зареєстровано, в Головному управлінні Держпраці в Одеській області, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, роботи на висоті понад 1,3 м. Порушено Постанова Кабінету міністрів України від 26.10.2011 р № 1107, зі змінами ПКМУ № 48 від 07.02.2018;

Акт перевірки від 14.11.2019р. № 15/14.5/03-1291 направлено листом директору Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей» Петраковській С.А. 14.11.2019року, про що свідчить запис в актів.

14.11.2019р. посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області складено припису від 14.11.2019р. № 15/14.5/03-1291-2036, який направлено листом директору Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей» Петраковській С.А. 14.11.2019року, про що свідчить запис в приписі.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені у рядках №№ 1-15, 21, 23-27 розділу V Акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 14 листопада 2019 року № 15/14.5/03-1291 у зв`язку з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей позивач звернувся до суду з вимогою негайного зупинення робіт в діючих електроустановках та робіт на висоті понад 1,3 метри; зупинення експлуатації котельних розташованих в підвальному приміщенні початкових класів та в підвальному приміщенні будинку для навчання 5-11 класів, котла КТ-ЗЕ 250 кВТ та котлів «Універсал-5» - 2 одиниці, які знаходяться за адресою вул. Завгороднього, 1, с. Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V.

Приписами ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 7 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до приписів Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України Про охорону праці передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826 (далі- Положення) загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об`єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об`єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Аналізуючи вищенаведене, суд вважає, що існуючі у Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей» порушення, що зафіксовані в акті перевірки від 14 листопада 2019 року № 15/14.5/03-1291, в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зобов`язання Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» зупинити роботи в діючих електроустановках та роботи на висоті понад 1,3 метри; зупинити експлуатацію котельних розташованих в підвальному приміщенні початкових класів та в підвальному приміщенні будинку для навчання 5-11 класів, котла КТ-ЗЕ 250 кВТ та котлів «Універсал 5» - 2 одиниці, які знаходяться за адресою вул. Завгороднього, 1, с. Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160 у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

З характеру порушень, встановлених перевіркою, вбачається, що вони є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Таким чином, на час розгляду справи залишаються не усунутими відповідачем порушення нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки, окрім іншого тих, які створюють реальну загрозу життю та здоров`ю.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов`язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (ст.3 Конституції України).

Отже, саме людина, її життя і здоров`я, зокрема визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Кожен громадянин повинен бути забезпечений безпечними для його життя і здоров`я умовами праці.

Недотримання правил у сфері техногенної та пожежної безпеки може призвести до тяжких наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушуватиме конституційно закріплені права людей, зокрема тих, які працюють так і дітям (здобувачам освіти) у Комунальному закладі «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей».

Крім того, дії відповідача щодо усунення порушень, зазначених в акті від 14 листопада 2019 року № 15/14.5/03-1291 з урахуванням положень ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує, що право кожного на життя охороняється законом та обов`язок захищати право на життя за ст. 2 цієї Конвенції визначається у поєднанні із загальним обов`язком держави за ст. 1 Конвенції, яка визначає гарантування кожному, хто перебуває під юрисдикцією, права і свободи, визначені в Конвенції, суд вважає, що дії відповідача не є пропорційними відносно шкоди, яка може настати в майбутньому для осіб, які працюють, навчаються, та відносно мети з охорони здоров`я та життя громадян.

Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров`ю працівників Підприємства.

При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.

Крім того, відповідачем не було надано доказів оскарження приписів від 04.06.2018 № 15/14.5/03-473-568 та від 14.11.2019р. № 15/14.5/03-1291-2036, який є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Наданими до суду доказами відповідач не спростував доводи позивача, доказів виконання припису в повній мірі до суду не надано.

Тому, оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері забезпечення охорони праці та промислової безпеки не усунуті відповідачем, суд дійшов висновку, що існують всі підстави для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України, суд за заявою сторони може відстрочити виконання рішення суду по справі. Представником відповідача у відзиві на позов та додаткових поясненнях неодноразово вказував на можливість усунення виявлених порушень лише за наявності відповідного фінансування, яке заплановане на 2021 рік, тобто суд вважає це відповідним клопотанням про відстрочення виконання рішення суду з боку представника відповідача, яке підлягає задоволенню із відстроченням його виконання до наступного учбового року тобто до 01.09.2021 року.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139,241-246,262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Держпраці в Одеській області (пр..Шевченка,буд.2, м.Одеса, 65044) до Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа I-III ступенів-ліцей» (вул..Завгороднього,буд.1, с.Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» вул. Завгороднього, буд. 1, с. Тузли, Татарбунарського району, Одеська область, 68160, код ЄДРПОУ: 20989007 шляхом зобов`язання Комунального закладу «Тузлівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей» зупинити роботи в діючих електроустановках та роботи на висоті понад 1,3 метри; зупинити експлуатацію котельних розташованих в підвальному приміщенні початкових класів та в підвальному приміщенні будинку для навчання 5-11 класів, котла КТ-ЗЕ 250 кВТ та котлів «Універсал 5» - 2 одиниці, які знаходяться за адресою вул. Завгороднього, 1, с. Тузли, Татарбунарський район, Одеська область, 68160 у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Відстрочити виконання рішення суду на строк до 01.09.2021 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко