
Справа № 420/2222/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №8480 від 24.12.2020 року, яким відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, видану прокуратурою Кіровоградської області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-347 вих.20 від 03 січня 2020, з розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку, який був визначений на дату призначення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з дня звернення за перерахунком до відповідача 19.12.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 2006 року та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789 “Про прокуратуру”. Пенсія призначена відповідно до Закону №1789 (в редакції Закону від 05.11.1991, із змінами, внесеними згідно із Законом від 05.10.1995, в редакції Закону від 12,07.2001) в розмірі 90% середньомісячного заробітку та виплачується без обмеження її максимальним розміром.
Позивач вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури”, якими підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.
19 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697 “Про прокуратуру” у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, додавши довідку про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, видану прокуратурою Кіровоградської області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області №8480 від 24.12.2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивачу відмовлено у зв`язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому пунктом 7 постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України «Про прокуратуру».
Позивач зазначив, що заява про перерахунок пенсії від 19.12.2020 та додана до неї довідка про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, ніяким чином не стосується положень постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155, зокрема, додатком зазначеної постанови посадовий оклад керівника обласної прокуратури становить 38038 грн., а відповідно до довідки №18-347 вих.20 від 03.012020 посадовий оклад позивача становив 8670 грн.
Позивач вказав, що на момент призначення йому пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону №1789, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Позивач зазначив, що 15 липня 2015 року набрав чинності Закон №1697. Відповідно до п.13 розділу III “Перехідні положення” Закону №1697 на Кабінет Міністрів України покладено обов`язок у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних органів центральної влади у відповідність з цим Законом,
Всупереч зазначеному, на час виникнення спірних правовідносин умови та порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено.
Між тим, з аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що станом на момент звернення до уповноваженого органу, а саме Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, законодавством передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак встановлене право особи, яка отримує пенсію відповідно до Закону №1789 на її перерахунок за певних умов та в порядок, які на даний час не визначені, отже, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов`язку щодо визначення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому призначена до набрання чинності Законом №1697, до розміру його пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини 15 ст.86 Закону №1697.
При цьому, при перерахунку пенсії має застосовуватися відсоток, визначений на час проведення призначення пенсії.
Ухвалою від 22.02.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Зазначено, що справа буде розглянута судом у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Визначено відповідачу строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також докази направлення позивачу копії відзиву та доданих до нього документів. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача. Зазначено, що витребувані докази слід надати суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі та матеріали позовної заяви відповідач отримав 09.03.2021 року.
Таким чином, останнім днем на подачу відповідачем відзиву на позовну заяву та витребуваних матеріалів пенсійної справи позивача є 24.03.2021 року, що також є останнім процесуальним днем розгляду справи.
При цьому, відповідачем не подано відзив на позовну заяву та витребувані матеріали пенсійної справи позивача, без яких суд не може повно та всебічного дослідити всі обставини у справі.
За таких обставин, ухвалою від 25.03.2021 року визначено здійснювати подальший розгляд даної справи за правилами ч.5 ст.262 КАС України без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
26.03.2021 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач звернувся до Головного управління із заявою №7908 від 26.11.2020 року та доданою до неї довідкою від 03.01.2020 року №18-437 щодо перерахунку пенсії згідно Закону України “Про прокуратуру”. Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області №1728/03-16 від 24.12.2020 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Відповідач вказав, що згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до ст.81 Закону №1697.
Враховуючи вищезазначене, для перерахунку пенсії з 01.10.2020 позивачу необхідно звернутися до відділу обслуговування громадян №14 (сервісного центру) та надати довідку про заробітну плату станом на 11.09.2020.
Відповідач зазначив, що відповідно до ч.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ (з наступними змінами), пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Згідно з ч.20 цієї статті (в редакції Закону від 28.12.2014 №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнано неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення.
Водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення: ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10,2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідач вказав, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019.
Отже, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми окладів прокурорів Офісу Генеральної прокуратури, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.
При цьому п.7 постанови №1155 встановлено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» .
Також Головне управління вважає, що вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром взагалі є передчасними, оскільки ключовим питанням, щодо якого виник спір, є право позивача на перерахунок. Питання відсоткового розміру пенсії і питання обмеження її максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватися після вирішення питання про право на перерахунок.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2006 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, без обмеження її граничного розміру.
Після призначення пенсії за вислугою років позивач продовжував працювати в органах прокуратури до 10 вересня 2019 року та відповідно до наказу прокуратури Кіровоградської області від 06.09.2019 року №129к звільнений з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням у зв`язку виходом на пенсію (п.7 ч.1 ст.51 Закону України «Про прокуратуру») (а.с. 49).
03.01.2020 року прокуратурою Кіровоградської області видано позивачу довідку №18-347, відповідно до якої заробітна плата за відповідною посадою (прокурор Кіровоградської області) станом на 10 вересня 2019 року складала 85819,10 грн. (а.с. 11).
19.12.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку №18-347 від 03.01.2020 року (а.с. 43).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.12.2020 року №1728/03-16 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. У рішенні зазначено, що відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII (зі змінами), пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Згідно з частиною 20 цієї ж статті (в редакції Закону від 28.12.2014 №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам органів прокуратури не визначено. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII визначено таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14,10.2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «ч.20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії». Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, може бути оскаржено. Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення. Також у рішенні вказано що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять, починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 (далі - постанова № 1155), яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Враховуючи вищезазначене, у рішенні зазначено, що права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 03.01.2020 №18-437 (розмір заробітної плати визначено на 10.09.2019), позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років (а.с. 50).
Відповідно до ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Так, за ч.1 статті 50-1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Надалі 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, ч.18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 825/506/18 (Пз/9901/16/18).
Отже, починаючи з 01 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Водночас, упродовж 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Однак, рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Як було зазначено вище, пенсійний орган відмовив позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та послався на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11 грудня 2019 року №1155 за змістом пункту 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Суд погоджується з доводами позивача, що його заява про перерахунок пенсії від 19.12.2020 та додана до неї довідка про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, жодним чином не стосується положень постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155, і зазначений у довідці посадовий оклад керівника обласної прокуратури відмінний від окладу, визначеного постановою КМ України № 1155.
Тому заперечення відповідача в цій частині суд вважає необґрунтованими та такими, що не спростовують доводи позивача.
За таких обставин положення постанови №1155 від 11 грудня 2019 року, у тому числі й пункт 7, не розповсюджуюся на умови та порядок перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року.
До того ж у довідці зазначена заробітна плата позивача станом на 10.09.2019 року, тобто на дату, що передувала прийняттю постанови КМ України № 1155 (11.12.2019).
Також відповідач зазначив, що позивач набуде право на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13 грудня 2019 року відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.
Водночас, положення ч.20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення від 13 грудня 2019 року. Крім того, на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів, і така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.
Також слід звернути увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.
Таким чином, з наведеного вбачається, що законодавчо врегульовані умови для перерахунку пенсії позивача виникли з 13 грудня 2019 року, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019.
З огляду на вищевикладене, вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №8480 від 24.12.2020 року, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, виданої прокуратурою Кіровоградської області; та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-347 вих.20 від 03 січня 2020, починаючи з дня звернення за перерахунком до відповідача 19.12.2020 року – є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Наведене збігається з позицією, викладеною Верховним Судом у рішенні від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20), про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, основним питанням, що підлягає вирішенню в межах даного спору, є наявність права позивача на перерахунок пенсії.
Питання ж щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром, є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду, не існувало.
Оскільки пенсійний орган ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачеві пенсії за вислугу років на підставі довідки №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені, відсутні.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в частині відсоткового розміру пенсії (з розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку, який був визначений на дату призначення пенсії) та без обмеження максимального розміру пенсії - задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з урахуванням наведених вище мотивів.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 262, 263, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №8480 від 24.12.2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки про заробітну плату №18-347 вих.20 від 03 січня 2020 року, видану прокуратурою Кіровоградської області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-347 вих.20 від 03 січня 2020, починаючи з дня звернення за перерахунком до відповідача 19.12.2020 року.
У задоволенні решти позову – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів