Рішення № 95978229, 30.03.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
400/395/21
Номер документу
95978229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 березня 2021 р. № 400/395/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до:Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради, бул. Цвіточний, 4,Южноукраїнськ,Миколаївська область,55001 про:визнання протиправними та скасування рішень;зобов`язання вчинити певні дії; стягнення моральної шкоди в розмірі 50 000,00 грн.; стягнення майнової шкоди в розмірі 400,00 грн.,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду із позовом до Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради, в якому просила: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради про відмову в наданні їй без звернення державної допомоги на дітей одиноким матерям з липня 2020 року в порядку продовження строків виплати державної соціальної допомоги, яку було призначено раніше, на підставі постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року; 2) зобов`язати Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради прийняти рішення про надання їй без звернення державну допомогу на дітей одиноким матерям з липня 2020 року протягом дії карантину в Україні та ще протягом 1 місяця з моменту відміни карантину в Україні в порядку продовження строків виплати державної соціальної допомоги, яку було призначено раніше, на підставі постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року; 3) зобов`язати Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради провести розрахунок шляхом одночасної виплати належних їй грошових сум у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у липні, серпні, вересні 2020 року в загальному розмірі 6954 грн; 4) стягнути з відповідача на її користь в якості відшкодування моральної шкоди, завданої прийняттям щодо неї незаконних рішень відповідачем в розмірі 50000 грн; 5) стягнути з відповідача на її користь в якості відшкодування майнову шкоду, спричинену прийняттям незаконних рішень щодо неї у розмірі 400 грн.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що їй виплачувалась соціальна допомога на дітей одиноким матерям з січня по червень 2020 року, а з липня по грудень 2020 року допомога була призначена без звернення, відповідно до постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року. Проте, відповідач здійснив перерахунок виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та виявив надміру сплачені позивачу кошти у розмірі 6954 грн, які були виплачені у період з липня по вересень 2020 року, та у листі просив повернути зазначені кошти. Позивач вважає рішення відповідача протиправним, оскільки їй допомогу призначено в порядку продовження строку попереднього періоду призначення державної допомоги, відповідно до постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року. Статтею 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" передбачено вичерпний перелік підстав для припинення виплати призначеної державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Серед зазначених підстав відсутні такі, які б дозволяли скасовувати вже призначену допомогу на новий період. Крім того, позивачка зазначає, що відповідач своїми протиправними діями завдав їй моральну та майнову шкоду, яку належить відшкодувати.

Відповідач заперечує проти задоволення позову, в письмовому відзиві зазначає, що у зв`язку із закінченням виплати допомоги на дітей одиноким матерям 06.07.2020 року позивачка звернулась до Департаменту із заявою про призначення вказаної допомоги. Допомога була призначена 07.07.2020 у розмірі 2318 грн на період з 01.07.2020 по 31.12.2020 року. В подальшому, постановою КМУ від 22.07.2020 № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" внесено зміни в постанову КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, якою передбачається, що з 01.07.2020 року призначення і виплата допомоги здійснюється лише після подання нової заяви із необхідними документами. Тому, позивачу було переглянуто право на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, та здійснено перерахунок розміру виплачених коштів, встановлено суму надміру нарахованих коштів позивачу, що підлягає поверненню до бюджету України. Крім того, відповідач заперечує проти стягнення моральної шкоди, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність заподіяної моральної шкоди, а надана виписка з медичної карти не доводить причинно-наслідковий зв`язок між оспорюваними діями відповідача та погіршенням стану її здоров`я.

Позивачка надала відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідач, на підтвердження правомірності своїх дій, посилається на постанову КМУ № 632 від 22.07.2020 року, якою змінено умови призначення державної соціальної допомоги. Позивачка вважає, що цей нормативно - правовий акт не може застосовуватися до правовідносин, які виникли та встановилися до моменту набрання ним чинності. Тому, відповідач протиправно перерахував соціальну допомогу, та визначив суму надміру виплачених коштів.

Відповідач надав заперечення на відповідь на відзив, в яких заперечує проти задоволення позову. Також зазначає, що постанова КМУ № 264 від 08.04.2020 року є чинна, до неї внесено зміни постановою від 22.07.2020 року № 632, які застосовуються з 01.07.2020 року, а перерахунок здійснено після 01.07.2020 року, тому відповідачем правомірно перераховано допомогу позивачці.

Суд розглянув справу 30.03.2021, відповідно до вимог ст. 262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19 в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Департаменті соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради, є отримувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям як одинокій матір`ї.

У період з січня по червень 2020 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на 1 дитину, ОСОБА_2 , 2006 р.н. у розмірі 2218 грн на місяць.

06.07.2020 ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

З липня по грудень 2020 року ОСОБА_1 призначено без звернення державну соціальну допомогу одиноким матерям на ОСОБА_2

08.09.2020 Департаментом соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми, здійснено перерахунок допомоги та зазначено, що ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям, оскільки у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці в періоді, за який враховується.

15.09.2020 листом Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради повідомлено ОСОБА_1 про те, що здійснено перерахунок розміру виплаченої їй державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 30.09.2020 року у розмірі 6954 грн. Вказані кошти необхідно повернути до 31.10.2020 року.

Відповідно до ст.18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.18-4 Закону, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі:

позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду;

скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;

надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;

смерті дитини;

смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі:

тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

тимчасового працевлаштування дитини.

Таким чином, ст.18-2 Закону передбачає, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям, окрім підстав, передбачених ст.18-4 Закону, може також бути припинена з підстав припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

22.07.2020 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», якою окрім іншого, затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до п.16 цього Порядку, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється:

якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення;

у разі переїзду малозабезпеченої сім`ї до іншої місцевості або настання обставин, що унеможливлюють виплату державної соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни;

за заявою уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї - з місяця, що настає за місяцем її подання;

якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім`ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662), - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;

у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв`язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.

Відповідно до п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, яка затверджена постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється у разі:

тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених абзацами четвертим - десятим і дванадцятим - чотирнадцятим цього пункту, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб та/або служб у справах дітей або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом ради територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється:

якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення;

у разі переїзду сім`ї до іншої місцевості або настання обставин, що унеможливлюють виплату допомоги на дітей одиноким матерям (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни;

за заявою отримувача допомоги на дітей одиноким матерям - з місяця, що настає за місяцем її подання;

якщо реєстрацію особи, яка включена до складу сім`ї, як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації в разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662), - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;

у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа, фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв`язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання допомоги на дітей одиноким матерям, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна інформація з Держприкордонслужби.

Суд не вбачає жодної з цих підстав для припинення виплати у випадку з припиненням соціальної виплати ОСОБА_1 .

Позивачка не подавала недостовірних відомостей, та не приховувала їх на момент призначення їй соціальної допомоги 06.07.2020, оскільки на той час навіть ще не існувала постанова КМУ №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», яка змінила правила призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Так, дійсно, зазначеною постановою суттєво змінено правила призначення допомоги на дітей одиноким матерям, і враховуючи те що ОСОБА_1 протягом четвертого кварталу 2019 р. та першого кварталу 2020 р. не працювала, та не перебувала на обліку в центрі зайнятості, це могло би бути належною підставою для відмови їй в призначенні виплати цієї допомоги.

Але, позивачці було призначено допомогу за правилами, які діяли до прийняття постанови КМУ №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».

При цьому, ОСОБА_1 не вводила в оману органи соціального захисту, не надавала неправдиві відомості, не приховувала інформацію. Відповідачем було призначено їй допомогу на дітей одиноким матерям, за діючими на той час нормами, оскільки вона мала право на цю допомогу.

За таких обставин у відповідача немає жодних підстав припиняти позивачці виплату цієї допомоги, оскільки вона була призначена правомірно, а підстав припинення у зв`язку зі зміною порядку призначення не передбачено ані ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ані п.16 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ані п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми.

Навпаки, відповідно до п.35-1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

У цьому випадку, ОСОБА_1 було призначено допомогу саме за умовами, що діяли до 30.06.2020 р., а тому вона повинна виплачуватися до закінчення строку її призначення.

Посилання відповідача на те, що постанова КМУ №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» діє з 01.07.2020 судом не приймається до уваги, оскільки зазначена постанова прийнята 22.07.2020, а офіційно оприлюднена лише 24.07.2020.

Відповідно до ст.58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Оскільки, 06.07.2020 ОСОБА_1 правомірно набула право на допомогу на дітей одиноким матерям, прийняті вже після цього нормативно-правові акти, не можуть зробити це призначення неправомірним. А за таких обставин, у відповідача відсутні підстави для припинення виплати такої допомоги до завершення строку, на який її було призначено.

Щодо повернення ОСОБА_1 коштів, які нею вже були отримані за липень, серпень та вересень 2020 року, то про це взагалі не може бути мови, оскільки відповідно до ст.1215 Цивільного кодексу України, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, не підлягають поверненню, навіть якщо вони були набуті безпідставно.

Таким чином, суд дійшов висновку, що права позивачки на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, яка призначена їй 07.07.2020 у розмірі 2318 гривень на період з 01.07.2020 по 31.12.2020, підлягають поновленню, в цій частині позов належить задовольнити.

Стосовно відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 400 гривень та моральної шкоди у розмірі 50000 гривень, то суд не знаходить підстав для задоволення.

Сплата позивачкою 400 гривень за консультацію невролога не знаходиться у прямому причинному зв`язку з рішенням відповідача про припинення виплати допомоги, а тому не може вважатися матеріальною шкодою, заподіяною протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин.

Також, є необґрунтованою заявлена сума моральної шкоди 50000 гривень.

У цьому випадку, не було якогось протиправного шкідливого чи тривалого втручання у приватне життя позивачки з боку суб`єкта владних повноважень, яке могло завдати принижень чи страждань. Це справа про правомірність чи неправомірність отримання особою державної соціальної допомоги, виплату якої Держава на себе поклала у добровільному порядку. Ймовірні спори щодо належності чи неналежності цих виплат є до певної міри передбачуваними, а тому не можуть оцінюватися як надзвичайні події, що призвели до завдання моральної шкоди. Повне поновлення порушеного права у цьому випадку можливе за допомогою відновлення виплати соціальної допомоги, а тому стягнення у такому випадку ще і моральної шкоди є зайвою.

Сума 50000 гривень взагалі ніяким чином не може бути розміром моральної шкоди, оскільки у цьому випадку йде про майнові втрати на суму не більше 13980 гривень (6*2318 гривень), а розмір моральної шкоди, не може перебільшувати розмір прямих матеріальних збитків.

В задоволенні стягнення моральної та матеріальної шкоди відмовити.

Судові витрати відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради (бул. Цвіточний, 4,Южноукраїнськ,Миколаївська область,55001 22427868) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради про відмову в наданні ОСОБА_1 без звернення державної допомоги на дітей одиноким матерям з липня 2020 року на підставі постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року.

3. Зобов`язати Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради поновити ОСОБА_1 виплату державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2318 гривень на період з 01.07.2020 по 31.12.2020 року.

4. В задоволенні позовних вимог в частині стягнення моральної та матеріальної шкоди - відмовити.

5. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 01.04.2021.